nga AgroWeb më 7 dhjetor 2016

Kroacia - Alarm ndërkombëtar ndaj Kikirikëve nga Kina

Lajm i keq nga Kroacia. AgroWeb.org raporton se vendi i afërt me Shqipërinë, përmes autoriteteve të saj të Kontrollit të Cilësisë të Ushqimit ka urdhëruar largimin dhe sekuestrimin e menjëhershëm nga tregjet e saj të një sasie të papërcaktuar të kikirikëve kinezë. Ngarkesat me kikirikë nga ...

nga AgroWeb më 7 dhjetor 2016

Ngjyrat e Qiqrrave dhe Efektet e Vlefshme për Organizmin

Qiqrrat janë një nga ushqimet më të preferuara mënyrës mesdhetare të të ushqyerit. Qiqrrat më popullore janë të rrumbullakëta dhe ngjyrë bezhë, por lloje të tjera gjenden në ngjyra të errëta, jeshile dhe të kuqe. Si çdo bishtajore tjetër si fasulet, bizelet dhe thjerrëzat, qiqrrat jan&...

nga AgroWeb më 6 dhjetor 2016

Si të Dallosh Origjinën e Një Produkti

Një seri shiritash të zinj në hapësira të bardha të stampuara në etiketat e produkteve, për të identifikuar secilin prej tyre në një mënyrë unike. Edhe në Shqipëri, ai ka zëvendësuar madje edhe etiketat e zakonshme të çmimeve. Një kod, që gjithsecili do të donte ta deshifronte. 530...

nga AgroWeb më 6 dhjetor 2016

Suksesi i rradhës Agrocon - Çertifikimi GlobalGAP i Domates së Myzeqesë

Është shpallur Mbretëresha e Cilësisë në dhjetëra panaire ndërkombëtare. Shumë e vlerësuar para dhe pas viteve 90. Një produkt shqiptar, që kurrë nuk i humb vlera. Domatja e Myzeqesë, është në momentin e saj më të mirë. Një prej varieteteve më cilësore të saj gjendet pik&...

nga AgroWeb më 5 dhjetor 2016

Limona jeshil e mandarina, lëngu magjik për imunitetin

Vështirë të gjesh dikë që nuk i preferon agrumet me një shije të thellë, të thartë e të ëmbël në të njëjtën kohë. Kjo është stina e agrumeve, sepse në ditët e ftohta ato janë bujare duke na dhënë vitaminën e nevojshme C për sistemin imuntar, që na ndihmon t&...

nga AgroWeb më 3 dhjetor 2016

Omega 3 - Kampioni Natyral i Shëndetit

Acidet yndyrore Omega 3 luftojnë inflamacionin, mbajnë nën kontroll mpiksjen e gjakut, ulin tensionin e gjakut dhe trigliceridet. Ato konsiderohen si një kampion i vërtetë mes acideve yndyrore të pranishme në produktet e natyrës. Vlerat e Omega 3 për organizmin Yndyrnat në gjak (trigliceridet). Acidet yndyrore Omega 3 ulin nivelet e larta t&...

nga AgroWeb më 2 dhjetor 2016

Produktet e Natyrës Që Sjellin Ritëm Dinamik

Efekti anësor i kafeve të tepërta dhe i kafeinës në veçanti është zhveshja e organizmit tuaj nga lëndët ushqyese shumë të çmuara. Kjo sjell dehidratimin e trupit dhe varësi nga kafeina, e cila të merr dhe të jep energji sipas cikleve të saj. Kafeja ka të mirat e saj, por ka edhe ulje - ngritje që ...

nga AgroWeb më 2 dhjetor 2016

Kajota - Vlerat e rralla të perimes dardhë

A keni vënë re në tregjet shqiptare një perime të re që ngjan si një dardhë por ka shijen e kungullit? Kjo perime mban emrin Kajota, por ndryshe njihet edhe si perimja dardhë dhe në treg kushton rreth 300 lekë. Kjo perime është pjesë e familjes botanike që përfshin edhe trangullin dhe kungujt. Bima e kësaj ...

nga AgroWeb më 4 dhjetor 2016

Ndikimi i Aromave të Bimëve në Organizëm

Zbulimi i aromave të ndryshme dhe kombinimi i tyre sjell shumë kënaqësi për receptorët e nuhatjes, por vlerat shkojnë përtej, duke ndihmuar në trajtimin e pagjumësisë, migrenës apo edhe në largimin e insekteve nga shtëpia. Më poshtë nga AgroWeb.org do të gjeni listën e vajrave më të mirë ...

nga AgroWeb më 30 nëntor 2016

Shqipëria së shpejti me një Bursë Bujqësore

Një Bursë Bujqësore që do të jetë mbrojtësi më i mirë i interesave të fermerëve, si edhe i konsumatorëve që blejnë në pikën fundore. Kështu e ka cilësuar Ministri i bujqësisë Edmond Panariti platformën e re që do të jetë online së shpejti dhe e aksesueshme nga kushdo. Gjat&...

nga AgroWeb më 30 nëntor 2016

Zbutja e hurmave të forta në shtëpi

Hurmat farëbardha janë një frut i veçantë dhe që jo gjithmonë përmbush të gjitha shijet e një konsumatori të zakonshëm të mësuar me shijen perfekte të hurmave farëzeza. Në Shqipëri, pemët e hurmave janë nga më të përhapurat në oborret e shtëpive, por gjenden edhe plot ...

nga AgroWeb më 2 dhjetor 2016

Bajame në Mjaltë - Bashkimi për Jetën

Një nga ëmbëlsirat më të shijshme natyrale gjendet padyshim në kombinimin e mjaltit me bajamet. Këto të fundit përzihen natyralisht me nektarin e ëmbël të mjaltit ndërkohë që mjalti përthith dhe përvetëson shijen arrore të patjetërsueshme të bajames. Nëse konsumoni një lugë me ...

nga AgroWeb më 29 nëntor 2016

Fistikët, Arrorët Magnetikë dhe Vetitë Unike

Një pemë fistiku kërkon 10 deri në 12 vjet të prodhojë kokrrat e para, por fatmirësisht këto arrorë nuk janë sezonalë dhe mund t’i gjejmë gjatë gjithë vitit. Fistikun e gjejmë në disa lloje, me ose pa lëvozhgë, të ëmbëlsuar ose të kriposur. Lëvozhga e mbron fistikun nga dë...

nga AgroWeb më 1 dhjetor 2016

Lëng kumbulle për rininë e zemrës

Lëngu i kumbullës është një dozë e fuqishme vitaminash, mineralesh dhe ushqyesish. Lëngu i kumbullës ndihmon në trajtimin e një sërë diagnozash dhe simptomash e problemesh me shikimin, tretjen, diabetin, osteoporozën e të tjerë. Më poshtë, do të gjeni të listuara nga AgroWeb.org, 5 përfitimet ...

nga AgroWeb më 27 nëntor 2016

Seria e Mashtrimeve Ushqimore - Lëng Portokalli i Paketuar

Të qënit të mprehtë dhe syhapur, janë shpesh virtyte të nevojshme për çdo konsumator sidomos në kohët e sotme kur përballesh me një mori produktesh të pavërteta apo falso. Të gjithë e kanë të thjeshtë ta kapin mashtrimin në raste si ato të çantave “firmato” që ...

nga AgroWeb më 3 dhjetor 2016

Gjethet e Kungullit Plot Minerale Jetësore

Gjethet e kungullit janë të ngrënshme madje shumë të shijshme. Në shumë vende të botës, gjethet e kungullit janë pjesë e dietës së përditshme. Shija e tyre është e ngjashme me shpargun, brokolin dhe spinaqin. Duke qenë se këto gjethe janë një burim i mirë ushqimor, ato konsumohen gjër&...

nga AgroWeb më 28 nëntor 2016

Shegë Plus Hurma - Formula fituese për zemrën

Shegët janë pa dyshim një frut i lavdishëm. Por edhe simotrat e tyre nga Lindja e Mesme siç janë hurmat e arabisë janë po aq të shijshme dhe të shëndetshme. Kur kombinohen bashkë, shegët dhe hurmat ofrojnë një formulë fituese në betejën e vazhdueshme kundër sëmundjeve të zemrës. Mjafton ...

nga AgroWeb më 27 nëntor 2016

Salca më natyrale e domates bëhet në shtëpi

Salca e domates e bërë në kushtet e shtëpisë është krejt ndryshe, madje më e shijshme dhe më me shumë vlera se ato që blini në dyqan. Për përgatitjen e një salce të tillë të nevojitet pak kohë, por salca e bërë vetë do t’u japë një shije më të thellë dhe t&...

nga AgroWeb më 7 dhjetor 2016

Koha për tonik dhe vaj trëndafili të egër

Ka shumë mënyra se si e trajtojmë trëndafilin e egër, por dua t’ju rrëfej një mënyrë shumë komode me përfitime të jashtëzakonshme të të gjitha vlerave që mbart kokrra e kuqe magjike. Tani në dhjetor, trendafili është vjelur plotësisht, por në Dajt apo anës rrugëve rurale shohim ...

nga AgroWeb më 24 nëntor 2016

Qepët e Njoma - Vlerat e Forta Kundër Dimrit

Qepët e njoma nuk duhet të mungojnë në tryezë, sidomos kur ato janë të stinës. Muajt e Nëntorit dhe Dhjetorit janë koha e duhur për të përdorur këto perime, pasi janë prodhime të stinës dhe gjenden me çmimet e tyre më të lira. Sipas burimeve të AgroWeb.org në Tregun Agro-Ushqimor të...