nga AgroWeb më 7 janar 2017

A duhen ndaluar reklamat e patatinave në Shqipëri?

Britania e Madhe ka vendosur tё ndalojё reklamat mbi ushqimet e shpejta nё tё gjitha mediat pёr fёmijё, njё vendim historik qё synon tё adresojё obezitetin e fёmijёve. Rregullorja e re e miratuar nga autoritetet britanike nёnkupton qё pёr herё tё parё edhe rrjetet sociale dhe mediat online do tё futen nё njёjtёn kategori me televizionet, ku kushtet e reklamimit tё ...

nga AgroWeb më 14 janar 2017

Dëmet që pijet e gazuara shkaktojnë në organizëm

Pijet e gazuara janë pa dyshim një nga shkaktarët më të mëdhenj të kequshqyerjes. Maskimi perfekt për këtë produkt 'djallëzor' është tek emërtimet si 'pa kalori' ose 'pa sheqer' që të bëjnë të mendosh se pijet e gazuara janë të të vërtetë 'të shëndetshme.' Nëse ...

nga AgroWeb më 30 dhjetor 2016

Sulfitet në Shishet e Verës - A ka Problem?

Kur përzgjedh një shishe vere cilësore, gjithmonë përballesh me një listë përbërësish që shkaktojnë konfuzion. Sa prej jush keni hasur emërtimin “SULFITE” në etiketën e shishes së verës së preferuar? AgroWeb.org do t’ju ndihmojë të zgjidhni enigmën e kësaj substance q&...

nga AgroWeb më 29 dhjetor 2016

Zbresin Festat - Ngrihen Çmimet

Së bashku me pemët e ndriçuara qendrave të qyteteve, pushimet e shkollave, lejet e punës dhe planet me shoqërinë, festat e fundvitit po fillojnë të mbahen mend edhe për një tjetër traditë: rritjen e çmimeve të produkteve të përditshme. Tregtarët ndjekin rritjen e sigurt të kërkesës së ...

nga AgroWeb më 11 janar 2017

Lofata - Pema e Dashurisë me Vlera Mjekësore

Lofata është një pemë që rritet tradicionalisht nëpër ara, kopshte, oborre shtëpish apo rrugë. Lofata njihet ndryshe edhe si Pema e Dashurisë dhe gjendet rëndom edhe në Shqipëri ku është mbjellë shumë vite më parë si pemë dekorative. Kjo pemë e famshme e Mesdheut, e cila ngrihet e lartë ...

nga AgroWeb më 10 janar 2017

Si të përgatisni Uthullën e Flaktë për Imunitetin

Uthulla e Flaktë është një emërtim që i përshtatet më së miri lëngut të mëposhtëm që përdoret në mjekësinë popullore për të forcuar imunitetin. Ky lëng përgatitet nga uthulla e mbushur me erëza dhe bimë barishtore, speca djegës dhe mjaltë që është shum&...

nga AgroWeb më 9 janar 2017

Frutat dhe perimet që ju ndihmojnë kundër gripit dhe të ftohtit

Dimri është edhe stina e virozave. Kjo stinë mund të jetë e ashpër ndaj organizmit. Sado të përpiqesh ta shmangësh, gripi dhe i ftohti duket se e gjejnë gjithnjë rrugën për të të kapluar. Megjithatë, ekspertët janë të mendimit se të ngrënit shëndetshëm është një vler&...

nga AgroWeb më 29 dhjetor 2016

Terapitë Me Vajin Esencial të Pishave

Vaji i pishёs ofron njё sёrё vlerash shёndetёsore. Ky vaj ёshtё thuajse pa ngjyrё, por me pak nuanca tё sё verdhёs. Nё varёsi tё pishёs, vaji esencial mund tё ketё njё aromё tё freskёt, tokёsore dhe pyjore. Vaji i pishёs nxirret nga distilimi i gjetheve halore. Vlerat e vajit tё pishёs Vaji i pishёs lufton mikrobet, infeksionet, mykun, reumatizmёn dhe dhimbjet nervore...

nga AgroWeb më 23 dhjetor 2016

Ngjyrat surprizë të karrotave të reja shqiptare

Karrotat renditen në listën e perimeve të pëlqyera nga konsumatorët dhe shumë pak njerëz mund të mos tërhiqen nga ato. Vlerat shëndetësore dhe ushqimore të saj janë të njohura, por karrota ka edhe disa surpriza që AgroWeb i zbulon për ju. Në Shqipëri, zonat ku karrotat kultivohen më shumë janë...

nga AgroWeb më 25 dhjetor 2016

Energji Dimërore - Toniku me Pesë Zgjidhje Natyrale

Ka njerëz që janë shumë energjikë dhe kur zgjohen janë gati të pushtojnë botën. Ka njerëz që gjallërohen vetëm në mesditë. Por askush nuk është i mbrojtur nga përgjumja e beftë që të kaplon pasi ke ngrënë një drekë të mirë dhe të plotë. Të gjitha k&...

nga AgroWeb më 27 dhjetor 2016

Mjalti i sherebelës, një kombinim i shëndetshëm

Sherebela, është një nga bimët aromatike më të mira që gjendet lehtë në Shqipëri. Emri latin i saj është Salvia officinalis, gjë që tregon se kjo bimë e bukur e Mesdheut ka merituar respekt anë e mbanë globit. Salvia në latinisht vjen nga fjala “salvere” që do të thotë “t&...

nga AgroWeb më 26 dhjetor 2016

Reçeli i bredhit, ëmbëlsira festive

Pyjet janë një thesar i mirëfilltë me ajër të pastër për mushkëritë. Aroma e pemëve dhe ngjyra e tyre ofrojnë qetësi dhe paqe. Nëse dëshironi të provoni shijen e pyjeve, atëherë receta e AgroWeb.org është e përshtatshme për ju. Në stinën e dimrit, bredhat dhe pishat zbukurohen ...

nga AgroWeb më 22 dhjetor 2016

Çmimet dhe Origjina e Produkteve në PragFesta

Si pёrherё, nё prag tё festave edhe shpenzimet e familjeve shqiptare rriten pёr produktet ushqimore. Por dilema qёndron gjithmonё e njёjtё, nёse duhet t’i besojmё produkteve shqiptare apo atyre tё huaja. Nё kёtё fazё tё vitit, nё muajin dhjetor, janё tё shumta zonat e Shqipёrisё qё ofrojnё fruta-perime me çmime shumё mё tё leverdisshme se ato tё importit. ...

nga AgroWeb më 22 dhjetor 2016

Muajt e Bujqësisë - Panariti: Produktet shqiptare konkurojnë në tregjet ndërkombëtare me cilësi

Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, zhvilloi sot “Festivalin e Verës Shqiptare”, aktivitet ky në kuadër të Muajve të Bujqësisë dhe që i dedikohet promovimit të produkteve shqiptare, raporton Agjensia Telegrafike e Lajmeve ATSH. Në këtë aktivitet, mori pjesë ministri i Bujq&...

nga AgroWeb më 21 dhjetor 2016

BBC raporton kapjen e një dërgese me oriz plastik

Rrjeti mediatik i informimit BBC njoftoi sot se Nigeria ka konfiskuar 102 thasë me Oriz Plastik të kontrabanduar në vend nga biznesmenë të paskrupullt, siç deklaron shërbimi doganor. Drejtori i Përgjithshëm i Doganave të Nigerisë deklaroi në kryeqytetin Lagos se orizi i rremë dhe i falsifikuar kishte për qëllim për ...

nga AgroWeb më 21 dhjetor 2016

Mashurkat e Freskëta - Dhurata e Fundvitit

Mashurkat janë një prej perimeve të gjelbra më të shëndetshme për njeriun. Tokat më pjellore të Shqipërisë me mashurka janë ato të Divjakës, por kjo perime gjithshtu kultivohet gjerësisht edhe në të gjithë zonën e Lushnjës dhe të Fierit, por edhe në Përmet, Tiranë, Elbasan dhe ...

nga AgroWeb më 28 dhjetor 2016

Gjembgomari, bima misterioze me vlera mjekësore

Gjembgomari është një bimë që lulëzon dhe që i përket familjes botanike të luledeles. Kjo bimë nxjerr një lëng të ngjashëm me qumështin, i cila i jep asaj të gjithë ushqyesit e shëndetshëm që përdoren për trajtimin e sëmundjeve kronike të mëlçisë dhe ...

nga AgroWeb më 21 dhjetor 2016

Mijëfletëshi, bima medicinale e heronjve

Bar njëmijëfletëshi, është një bimë medicinale me famë. Emri botanik i saj është Achillea millefolium ose Mijëfletëshi i Akilit, luftëtarit të pamposhtur dhe guximtar të mitologjisë së vjetër Greke. Legjendat thonë që Akili e leu trupin e tij me një lëng të prodhuar nga bari i nj&...

nga AgroWeb më 28 dhjetor 2016

Kundër efekteve të Dimrit me lëngun e Kivit

Kivi është një frutat më të mira për konsumatorët. Në këmbim të pak kalorive, ky frut të jep një sasi të jashtëzakonshme ushqyesish, mineralesh dhe vitaminash. Në krahasim me frutat e tjera, kivi është një burim i shkëlqyer i vitaminës C. Vlerat e kivit përftohen jo vetëm duke konsumuar ...

nga AgroWeb më 22 dhjetor 2016

Përdorimet e panumërta të Mjaltit Shqiptar

Fakti që mjalti i ruan të gjithë ushqyesit e rëndësishëm të paprekur, i jep atij rolin e ofruesit të një sërë vlerave të rëndësishme shëndetësore, pavarësisht përdorimit të tij. Ekzistojnë disa teori sipas të cilave, ndërveprimi i parë mes njerëzve dhe bletëve erdhi 8000 ...