nga AgroWeb më 16 nëntor 2016

Ushqehu Pastër, Jeto Shumë Më Gjatë

Shëndeti dhe mirëqenia është një nga çështjet më të diskutuara sot, jo vetëm në rrjetet sociale por nga revistat më në zë të shëndetit në botë. Të gjithë tani po flasin për një fenomen të njohur si të ngrënit e pastër. Një shprehje me kuptim të gjër&...

nga AgroWeb më 1 dhjetor 2016

Si t’i shpëtosh grackës së ushqimeve të përpunuara

Ushqimet e përpunuara po manipulojnë shqisën tonë të shijes, duke sabotuar mirëqenien tonë dhe duke na bërë të biem pre e ushqimeve të pashëndetshme. Disa prej ekspertëve më në zë të ushqimit shpjegojnë se më pare, njerëzit e merrnin shijen dhe aromën e ushqimeve nga bimët dhe shtazorë...

nga AgroWeb më 19 nëntor 2016

Si të Përgatisësh Uthull me Bimë Medicinale

Cila është gjëja e parë që të vjen ndërmend kur lexon për uthullën? Me siguri sallata. Ndoshta harroni, por ky lëng ka vlera terapeutike të cilat shumëfishohen nëse uthulla natyrale (siç është ajo e mollës) bie në kontakt me barishtet. Kur këto dy produkte bien në kontakt me njëra tjetrë...

nga AgroWeb më 15 nëntor 2016

Efektet e Super Hënës në Organizëm

Mite dhe legjenda në të gjithë botën tregojnë për efektet që hënat e plota mund të kenë mbi qëniet e gjalla dhe sidomos mbi njerëzit dhe organizmin e tyre. Shumë njerëz besojnë se hëna ndikon në mënyra sekrete mbi botën të njerëzve. Por a ka të vërteta në efektet e SuperHë...

nga AgroWeb më 20 nëntor 2016

Pijet e ngrohta të padëgjuara të vjeshtës

Lëngu i shegës është pija që dominon stinën e vjeshtës. Përfitimi i vlerave të këtij fruti të madhërishëm është kthyer në një traditë të mirëfilltë. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të mjaftoheni me lëngun e shegës për të marrë maksimumin e ...

nga AgroWeb më 16 nëntor 2016

Bullguri - Një burim i plotë mineralesh

Drithi i bullgurit mund të mos jetë zgjedhja juaj e parë, por do të habiteni kur të mësoni se sa shumë vlera ka ai. Bullguri është një drith që përmirëson tretjen, stimulon rritjen dhe zhvillimin, qarkullimin e gjakut, gjumin, parandalon sëmundjet kronike dhe mbron sistemin imunitar. Bullguri është pjesë e ...

nga AgroWeb më 14 nëntor 2016

Standard Cilësie - Vezë me Omega3 në tregun shqiptar

Askush nuk ka dyshime. Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe nuk ka mëngjes më të këndshëm se vezët, sido të jenë të gatuara. Por, a e keni pyetur veten se cila vezë është më e vyera? A e dini se cila vezë ...

nga AgroWeb më 19 maj 2016

250 Milion Euro për 7 vende të Ballkanit përmes ProCredit

Përveç historisë së përbashkët, ka një sektor madhor ku vendet e Ballkanit flasin të njëjtën gjuhë; bujqësia. Bujqësia është një nga sektorët më të rëndësishëm për ekonominë, por veçanërisht për punësimin në Ballkan. Ky sektor ka një kontribut ...

nga AgroWeb më 15 nëntor 2016

Pllaqitë Shqiptare, plot fibra, proteina dhe vlera

Pllaqitë janë perfekte në këtë stinë. Shija e tyre është e ëmbël dhe e butë, por kjo nuk është arsyeja e vetme përse ju duhet të konsumoni pllaqitë. Ato janë të pasura me proteina dhe fibra e plot vlera të tjera për shëndetin. Shqipëria është një vend i pasur përsa i p...

nga AgroWeb më 14 nëntor 2016

Brokoli, Perimja e Zgjuar Shqiptare

Konsumatorëve shqiptarë u është dashur pak kohë të prezantohen, njihen dhe dashurohen me brokolin. Jo se brokoli ka faj, apo se është një perime e vështirë për t’u pëlqyer. Në këtë rast dhe në shumë të tjera , shqiptarët janë skeptikë për të shijuar perimet e gjelbëra ...

nga AgroWeb më 10 nëntor 2016

Mënyrat Si të Dalloni Orizin Plastik nga Kina

Kina mbetet prodhuesi më i madh në botë i orizit. Ky vend arrin të mbledhë mbi 200 milion ton oriz në vit dhe një pjesë e madhe e kësaj sasie eksportohet në mbarë botën. Konsumatorët dhe veçanërisht amvisat kanë të drejtë të alarmohen sipas raporteve më të fundit që hedhin dritë mbi...

nga AgroWeb më 21 nëntor 2016

Risia - Musht dhe uthull dardhe në kushtet e shtëpisë

Uthullën e frutave tashmë mund ta përgatisni jo vetëm nga molla, por edhe nga dardha. Vlerat dhe përfitimet që vijnë nga konsumimi i uthullës së frutave janë të panumërta dhe lehtësisht të provuara. Mjafton një gllënkë uthull frutash dhe shqetësimet e lehta të stomakut do të zhduken. Nëse...

nga AgroWeb më 11 nëntor 2016

Fama e Mandarinave Unike të Xarrës kapërcen kufijtë

Të bësh furca përfituese apo qoka çantë-mbushëse në Shqipëri, gradualisht merr trajtën e trendy-t në ditët e sotme. Jemi bërë aq skeptikë, saqë nëse dikush shkruan fjalë të mira për dikë, prapa-thashethemet do të jenë se ka marrë një goxha pjesë. Pavarësisht kë...

nga AgroWeb më 9 nëntor 2016

Situata në Shqipëri pas reshjeve të shiut dhe përmbytjeve

Ministria e Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave njofton se, nga informacionet që vijnë nga rrethet, situata deri paraditen e së mërkurës është si më poshtë: Qarku Vlorë Qarku Vlorë nuk ka asnjë problem nga moti i keq dhe reshjet. Vetëm në Novoselë, në toka joproduktive, në zon&...

nga AgroWeb më 8 nëntor 2016

Bamja dhe toniku i saj me vlera të habitshme

Bamja ka fituar një reputacion të pakundërshtueshëm si një ushqim plot vlera, për konsumatorët e të gjitha moshave, por ka veti të veçanta sidomos për njerëzit që janë të rrezikuar ose diagnostikuar me diabet. Bamjet mbajnë emrin botanik Abelmoschus esculentus dhe Hibiscus esculentus. Sipas kërkimeve të ...

nga AgroWeb më 23 nëntor 2016

15 Vlerat e Vajit Esencial të Qiparisit

Vaji esencial i qiparisit mblidhet nga lëvorja e pemës së qiparisit që mban emrin botanik Cupressaceae. Qiparisi është një nga pemët më të pasura me vaj esencial, i cili përdoret gjerësisht për të kuruar dhe shëruar një sërë problemesh, që kanë të bëjnë me qarkullimin e gjakut. Shum&...

nga AgroWeb më 8 nëntor 2016

Aloe Vera dhe Mjaltë Kundër Dimrit

A ke menduar se sa shumë të duhet Aloe Vera edhe gjatë muajve më të ftohtë? Aloe Vera përmban veti antibakteriale dhe antivirale që parandalojnë rritjen e mikro-organizmave përgjegjës për infeksionet e frymëmarrjes. Kur merren me sasi të barabartë të mjaltit, Aloe Vera gjithashtu heq dhimbjet e fytit dhe qetëson r...

nga AgroWeb më 8 nëntor 2016

Përmbytjet Zaptojnë Territorin e Shqipërisë

Fatkeqësia natyrore rikthehet teksa shiu i furishëm ka përfshirë një pjesë të mirë të Shqipërisë.  Sipas të dhënave të siguruara nga AgroWeb.org situata paraqitet e rënduar në Shkodër, Lezhë dhe Gjirokastër. Sipas informacioneve të marra nga Ministria e Bujqësisë, pas reshjeve p&...

nga AgroWeb më 7 nëntor 2016

Vaj Ulliri me Limon - Receta Mrekullibërëse Mesdhetare

Kur zgjoheni në mëngjes, a ndiheni të lodhur dhe pa energji? Nëse përgjigjia është po, atëherë jeni në vendin e duhur për të zbuluar se si të nisni ditën me më shumë gjallëri. Sipas tekreti qëndron tek këto dy ushqime fanastike. Mjafton të shtrydhni një limon dhe ta përzieni me një ...

nga AgroWeb më 7 nëntor 2016

Lufta e Fasuleve - Të bardhat kundrejt të zezave

Fasulet janë më të preferuarat këtë sezon, ndërsa konsiderohen ndër bishtajoret më me supervlera dhe Shqipëria është me fat që është ndër vendet e pasura me këtë produkt. Por çfarë i bën ato kaq super? Fasulet nga njëra anë janë shumë të pasura me proteina dhe nga ana tjet...