nga AgroWeb më 11 mars 2016

Perimet shqiptare mbushin tregjet e huaja

Bujqësia shqiptare ka qenë besnike e reputacionit të saj, duke u kthyer një një forcë të madhe për ekonominë e vendit. Ndonëse eksportet në vitin 2015 ranë me 7.8 përqind në krahasim me një vit më parë, performanca e sektorit të bujqësisë ka qenë e jashtëzakonshme. Perimet janë ato q...

nga AgroWeb më 7 mars 2016

Alarm – Kolonitë e Bletëve Drejt Zhdukjes

“Nëse bletët do të zhdukeshin, pas katër vjetësh do të vinte fundi i gjithë njerëzimit” thotë një shprehje që i atribuohet Albert Einstein-it. Shkencëtarët as nuk e vënë në dyshim fatin e errët të njerëzimit, nëse bletët do të vdisnin. Deri më tani humbjet alarmante të...

nga AgroWeb më 16 mars 2016

Si të dalloni freskinë e vezëve

    Përpjekja për kontrollin e cilësisë është një nga dukuritë më të përditshme me të cilën përballen konsumatorët. Mbi të gjitha kur bëhet fjalë për produktet e konsumit të përditshëm si veza. AgroWeb jus jell disa këshilla praktike për të kontrolluar freskin&...

nga AgroWeb më 24 shkurt 2016

Bumi Shqiptar i Konsumit të Qumështit

Demokracia e qumështit. Kështu e ka cilësuar nivelin e konsumit të qumështit në Shqipëri, para dhe pas viteve 90’, një prej studimeve të fundit italiane lidhur me këtë produkt. Studimi veçon rastin e Shqipërisë si shumë specifik; Shqipëria renditet e katërta në nivel global për konsumin e qum&...

nga AgroWeb më 2 mars 2016

Lodra për Filtra - Rikthehet Vrasësi i Ajrit në Tetovë

Jugohrom, fabrika famëkeqe e ndotjes së ajrit në Tetovë rikthehet e hapur. Pas protestave qytetare që kulmuan në Dhjetor 2015, kjo fabrikë u mbyll, por mesa duket jo për shumë gjatë, pasi në 1 Mars skadoi pezullimi i saj. Protestat morën shkas nga fakti se sipas të dhënave Tetova u klasifikua si qyteti më i ndotur n&...

nga AgroWeb më 3 mars 2016

Mirësevini në Agrocon: Serra më gjigande në Shqipëri

Imagjinoni një fushë futbolli. Tani imagjinojeni këtë fushë futbolli të 30-fishuar. Çfarë ju del? Serra më e madhe në Shqipëri. Aq e madhe sa të zerë brenda 30 fusha futbolli. E gjendur vetëm 1 kilometër nga qendra e Krutjes në Lushnjë, e njohur ndryshe si zona e hambarit të Shqipërisë, serra e ...

nga AgroWeb më 4 mars 2016

Luleshtrydhe me aromë fitimi

Kultivimi i luleshtrydheve mund ta çojë lehtësisht llogarinë tuaj bankare nga zero në shifër me gjashtë zero. Po të shesësh 250 kilogramë luleshtrydhe në javë me një çmim prej 220 lekësh arrin që në vetëm 7 ditë të marrësh afro 55.000 Lekë. Dhe kjo për më pak se 1 hektar&...

nga AgroWeb më 23 shkurt 2016

Ballkani ekonomik projektohet në Londër

“Tani është momenti për të investuar në rajonin tonë jo dhe aq perfekt. Po të prisni derisa të bëhet perfekt, ndoshta do të jetë shumë vonë”. Me këto fjalë Kryeministri shqiptar Edi Rama i është drejtuar investitorëve të huaj që t’i hedhin sytë drejt rajonit dhe në më...

nga AgroWeb më 24 shkurt 2016

Bumi Shqiptar i Konsumit të Qumështit

Demokracia e qumështit. Kështu e ka cilësuar nivelin e konsumit të qumështit në Shqipëri, para dhe pas viteve 90’, një prej studimeve të fundit italiane lidhur me këtë produkt. Studimi veçon rastin e Shqipërisë si shumë specifik; Shqipëria renditet e katërta në nivel global për konsumin e qum&...

nga AgroWeb më 12 shkurt 2016

Aromë suksesi nga Malësia e Madhe

Në një udhëtim që zgjat jo më shumë se dy orë e gjysëm nga Tirana në veri të qytetit të Shkodrës, diku mes malit dhe liqenit, pa kuptuar e gjen veten në Koplik. Një fshat, që përveç tokës së kuqe dhe gurëve gëlqerorë, ka dhe një reputacion tjetër që shkon përtej madh&...

nga AgroWeb më 15 shkurt 2016

15 Milion Dollarë Mbështetje për Fermerët Shqiptarë

Përmbytje, kulm nxehtësie, e përsëri përmbytje. Dimri, vera por edhe vjeshta e vitit që shkoi qenë kohë të vështira për fermerët shqiptarë. Me një luhatje të temperaturave ekstremisht të dëmshme për të mbjellat, shumë prej fermerëve nuk po ngrenë ende kokën. Atyre dhe të tjer&...

nga AgroWeb më 17 nëntor 2016

Caprino Shkodre nga dhi spanjolle

Po ta shihje në rrugë, mund ta ngatërroje fare mirë me ndonjë ‘çun artist’ Shkodre nga ata të Kafes së Madhe. Shtatlartë, fizik i rregullt dhe me atë buzëqeshjen e një djali plangprishës. Por jo, jeta e Fabian Demit është krejt ndryshe. Ajo nis që herët në fakt. Që në 5.50 të m&...

nga AgroWeb më 13 shtator 2016

Kush e mban Shqipërinë me grurë?

Po nga cili vend i rajonit marrim më shumë produkte bujqësore? Në këtë pikë, partneri ynë kryesor është Serbia me një vlerë prej rreth 35 milion Euro. Madje, pikërisht Serbia rezulton eksportuesi më i madh tregëtar edhe në Kosovë sipas të dhënave më të fundit nga Agjencia e Statistikave e ...

nga AgroWeb më 10 shkurt 2016

Borxhi publik: Shqipëria shtrëngon rripin

Borxhi publik është si dhembja e dhëmballës. Mirë është të mos e kesh, por kur e ke, zgjidhja është ta heqësh sa më shpejt e të shpëtosh. Shqipëria aktualisht po vuan nga një dhembje nga ato me heqje nervi, duke qenë se borxhi publik ka arritur deri në kockë, me një rekord prej 72.2% të ...

nga AgroWeb më 9 shkurt 2016

Super Perimet e Stinës

Nëse ka një sezon kur fermerët shqiptarë ulin ritmin e shfrenuar të punëve të vitit, ky është pikërisht sezoni i dimrit. Ata kanë mbjellë perimet në serra në Janar e tashmë janë në pritje të të vjelave të para pas 20 Marsit. Kjo periudhë të vjelash përfundon rreth 15 Qershorit, ...

nga AgroWeb më 14 janar 2016

Produktet që e bëjnë Shqipërinë të pasur

Kur anijet ankorohen në portin e Durrësit pas një udhëtimi 7 javor nga Azia, janë të ngarkuara plot e përplot me frigoriferë, mobilje, ushqime e këpucë. Në kthim vetëm 60 përqind e kontenierëve që kalojnë në arterien më të madhe tregëtare në vend janë bosh. Në tregëtinë nd&...

nga AgroWeb më 2 shkurt 2016

AgroMarketingu si Çelës Suksesi në Treg

    Pavarësisht tendencës pozitive gjatë dekadës së fundit dhe burimeve të mëdha bujqësore në Shqipëri, bizneset e agro-përpunimit nuk arrijnë të plotësojnë kërkesën e tregut për produkte ushqimore. Si pasojë, Shqipëria ende importon produkte ushqimore. Bazuar në të dhë...

nga AgroWeb më 3 shkurt 2016

Moratoriumi i gjuetisë plus 5 vite të tjera

Për dy vjet zogjve dhe gjitarëve iu kursye jeta (të paktën në letër) nga kasaphana në sajë të një moratoriumi për të gjithë gjuetinë, të miratuar nga qeveria shqiptare. Pavarësisht ndalimit, sërish gjuetarët e paligjshëm arritën të luajnë macja me miun në zonat e thella, duke vrar&...

nga AgroWeb më 1 shkurt 2016

Të Hash Sheqerin Për Mjaltë

Mjalti është mjaltë. Mund të duket si klishe’, por është vërtet kaq e thjeshtë. Ky ëmbëlsues natyral përmban vetëm substancën e prodhuar nga bletët prej nektarit të luleve. Vetëm kaq. Do të ishte rasti normal, ose më mire, ideal. Por fatkeqësisht në të gjithë botën, si edhe n&...

nga AgroWeb më 9 janar 2016

Biznesi i Frutit të Pasionit

Sabrina, Kamarosa e Miranda kanë ardhur në Shqipëri vetëm 5 vjet më parë. Vijnë kryesisht nga Spanja dhe janë shumë të kërkuara për cilësinë dhe rendimentin e lartë. Janë të parezistueshme; Luleshtrydhe. Shqipëria ka pasur pak prodhim të këtij fruti. Prodhimi ne masë i luleshtrydheve të ...