Lajmet

AgroWeb

Majoneza e Shtëpisë – E Freskët, E Shijshme

Majoneza perfekte kërkon 4 përbërës që i gjeni lehtësisht në shtëpi dhe vetëm 5 minuta. Ekspertët e AgroWeb.org kanë zbuluar misteret e majonezës së përgatitur në shtëpi, që për fat të mirë nuk janë një sekret. Majoneza është një emulsion, ose një bashkim dhe lidhje e fortë e yndyrës, lëngut të limonit, të verdhës së […]

AgroWeb

Mërsina Shqiptare, Bima e Famshme e Mrekullive

Mërsina është bima e dashurisë, asaj të shenjtës dhe plot pasion. Kjo është arsyeja përse në shumë kultura dhe qytetërime, mërsina është përdorur për të vulosur betimet e dashurisë nëpër dasma. Në shumë vende të ndryshme mërsina simbolizon pjellorinë dhe bukurinë femërore. Bima e mërsinës ka origjinën në vendet e Mesdheut. Ajo është veçanërisht e […]

AgroWeb

Si të Përfitoni të Gjitha Vlerat nga Gështenjat – Ndiqeni këtu

Jemi në stinën e gështenjave. Të pjekura apo të ziera, aroma e tyre është e parezistueshme, posaçërisht në këto ditë vjeshte. Për të mësuar më tepër mbi mënyrat ideale për pjekjen e gështenjave, AgroWeb.org ju fton të shikoni shumë shkurt videon në fund të tekstit. Gështenjat janë burim i pasur i vitaminës C, kalciumit dhe […]

AgroWeb

Mjaltë me Kanellë – Pse Duhet Patjetër Për Organizmin

Një nga kombinimet më të fuqishme të vlerave është ai i mjaltit me kanellën. Ato janë dy ushqime të shëndetshme që përmbajnë vitamina dhe minerale që ndihmojnë të kemi një shëndet të mirë. Mjalti dhe kanella mund të përdoren duke i trazuar bashkë në raportin 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë çaji kanellë të […]

Ekologji

Ekonomi

Natyrale & Organike

Video Të gjitha »

Të gjitha lajmet

Më të lexuarat

AgroWeb

Dhëmbë të Fortë dhe të Bardhë – Çfarë Duhet të Konsumoni

A e dinit se ushqimet që konsumoni luajnë një rol kyç në buzëqeshjen tuaj të bardhë e plot shëndet? Larja dhe pastrimi në imtësi i dhëmbëve, por edhe metoda të tjera të shëndetit dentar janë të rëndësishme për parandalimin e kavitetit, prishes së dhëmbëve dhe sëmundjeve të mishrave të tyre. Prindërit u thonë shpesh fëmijëve […]

AgroWeb

Reçeli i Hurmës, Delikatesa në Tryezën Shqiptare

Sezoni i hurmave ka trokitur tashmë dhe është koha të provojmë edhe reçelin e tyre. Nëse ka një shije që nuk mund t’i rezistosh dot, ai është reçeli i hurmës. Vërtet shumë pak i dëgjuar por një mrekulli me shije e pazakontë kur gatuhet në një recetë unike reçeli. Hurmat mund të shijohen në formën […]

AgroWeb

ParaDiabeti – Dalloni Shenjat e Para dhe Produktin Ideal nga Natyra

Paradiabeti është faza e parë e diabetit. Mjekët e konsiderojnë atë si një shenjë paralajmëruese. Paradiabeti ndodh kur niveli i glukozës në gjak ose niveli i sheqerit në gjak është më i lartë se normalja, por nuk është aq i lartë sa të konsiderohet diabet. Një nga faktorët e shfaqjes së paradiabetit është trashëgimia gjenetike. […]

AgroWeb

Çaji i Borzilokut – Fuqi Magjike Për Shëndetin e Mirë

Borziloku ka përbërës shërues kundër shumë sëmundjeve dhe duhet përdorur shpesh. Natyrshëm mund të keni menduar se borziloku përdoret vetëm në gatime alla Italiane, por kjo bimë aromatike ka aftësi shëruese dhe të mira për shëndetin. Që në lashtësi, njerëzit besonin se borziloku ka përbërës shërues kundër shumë sëmundjeve dhe duhet përdorur shpesh. Më poshtë […]