nga AgroWeb më 25 maj 2016

Situata në drejtësi - Investimet pezull

Imagjinoni për një moment që jeni një sipërmarrës diku në Evropën veriore. Biznesi po ju ecën mirë. Keni një xhiro vjetore prej le të themi 1 miliardë Euro me një konkurencë shumë të fortë nga mbrapa. Ndjeheni si një hero i fshehur që kërkon të zbulohet por mbi të gjitha të ...

nga AgroWeb më 3 maj 2016

Masa Lehtësuese Për Biznesin e Fermerëve Shqiptarë

Ministri i Financave Arben Ahmetaj ka informuar ndryshimet në paketën e bujqësisë, duke prezantuar një sërë masash lehtësuese për fermerët. Nismat lehtësuese të prezantuara nga Ministri Ahmetaj, përfshijnë lehtësi në vazhdën e paketës së bujqësisë, e cila u hartua dhe miratua nga qeveria ...

nga AgroWeb më 13 maj 2016

BERZH: Energjia, shtytje për rritjen ekonomike

Energjia do të jetë sektori që pritet t’i japë një shtysë ekonomisë shqiptare duke bërë që t’i gëzohemi një rritje prej 3.3 % këtë vit dhe 3.5% në vitin 2017. Parashikimi i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) për vendin tonë ka qenë shumë premtues, ndërkoh...

nga AgroWeb më 6 maj 2016

Yngve Engstrom: Luftoni korrupsionin që të shpëtoni ekonominë

Reforma në drejtësi është padyshim një çështje e nxehtë në Shqipëri. Është politike. Është sociale. Por është edhe ekonomike. Për Yngve Engstrom, Përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian dhe Shefi i Bashkëpunimit i Delegacionit të BE-së në Shqipëri, kjo ësht&...

nga AgroWeb më 13 prill 2016

Shqipëri - Kosovë: Drejt BE-së me bujqësi

Më 1 Prill është pak e vështirë të ndash të vërtetën nga gënjeshtra. Dhe kur në twitter një lajm nis të bëhet viral, mendimi i parë është që është një shaka. Kështu ndodhi dhe këtë 1 prill, kur u bë publik lajmi se Kosova me në fund kishte nënshkruar Marrë...

nga AgroWeb më 4 prill 2016

TAP, asi nën mëngë që do të rrisë ekonominë shqiptare

Ishte pranvera e vitit 2007, kur në një tryezë të rrumbullakët në Baku të Azerbajxhanit, zyrtarë të lartë evropianë vendosën të marrin një vendim të rëndësishëm, që do të ndryshonte fatet ekonomike dhe politike të shumë vendeve. Kishte ardhur koha që Evropa të gjente një m&...

nga AgroWeb më 9 mars 2016

Efekti domino i krizës greke në Shqipëri

Gjithçka që ndodh në Greqi, nuk mbetet në Greqi. Na pëlqen ose jo, kriza greke pati një efekt domino në ekonominë shqiptare. Nuk shkuam drejt humnerës, siç dhe shumë patën frikë, por ndjesinë e të mbyturit me disa lugë ujë e patëm; që nga rënia e remitancave, tek ulja e investimeve të huaja...

nga AgroWeb më 24 shkurt 2016

Bumi Shqiptar i Konsumit të Qumështit

Demokracia e qumështit. Kështu e ka cilësuar nivelin e konsumit të qumështit në Shqipëri, para dhe pas viteve 90’, një prej studimeve të fundit italiane lidhur me këtë produkt. Studimi veçon rastin e Shqipërisë si shumë specifik; Shqipëria renditet e katërta në nivel global për konsumin e qum&...

nga AgroWeb më 12 shkurt 2016

Aromë suksesi nga Malësia e Madhe

Në një udhëtim që zgjat jo më shumë se dy orë e gjysëm nga Tirana në veri të qytetit të Shkodrës, diku mes malit dhe liqenit, pa kuptuar e gjen veten në Koplik. Një fshat, që përveç tokës së kuqe dhe gurëve gëlqerorë, ka dhe një reputacion tjetër që shkon përtej madh&...

nga AgroWeb më 13 shtator 2016

Kush e mban Shqipërinë me grurë?

Po nga cili vend i rajonit marrim më shumë produkte bujqësore? Në këtë pikë, partneri ynë kryesor është Serbia me një vlerë prej rreth 35 milion Euro. Madje, pikërisht Serbia rezulton eksportuesi më i madh tregëtar edhe në Kosovë sipas të dhënave më të fundit nga Agjencia e Statistikave e ...

nga AgroWeb më 14 janar 2016

Produktet që e bëjnë Shqipërinë të pasur

Kur anijet ankorohen në portin e Durrësit pas një udhëtimi 7 javor nga Azia, janë të ngarkuara plot e përplot me frigoriferë, mobilje, ushqime e këpucë. Në kthim vetëm 60 përqind e kontenierëve që kalojnë në arterien më të madhe tregëtare në vend janë bosh. Në tregëtinë nd&...

nga AgroWeb më 9 janar 2016

Biznesi i Frutit të Pasionit

Sabrina, Kamarosa e Miranda kanë ardhur në Shqipëri vetëm 5 vjet më parë. Vijnë kryesisht nga Spanja dhe janë shumë të kërkuara për cilësinë dhe rendimentin e lartë. Janë të parezistueshme; Luleshtrydhe. Shqipëria ka pasur pak prodhim të këtij fruti. Prodhimi ne masë i luleshtrydheve të ...

nga AgroWeb më 21 dhjetor 2015

BERZH parashikon rritje pozitive të ekonomisë shqiptare

Ekonomia rajonale lëngoi pak në fillim të këtij viti, por pasi i ka kuruar disi plagët e marra nga portofoli i kredive të këqija, është gati të rikthehet në formë. Shqipëria është një nga vendet që në vitin e ardhshëm, sipas raportit të fundit të Bankës për Rindërtim dhe Zhvillim...

nga AgroWeb më 24 nëntor 2015

Harmonia Ballkanike Trazohet nga Konfliktet Agro

Ballkani prodhon më shumë histori sesa konsumon, sipas një shprehjeje të famshme nga Winston Churchill. Madje prodhon më shumë histori sesa Europa mund të tresë. E ndërsa BE-ja dhe Ballkani vetë janë ende duke tretur një histori me plot konflikte “të patretshme”, nje tjetër çështje shfaqet në ...

nga AgroWeb më 3 nëntor 2015

Rruga e vështirë e formalizimit të Bujqësisë

Të jetosh në varfëri të thellë duke luftuar çdo ditë për të mbijetuar me pak ose aspak shpresë se jeta mund të jetë më e mirë: kjo është ekzistenca e punëtorëve joformalë. Ata janë zakonisht fermerët e vegjël, shitësit në rrugë, rrogëtarët që punojnë n&...

nga AgroWeb më 14 gusht 2015

Rritja e inflacionit, ndikimi në ekonominë shqiptare

Makthi më i madh për çdo guvernator, është kur xhindi i inflacionit iu del nga shishja dhe se bindin dot të futet sërish brenda, po aq shpejt sa dhe doli. Opsioni që ndjekin Bankat Qëndrore në politikat e tyre monetare për rritje të inflacionit, në mënyrë që t’i japin një shtysë rritjes ekonomike, ...

nga AgroWeb më 9 qershor 2015

Bujqësia – Rikthimi në Modë

Qumësht, djathë apo dhe perime të freskëta, e kush nuk i do. Të punojnë për prodhimin e tyre? Shumica e shohin si një punë të rëndomtë. Por më shumë se një punë, bujqësia ofron mundësi të shumta zhvillimi dhe përfitimi. Në mbarë botën, bujqësia ka sot një problem të ...

nga AgroWeb më 26 qershor 2015

Mikrofinancimi - Zgjidhje për Fermerët

Procedura të thjeshta dhe të shpejta aplikimi, kohë e shkurtër e procesimit dhe aprovimit të kredisë si dhe kushte më fleksibël për segmentin e klientëve me të ardhura jo shumë të mëdha. Hyrje në Mikrofinancë. Burimi kryesor i financimit, veçanërisht për një sektor në rritje të ekonomis...

nga AgroWeb më 2 tetor 2014

Vetëm 7% e fermave në Shqipëri drejtohen nga gratë

Bujqësia në Shqipëri dominohet nga burrat. Në fakt në fermat familjare janë gratë që luajnë rol të rëndësishëm, duke kryer pjesën më të madhe të punës në fshat. Një raporti i fundit i Kombeve të Bashkuara (UN Women) në bashkëpunim me Ministrinë e Mirëqenies Sociale për ...

nga AgroWeb më 5 shtator 2014

Shkalla e Shpresës

  Vaji i ullirit është çelësi i një gatimi të shijshëm, për Shpresa Shkallën është shumë më tepër se kaq. Për Shpresën, vaji i ullirit është çelësi i suksesit të biznesit, kompanisë së saj të prodhimit të vajit. Produkti i SHKALLA SH, kompanisë që ajo ...