Lajmet

AgroWeb

Brokoli – Formula Për një Biznes të Suksesshëm

Kur Valter Kalori nisi të bënte planin e tij të biznesit kishte në mendje dicka të vogël. Por dy vjet më pas, Kalori e gjen veten me 2 hektarë të mbjellë me brokol. Në fermën e tij në Divjakë, punëtorët nxitojnë të vjelin brokolin e freskët nga fusha, që pastrohet dhe bëhet gati për të […]

AgroWeb

Të Rinjtë e Plakur, Rreziqet e Jetës Pa Aktivitet

Vitet e adoleshencës dhe rinisë janë të rëndësishme dhe përkojnë me kohën kur aktiviteti fizik i njeriut supozohet të arrijë majat. Adoleshentët marrin hov, hormonet janë në kulmin e tyre, dëshira për eksperienca të reja është e madhe. Kjo periudhë supozohet të jetë më aktivja në gjithë jetën e njeriut, por ja që nuk është […]

AgroWeb

Letra e Aluminit dhe Rreziku që Vjen nga Kuzhina

Letra e aluminit nuk mungon asnjëherë në rafttet e kuzhinës. Këtë letër shkëlqyese e përdorim për të mbështjellë çdo gjë që gjejmë në kuzhinë. Por a është e sigurt për një përdorim kaq masiv? AgroWeb.org ka përgjigjen e duhur të bazuar në mjaft studime dhe kërkime shkencore. A duhet të shqetësohemi për praninë e aluminit? […]

AgroWeb

Ankthi dhe Paniku – Pse Ndodh dhe Cilat janë Zgjidhjet

Një sulm paniku vjen papritur dhe të godet në qelizë. Trupi përpiqet ta luftojë por pa sukses. Sulmi i panikut mund të ndodhë edhe kur je në gjumë, pa asnjë arsye në dukje të vlefshme. Ndihesh i/e pashpresë, i/e humbur dhe mendja të duket sikur do të ikë. Më poshtë do të zbuloni shenjat që […]

Ekologji

Ekonomi

Natyrale & Organike

Video Të gjitha »

Foto Lajm Të gjitha »

 • Mungesa e Zinkut në Trup – Shenjat Që Nuk Duhet të Injoroni

  Zinku është një nga mineralet më të dobishme për shëndetin e sistemit imunitar dhe riparimin e ADN-së.

  Pamjaftueshmëria e zinkut prek 2 miliardë njerëz në botë. Por përse është i rëndësishëm zinku? Zinku është thelbësor për aktivitetin e të paktën 300 enzimave. Gratë shtatzënë duhet patjetër të kenë kujdes me nivelet e zinkut sepse ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e fetusit. Trupi duhet ushqyer me zink çdo ditë, thonë shkencëtarët.

  A vuani nga pamjaftueshmëria e zinkut?

  Njerëzit që janë më të prekur nga kjo sëmundje janë:
  • Ata që nuk ushqehen mirë
  • Vegjetarianët dhe veganët sepse zinku përftohet nga burime shtazore.
  • Njerëzit që vuajnë nga ulçera, zorra e trashë dhe diarea.
  • Ata që vuajnë nga sëmundjet e mëlçisë apo të veshkave.
  • Njerëzit e prekur nga diabeti.
  • Njerëzit që pijnë shumë alkol.
  • Njerëzit që marrin shumë suplementë hekuri.
  • Gratë shtatzënë dhe lehonë.

  8 Shenjat Që Nuk Duhet të Injoroni

  1. Imuniteti i dobët

  Nëse nivelet e zinkut janë të ulëta, do të sëmureni më shpesh. Sistemi imunitar ka shumë nevojë për zink të cilat nxisin prodhimin e qelizave të bardha të gjakut. Këto të fundit janë të nevojshme për të luftuar bakteret dhe viruset. Zinku ndihmon në parandalimin e inflamacionit që shkakton sëmundje si azma, alergjitë, sëmundjet e zemrës, tumoret, plakja e parakoheshme e të tjerë. 2. Humbja e shqisës së nuhatjes dhe shijes Zinku është i nevojshëm për prodhimin e një enzime e cila është jetësore për shqisat e nuhatjes dhe shijes. Nëse krejt papritur nuk ju shijon asgjë dhe vëreni se keni humbur shqisën e nuhatjes, atëherë duhet të dini që kjo është një shenjë klasike e mungesës së zinkut.

  3. Thonj të dëmtuar

  Zinku luan një rol thelbësor në ndarjen dhe rritjen e qelizave. Thonjtë dhe flokët janë të parët që preken nga mungesa e zinkut. Qelizat që prodhojnë lëkurën, flokët dhe thonjtë kanë nevojë për doza të qëndrueshme të zinkut. Nëse vini re njolla të bardha dhe çarje të thonjve atëherë me siguri vuani nga mungesa e zinkut.

  4. Lëkura problematike

  Puçrat, aknet dhe njollat e lëkurës tregojnë ndër të tjera se trupi nuk ka mjaftueshëm nga ky mineral. Mungesa e tij përshpejton plakjen dhe rrudh lëkurën. ZInku ndërvepron me vitaminën A dhe së bashku garantojnë një lëkurë të shëndetshme.

  5. Shërimi i plagëve dhe lëndimeve

  Zinku është i dobishëm për përshpejtimin e shërimit të plagëve dhe lëndimeve. Në mungesën e tij, qelizat sforcohen dhe nuk rriten siç duhet. Suplementet e zinkut janë të nevojshme për të përshpejtuar shërimin e plagëve, të çarave apo lëndimeve.

  6. Humbja e shikimit

  Nëse keni probleme me shikimin, atëherë rishikoni sasitë e zinkut që merrni gjatë ditës. Zinku është thelbësor për sytë. Së bashku me vitaminën A, përmirësojnë shikimin dhe mbrojnë sytë nga sëmundje të ndryshme që mund të shkaktojnë humbjen e tij.

  7. Humbja e kujtesës dhe mungesa e përqendrimit

  Zinku është thelbësor për kujtesën, përqendrimin dhe komunikimin mes nervave në tru. Studimet kanë konfirmuar se rritja e dozës së zinkut me 50% rrit nivelin e përqendrimit dhe vëmendjes. Duhet të dini që zinku përthithet më mirë nëse konsumohet me një sërë ushqyesish të tjerë.

  8. Depresioni ose Stresi

  Zinku luan një rol të pamohueshëm në kundërpërgjigjen e trurit dhe trupit ndaj stresit. Shkencëtarët kanë zbuluar se sa më të ulëta janë nivelet e zinkut, aq më i thellë është depresioni tek njeriu. Kur jemi të stresuar, trupi ka nevojë për ushqyes dhe minerale shtesë për të përballuar implikimet fizike të këtyre emocioneve.

  Sasia e nevojshme e zinkut

  Të dhënat shkencore tregojnë se meshkujt mbi moshën 19 vjeç kanë nevojë për 11 mg zink në ditë, ndërsa gratë kanë nevojë për 8 mg. Gratë shtatzënë kanë nevojë për 11 mg zink në ditë, ndërsa ato lehonë duhet të synojnë për 12 mg zink në ditë. Nëse e teproni me zinkun atëherë do të përjetoni të përziera, të vjella, mungesë oreksi, dhimbje abdominale, diare dhe dhimbje koke.

  Burimet më të mira ushqimore të zinkut

  Zinkun mund ta gjeni tek midhjet, mishi i viçit, derrit, kungulli, farat e suzamit, çokollata e zezë, fasulet, spinaqi dhe qiqrat. /AgroWeb.org

Të gjitha lajmet

Më të lexuarat

AgroWeb

Vaji i Ullirit Ekstra i Virgjër Si Qumështi i Nënës

Vaj ulliri ekstra të virgjër është një ushqim aq i shëndetshëm sa krahasohet me qumështin e nënës Falë përmbajtjes së pasur me Omega-6 dhe Omega-3, vaji ekstra i virgjër i ullirit është ushqimi më i ngjashëm me qumështin e gjirit. I përsosur në përbërje dhe i përshtatshëm për të gjithë. Gjithmonë shtoni në fëmijën e […]

AgroWeb

Brokoli – Formula Për një Biznes të Suksesshëm

Kur Valter Kalori nisi të bënte planin e tij të biznesit kishte në mendje dicka të vogël. Por dy vjet më pas, Kalori e gjen veten me 2 hektarë të mbjellë me brokol. Në fermën e tij në Divjakë, punëtorët nxitojnë të vjelin brokolin e freskët nga fusha, që pastrohet dhe bëhet gati për të […]

AgroWeb

Çaji i Ngrohtë i Mentes Për Rrugët e Frymëmarrjes

Çaji i mentes rradhitet në listën e pijeve më të shëndetshme në botë. Ky çaj është shumë i shijshëm dhe aspak i mundimshëm në përgatitje. Vlerat shëndetësore që përcjell lëngu i mentes janë të njëjtat me ato të gjetheve. Rrjedhimisht, ky lëng mund të përshkruhet shumë mirë si ideal. Gjethet e mentes janë shumë të […]

AgroWeb

Mandarinat Shqiptare Marrin Çertifikatën Ndërkombëtare të Cilësisë

Shqipëria ëmbëlson konsumatorët evropianët me një nga frutat më të dashur të dimrit, Mandarinën! Agrobiznesi shqiptar hedh një hap të fortë drejt tregut evropian të fruta-perimeve duke u shndërruar në një konkurrent të fortë mes vendeve të BE përsa i përket prodhimit dhe furnizimit me mandarina. “Kote Farm”, një nga fermat më të mëdha të […]