nga AgroWeb më 8 dhjetor 2016

Të thatat mahnitëse të rrushit

Kur është hera e fundit që ke ngrënë rrush të thatë? Ky fryt i thatë dhe i ëmbël ka qenë shoqërues i yni gjatë gjithë jetës. Këto kokrra të vogla të shijshme ngjyrë ari, të gjelbër apo të zeza, në varësi të metodës së tharjes së tyre, janë të ...

nga AgroWeb më 8 dhjetor 2016

Si të përgatisni reçel shege në shtëpi

Vjeshta vjen gjithnjë me lajme të mira, sidomos kur bëhet fjalë për ushqimet tona më të dashura. Një prej tyre është pa dyshim, shega. Shegët varen në pemë si të ishin zbukurime të Vitit të Ri. Me kokrrat e tyre të kuqe plot lëng, ato janë një pamje fantastike për syrin dhe zgjojnë dë...

nga AgroWeb më 25 nëntor 2016

Mrekullitë e Vajit të Ullirit të Egër Shqiptar

A e dini se në Shqipëri gjenden gjithashtu ullastra nga më të vjetrat? Janë pemë ulliri të egra, kokrrat e të cilave janë mjaft më të vogla se ato të ullinjve të kultivuar. Sa më e egër dhe e vjetër, aq më të vogla kokrrat. “Bimët e egra ishin e shkuara, por mund të jenë edhe e ardhmja&...

nga AgroWeb më 12 nëntor 2016

Mes Ngjyrave të Orizit - Sa më i errët, aq më i mirë

Orizi është një nga ushqimet më të lashta në botë që vazhdon të konsumohet fort edhe sot. Orizi vjen nga familja e bimës Oryza Sativa që përmban mbi 40.000 lloje të ndryshme të kultivuara të kësaj kokrre të shijshme. Çdo farë e bimës së orizit prodhon të paktën 3.000 kokrra duke u ...

nga AgroWeb më 22 nëntor 2016

Zbulimi i vlerave të fshehura të Lules së Shegës

Lulja e shegës ka një shije të mprehtë dhe të thartë, dhe si e tillë kombinohet më së miri me çajra të tjerë bimorë siç janë: mentja, kamomili, livando dhe trumza. Lulja e frutit, pra pjesa që i ngjason kurorës, nxirret në diell dhe thahet. Ajo bëhet pluhur dhe hidhet në ujë të ...

nga AgroWeb më 22 nëntor 2016

Ferma e shtëpisë – Rikthimi i traditës shqiptare

Të vendit apo të importuara; dyshimi lind natyrshëm mbi origjinën e produkteve në treg. Por shumëkush ka zgjedhur të ketë produkte më shumë se “të vendit”. Quhet bujqësi urbane. Do të thotë të mbjellësh atë çfarë do, aty ku jeton. Në Shqipëri ka qenë një praktikë e...

nga AgroWeb më 21 nëntor 2016

Boronicat Shqiptare Emigrojnë në Rajon

Boronicat e Tropojës, Kukësit dhe Pukës është më e lehtë të tregëtohen në Kosovë dhe Mal të Zi dhe që nga aty më pas shpërndahen në tregjet evropiane, sesa të zbresin poshtë në Tiranë apo dhe në çdo qytet tjetër në vend. “Eshtë e vërtetë, ne i shesim ...

nga AgroWeb më 19 nëntor 2016

Mëllaga - Dhurata e Natyrës Shqiptare

Gjuetia për barishtet, perimet dhe frutat e egra duket se është kthyer në një trend në qytetet urbane të Shqipërisë, por në zonat rurale, kjo traditë ka zanafillën prej qindra vitesh. Banorët e këtyre zonave kanë zbuluar me kohë çdo gjë të ushqyeshme që ofron natyra bujare e Shqipërisë...

nga AgroWeb më 17 nëntor 2016

Spinaqi - Më Shumë Se Hekur

Spinaqi është i disponueshëm gjatë të gjithë vitit, por sezoni i tyre fillon në fund të muajit gusht dhe vazhdon deri në muajin prill. Për vetë kërkesën e madhe të tregut gjatë gjithë periudhave të vitit, spinaqi ka filluar të kultivohet edhe në mjediset e mbrojtura. Ai njihet për vlerat e tij ...

nga AgroWeb më 17 nëntor 2016

Caprino Shkodre nga dhi spanjolle

Po ta shihje në rrugë, mund ta ngatërroje fare mirë me ndonjë ‘çun artist’ Shkodre nga ata të Kafes së Madhe. Shtatlartë, fizik i rregullt dhe me atë buzëqeshjen e një djali plangprishës. Por jo, jeta e Fabian Demit është krejt ndryshe. Ajo nis që herët në fakt. Që në 5.50 të m&...

nga AgroWeb më 15 nëntor 2016

Thesari Xhinseng - Në çmim dhe në vlera

Nga emri tingëllon si diçka ekzotike që të sjell ndërmend geishat e bukura dhe luftëtarët samurai, por çaji xhingseng është krenari e Kinës dhe jo e Japonisë. Përtej debateve të origjinës, çaji xhinseng është i njohur në të gjithë botën për vlerat e mëdha shëndetë...

nga AgroWeb më 13 nëntor 2016

Të Rejat e Fundit të Erëzave Tradicionale të Karafilit

Farat e karafilit janë një nga erëzat më të dashura në kuzhinën shqiptare. Në Shqipëri e përdorim kudo, në ëmbëlsira, çaj dhe gatime të tjera. Por vlerat e karafilit shkojnë përtej asaj aromës karakteristike që i jep ushqimeve një shije të veçantë. Shkencërisht është...

nga AgroWeb më 8 nëntor 2016

Bamja dhe toniku i saj me vlera të habitshme

Bamja ka fituar një reputacion të pakundërshtueshëm si një ushqim plot vlera, për konsumatorët e të gjitha moshave, por ka veti të veçanta sidomos për njerëzit që janë të rrezikuar ose diagnostikuar me diabet. Bamjet mbajnë emrin botanik Abelmoschus esculentus dhe Hibiscus esculentus. Sipas kërkimeve të ...

nga AgroWeb më 12 nëntor 2016

Kujdes! Lexo shenjat e shisheve plastike

Njerëzit në mbarë botën, sikundër dhe këtu në Shqipëri, i ripërdorin shishet plastike për të ruajtur vajin, qumështin ose mjaltin, i lënë në makina ku hyn nxehtësia dhe pastaj i përdorin ato përsëri. Riciklimi në përgjithësi konsiderohet të jetë një praktikë e mirë...

nga AgroWeb më 12 nëntor 2016

Lulekopra, barishtja e verdhë e lëndinave shqiptare

Lulekopra është një barishte shumë popullore me një histori mjaft interesante. E hollë, e gjatë, lule verdhë. Sot e gjejmë kudo në tregje dhe markete, por në të shkuarën lulekopra ka qenë aq e çmuar sa mbahej e mbrojtur dhe ruhej me fanatizëm si bizhuteri e një rëndësie të madhe. Vlera financiare...

nga AgroWeb më 11 nëntor 2016

Lulediellat e Praruara të Shqipërisë

Pranojeni ose jo, farat e lulediellit janë mënyra më perfekte për të kaluar kohën. E kush nuk ka përtypur fara vjedhurazi në orën e mësimit poshtë bankës apo në shtëpi teksa shihnit televizor? Vështrimit qortues të mësueses i shtohej edhe breshëria me të këqiat që rendiste mamaja që nga, &...

nga AgroWeb më 10 nëntor 2016

Shtatë Burimet Natyrale të Energjisë

Burimi më i shëndetshëm i karbohidrateve janë produktet e papërpunuara apo të procesuara minimalisht si drithërat, zarzavatet, frutat dhe fasulet. Ndërkohë që karbohidrate të tjera përfshijnë bukën, qumështin, kokoshkat, patatet, biskotat dhe makaronat. Kur ne konsumojmë karbohidrate, sistemi ynë tretës i ...

nga AgroWeb më 9 nëntor 2016

7 manipulimet e rrezikshme të ëmbëlsuesve artificialë

Ëmbëlsira apo kalori? Dilema e një jete të tërë për ata që janë të kujdesshëm me peshën, por edhe për shëndetin e mirë. Zgjidhjen shpesh e shohim tek ëmbëlsuesit artificialë të cilët supozohet të na japin të gjithë vlerat e sheqerit, pa dëmet anësore. Ëmbëlsuesit...

nga AgroWeb më 9 nëntor 2016

Risia e Luleve të Kungullit në Shqipëri

Lulet e kungullit janë përdorur në kuzhinë që mijëra vjet më parë nga qytetërimet e lashta. Edhe në Shqipëri lulet e kungullit kanë vendin e tyre në shumë receta fantastike. Disa prej këtyre gatimeve janë me barishte dhe disa të tjera shpalosin fragrancën e luleve të kungullit. Në restorantet ...

nga AgroWeb më 8 nëntor 2016

Sallata e Ujit - Vlerat dhe Vetitë e barishtes unike

Keni dëgjuar për purqarkun, shelpin ose sallatën e ujit? Kjo barishte rritet pranë pellgjeve dhe burimeve të ujit, madje shpesh anashkalohet edhe pse është pjesë e së njëjtës familje botanike si ajo e lakrës dhe rukolës. Kjo barishte tërheqëse dhe e shijshme ka gjethe të rrumbullakëta të vogla, të ...