nga AgroWeb më 29 nëntor 2016

Hurmat e thara - Poezia e shijes

Hurmat janë të shijshme, por hurmat e thata kanë shije hyjnore. Ka hurma që janë më të vogla, të forta, aq të ashpra në shije dhe pastaj ka të mëdha, të plota, të buta dhe plot lëng. Këto të fundit konsumohen siç janë, por të tjerat thjesht nuk mund të hahen të freskëta, por pasi t&...

nga AgroWeb më 21 nëntor 2016

Risia - Musht dhe uthull dardhe në kushtet e shtëpisë

Uthullën e frutave tashmë mund ta përgatisni jo vetëm nga molla, por edhe nga dardha. Vlerat dhe përfitimet që vijnë nga konsumimi i uthullës së frutave janë të panumërta dhe lehtësisht të provuara. Mjafton një gllënkë uthull frutash dhe shqetësimet e lehta të stomakut do të zhduken. Nëse...

nga AgroWeb më 2 nëntor 2016

Luleshtrydhja e Egër - Fruti Alpin Magjik për Organizmin

Luleshtrydhja e egër ka emrin botanik të Fragaria Vesca. Popuj të ndryshëm e njohin atë si luleshtrydhja alpine, luleshtrydhja e maleve, luleshtrydhja e egër, luleshtrydhja e druve apo e pyjeve. Në Shqipëri rritet në zonën e dushkut e të ahut, në toka të kultivuara. Në Pukë gjendet më me shumicë në Të...

nga AgroWeb më 28 tetor 2016

Fiq të thatë, Lajthi, Fistikë nga Turqia me Aflatoksinë, BE në panik

Importet e ushqimeve me aflatoksinë po shkaktojnë kaos në vendet e Bashkimit Evropian. Lista e ushqimeve të prekura nga kjo substancë toksike që arrijnë të futen në këto vende është e shumëllojshme. Shumica prej këtyre ushqimeve të rrezikshme vijnë jashtë vendeve të Bashkimit Evropian, së fundmi ...

nga AgroWeb më 19 tetor 2016

Gorrica - Dardha e egër e mbrojtur nga vetë natyra

Nëse kërkoni fruta organike, të egra ashtu si natyra i ka bërë, gorricat janë fruti ideal. Gorrica përmbledh më se 45 specie: të kultivura, bimë spontane në formë shkuresh ose pemë të larta. Në Shqipëri, sipas të dhënave të AgroWeb.org, gjënden 3 specie gorricash, të njohura me emërtimin...

nga AgroWeb më 6 tetor 2016

Cilat produkte janë vendase dhe cilat të importuara në treg

AgroWeb po ju sjell në vëmendje listën e fundit të çmimeve të frutave dhe perimeve sipas raportimit të ditës së sotme datë 6 Tetor 2016 nga Tregu Agro-Ushqimor i Tiranës. Produktet vendase e dominojnë këtë listë të çmimeve me shumicë, pasi edhe vetë sezoni ka prurje të madhe të frutave dhe...

nga AgroWeb më 24 shtator 2016

Koha e Arrave - Të freskëta nga pemishtet shqiptare

Vjeshta është koha kur frutat e arrës fillojnë dhe mblidhen. Arrat e freskëta fillojnë rrugën e tyre nga lëvozhgat e gjelbra dhe drejt tregjeve vendase apo të huaja. Për kultivuesit e arrave kjo periudhë është kohë feste. Arrat e kanë këtë magji. Ato janë mënyra e natyrës për të na treguar...

nga AgroWeb më 27 shtator 2016

Pekmezi, suveniri i ëmbël i frutave

Lëngu i ëmbël i pekmezit ka qenë pjesë e traditës shqiptare prej shekujsh. Ai është përdorur jo vetëm për t’i dhënë shije gatimeve tona, por edhe në mjekësinë popullore, duke qenë se pasuron gjakun dhe është i pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë. Shqipëria është nj&...

nga AgroWeb më 21 shtator 2016

Produktet - Sa më të Stinës, aq më Natyrale

Na ka ndodhur të gjithëve që, kur konsumojmë perime që nuk janë të stinës, na duken si pa shumë shije dhe pa atë aromën e veçantë të freskisë. Domatet, patëllxhanat, kastravecat apo specat e dimrit duket sikur nuk ngjasojnë fare me ato të stinës kur prodhohen. Por, në bazë të kërkes...

nga AgroWeb më 12 shtator 2016

Hurmat e Arabisë - Orientalet e preferuara të shqiptarëve

Që në lashtësi, hurmat e Arabisë besohej të kishin vlera të jashtëzakonshme shëruese. Megjithatë, vetëm në kohërat moderne shkenca arriti të konfirmojë atë që njerëzit e lashtë e dinin mjaft mirë. Ndonëse hurmat ngjajnë si një “bombë sheqeri” sepse janë shumë t&...

nga AgroWeb më 10 shtator 2016

A e di si bëhet tharja e frutave në shtëpi?

Koha është e përsosur për të tharë frutat me duart e tua në shtëpi. Gjithashtu edhe kjo periudhë sjell plot produkte që më vonë do të mungojnë në treg. Qëllimi i tharjes është krijimi i frutave dhe perimeve të thata, të cilat mund të ruhen në temperaturë ambjenti për disa ...

nga AgroWeb më 17 shtator 2016

Vetitë e Ribes - Rrushit të Zanave

A keni dëgjuar ndonjëherë për një frut pylli që ngjan si një shalqi i vogël dhe ka shijen e një rrushi të hidhur? Po flasim për atë që në latinisht quhet Ribes Uva, e që njihet në Shqipëri si Rrush frëngu, Rrush serezi ose Rrushi i dhelprës. Në Rusi, fundi i verës përkon me çeljen ...

nga AgroWeb më 18 shtator 2016

Vitamina P - Përbërësi i Panjohur i Frutave dhe Perimeve

Keni dëgjuar ndonjëherë për vitaminën P? Sado e pazakontë të tingëllojë, kjo vitaminë është në fakt një grupim flavonoidësh, të cilët në vetvete janë pigment që prodhojnë ngjyrën e verdhë, të kuqe ose vjollcë e blu tek bimët. Së bashku me ngjyrat, këto ...

nga AgroWeb më 13 shtator 2016

Vlerat e Panjohura të Mollës së Egër

A i keni vënë re ato pemët e vogla që çelin lule të imëta ngjyrë rozë, të bardhë ose të kuqe? Zakonisht, këto lule çelin në stinën e pranverës dhe më pas ato i lënë vendin disa mini mollëve të vogla mjaft të këndshme. Kjo pemë njihet sipas termit botanik Malus, ndë...

nga AgroWeb më 20 shtator 2016

Avokado - Trendi i një jete të shëndetshme

Nëse jeni të apasionuar pas platformave dhe blogjeve për shëndetësinë në internet, atëherë duhet ta kuptoni më mirë dashurinë e shumë njerëzve për avokadon. Shumica e blogerëve e kanë avokadon pjesë të dietës së tyre ditore. Deri pak kohë më parë, e kisha të vështir&...

nga AgroWeb më 11 shtator 2016

Fiku i detit - 10 vlera me famë për shëndetin e njeriut

Fiku i detit është një bimë frutore tradicionale me emrin botanik Opuntiaficus-indica që i përket familjes së kaktusit. Fiku i detit që të huajt e njohin si “dardha me gjemba” është edhe frut edhe perime. Gjethet e gjelbra e të mëdha që përdoren në gatime për shkak të përmbajtjes së ul&...

nga AgroWeb më 14 shtator 2016

Fruti fisnik me vlera të jashtëzakonshme

Rrushi mban kurorën e një fruti fisnik, që garanton një jetë të shëndetshme dhe plot shije. E gjejmë në tre ngjyra: të kuq, të zi dhe të gjelbër. Rrushi përmban antioksidantë, vitamin C, A, B6, minerale të rëndësishme si kalium, hekur, fosfor, magnez dhe selenium. Rrushi konsiderohet gjithashtu një frut ...

nga AgroWeb më 15 shtator 2016

Aronia - Fruti antioksidant Nr 1 në botë

Çdo ditë e më shumë po ndërgjegjësohemi për rolin e të ashtuquajturve “super ushqime” që zbulohen rregullisht, por që është t’i gjesh në treg. I tillë është rasti i Aronias, një hyrje e re në listën e ushqimeve që bëjnë mrekullira për organizmin tonë. Aronia &...

nga AgroWeb më 17 shtator 2016

Supervlerat e Lëkurës së Frutave dhe Perimeve

Gjëja e parë që të vjen të bësh kur dëshiron të hash një portokall është ta qërosh atë. Hapi i dytë është të hedhësh lëkurën në kosh. Epo, kjo është e gabuar, sepse shumë prej ushqyesve me vlera të frutave apo perimeve gjenden pikërisht tek lëkura. Për ...

nga AgroWeb më 2 shtator 2016

Kumbulla - Burim i Vitaminave dhe Mineraleve

Kumbullat janë fruta jashtëzakonisht të shijshme dhe të preferuara nga konsumatori shqiptar. Kumbulla i përket familjes botanike Rosaceae që përfshin pjeshkat, kajsitë dhe nektarinat. Kumbullat i gjejmë në ngjyra dhe forma të ndryshme në plot 2000 varitetete. Në vendin tonë, prodhimi më i lartë i kumbullave vë...

nga AgroWeb më 29 gusht 2016

Domatet Kuq e Zi shpalosin vlera fantastike

A ju kanë zënë sytë ndonjëherë domate të zeza sterrë? Epo duhet të dini që ato kanë dalë në treg, të paktën në atë Evropian. Me emrin botanik Indigo Rose, këto domate të çuditshme janë shumë të shijshme dhe plot vlera shëndetësore. Indigo Rose është një ...

nga AgroWeb më 10 dhjetor 2016

Vlerat e Arta të Vajit të Ullirit Shqiptar

A e dini cila është diferenca mes një prodhuesi vaji ulliri dhe një prodhuesi vaji ulliri ekstra të virgjër? Një punë ekstra. Për të prodhuar vaj ekstra të virgjër një ullishtar i mirë e çon ullirin çdo natë në mulli. Në këtë mënyrë prodhohet vaj më i mirë me ngjyrë...

nga AgroWeb më 10 gusht 2016

Më të Mirat e Verës - Produktet e Gushtit

Gushti i këtij viti në Shqipëri është bërë gjithnjë e më i paparashikueshëm përsa i përket motit. Mënyra më e mirë për ta përballuar luhatjen ekstreme të temperaturave është padyshim të ushqyerit shëndetshëm, duke shijuar frutat dhe perimet e bollshme që ky muaj na ofron. Duke ...

nga AgroWeb më 14 gusht 2016

Efektet çudibërëse të lëngut të shalqinit

Nuk është çudi që shalqini është një frut që të bën mjaft mirë. Studimet shkencore kanë treguar që ngrënia e shalqinit dhe për më tepër, pirja e lëngut të shijshëm të tij, ka vlera të jashtëzakonshme për organizmin e njeriut. Më poshtë do të gjeni gjashtë ...

nga AgroWeb më 4 gusht 2016

Manaferra e detit, armiku i plakjes

Frutat e egra janë konsideruar gjithnjë si një nga dhuratat më të çmuara të natyrës për njeriun. Manaferra e detit është padyshim një prej tyre. Ajo gjendet me shumicë në brigjet e Mesdheut ku kripa e detit pengon bimët e tjera më të mëdha që synojnë ta pushtojnë. Në Shqipëri...

nga AgroWeb më 20 gusht 2016

10 Frutat Më të Pasura me Hekur

Sa herë që flasim për ushqime të pasura me hekur, produkti i parë që na vjen ndër mend është spinaqi. Të paktën kështu ndodh me ne Shqiptarët. Por po të lexoni këtë artikull të përgatitur nga AgroWeb do të mësoni fakte shumë interesante mbi burimet natyrale alternative të hekurit. Kë...

nga AgroWeb më 6 gusht 2016

Mareja e egër, legjendat dhe të vërtetat

Shqiptarët shpesh janë konfuzë për emrat dhe pamjen e frutave, sidomos ato të pyllit. Mareja nuk bën asnjë përjashtim në këtë rast. Emri botanik i maresë është Arbutus Unedo dhe AgroWeb po ju sjell në vëmendje këtë frut unik. Bima e maresë e cila ka ngjashmëri me boronicat e kuqe, shpesh pë...

nga AgroWeb më 28 korrik 2016

MACFRUT 2016 | 14-16 Shtator | Rimini, Itali

Panairi Profesional i Frutave dhe Perimeve, Macfrut që do të zhvillohet në Rimini, Itali në14-16 shtator, është një mundësi shumë e mirë për sipërmarrjet shqiptare që operojnë në sektorë të tillë si ai i pemtarisë dhe perimeve. Ky event po bëhet gjithnjë e më shumë një ngjarje nd...

nga AgroWeb më 10 dhjetor 2016

Kujdes me lëngjet e sheqerosura

Prindërit në Shqipëri, si kudo në botë përpiqen fort që t’i japin fëmijëve të tyre ushqimet e duhura dhe të shëndetshme për të thyer urinë në mes vakteve. Pijet kremoze me perime dhe fruta, pure frutash apo edhe lëngjet e frutave 100% natyrale tingëllojnë si alternativa të mira për fë...

nga AgroWeb më 22 korrik 2016

Boronica e Veriut - Superfruti shqiptar më i kërkuar

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes sonë. Boronica ndihmon trurin dhe zemrën, mbron sytë dhe lëkurën. Antioksidantët që gjenden te boronicat janë aq të forta sa janë të afta për të neutralizuar ...