nga AgroWeb më 14 janar 2017

Viti i ushqimeve ngjyrë vjollcë - 2017

Nёse keni provuar ndonjёherё shparg me ngjyrё vjollcё ose pure me hudhёr tё zezё, atёherё përgatituni. Viti 2017 sipas ekspertёve do tё jetё viti i tendencave tё reja mё fantastike qё keni dёgjuar. Njё nga ngjyrat mё interesante përsa sa i pёrket ushqimeve pёr këtë vit ёshtё padyshim ajo vjollcё. Ndaj, nuk ёshtё çudi qё nё vitin 2017 tё ...

nga AgroWeb më 22 dhjetor 2016

Çmimet dhe Origjina e Produkteve në PragFesta

Si pёrherё, nё prag tё festave edhe shpenzimet e familjeve shqiptare rriten pёr produktet ushqimore. Por dilema qёndron gjithmonё e njёjtё, nёse duhet t’i besojmё produkteve shqiptare apo atyre tё huaja. Nё kёtё fazё tё vitit, nё muajin dhjetor, janё tё shumta zonat e Shqipёrisё qё ofrojnё fruta-perime me çmime shumё mё tё leverdisshme se ato tё importit. ...

nga AgroWeb më 12 dhjetor 2016

Hurmat e thara - Poezia e shijes

Hurmat janë të shijshme, por hurmat e thata kanë shije hyjnore. Ka hurma që janë më të vogla, të forta, aq të ashpra në shije dhe pastaj ka të mëdha, të plota, të buta dhe plot lëng. Këto të fundit konsumohen siç janë, por të tjerat thjesht nuk mund të hahen të freskëta, por pasi t&...

nga AgroWeb më 21 nëntor 2016

Risia - Musht dhe uthull dardhe në kushtet e shtëpisë

Uthullën e frutave tashmë mund ta përgatisni jo vetëm nga molla, por edhe nga dardha. Vlerat dhe përfitimet që vijnë nga konsumimi i uthullës së frutave janë të panumërta dhe lehtësisht të provuara. Mjafton një gllënkë uthull frutash dhe shqetësimet e lehta të stomakut do të zhduken. Nëse...

nga AgroWeb më 2 nëntor 2016

Luleshtrydhja e Egër - Fruti Alpin Magjik për Organizmin

Luleshtrydhja e egër ka emrin botanik të Fragaria Vesca. Popuj të ndryshëm e njohin atë si luleshtrydhja alpine, luleshtrydhja e maleve, luleshtrydhja e egër, luleshtrydhja e druve apo e pyjeve. Në Shqipëri rritet në zonën e dushkut e të ahut, në toka të kultivuara. Në Pukë gjendet më me shumicë në Të...

nga AgroWeb më 28 tetor 2016

Fiq të thatë, Lajthi, Fistikë nga Turqia me Aflatoksinë, BE në panik

Importet e ushqimeve me aflatoksinë po shkaktojnë kaos në vendet e Bashkimit Evropian. Lista e ushqimeve të prekura nga kjo substancë toksike që arrijnë të futen në këto vende është e shumëllojshme. Shumica prej këtyre ushqimeve të rrezikshme vijnë jashtë vendeve të Bashkimit Evropian, së fundmi ...

nga AgroWeb më 6 tetor 2016

Cilat produkte janë vendase dhe cilat të importuara në treg

AgroWeb po ju sjell në vëmendje listën e fundit të çmimeve të frutave dhe perimeve sipas raportimit të ditës së sotme datë 6 Tetor 2016 nga Tregu Agro-Ushqimor i Tiranës. Produktet vendase e dominojnë këtë listë të çmimeve me shumicë, pasi edhe vetë sezoni ka prurje të madhe të frutave dhe...

nga AgroWeb më 19 dhjetor 2016

Pekmezi, suveniri i ëmbël i frutave

Lëngu i ëmbël i pekmezit ka qenë pjesë e traditës shqiptare prej shekujsh. Ai është përdorur jo vetëm për t’i dhënë shije gatimeve tona, por edhe në mjekësinë popullore, duke qenë se pasuron gjakun dhe është i pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë. Shqipëria është nj&...

nga AgroWeb më 21 shtator 2016

Produktet - Sa më të Stinës, aq më Natyrale

Na ka ndodhur të gjithëve që, kur konsumojmë perime që nuk janë të stinës, na duken si pa shumë shije dhe pa atë aromën e veçantë të freskisë. Domatet, patëllxhanat, kastravecat apo specat e dimrit duket sikur nuk ngjasojnë fare me ato të stinës kur prodhohen. Por, në bazë të kërkes...

nga AgroWeb më 10 shtator 2016

A e di si bëhet tharja e frutave në shtëpi?

Koha është e përsosur për të tharë frutat me duart e tua në shtëpi. Gjithashtu edhe kjo periudhë sjell plot produkte që më vonë do të mungojnë në treg. Qëllimi i tharjes është krijimi i frutave dhe perimeve të thata, të cilat mund të ruhen në temperaturë ambjenti për disa ...

nga AgroWeb më 18 shtator 2016

Vitamina P - Përbërësi i Panjohur i Frutave dhe Perimeve

Keni dëgjuar ndonjëherë për vitaminën P? Sado e pazakontë të tingëllojë, kjo vitaminë është në fakt një grupim flavonoidësh, të cilët në vetvete janë pigment që prodhojnë ngjyrën e verdhë, të kuqe ose vjollcë e blu tek bimët. Së bashku me ngjyrat, këto ...

nga AgroWeb më 17 shtator 2016

Supervlerat e Lëkurës së Frutave dhe Perimeve

Gjëja e parë që të vjen të bësh kur dëshiron të hash një portokall është ta qërosh atë. Hapi i dytë është të hedhësh lëkurën në kosh. Epo, kjo është e gabuar, sepse shumë prej ushqyesve me vlera të frutave apo perimeve gjenden pikërisht tek lëkura. Për ...

nga AgroWeb më 20 gusht 2016

10 Frutat Më të Pasura me Hekur

Sa herë që flasim për ushqime të pasura me hekur, produkti i parë që na vjen ndër mend është spinaqi. Të paktën kështu ndodh me ne Shqiptarët. Por po të lexoni këtë artikull të përgatitur nga AgroWeb do të mësoni fakte shumë interesante mbi burimet natyrale alternative të hekurit. Kë...

nga AgroWeb më 28 korrik 2016

MACFRUT 2016 | 14-16 Shtator | Rimini, Itali

Panairi Profesional i Frutave dhe Perimeve, Macfrut që do të zhvillohet në Rimini, Itali në14-16 shtator, është një mundësi shumë e mirë për sipërmarrjet shqiptare që operojnë në sektorë të tillë si ai i pemtarisë dhe perimeve. Ky event po bëhet gjithnjë e më shumë një ngjarje nd...

nga AgroWeb më 10 dhjetor 2016

Kujdes me lëngjet e sheqerosura

Prindërit në Shqipëri, si kudo në botë përpiqen fort që t’i japin fëmijëve të tyre ushqimet e duhura dhe të shëndetshme për të thyer urinë në mes vakteve. Pijet kremoze me perime dhe fruta, pure frutash apo edhe lëngjet e frutave 100% natyrale tingëllojnë si alternativa të mira për fë...

nga AgroWeb më 20 korrik 2016

Asnjë Çudi - Shalqini i Verdhë është tip i ri në Shqipëri

Tradicionalisht tulin e frutit të shalqinit e kemi ndeshur të kuq, por tashmë duhet të mësohemi edhe me surprizën e re. Hap një shalqi njëlloj të gjelbër nga jashtë dhe brenda të del i verdhë. Deri tani jemi mjaftuar me tulin e flaktë që na ka ngacmuar qiellzën, por kemi harruar një detaj: shalqini i kuq ka nj&...

nga AgroWeb më 24 korrik 2016

15 Këshilla Bio për një Verë të Shëndetshme

Vera ka ardhur! Tani jemi më shumë të frymëzuar për të udhëtuar dhe kaluar kohë me miqtë. Tani, shumë prej nesh e dëgjojnë thirrjen magjike të detit në brigjet e Adriatikut apo të Jonit, ndërkohë që ka disa të tjerë që shijojnë freskinë e maleve shqiptare. Lexoni më poshtë ...

nga AgroWeb më 16 korrik 2016

Nën Diell - Lista e Frutave të Thata për Udhëtime

Frutat e thata janë shumë të njohura për një mori arsyesh. Konsumi i tyre ndikon jo vetëm për një shëndet më të mirë, por ofron shumë minerale esenciale, vitamina dhe fibra që ju nevojiten çdo ditë. Frutat e thata nuk prishen shpejt dhe janë një ushqim ideal për t’u pasur gjithmonë me vete...

nga AgroWeb më 10 korrik 2016

Më të Freskëtat Produkte të Korrikut

Blerja e zarzavateve dhe e frutave është një angari më vete, për më tepër kur nuk e di se çfarë të blesh procesi bëhet më i vështirë dhe i shtrenjtë. Gjithsesi blerja e fruta-perimeve, veçanërisht kur janë të stinës është një mënyrë efektive për të qenë t&...

nga AgroWeb më 23 qershor 2016

Magjia Verore e Frutave Flakë të Kuqe

Të ushqeheni shëndetshëm do të thotë të ndiqni skemën e ngjyrave të ylberit. Pra, nëse ju përfshini sa më shumë ngjyra frutash dhe perimesh në ushqimin tuaj të përditshëm atëherë do të jeni në rrugën e duhur për një dietë të vlera të plota. Kësaj rradhe do të ...

nga AgroWeb më 31 tetor 2016

Frutat e Pyllit - Shija e vërtetë e pyjeve shqiptare

Frutat e pyllit janë një ndër kënaqësitë më të mëdha të stinës së vjeshtës, pasi pjesa më e madhe e tyre në gjendje të egër mblidhen gjatë këtyre muajve. Por duke konsideruar kërkesën e madhe të tregut, gjithmonë e më tepër frutat e pyllit po kultivohen në parcela nga ...

nga AgroWeb më 7 qershor 2016

Superfrutat e Freskëta të Qershorit

Qershori është muaji i parë zyrtar i verës. Dhe zakonisht kur mendojmë për verën, mendja na shkon menjëherë tek ngjyrat, jo vetëm në garderobë, por edhe tek ngjyrat që servirim në pjatë. Ja cilat janë 5 frutat që duhet të mbushin shportën tuaj në këtë muaj dhe disa këshilla nga ...

nga AgroWeb më 29 maj 2016

Organiket freskuese kundër toksinave

Me rolin e tij të pazëvendësueshëm si pastrues dhe hidratues të trupit, uji është arma më e lehtë dhe më efektive detoksifikuese. Të gjitha funksionet e trupit kërkojnë ujë; një komponent i rëndësishëm biologjik i të gjitha qelizave të njeriut. Uji largon toksinat nga organet. Ai siguron një ...

nga AgroWeb më 11 maj 2016

Kumbullat Shahine - Të Thartat Plot Shije

Maji, Qershori dhe Korriku janë muajt e vetëm të vitit për të shijuar Kumbullat Shahine. Të gjithë i kujtojnë si kumbullat e fëmijërisë dhe secili mban mend me saktësi se sa copë blije me një sasi parash. Kumbullat Shahine janë ato të rrumbullaktat e gjelbra, shpesh të tharta dhe aspak të buta në kafshim...

nga AgroWeb më 11 maj 2016

Mani - Pema me frutet tradicionale shqiptare

Manat janë ndër frutat që përcjellin kujtime të lumtura të fëmijërisë për shumë prej nesh. Sa prej jush i janë ngjitur pemëve në kërkim të shijes fantastike të manave gjatë pushimeve tek gjyshërit? Manat janë shumëngjyrëshe dhe preferencat po ashtu. Ëmbëlsia e tyre është...

nga AgroWeb më 10 maj 2016

E Verdha e Mrekullueshme e Pranverës Shqiptare

Kajsia është një super frutat që pranvera na i sjell pas një mungese të gjatë dimërore. E kultivuar në të njëjtën mënyrë si pjeshkët, karakteristika e kajsisë është padyshim fruti i verdhë plot tul të shijshëm, bërthama e madhe dhe aroma e pakrahasueshme. Por çmimi i kajsisë n&...

nga AgroWeb më 14 dhjetor 2016

Frutat dhe Perimet Që Ngjajnë Me Organet Njerëzore

Po t’i hedhim një sy formës sonë trupore dhe formës së frutave dhe perimeve do të shohim një ngjashmëri befasuese që provon më së miri shprehjen e mësipërme. Nëse shikon pjesën e brendshmë të karrotës nga larg do të duket sikur ajo i ngjan syrit. Sa më shumë t’i afrohesh, aq më...

nga AgroWeb më 30 gusht 2016

Siguro Jetëgjatësinë e Frutave dhe Perimeve

Të gjithë e dimë që mjafton një mollë e prishur për të kalbur gjithë shportën me mollë. Por a e dini që një mollë e kalbur mund të prishë edhe shalqinin që e keni vendosur aty pranë pa e menduar fort mirë? Ky është vetëm një shembull se si disa fruta dhe perime shërbejnë si ...

nga AgroWeb më 8 janar 2017

Ngjyrat e Ndezura të Parajsës së Qitros

Qitroja ka një shije të mprehtë thartoshe, por me një ëmbëlsi që të befason. Ajo që të bën më shumë përshtypje tek qitroja është fakti se lëngu i këtij fruti është rivali kryesor i lëngut të portokallit, që deri më sot mban fronin e lëngut më të shëndetshë...