nga AgroWeb më 27 qershor 2017

Ushqim Përgjysëm - Rezultate të Pazakonta Mbi Tensionin e Gjakut dhe Organizmin

“Mbarova për të ngrënë” është shprehja që dëgjohet më shpesh, pas një dite të lodhshme pune kur nuk keni pasur kohë as të ngresh kokën, jo më të hani. Por nëse keni menduar se në këtë mënyrë dhe me këtë stil të ngrëni po shkatërroni organizmin, jeni ...

nga AgroWeb më 9 qershor 2017

Valeriana e gjelbër - Një thesar vitaminash dhe mineralesh

Sallata valeriana është një bimë që rritet gjatë gjithë vitit dhe bën pjesë në familjen botanike Valerianaceae. Ajo rritet kryesisht si perime gjethore dhe në Shqipëri njihet edhe si sallata e misrit, sallata e fushës apo marulja e qingjit. Kjo marule rritet në tokë kryesisht të thatë dhe me pak lagështir&...

nga AgroWeb më 12 janar 2017

Përfitimet e Pafundme nga Lëngu i Mandarinës

Kjo është stina e mandarinave. Ky frut i shijshëm pak më i vogël se portokalli mund të hahet në formën e tij të plotë ose të shtrydhet. Lëngu i mandarinës është shumë i freskët dhe hidratues. Mandarinat e Xarrës, Borshit dhe Sarandës kanë një shije që të sjellin ndërmend ver&...

nga AgroWeb më 12 maj 2017

Produktet Ideale që Ulin Tensionin e Gjakut

Një dietë e pasur me fruta, perime dhe produkte bulmeti me pak yndyrë ndihmon në uljen e ndjeshme të tensionit të gjakut. Sipas studimeve, ushqimet e sugjeruara për uljen e tensionit të gjakut duhet të jenë të pasura me kalium, magnez, kalcium, acide yndyrore dhe antioksidantë që zgjerojnë enët e gjakut dhe përmirë...

nga AgroWeb më 22 mars 2017

Gjethet e Gjelbra Mrekullibërëse të Ullirit

Të gjithë biem dakord për vlerat mbresëlënëse të ullirit, por a dini që pema e këtij fruti është shumë bujare edhe falë gjetheve fantastike. Gjethet e ullirit janë përdorur për herë të parë në mjekësinë popullore në Egjiptin e lashtë. Që prej asaj kohe, ka marrë fam&...