nga AgroWeb më 16 janar 2017

Lulet dhe Rrënjët Mirëbërëse të Karrotës së Egër

Këtu në AgroWeb kemi mësuar shumë për të gjitha llojet e bimëve dhe luleve. Kemi mësuar gjithçka për lulet e dashurisë. Tani është koha të mësoni për lulen e turpit. Kështu i thërrasin karrotës së egër në Korçë. Kjo bimë me vendlindje në Evropë gjendet edhe n&...

nga AgroWeb më 13 janar 2017

Vlerat Medicinale dhe Ushqyese të Argjinares së Egër

Argjinarja e egër që çel lule me ngjyrë vjollcë është një barishte që rritet gjithë vitin dhe që i përket familjes botanike Asteraceae. Vendlindja e saj është Mesdheu perëndimor dhe ai qëndror, ku kjo barishte ka gjetur përdorim që në lashtësi. Gjethet, lulet, kërcenjtë dhe rrënja ...

nga AgroWeb më 11 janar 2017

Lavanda - Magjia Lejla e Bimëve Mjekësore Shqiptare

A ka ndonjë aromë të cilën menjëherë e lidhni me Shqipërinë? Një aromë tradicionale, kur ndieni të cilën mbyllni sytë dhe kujtoni rrugën, mëhallën, sokakun, pjatën e preferuar të nënës, peisazhet magjepsëse apo bimët karakteristike shqiptare?  Mos ndoshta aroma e trëndelinë...

nga AgroWeb më 9 janar 2017

Vlerat e pupëzës, kurës fantastike natyrale

Pupëza ose Rudbekia është pjesë e së njëjtës familje botanike të lule deles. Kjo barishte në dukje e zakonshme është në të vërtetë shumë e fuqishme. Lulet, gjethet dhe rrënjët e kësaj bime janë pjesë e disa kurave natyrale. Në përgjithësi, lulet dhe gjethet e saj përdoren ...

nga AgroWeb më 11 janar 2017

Lofata - Pema e Dashurisë me Vlera Mjekësore

Lofata është një pemë që rritet tradicionalisht nëpër ara, kopshte, oborre shtëpish apo rrugë. Lofata njihet ndryshe edhe si Pema e Dashurisë dhe gjendet rëndom edhe në Shqipëri ku është mbjellë shumë vite më parë si pemë dekorative. Kjo pemë e famshme e Mesdheut, e cila ngrihet e lartë ...

nga AgroWeb më 27 dhjetor 2016

Mjalti i sherebelës, një kombinim i shëndetshëm

Sherebela, është një nga bimët aromatike më të mira që gjendet lehtë në Shqipëri. Emri latin i saj është Salvia officinalis, gjë që tregon se kjo bimë e bukur e Mesdheut ka merituar respekt anë e mbanë globit. Salvia në latinisht vjen nga fjala “salvere” që do të thotë “t&...

nga AgroWeb më 28 dhjetor 2016

Gjembgomari, bima misterioze me vlera mjekësore

Gjembgomari është një bimë që lulëzon dhe që i përket familjes botanike të luledeles. Kjo bimë nxjerr një lëng të ngjashëm me qumështin, i cila i jep asaj të gjithë ushqyesit e shëndetshëm që përdoren për trajtimin e sëmundjeve kronike të mëlçisë dhe ...

nga AgroWeb më 21 dhjetor 2016

Mijëfletëshi, bima medicinale e heronjve

Bar njëmijëfletëshi, është një bimë medicinale me famë. Emri botanik i saj është Achillea millefolium ose Mijëfletëshi i Akilit, luftëtarit të pamposhtur dhe guximtar të mitologjisë së vjetër Greke. Legjendat thonë që Akili e leu trupin e tij me një lëng të prodhuar nga bari i nj&...

nga AgroWeb më 19 dhjetor 2016

Vlerat e mëdha të luledeles së vogël

Vendlindja e luledeles është Evropa dhe Azia Perëndimore, por tani ajo rritet në çdo cep të globit. Lëndinat e Shqipërisë janë të veshura me lulet e bukura të bardha, të cilat kohët e fundit janë bërë pjesë e gatimeve, garniturave dhe recetave të ndryshme të kulinarisë shqiptare. Luledelja ...

nga AgroWeb më 10 dhjetor 2016

Udhëtim Pikant Mes Erëzave dhe Barishteve Shqiptare

Kristofor Kolombi nuk u nis të kërkonte Amerikën për metale apo gurë të çmuar. Ai u nis të gjente vend ku kultivohej piper. Mesazhi që përcjell ky shembull është se sa e rëndësishme ka qenë për qytetërimet e ndryshme për të zbuluar shije dhe aroma të reja, jo vetëm për të pasurimin ...

nga AgroWeb më 9 dhjetor 2016

Rrepa pikante - Antibiotiku i artë natyral

Rrika e bardhë apo rrepa pikante është një bimë shumë popullore që është përdorur që në lashtësi, jo vetëm për gatim por edhe në mjekësi në shumë zona të Lindjes dhe Perëndimit. Kjo bimë me përmasa mesatare është pjesë e familjes botanike Brassicaceae që pë...

nga AgroWeb më 5 nëntor 2016

Sekretet Fantastike të Koriandrës

Cilantro apo Koriandër? Janë emrat e të njëjtës barishte, apo dy llojeve të ndryshme? Të paktën në rastin e gjuhës Ruse apo asaj Angleze, të dy këto emra gjenden në receta të ndryshme dhe shpesh shkaktojnë konfuzion. Sa për sqarim: cilantro është praktikisht pjesa e gjelbër e bimës që i ngjan ...

nga AgroWeb më 6 nëntor 2016

Çaji bimor në kushtet e shtëpisë

Barishtet që rriten në Shqipëri janë aq të larmishme sa mund të kënaqin shijet e çdo konsumatori. Ato janë bimët më të thjeshta që mund të prodhohen në vend. Barishtet më të përdorura nga konsumatori shpesh janë në formën e shkurreve dhe prodhimtaria e tyre zgjat për vite të të...

nga AgroWeb më 27 tetor 2016

Xhenxhefili - Të Mirat e Pafundme dhe Vetitë Speciale

Xhinxheri ose xhenxhefili konsiderohet si një prej bimëve më të shijshme dhe më të shëndetshme të planetit, vlerat e të cilit shkojnë përtej një stine të vetme, por shtrihen përgjatë gjithë vitit. Xhenxhefili është një antioksidant i fuqishëm që pastron trupin nga helmet. Sipas kërkimeve ...

nga AgroWeb më 20 tetor 2016

11 sekretet e pazbuluara të vajit të sherebelës

Vaji esencial i sherebelës ka vlera të jashtëzakonshme kundër mykut, mikrobeve, baktereve, inflamacionit dhe toksinave, por luan një rol të rëndësishëm stimulues për të gjitha organet e trupit. Sherebela është një nga emrat më të dëgjuar në industrinë e kozmetikës, veçanërisht në ...

nga AgroWeb më 22 tetor 2016

Vaji i jargavanit, një oaz vlerash për shëndetin

Lulja e jargavanit arrin të krijojë një oaz të mrekullueshëm në të gjitha hapësirat ku rritet. Në gjuhën e luleve, jargavani ngjyrë vjollcë simbolizon emocionet e para të dashurisë ndërsa jargavani i bardhë përfaqëson pafajsinë rinore. Sipas mitologjisë Greke, Pani, perëndia e pyjeve dhe ...

nga AgroWeb më 22 shtator 2016

Vlerat e LuleTogëzës për zemrën dhe organizmin

Luletogëza ose Lule Filxhani është një nga lulet e egra më popullore në botë. Bima e familjes botanike Digitalis çel në shumë vende të Evropës, madje me bollëk edhe nëpër shpatet shqiptare dhe prodhon lule krejt të veçanta që shpesh krahasohen me gishtat e njeriut. Ngjyra e këtyre luleve varion nga e...

nga AgroWeb më 30 dhjetor 2016

Vetitë çudibërëse të Barit të Bletës

Grekët e lashtë e kanë përdorur barin e bletës që 2000 vjet më parë. Asokohe, bari i bletës ishte një kurë bimore në nder të perëndeshës Diana. Në mesjetë, bari i bletës përdorej për të lyer plagët, dhimbjet e dhëmbit, kafshimet e qenit, shtrembërimet e qafës dhe të ...

nga AgroWeb më 24 gusht 2016

Më e Ëmbël se Sheqeri - Vlerat Unike të Jamballit

Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres. Ka një kërcell të gjatë, me gjethe vezake, me lule të mbledhura në vile dhe me rrënjë të fuqishme të drunjta, Shija e saj është e ëmbël dhe përdoret për të përgatitur bar&...

nga AgroWeb më 18 dhjetor 2016

Borziloku, Mrekullia e Gjelbër Mesdhetare

Borziloku është një bimë popullore e Mesdheut që ka vlera ushqimore dhe mjekësore, të cilave i janë thurur lavde që në lashtësi. Borziloku ka një shije delikate e të ëmbël, madje dhe pak djegëse, por më të butë se rigoni. Ilirët e lashtë dhe Grekët e lashtë e përdornin ...

nga AgroWeb më 16 nëntor 2016

Gentiana, Bima e Mbretit Ilir me aromë Malësie Shqiptare

E njohin si bar zemre, sanëz, kërrsanëxë, sancë, ksane, raven, lincurë - por emrin e ka Gentiana. Bëhet fjalë për një barishte të hidhur që vjen nga bima e verdhë me emrin botanik Gentiana lutea. Vendlindja e kësaj bime është në Evropën Jugore. Ajo gjendet në malet shtatlartë të Shqipëris...

nga AgroWeb më 13 janar 2017

Trëndelina Fisnike e Maleve të Shqipërisë

Trëndelina është një bimë aromatike të cilës i janë kënduar këngë e thurur vargje. Ajo është përdorur prej kohësh jo vetëm në gatime, por edhe si bimë medicinale. Vendlindja e trëndelinës është Evropa jugore, rajoni i Mesdheut dhe Azia Perëndimore. Farat e trëndelinës jan&...

nga AgroWeb më 25 tetor 2016

Vlerat Medicinale të Lules së Cianit

Ka një emër të çuditshëm. Njihet si kokoçeli, ose si lule ciani. Rritet në fushat e Mesdheut dhe Evropës Jugore. Lule ciani ose lule kine është shumë e njohur edhe në Shqipëri, madje kohët e fundit ka nisur të kultivohet edhe nga ago-përpunues, të cilët operojnë në tregun e bimëve ...

nga AgroWeb më 18 janar 2017

Të Mirat e Shqopës - Pasuria e Maleve Shqiptare

Shqopa është një nga bimët më popullore të Shqipërisë. Vendi ynë është i bekuar në aspektin e klimës dhe tokës dhe ja përse Shqipëria konsiderohet si vendlindja e kësaj bime që ka veti fantastike sa i përket kujtesës, por jo vetëm. Kjo bimë dhe lulet e saj të bukura ngjyrë roz&...

nga AgroWeb më 27 maj 2016

Bimët medicinale shqiptare kryesojnë në botë

Sherebelë, lavandër, rigon, helikrisium, rozmaninë. Me këtë arsenal bimësh mjekësore Shqipëria ka arritur të kthehet në një lojëtare kyçe në Amerikë dhe Evropë, duke u kthyer në eksportuesen më të madhe të sherebelës në botë dhe duke kryesuar tregun evropian të bimëve ...

nga AgroWeb më 19 nëntor 2016

Mëllaga - Dhurata e Natyrës Shqiptare

Gjuetia për barishtet, perimet dhe frutat e egra duket se është kthyer në një trend në qytetet urbane të Shqipërisë, por në zonat rurale, kjo traditë ka zanafillën prej qindra vitesh. Banorët e këtyre zonave kanë zbuluar me kohë çdo gjë të ushqyeshme që ofron natyra bujare e Shqipërisë...

nga AgroWeb më 23 tetor 2016

Kokrrat Mirëbërëse të Trëndafilit të Egër

Kokrrat e Trëndafilit të Egër janë nga bimët medicinale me efektet më të fuqishme në organizmin e njeriut. Vetë fruti piqet gjatë muajve të verës dhe mblidhet në natyrë në muajt e vjeshtës. Trëndafilin e egër e gjejmë në çdo cep të Shqipërisë dhe përdorimi kryesor ë...

nga AgroWeb më 10 maj 2016

Specat Djegës – Historikët e Kuq të Ballkoneve Shqiptare

Speci djegës është një nga produktet që vështirë të mungojë në tryezat shqipëtare. Ai na pëlqen se i bën gatimet pikante dhe të shijshme, por e marrim edhe inat kur pasi kemi prekur farat përcëlluese, harrojmë dhe vendosim duart mbi sy. Pavarësisht incidenteve të tilla të kuzhinës, speci djeg&...

nga AgroWeb më 7 maj 2016

Çudia e Efekteve Mbrojtëse të Eukaliptit

Eukalipti është një pemë që cel lule shumë të bukura me ngjyra të ndezura dhe të bardha. Në vitet 1960-1970 shumë prej këtyre pemëve u mbollën në Shqipëri për të pasuruar fondin e pemëve kryesisht dekorative në vend. Që prej asaj kohe, shqiptarët arritën të përfitonin direkt...

nga AgroWeb më 4 shtator 2016

Vlerat Surprizuese të Dafinës, Bimës Hyjnore

Shqiptarët kanë një histori të gjatë të mbjelljes së dafinës në kopshte dhe tarraca dhe kanë gjetur 1001 mundësi për ta përdorur atë. Ajo besohet se sjell fat në familje dhe sipas gojëdhënave thuhet se mbjellja e bimëve të dafinës afër shtëpive, mënjanon goditjet e rrufeve. Gjethet e...