nga AgroWeb më 29 qershor 2017

Vetitë dhe Kombinimet Çudibërëse të Avokados

Avokado shpesh krahasohet me një dardhë me shollë për shkak të lëkurës së ashpër dhe formës që ngjason me dardhën. Avokado është një burim special i karotenit. Një avokado e pjekur mirë përmban tre herë më shumë karoten se fruti i papjekur dhe i fortë. Shkencëtarët kanë ...

nga AgroWeb më 23 shkurt 2017

Më të Freskëtat e Shkurtit dhe Ëmimet e tyre

Muaji shkurt vjen me lajme të reja për tregun e fruta-perimeve në Shqipëri. Sipas të dhënave nga tregu Agro-Ushqimor Tiranë, prodhimi vendas i portokalleve dhe shegëve ka përfunduar, ndaj këto fruta importohen nga Greqia me çmimet respektive 60-90 lek/kg për portokallet dhe 200 lek/kg për shegët. Greqia mbetet partneri ...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Vlerat e Rralla të Uthullës së Shegës

Shega është një frut i mrekullueshëm që ofron shumë ushqyes dhe vlera për të gjithë dashamirësit e saj. Ajo konsiderohet thelbësore për një ushqim të shëndetshëm dhe është pjesë e recetave të ndryshme në mbarë Shqipërinë. Fruti pëveçse i freskët konsumohet në...

nga AgroWeb më 24 maj 2017

Funksionet e Forta Shëndetësore të Lëngut të Luleve të Shegës

Çaji i shegës përdoret me shumë sukses në trajtimin e problemeve të stomakut, të sistemit tretës dhe të zorrëve. Ai është freskues dhe mënjanon toksinat dhe helmet e tjera që penetrojnë në organizmin njerëzor. Lulet e shegës përmbajnë taninë dhe rekomandohen në dhimbjet e barkut, në...

nga AgroWeb më 17 korrik 2017

Shega e Egër, Fruti Organik i Shqipërisë

Shega ose siç njihet ndryshe “molla me fara”, është një frut simbol i legjendave dhe traditave mbarë shekullore. Ky frut  mban kurorën e frutave dhe është simbol i pjellorisë, ambicies, begatisë, fatit të mirë dhe bollëkut. Shega e egër, ka një lëkurë në ngjyrë jeshile të ç...

nga AgroWeb më 12 prill 2017

Mashtrimet me Lëngjet e Gatshme të Boronicave dhe Shegëve

Çfarë ndodh nëse në market gjen lëngje frutash të paketuara bukur dhe në kartona plot ngjyra, që duket sikur lëngu brenda është i cilësisë më të lartë, por që në të vërtetë është thjesht një produkt industrial plot me substanca laboratorike pa asnjë lidhje me frutat ...

nga AgroWeb më 17 janar 2017

Shegë Plus Hurma - Formula fituese për zemrën

Shegët janë pa dyshim një frut i lavdishëm. Por edhe simotrat e tyre nga Lindja e Mesme siç janë hurmat e arabisë janë po aq të shijshme dhe të shëndetshme. Kur kombinohen bashkë, shegët dhe hurmat ofrojnë një formulë fituese në betejën e vazhdueshme kundër sëmundjeve të zemrës. Mjafton ...

nga AgroWeb më 3 korrik 2017

Zbulimi i Vlerave të Fshehura të Luleve të Shegës

Lulja e shegës ka një shije të mprehtë dhe të thartë, dhe si e tillë kombinohet më së miri me çajra të tjerë bimorë siç janë: mentja, kamomili, livando dhe trumza. Lulja e frutit, pra pjesa që i ngjason kurorës, nxirret në diell dhe thahet. Ajo bëhet pluhur dhe hidhet në ujë të ...

nga AgroWeb më 2 shkurt 2017

Fuqia e Dyfishtë e Portokalleve Shegë

Portokallet e kuqe aq të shijshme, të njohura në Shqipëri si portokallet-shegë, janë streha perfekte e një sërë vlerash ushqimore. Një frut me të mira të dyfishta. Këto portokalle me tul të kuq i gjen në shumë tregje, ndaj duhet të lexoni patjetër për super vlerat që gjenden tek to. Çfar&...

nga AgroWeb më 23 mars 2017

Si të Përgatisni ReÇel Shege në Shtëpi

Frutat mbeten gjithmonë një ushqimet tona më të dashura. Një prej tyre është pa dyshim, shega. Shegët varen në pemë si të ishin zbukurime dekorative dhe të njëjtin efekt e kanë edhe në frutierat e familjeve tona. Me kokrrat e tyre të kuqe plot lëng, ato janë një pamje fantastike për syrin dhe ...

nga AgroWeb më 29 tetor 2016

Vera e shegës, joshja e re e kokrrave të kuqe

Përdorimet e shegës në kuzhinë janë të shumta. Por a e dinit se shega përdoret edhe për përgatitjen e verës? Shumë njerëz janë të apasionuar pas kësaj vere, sepse ka një shije fantastike. Madje, kur zbulon vlerat e panumërta të shegës dhe përmbajtjen e antioksidantëve, atëherë pë...

nga AgroWeb më 26 nëntor 2016

Ushqimet Që Ngrohin Ditët e Ftohta

Kalimi nga Nëntori në Dhjetor ndikon më gjerë sesa veç tek ndryshimi i garderobës apo rritjes së faturës së energjisë elektrike që të ftoh xhepin. Ai ndikon edhe në trupin tonë, duke ulur metabolizmin dhe nivelin e energjive. Pavarësisht shtimit të urisë në ditët më të ftohta, kjo nuk do t&...

nga AgroWeb më 1 shtator 2016

Kur Vjen Shtatori

Nga shegët me kokrra gjithë lëng që të gëzojnë vetëm me pamjen, tek dardhat e Peshkopisë e Korçës apo kungujt që të sjellin aromën e zjarrit në fshat me amvisat që gatuajnë byrekun me kungull. Shtatori është te dera dhe bashkë me të dhe produktet më të mira të këtij muaji...