nga AgroWeb më 16 janar 2017

E kuqja apo e bardha? Cila është qepa me vlerat më të mëdha

Kur vjen puna tek qepët, konsumatorët kanë larmishmëri në zgjedhje. Kemi qepë të kuqe, të verdhë, ose të bardhë. A keni menduar ndonjëherë se cila prej tyre është më e shëndetshme? Shqiptarët e duan qepën kaq shumë saqë vendi ynë plotëson 90% të nevojave të tregut vendas. ...

nga AgroWeb më 16 janar 2017

Bresa, 8 vlerat e mrekullueshme të lakrës rradhiqe

Në Shqipëri e njohim si Bresa dhe në rajone të ndryshme të vendit njihet edhe si çikore e kuqe, kore, rëkore, parkalidhe, radhiqe e kuqe, një perime që i përket familjes botanike të Asteraceae. Ka një shije karakteristike pikante dhe të hidhur, e cila zbutet pas gatimit. Rradhiqja e kuqe u jep ngjyra të ndezura menuve të ...

nga AgroWeb më 16 janar 2017

11 vlerat e habitshme të karrotës së egër

Këtu në AgroWeb kemi mësuar shumë për të gjitha llojet e bimëve dhe luleve. Kemi mësuar gjithçka për lulet e dashurisë. Tani është koha të mësoni për lulen e turpit. Kështu i thërrasin karrotës së egër në Korçë. Kjo bimë me vendlindje në Evropë gjendet edhe n&...

nga AgroWeb më 13 janar 2017

BERZH dhe Societe Generale Albania marrëveshje për rritjen e aksesit në financime për fermerët

Societe Generale Albania dhe BERZH bashkojnë forcat me qëllim rritjen e aksesit në financime për fermerët vendas dhe agrobizneset, veçanërisht në rajonet më të largëta të vendit. BERZH së bashku me qeverinë shqiptare, një nga sponsorët e programit do të ofrojnë një instrument të ndarjes së ...

nga AgroWeb më 13 janar 2017

Trëndafili shkëmbor - bima e mendjes, trupit dhe shpirtit

Trëndafili shkëmbor, një bimë e lashtë mjekësore me origjinë Greke i është rikthyer famës. Trëndafili shkëmbor, i cili konsumohet si çaj, është tre herë më i shëndetshëm se sa çaji jeshil, duke mbrojtur qelizat nga plakja e parakohshme, eliminuar metalet e rënda nga organizmi, madje duke ...

nga AgroWeb më 13 janar 2017

Rubini i kuq, bima e çmuar kundër tensionit të lartë

  Rubini i kuq është një bimë mjekësore që është përdorur në alternativat popullore të shërimit prej shekujsh. Rubini i kuq pjesë e familjes botanike Hibiscus sabdariffa është përdorur si laksativ, por edhe për të trajtuar sëmundjet nervore dhe ato kardiake. Në Azinë Jugperëndimore, ...

nga AgroWeb më 13 janar 2017

Vlerat Medicinale dhe Ushqyese të Argjinares së Egër

Argjinarja e egër që çel lule me ngjyrë vjollcë është një barishte që rritet gjithë vitin dhe që i përket familjes botanike Asteraceae. Vendlindja e saj është Mesdheu perëndimor dhe ai qëndror, ku kjo barishte ka gjetur përdorim që në lashtësi. Gjethet, lulet, kërcenjtë dhe rrënja ...

nga AgroWeb më 12 janar 2017

Përfitimet nga barishtja komfrej

Barishtja komfrej ka qenë e pranishme në jetën e njerëzimit prej shekujsh. Vlerat e saj mjekësore u zbuluan fillimisht në Evropë. Kjo bimë mjekësore me emrin shkencor Symphytum çel lule të bardha ose vjollcë. Së fundmi kjo bimë ka nisur të kultivohet edhe në Shqipëri. Përveç rolit mjekësor, ...

nga AgroWeb më 12 janar 2017

Vjollca, lulja bujare me vlera e Shqipërisë

Vjollca është një lule të cilës i thurin lavde jo vetëm për bukurinë e saj. Ajo është një lule që përdoret shumë në kurat mjekësore popullore sidomos gjatë stinës së ftohtë dhe virozave. Shurupi i lule vjollcës arrin të shërojë fytin e lënduar nga gripi dhe të ftohtit ...

nga AgroWeb më 12 janar 2017

4 vlerat fantastike të lulelepurit

Nëse vuani nga të ftohtit dhe keni vështirësi në frymëmarrje, kurën më të mirë natyrale do ta gjeni tek lulelepuri. Kjo bimë tradicionale mjekësore mund të pihet si çaj dhe në forma të tjera. Lulelepuri është pjesë e familjes botanike Boraginaceae. Kjo bimë është përdorur ...

nga AgroWeb më 11 janar 2017

Lavanda - Magjia Lejla e Bimëve Mjekësore Shqiptare

A ka ndonjë aromë të cilën menjëherë e lidhni me Shqipërinë? Një aromë tradicionale, kur ndieni të cilën mbyllni sytë dhe kujtoni rrugën, mëhallën, sokakun, pjatën e preferuar të nënës, peisazhet magjepsëse apo bimët karakteristike shqiptare?  Mos ndoshta aroma e trëndelinë...

nga AgroWeb më 11 janar 2017

Moti i Acartë - Rrezik për Blegtorinë Malore

Një tjetër problem i vështirë që paraqet situata me borë dhe ngrica këto ditë është dhe ajo e mbrojtjes dhe ushqyerjes së bagëtive të imta dhe gjedhit, sidomos në hapësirën malore të vendit. Zonat rurale të malësisë, pothuajse janë të izoluara nga bora dhe mjetet e transportit nuk mund t&...

nga AgroWeb më 11 janar 2017

Mëlaka, bima që pastron organizmin

Mëlaka (lat. Geum urbanum) është një bimë që rritet gjatë gjithë vitit, mjaft e njohur në mjekësinë tradicionale popullore. Vendlindja e saj është Europa. Ajo gjendet edhe në Shqipëri. Rrënja e bimës mban erën e fortë të karafilit, ndërkohë që mëlaka renditet në listën ...

nga AgroWeb më 10 janar 2017

Shalqinjtë në Shqipëri - Në verë eksportohen në dimër importohen

Shqiptarët janë konsumuesit më të mëdhenj për frymë të shalqinjve në botë me 146.93 kilogramë për person, sipas statistikave ndërkombëtare. Kjo duhet të jetë arsyeja që edhe pse është kulmi i acarit në treg gjenden dhe madje shiten shumw ende shalqinj. Të pyetur nga AgroWeb.org, tregë...

nga AgroWeb më 16 janar 2017

Shija Mahnitëse e Mini Mandarinave Shqiptare

Ato janë të mprehta në ëmbëlsinë e tyre dhe konsumohen gjërësisht në dimër dhe në pranverë. Mini Mandarinat ose siç quhen Mandarinat kumkuat janë pjesë e familjes botanike Rutaceae. Shija e tyre është e ngjashme me agrumet e tjera, por ndryshe nga ato, këto mandarina mund të hahen të plota me ...

nga AgroWeb më 10 janar 2017

2017: Viti Ndërkombëtar i Turizmit të Qëndrueshëm për Zhvillim

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e shpalli vitin 2017 si Viti Ndërkombëtar i Turizmit të Qëndrueshëm për Zhvillim. Kjo është një mundësi unike për të ndërgjegjësuar sektorin publik dhe privat, por edhe qytetarët mbi kontributin e turizmit të qëndrueshëm në procesin e zhvillimit...

nga AgroWeb më 9 janar 2017

10 Vlerat Fantastike të Limonit Jeshil

Limoni jeshil, apo siç njihet 'lime' është një nga agrumet më të përdorura në botë. Është më i vogli nga të gjithë agrumet dhe e ka prejardhjen nga Azia Juglindore. Së fundmi ky frut po kultivohet edhe në Shqipëri krah portokalleve, mandarinave dhe limonëve të verdhë. Më poshtë do të...

nga AgroWeb më 9 janar 2017

Vlerat e pupëzës, kurës fantastike natyrale

Pupëza ose Rudbekia e Kuqe është pjesë e së njëjtës familje botanike të lule deles. Kjo barishte në dukje e zakonshme është në të vërtetë shumë e fuqishme. Lulet, gjethet dhe rrënjët e kësaj bime janë pjesë e disa kurave natyrale. Në përgjithësi, lulet dhe gjethet e saj pë...

nga AgroWeb më 9 janar 2017

National Geographic: Shqipëria dhe Kosova, ndër 10 vendet që duhen vizituar

Prestigjozia ”National Geographic” ka shpallur së fundmi listën e 10 vendeve që duhen vizituar nga turistët e huaj ku ndër to ka përfshirë Shqipërinë dhe Kosovën. ”National Geographic” e nis përshkrimin e vendit tonë me faktin që në këtë vend mund të gjesh amfiteatre greko-romake, kisha ...

nga AgroWeb më 6 janar 2017

Lëpusha, bima e frymëmarrjes së mirë

Vlerat e lëpushës janë të mëdha sidomos në ndihmë të organeve të frymëmarrjes dhe kundër disa sëmundjeve. Bima e lëpushës është shtatlartë dhe ka gjethe të mëdha me lule pesë petalesh ngjyrë të verdhë. Lëpusha ka një origjinë evropiane, e megjithatë ajo mund të...

nga AgroWeb më 5 janar 2017

Llojet më të mira të Aloe Verës

Ajo njihet si bima e pёrjetёsisё dhe simbol i parajsёs. Vlerat e Aloe Verёs janё tё mrekullueshme dhe me siguri lexuesit e AgroWeb.org janё tё mirёinformuar. Kёtё bimё tё mrekullueshme mund ta kultivoni edhe nё shtёpinё tuaj dhe ta keni gati pёr urgjenca si gёrvishtje, çarje apo djegie. A e dinit se nga bima e Aloe Verёs mund tё pёrfitoni shumё jo vetëm nga p&...

nga AgroWeb më 5 janar 2017

Shkëmbimet tregtare me vendet e BE-së zënë 64,6 % të volumit

Shkëmbimet tregtare me vendet e Bashkimit Europian zënë 64,6 % të gjithë tregtisë. Sipas raportit për tregtinë e jashtme publikaur të mërkurën nga Instituti i Statistikave, INSTAT, në nëntor 2016, eksportet drejt vendeve të BE-së zënë 73,4 % të eksporteve gjithsej dhe importet nga vendet e BE-së zë...

nga AgroWeb më 3 janar 2017

Epidemia e Gripit - Ndalohet Hapja e Shkollave në Shqipëri

Në datën 4 Janar 2017 nuk do të hapet asnjë shkollë, kopsht, apo çerdhe fëmijësh pas urdhërit të prerë nga Ministria e Shëndetësisë. Gjatë javës së fundit, numri i qytetarëve të paraqitur në qendrat shëndetësore për shkak të përhapjes së virusit të gripit në...

nga AgroWeb më 8 janar 2017

Si të përgatisni salcën perfekte të ullirit në shtëpi

Ulliri është padyshim një nga dhuratat më të çmuara të natyrës dhe Shqipëria është me fat për cilësinë e ullinjve. Në të gjitha format dhe nënproduktet e tij, ulliri është pjesë e tryezave tona çdo ditë të vitit. Nëse dëshironi një recetë të re që ...

nga AgroWeb më 31 dhjetor 2016

Tryeza e Vitit të Ri - Kombinimi i Verës me Gatimet Tradicionale

Të dyzuar se çfarë vere të blini për të shoqëruar pjatat tradicionale të Vitit të ri? Entela Cenko, someljere, menaxhere dhe eksperte e ngritjes dhe ristrukturimit te restoranteve na ka dhënë disa ide mjaft interesante për kombinimin e ushqimeve tradicionale në darkën e fundvitit me verën që nuk mungon në asnj&...

nga AgroWeb më 30 dhjetor 2016

Stina e traditës së mishit të thatë pastërma

Dimri është stina e mishit të thatë, ose siç njihet ndryshe: pastërmasë. Banorët e shumë prej zonave të thella malore të Shqipërisë e thajnë mishin e tyre të preferuar për ta pasur dhe përdorur gjatë ditëve dhe netëve të ftohta të dimrit, kur furnizimi me ushqim ose mish është ...

nga AgroWeb më 6 janar 2017

Shega e egër, fruti organik i Shqipërisë

Shega ose siç njihet ndryshe “molla me fara”, është një frut simbol i legjendave dhe traditave mbarë shekullore. Ky frut  mban kurorën e frutave dhe është simbol i pjellorisë, ambicies, begatisë, fatit të mirë dhe bollëkut. Shega e egër, ka një lëkurë në ngjyrë jeshile të ç...

nga AgroWeb më 29 dhjetor 2016

Hippo - Një Rrjet Marketesh me Buzëqeshje

Të blesh në marketet shqiptare shpeshherë të jep ndjesinë sikur je vetëm përballë kutive me ngjyra dhe me foto që të gjitha të thërrasin t'i blesh dhe asnjëra nuk ta mbush mendjen me sy të parë. Nëse të duhet një sqarim për një produkt të veçantë, je i detyruar të gërmosh...

nga AgroWeb më 7 janar 2017

A duhen ndaluar reklamat e patatinave në Shqipëri?

Britania e Madhe ka vendosur tё ndalojё reklamat mbi ushqimet e shpejta nё tё gjitha mediat pёr fёmijё, njё vendim historik qё synon tё adresojё obezitetin e fёmijёve. Rregullorja e re e miratuar nga autoritetet britanike nёnkupton qё pёr herё tё parё edhe rrjetet sociale dhe mediat online do tё futen nё njёjtёn kategori me televizionet, ku kushtet e reklamimit tё ...

nga AgroWeb më 29 dhjetor 2016

Gjethet e Fikut të Detit rrisin cilësinë e jetës

Gjethet e fikut të detit janë një lloj barishte që mblidhet nga fruti-perim që të huajt e njohin si “dardha me gjemba”. Këto gjethe janë në ngjyrë të gjelbër ose vjollcë dhe janë të mëdha sa pëllëmba e dorës. Trashësia e këtyre gjetheve është njësoj si e specave apo ...