nga AgroWeb më 8 janar 2017

Si të përgatisni salcën perfekte të ullirit në shtëpi

Ulliri është padyshim një nga dhuratat më të çmuara të natyrës dhe Shqipëria është me fat për cilësinë e ullinjve. Në të gjitha format dhe nënproduktet e tij, ulliri është pjesë e tryezave tona çdo ditë të vitit. Nëse dëshironi një recetë të re që ...

nga AgroWeb më 29 dhjetor 2016

Burimet natyrale të elektroliteve

Elektrolit është një term që tingëllon shumë futuristik dhe që të sjell ndërmend robotët e skenareve të trilluar kinematografikë, e megjithatë, elektrolitet janë përbërës të vërtetë që kanë një ndikim të rëndësishëm në organizmin e njeriut. Elektrolitet kan&...

nga AgroWeb më 3 janar 2017

Si të kombinosh Vajin e Ullirit me Erëzat dhe Barishtet

Vaji i ullirit i përzier me erëza dhe barishte të ndryshme është fantastik për t'u përdorur, jo vetëm në sallata apo makarona, por edhe për t'u shijuar me bukën e preferuar, sidomos kur në kujtimet e secilit konsumator shqiptar buka e lyer me vaj ulliri zë një vend të veçantë. Këto përzierje të ...

nga AgroWeb më 13 janar 2017

Garanto Jetëgjatësinë e Vajit Cilësor të Ullirit

Në ka një produkt që nuk duhet të mungojë kurrë në kuzhinë, ai është vaji i ullirit ekstra i virgjër. Përdorimet e tij në gatimet tona të preferuara janë të panumërta, aq sa furnizimi me këtë vaj nuk është kurrë i tepruar. Gjithnjë sugjerohet që në kuzhinë të kesh ...

nga AgroWeb më 20 dhjetor 2016

Vaji i ullirit 100 herë më i shëndetshëm se ai vegjetal

 Kur dëgjon termin ‘vaj vegjetal’ mendon se bëhet fjalë për një zgjedhje të shëndetshme për gatimin dhe përgatitjen e ushqimeve. Për fat të keq, ndonëse ky vaj është në dukje i përshtatshëm për gatime në temperatura të larta, vaji vegjetal është shumë larg të t&...

nga AgroWeb më 3 dhjetor 2016

Gjethet e Kungullit Plot Minerale Jetësore

Gjethet e kungullit janë të ngrënshme madje shumë të shijshme. Në shumë vende të botës, gjethet e kungullit janë pjesë e dietës së përditshme. Shija e tyre është e ngjashme me shpargun, brokolin dhe spinaqin. Duke qenë se këto gjethe janë një burim i mirë ushqimor, ato konsumohen gjër&...

nga AgroWeb më 24 nëntor 2016

Çfarë e shkakton hidhësinë e trangullit?

Trangujt e freskët janë përbërësi kryesor i shumë sallatave të shijshme dhe ushqyese. Por çfarë ndodh kur trangulli që ne përdorim për sallatë është i hidhur? A e keni pyetur veten se nga vjen hidhësia e trangullit? Zakonisht trangujt e sapokëputur dhe të stinës janë të shijshëm, plot l...

nga AgroWeb më 23 nëntor 2016

15 Vlerat e Vajit Esencial të Qiparisit

Vaji esencial i qiparisit mblidhet nga lëvorja e pemës së qiparisit që mban emrin botanik Cupressaceae. Qiparisi është një nga pemët më të pasura me vaj esencial, i cili përdoret gjerësisht për të kuruar dhe shëruar një sërë problemesh, që kanë të bëjnë me qarkullimin e gjakut. Shum&...

nga AgroWeb më 7 nëntor 2016

Vaj Ulliri me Limon - Receta Mrekullibërëse Mesdhetare

Kur zgjoheni në mëngjes, a ndiheni të lodhur dhe pa energji? Nëse përgjigjia është po, atëherë jeni në vendin e duhur për të zbuluar se si të nisni ditën me më shumë gjallëri. Sipas tekreti qëndron tek këto dy ushqime fanastike. Mjafton të shtrydhni një limon dhe ta përzieni me një ...

nga AgroWeb më 4 nëntor 2016

Fundjavë në Qeparo me shijen e Vajit të Ullirit Shqiptar

Këtë fundjavë, në datat 5 dhe 6 nëntor 2016, USAID/Albania dhe AAC - Lushnja organizojnë panairin “Qeparo 2016”, ku do të keni mundësinë të merrni pjesë në aktivitetet e ndryshme të planifikuara. Qëllimi kryesor është zgjerimi i njohurive për zbatimin e praktikave të mira në procesin e ...

nga AgroWeb më 2 nëntor 2016

Vjelje ulliri dhe përpunim për vaj | 5 nëntor 2016 | Himarë - Qeparo

Nëse ende nuk e keni planifikuar fundjavën, AgroWeb ju sugjeron të shkoni në Himarë dhe Qeparo. Në datat 5-6 Nëntor USAID/Albania dhe AAC-Lushnja do të organizojnë një panair shumë interesant. Gjatë këtyre dy ditëve do të keni mundësi të merrni pjesë në aktivitete jo vetëm argëtuese por edhe ...

nga AgroWeb më 27 tetor 2016

Si të Gjesh Vajin Cilësor të Ullirit në Shqipëri

Vjeshta është koha e vjeljes së ullirit dhe e përpunimit të vajit të mrekullueshëm të florinjtë që del prej kokrrave të gjelbra. Të gjendur mes dhjetra alternativash dhe markash në markete, shqiptarët që duan një vaj cilësor, ose zgjedhin më të shtrenjtin ose më së shumti e blejnë direkt ...

nga AgroWeb më 21 tetor 2016

Vetitë Unike të Vajit të Mirë të Ullirit

Vaji ekstra i virgjër është një nga yndyrnat e pakta super të shëndetshme. Ky vaj, pjesë e dietës së famshme Mesdhetare është më i preferuari i njerëzve më të shëndetshëm në botë. Proçesi i përgatitjes së vajit ekstra të virgjër është jashtëzakonisht i thjesht&...

nga AgroWeb më 3 tetor 2016

Të vërtetat e vajit të ullirit në Shqipëri - Si ta testoni vajin Ekstra të Virgjër

Duhet të ndjesh aromën e fortë të ullirit të freskët, një hidhësi interesante në gojë e një djegësi pikante në grykë. Ky është, thënë thjesht, një vaj ulliri Ektra i Virgjër. Nëse do t’i vinim numra për nga niveli i fortësisë së aromës dhe shijes, aroma e frutit n...

nga AgroWeb më 13 dhjetor 2016

Gjethet Mrekullibërëse të Ullirit

Të gjithë biem dakord për vlerat mbresëlënëse të ullirit, por a dini që pema e këtij fruti është shumë bujare edhe falë gjetheve fantastike. Gjethet e ullirit janë përdorur për herë të parë në mjekësinë popullore në Egjiptin e lashtë. Që prej asaj kohe, ka marrë fam&...

nga AgroWeb më 25 nëntor 2016

Mrekullitë e Vajit të Ullirit të Egër Shqiptar

A e dini se në Shqipëri gjenden gjithashtu ullastra nga më të vjetrat? Janë pemë ulliri të egra, kokrrat e të cilave janë mjaft më të vogla se ato të ullinjve të kultivuar. Sa më e egër dhe e vjetër, aq më të vogla kokrrat. “Bimët e egra ishin e shkuara, por mund të jenë edhe e ardhmja&...

nga AgroWeb më 10 dhjetor 2016

Vlerat e Arta të Vajit të Ullirit Shqiptar

A e dini cila është diferenca mes një prodhuesi vaji ulliri dhe një prodhuesi vaji ulliri ekstra të virgjër? Një punë ekstra. Për të prodhuar vaj ekstra të virgjër një ullishtar i mirë e çon ullirin çdo natë në mulli. Në këtë mënyrë prodhohet vaj më i mirë me ngjyrë...

nga AgroWeb më 9 nëntor 2016

Risia e Luleve të Kungullit në Shqipëri

Lulet e kungullit janë përdorur në kuzhinë që mijëra vjet më parë nga qytetërimet e lashta. Edhe në Shqipëri lulet e kungullit kanë vendin e tyre në shumë receta fantastike. Disa prej këtyre gatimeve janë me barishte dhe disa të tjera shpalosin fragrancën e luleve të kungullit. Në restorantet ...

nga AgroWeb më 13 qershor 2016

Panairi i Vajit të Ullirit Shqiptar | 17 qershor 2016

Të premten, datë 17 qershor, USAID, Bashkia e Tiranës, Shoqata e Vajit të Ullirit Shqiptar dhe AAC-Lushnja do të organizojnë një Panair për Vajin e Ullirit Shqiptar! Panairi do të jetë i hapur për publikun nga ora 10:00-20:00, në sheshin "Vëllezërit Frashëri", në Tiranë. Do të marrin pjesë, ...

nga AgroWeb më 18 tetor 2016

Dueti i përkryer i vajit të ullirit dhe argjinares

E kemi thënë edhe më parë se Argjinarja është një perime fisnike e një klasi të lartë. Bima gjembaçe e argjinares është cituar prej kohësh si “Mbretëresha e Perimeve”. Në fakt, bimës së argjinares i nevojitet thjesht një copë tokë e vogël që të rritet e të lul&...

nga AgroWeb më 9 maj 2016

Ullinjtë e Tiranës - Mes Historisë dhe Biznesit

Antikiteti i ullinjve në Shqipëri është mëse evident. Ekzemplarët e gjendur në zonat e Tiranës si Petrela, Lanabregas, Tufin, Prezë, Brar dhe Tujan, tregojnë lashtësinë e ullinjve shqiptarë, të cilët kanë një perimetër deri në 30 metra dhe vlerësohen të keni një moshë gati 3000 vje&...

nga AgroWeb më 26 prill 2016

Floriri Origjinal i Shqipërisë

Vaji i ullirit, është padyshim protagonisti i dietës sonë mesdhetare, që i jep jetë e shije çdo pjate; që nga sallata, tek makaronat apo prodhimet e detit. Praktikisht dy pika vaj në çdo ushqim, bëjnë mrekullinë. Fatmirësisht Shqipëria hyn tek vendet e pasura me ullinj. Antikiteti i ullinjve në Shqipëri ë...

nga AgroWeb më 29 mars 2016

Mashtrimet në industrinë e prodhimit të vajit të ullirit

Për shekuj me rradhë, vaji i freskët i ullirit ka qenë një domosdoshmëri, jo vetëm si ushqim, por edhe si ilaç dhe aleat i bukurisë. Kërkimi për vajin më të mirë të ullirit, sidomos atë ekstra të virgjër, është kthyer në një gjueti të mirëfilltë. Kohët kanë ...

nga AgroWeb më 14 nëntor 2015

Momenti i Artë i Vajit të Ullirit

Mbase disa prej jush edhe mund ta dinë se Nëntori është muaji më i përshtatshëm për vjeljen e ullirit për vaj në Shqipëri. Por, a e dini cila është diferenca mes një prodhuesi vaji ulliri dhe një prodhuesi vaji ulliri ekstra të virgjër? Një punë ekstra. Për të prodhuar vaj ekstra të virgj&...

nga AgroWeb më 21 shtator 2015

Floriri natyral i Shqipërisë

Vaji i ullirit, është padyshim protagonisti i dietës sonë mesdhetare, që i jep jetë e shije çdo pjate; që nga sallata, tek makaronat apo prodhimet e detit. Praktikisht dy pika vaj në çdo ushqim, bëjnë mrekullinë. Fatmirësisht Shqipëria hyn tek vendet e pasura me ullinj. Antikiteti i ullinjve në Shqipëri ë...

nga AgroWeb më 7 shtator 2015

Të mirat e të qenit “kungull”

Sa herë ju kanë ngacmuar më të vjetrit duke iu quajtur kungull, duke nënkuptuar se e keni trurin bosh? Ajo, që me siguri ata nuk kanë ditur, është se ky perim modest që rri qetësisht në kopësht është aq plot nga përmbajtja, saqë me siguri do i kërkonin ndjesë që i kanë rënë në ...

nga AgroWeb më 8 shkurt 2016

Karbohidratet, arsyeja pse jemi inteligjentë

    A e keni pyetur ndonjëherë veten se pse truri ynë është kaq inteligjent. Po, do të thoni ju, e kam në gen. Po, e vërtetë, por është dhe nga karbohidratet që konsumojmë. Një studim i ri ka treguar se karbohidratet janë arsyeja që qëndron pas zgjuarsisë tonë duke bërë që ...

nga AgroWeb më 19 qershor 2015

Ullinjtë e Tiranës, mes mitit dhe biznesit

Është një nga pemët më të përmendura në librat e shenjtë, ndërkohë që fruti i tij është krejt shpirti i shijes mesdhetare. Besoj se e keni kuptuar se për kë bëhet fjalë? Pikërisht për ullirin, i cili jo vetëm ka formëzuar peisazhin e Shqipërisë, por është konsideruar ...

nga AgroWeb më 3 qershor 2015

Ullinjtë e Tiranës, mes mitit dhe biznesit

Është një nga pemët më të përmendura në librat e shenjtë, ndërkohë që fruti i tij është krejt shpirti i shijes mesdhetare. Besoj se e keni kuptuar se për kë bëhet fjalë? Pikërisht për ullirin, i cili jo vetëm ka formëzuar peisazhin e Shqipërisë, por është konsideruar ...

nga AgroWeb më 22 maj 2015

Ulliri - Energjia e së Ardhmes Shqiptare

Një projekt i ri po zbatohet në Shqipëri nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin Industrial (UNIDO) që synon të transformojë tregun e përdorimit të mbetjeve organike nga vaji i ullirit për prodhim energjie. Të ndriçohesh përmes vajit të ullirit? Shqiptarët, edhe pse shumë kohë më parë...