nga AgroWeb më 13 korrik 2017

Trëndafila Mahnitës në Hapësirat e Shtëpisë

Një nga lulet më të mrekullueshme që gëzon syrin dhe mahnit shqisat me aromën dhe pamjen magjepsëse. AgroWeb.org ju sjell mënyrën se si t'i rrisni me sukses në hapësirat e shtëpive tuaja. Kur të keni zgjedhur llojin e trëndafilit që dëshironi ta rrisni vetë, vendosni për metodën e rritjes: nga rrë...

nga AgroWeb më 7 korrik 2017

Si Të Rrisni Speca Djegës në Vazot e Shtëpisë

Specat djegës ndezin gatimet tuaja por edhe zbukurojnë shtëpitë me ngjyrat e tyre aq të bukura. Në vend që t’i blini në treg, rritini vetë në shtëpi që mos t’ju mungojnë kurrë. AgroWeb.org do t’ju mësojë se si të rrisni vetë specat djegës duke nisur që nga fara. Shumica e shit&...

nga AgroWeb më 22 prill 2017

Lavanda - Të zbukurosh shtëpinë duke e mbjellë në vazo

Lavanda është një bimë e lehtë për t’u rritur dhe për t’u admiruar. Ajo është një mysafire e mirëpritur e çdo kopshti, sepse lulet e bukura dhe aroma karakteristike e bëjnë atë të pazëvëndësueshme. Shqipëria është një vend i bekuar sepse në tokën tonë ...

nga AgroWeb më 10 prill 2017

Patëllxhanë në vazo - Si të kujdeseni për bimën delikate

Nëse ka ndonjë zarzavat që e dua shumë e nuk mërzitem së përdoruri është patëllxhani, e kjo ishte arsyeja pse vendosa ta mbjell në ballkon. Doja një shije origjinale të zarzavatit tim të preferuar. Sa më shumë lexoja për patëllxhanat, aq më shumë kuptova se këto nuk ishin zarzavate të ...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Si të mbillni limonë në vazo

Agrumet janë tekanjoze. Disa prej tyre mund të rriten lehtësisht, disa të tjera janë të vështira. Por nëse lexoni këshillat e AgroWeb.org do të mësoni sa lehtë është të rrisësh limonin në kushtet e shtëpisë. Blini në tregun e fidanëve dhe luleve apo në farmaci bujqësore, një ...

nga AgroWeb më 29 mars 2017

Bëjeni Vetë! Mënyra e Lehtë Për të Mbjellë Sherebelë në Shtëpi

Sherebela me emrin botanik salvia officinalis është një bimë plot aromë dhe me shije pak të hidhur që rritet gjithë vitin. Sherebela është një nga bimët mjekësore më të rëndësishme të Shqipëri dhe mjaft e kërkuar në tregjet e huaja anembanë botës. Atë mund ta mbillni lehtë...

nga AgroWeb më 29 qershor 2017

MiniPemët, Fruta të Freskëta Nga Ballkoni Juaj

Mbaj mend si sot, ditën kur pas më shumë se 10 vitesh përpjekje, babit iu mbush mendja që shtëpinë private t’ia jepnin një firme për të ndërtuar pallat. Isha lindur e rritur në atë shtëpi. Kisha hapësira pafund për të luajtur dhe e preferuara ime ishte të rrija në majë të hurmave e ...

nga AgroWeb më 16 mars 2017

Bashkëjetesa në vazo - Barishtet më të mira për t'u rritur bashkë

Të kesh një kopësht të mirëfilltë, ku mund të rrisësh e kultivosh barishtet dhe perimet e preferuara është e mrekullueshme. Nuk ka gjë më të mirë se freskia, dhe barishtet arrijnë të gjallërojnë edhe gatimin më të zakonshëm. Për fat të keq, në kushtet e jetesës urbane, t&...

nga AgroWeb më 30 nëntor 2016

Sipas stinës edhe të mbjellat në ballkon

Iku koha e artë e të mbjellave në ballkon. Tani me uljen e temperaturave, duhet ndryshuar strategji në të mbjellat, pra është analogji me shprehjen ‘sipas vendit dhe kuvendi’. Aktualisht në ballkonin tim kam mbjellë domate qershi, qepë të njoma, hudhra, rreth 8 rrënjë bizele, majdanoz dhe kopër. Edhe pse kujdesem p...

nga AgroWeb më 14 prill 2017

Bëjeni vetë. Si të Mbillni Xhenxhefil në Shtëpi

Bima e xhenxhefilit kërkon një klimë të ngrohtë me temperatura që nuk bien më poshtë se 17 gradë celsius. Xhinxheri rritet lehtësisht brenda shtëpisë, pasi si pasojë e ngrohjes temperaturat brenda janë të ngrohta gjatë gjithë kohës. Ky është muaji i duhur për të filluar mbjelljen e ...

nga AgroWeb më 18 maj 2017

Kënaqësia e Mbjelljes së Perimeve në Shtëpi gjatë Majit

Ah tani ballkoni im ka marrë pamje të plotë! Domatet e trangujt janë rritur aq shumë, sa më bëjnë hije. Kanë filluar të nxjerrin kokrra, sidomos trangujt që janë bërë aq shumë sa ngjajnë si “vile rrushi”. Tani jam në fazën e shijimit të luleshtrydheve, nga të cilat çdo ditë ...

nga AgroWeb më 19 mars 2017

Perimet dhe Frutat Bio Me Vazo në Ballkon

Që kur u bëra nënë fillova të lexoja më shumë për ushqimet që duhej të konsumonte im bir dhe për të qenë e sigurt me çfarë do e ushqeja, vendosa që në ballkonin e shtëpisë të mbillja perime dhe luleshtrydhe. Prej disa vitesh e bëj këtë punë që më jep kënaqë...

nga AgroWeb më 22 nëntor 2016

Ferma e shtëpisë – Rikthimi i traditës shqiptare

Të vendit apo të importuara; dyshimi lind natyrshëm mbi origjinën e produkteve në treg. Por shumëkush ka zgjedhur të ketë produkte më shumë se “të vendit”. Quhet bujqësi urbane. Do të thotë të mbjellësh atë çfarë do, aty ku jeton. Në Shqipëri ka qenë një praktikë e...