nga AgroWeb më 17 janar 2017

Toniku fuqiplotë i energjisë së gjelbër

Spinaqi është një zgjedhje ideale për një lëng të plotë frutash dhe perimesh. Shija e tij neutrale e bën atë fantastik dhe lehtësisht të kombinueshëm me shumë prej frutave dhe perimeve të preferuara. Duke qenë se spinaqi është i pasur me vitamina dhe antioksidantë, ai nuk duhet të mungojë n&...

nga AgroWeb më 29 dhjetor 2016

Si të përgatisni xhenxhefilin pluhur në shtëpi

Xhenxhefili po transformohet në një pjesë të rëndësishme të ushqyerjes së përditshme edhe në Shqipëri. Përdorimi më i zakontë i xhenxhefilit është si çaj sidomos gjatë stinës së ftohtë. Por a e dinit se me xhenxhefil pluhur ju mund të përgatisni biskota shumë të shijshme p...

nga AgroWeb më 4 janar 2017

Xhinxher Me Mjaltë - Kombinimi i Mrekullive

Xhinxheri dhe mjalti mund të konsumohen në formën e tonikut apo shurupit. Kjo arrihet duke krijuar një përzierje të të dy ingredientëve duke i holluar pak me ujë. Ky lëng i vjen në ndihmë aparatit tretës për shkak të vlerave fantastike të xhenxhefilit. Për më tepër, si xhenxhefili ashtu edhe mjalti kan&...

nga AgroWeb më 9 shtator 2016

Bëje vetë. Si të mbjellësh xhenxhefil në shtëpi?

Bima e xhenxhefilit kërkon një klimë të ngrohtë me temperatura që nuk bien më poshtë se 17 gradë celsius. Në tokën shqiptare kjo nuk është e mundur, por xhinxheri rritet lehtësisht brenda shtëpisë, pasi si pasojë e ngrohjes temperaturat brenda janë të ngrohta edhe në dimër. Mbjellja e ...

nga AgroWeb më 2 tetor 2016

Jo kimikate - Ilaçet e ëmbla të natyrës

Është e pamundur të klasifikosh dhimbjen më të madhe fizike. Më e tmerrshmja është dhimbja e dhëmbit, kokës, shpinës, apo muskujve? Cilado qoftë ajo, në momentin e parë që dhimbja na fillon, është instiktive që të kërkojmë ilaçin që na shpëton. Medikamente si ibuprofeni, ...

nga AgroWeb më 5 dhjetor 2016

Thesaret e çmuara të tokave shqiptare

Perimet e nëntokës mund të duken jo shumë të bukura. Ato kanë lëkurë të trashë e të çuditshme me kërcenj të gjatë që shpërndahen me furi. Disa duken sikur të kenë zbritur nga hapësira. Shumë prej tyre injorohen nga konsumatori për shkak të reputacionit famëkeq në lidhje me...

nga AgroWeb më 24 gusht 2016

Xhinxher Plus Mjaltë - Kombinimi i Mrekullive

Përfitimet shëndetësore të mjaltit dhe xhenxhefilit në kurimin e sëmundjeve respiratore nuk kanë të krahasuar. Ndoshta nuk e dinit, por mjalti është një ndërmjetësues i shkëlqyeshëm për të transmetuar vlerat e barishteve dhe erëzave si xhenxhefili apo xhinxheri në organizëm. Si mjalti ashtu edhe ...