Shijet e Preferuara të Nënë Terezës

Emri i saj ka lënë në mendjet e miliona njerëzve shijen e dashurisë dhe mirësisë.

Shqiptarja më e njohur në botë për bamirësitë e saj, Nënë Tereza apo Shën Tereza, ia kushtoi jetën të varfërve duke shërbyer në ndihmë të tyre.

Ajo jetoi nën një vet disiplinë të rreptë dedikuar ndihmës së të varfërve në botë duke braktisur dëshirat që rriten brenda shpirtit dhe mendjes së çdo njeriu mbi jetën e tij.

Një jetë dedikuar të varfërve

Bashkëpunëtorët më të afërt të saj tregojnë se si Nënë Tereza zgjodhi të bënte një jetë të thjeshtë, të përulur në përpjekje të pandalshme për të luftuar urinë dhe varfërinë.

Këshilltari i Ligjor i Nënë Terezës për 12 vjet, Jim Towey, të cilit i referohet AgroWeb.org tregon se edhe ndaj ushqimit, ajo tregonte thjeshtësi absolute duke konsumuar të njëjtat pjata që u ofroheshin të varfërve në kampet e ndihmës ku ajo shërbente.

Por pavarësisht devotshmërisë së saj sublime, pavarësisht dedikimit për të shërbyer, Nënë Tereza ishte njeri human si të gjithë ne të tjerët.

Disa detaje të vogla 

Në një intervistë për mediat, këshilltari i saj Towey tregon disa detaje të vogla mbi shijet e preferuara të saj, të cilat, ndihmëset e saj ia përgatisnin kur ajo ishte sëmurë.

Nga këto ushqime, Towey veçon akullore me çokollatë ashtu si edhe biskotat e ëmbla të përgatitura me sodë.

“E di se motrat në Indi, kur Nënë Tereza sëmurej kujdeseshin që të përgatisnin për të disa nga ushqimet e saj të preferuara. Asaj i pëlqenin karamelet.

I pëlqenin akulloret me çokollatë. Ajo që e bënte atë një njeri të bukur është fakti se ajo ishte njëlloj si të gjithë njerëzit e tjerë.

Ajo dashuronte jetën ashtu si edhe ushqimin, por këto dëshira të vogla të saj ishin thjeshtë në perspektivë dhe nuk ishin pjesë e jetës së saj të zakonshme.

Si një njeri i disiplinuar ajo i nënshtrohej të njëjtit regjim ushqimor ashtu si edhe motrat e tjera, edhe kur ishte në të 80-at ajo vijoi po të njëjtat rregulla.

Edhe pas problemeve shëndetësore që pati si ataku në zemër, apo ndërhyrjet operacionale ajo dëshironte të ndiqte të njëjtat rregulla që edhe motrat ndiqnin.

Ajo ishte një njeri i shumë displinuar por unë e di se herë pas here pasi Nënë Tereza sëmurej motrat përgatisnin për të disa gatime të mira indiane ashtu si edhe biskota me sodë gjithashtu. Ajo gëzohej kur motrat ia ofronin.” shprehet këshilltari i Nënë Terezës./AgroWeb.org

Speca me Gjizë të Pjekura në Furrë – Receta e Shpejtë dhe Plot Shije

Të skuqur apo të pjekur specat janë një nga perimet që i dhurojnë më shumë shije pjatave.

Gatimet më të njohura gjerësisht si një vakt i plotë e i mirëfilltë janë të mbushurat.

Specat e mbushur, një delikatëse e kuzhinës të cilët i gjen të kombinuar në disa mënyra.

Me djathë, mish apo gjizë shija e tyre mbetet e mrekullueshme.

Nëse ju pëqejnë specat e skuqur me gjizë edhe recetën e sotme do ta ardhuroni.

Në këtë recetë AgroWeb.org ju shpjegon mënyrën e saktë të përgatitjes së specave të mbushur me gjizë e të pjekur në furrë.

Vendosni përparësen dhe ndiqeni mëposhtë hap pas hapi si t’a realizoni atë.

Përbërësit

4-5 speca

50 – 60 gr gjizë

100 gr djathë kaçkavall i grirë

3 lugë gjelle therrime buke të thekur

2 vezë

1 thelpi hudhër

vaj ulliri

kripë

Përgatitja

Për të nisur këtë recetë AgroWeb.org ju këshillon të lani fillimisht specat dhe t’i pastroni nga pjesa e brendëshme me fara duke i prerë secilin përgjysmë.

Thajini mirë me një letër kuzhine dhe lërini në një anë.

Ndërsa në një enë të thellë hidhni gjizën, vezët, djathin e grirë dhe bukën e grirë në mënyrë që të gjithë përbërësit të lidhen bashkë.

Shtoni edhe mjadanozin e grirë, jo më shumë s enjë tufë të vogël dhe pak kripë sipas dëshirës.

Bëni kujdes me kripën pasi edhe gjiza edhe djathi kaçkavall zakonisht përmbajnë vetë një sasi të caktuar kripe, ndaj provoni gjithnjë para se t’a hidhni.

Në fund prisni në feta të vogla një thelpi hudhërdhe përzieni mirë të gjithë masën e krijuar.

Merrni gjysmat e specave një nga një dhe mbushini deri në fund me gjizën që përziet më parë.

Spërkatini me pak therrime buke të thekur sipër dhe me pak vaj ulliri.

Shtrojini ato në një tavë katrore mesatare dhe futini të piqen në temperaturën 180 gradë për 25 minuta.

Lërini të piqen derisa të shikoni që mbushja me gjizë ka marrë pamje të artë dhe më pas mund të ulni temperaturën e furrës.

Hiqini nga furra dhe shërbejini të ngrohta në çdo vakt sipas dëshirës./AgroWeb.org

Kura Me 40 Arra të Gjelbra të Pabëra – Për Tiroidet, Gjakun dhe Energjinë

Në treg kanë dalë arrat e gjelbra të pabëra të cilat ofrojnë vlera vërtet të rëndësishme për shëndetin. AgroWeb.org ju tregon se kur bashkoni arrat e gjelbra me mjaltë, ju arrini të përgatisni një shurup me vlera të mirëfillta shëndetësore.

Ky kombinim i fuqishëm krijon mirëqënie fizike dhe energjike. Ai rrit aktivitetin hormonal, ka efekt pozitiv dhe ndihmon fort për problemet e tiroides, rikthen qelizat dhe neutralizon helmet në organizëm.

Arrat e gjelbra të freskëta përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës C, jodit dhe shumë vitamina të tjera.

Me arrat e gjelbra të pabëra përgatitet një shurup mirëbërës me mjaltë që vlen për personat me probleme tek tiroidet.

Gjithashtu AgroWeb.org ju tregon se ky kombinim i vlerave të arrave të pabëra u serviret edhe fëmijëve me fizik të dobët dhe me imunitet të ulët.

Një tjetër përdorim shurupi me arra të gjlbra të pabëra me mjaltë, ka edhe tek personat anemikë.

Kur kombinohen me mjaltë, arrat e gjelbra të pabëra kanë efekt pozitiv në rastin e anemisë dhe nxisin pastrimin e mëlçisë, stomakut dhe gjakut.

Ky shurup është gjithashtu i dobishëm për gjendrën e tiroides dhe funksionet e saj, sëmundjet e fytit dhe rrugëve të frymëmarrjes.

Shurupi vlen sidomos për bronkitin. AgroWeb.org raporton se shurupi me arra të gjelbra dhe mjaltë gjithashtu përmirëson sistemin imunitar, lehtëson problemet e shkaktuara nga menopauza, obeziteti dhe sëmundjet kronike të frymëmarrjes.

Si ta përgatisni shurupin me arra të gjelbra të pabëra

Përbërësit:  40 arra të reja të gjelbra të freskëta

1 kg mjaltë cilësor

Përdorni doreza kur prisni arrat e reja në mënyrë që të mos ngjyrosni gishtat.

Përgatitja:  Lajini arrat e reja mirë. Më pas thajini dhe pritini në katër pjesë. Vendosini të gjitha pjesët e prera në një enë të madhe xhami dhe shtoni mjaltin.

Mbylleni enën mirë dhe lëreni në një vend me diell për 1 muaj. Tundeni dhe rrotullojeni enën kokëposhtë një herë në javë.

Arrat do të çlirojnë përmbajtjen e tyre shëruese duke i dhënë mjaltit një ngjyrë të errët. AgroWeb.org ju tregon se gjithashtu edhe trashësia e mjaltit do të hollohet.

Sapo të përfundojë periudha prej 1 muaj, ju duhet t’i hiqni pjesët e arrave nga ena.

Lëngu që përftohet është shërim për organizmin. Ruajeni shurupin në një zonë të errët dhe të freskët.

Gjatë ditëve të nxehta, mund ta ruani edhe në frigorifer por jo në ngrirje.

Konsumimi:  Doza për të rriturit është një lugë çaji në ditë, mundësisht në mëngjes në stomak bosh.

Për fëmijët mbi 5 vjeç deri në 10 vjeç mund të përdorni gjysmën e dozës së të rriturve./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Gjashtë Gabimet Në Mëngjes Që Pengojnë Rënien Në Peshë

‘Fillimi i mbarë, gjysma e punës,’ thotë një shprehje mjaft popullore shqiptare.

Kjo shprehje vlen shumë edhe për mëngjesin, një vakt që përcakton të gjithë mbarëvajtjen e ditës.

Çdo ritual që njeriu ndjek me përpikmëri në mëngjes do të përcaktojë vaktin e drekës, djegien e kalorive apo akumulimin e tyre.

Studimet, të cilave i referohet AgroWeb.org kanë zbuluar një lidhje të drejtpërdrejtë mes veprimeve që ne bëjmë çdo ditë dhe rrezikut të prishes së ekuilibrave që shkaktojnë rënie në peshë.

Gabimi Nr 1- Mos Ngrënia e Një Mëngjesi Të Bollshëm

Kur vjen puna tek mëngjesi, ajo që ka rëndësi është jo vetëm koha por edhe sasia.

AgroWeb.org ju këshillon se një mëngjes i bollshëm dhe një darkë e lehtë është metoda më ideale për të pasur një peshë të mirë.

Shpejtësia e metabolizmit ndryshon nga ora në orë ndaj nuk duhet të kundërshtoni një ushqim të pasur me kalori.

Dreka duhet të jetë mesatare ndërsa darka e lehtë.

Gabimi Nr.2- Ekspozimi I Pakët Në Diell

Drita e diellit ndihmon në djegien e kalorive, thonë shkencëtarët kanadezë.

Kjo është arsyeja përse njerëzit shtojnë më shumë në peshë në dimër sesa në verë.

Kjo nuk do të thotë që të kaloni gjithë ditën në diell me shpresën se do të dobësoheni menjëherë.

Gabimi Nr. 3 – Nuk Pini Një Gotë Me Ujë Sapo Të Zgjoheni

Përmbajtja e trupit të një të rrituri është 55 deri në 60 përqind ujë.

Shkencëtarët thonë se pirja e një gote me ujë sapo të zgjoheni është një ide shumë e mirë.

AgroWeb.org ju kujton se uji përshpejton metabolizmin dhe ul rrezikun e shtimit në peshë.

Për më tepër, uji pastron trupin nga toksinat.

Gabimi Nr. 4 Nuk Kryeni  Aktivitet Fizik

Aktiviteti fizik në mëngjes përshpejton metabolizmin, djeg kaloritë dhe ul oreksin.

Për më tepër, aktiviteti fizik ndërkohë që jeni të uritur është më efikas në aspektin e rënies së peshë.

Gabimi Nr. 5 – Ngrënia E Ëmbëlsirave Në Drekë Ose Në Darkë

Nëse jeni të apasionuar pas ëmbëlsirave, hajini ato në mëngjes.

Ndikimi i ëmbëlsirave që hahen në mëngjes është më i vogël se i atyre që konsumohen më vonë gjatë ditës.

Gabimi Nr. 6 – Leximi I Lajmeve Në Mëngjes

Lundrimi në internet në leximin e lajmeve të ditës ka ndikim negativ në shëndet.

Lajmet shkaktojnë irritim, acarim madje edhe mungesë kronike të gjumit.

Stresi afatgjatë i transformon qelizat staminale në qeliza yndyrore.

Edhe nëse njeriu ha më pak ushqim, do ta ketë të pamundur të humbasë në peshë deri sa situata stresuese të përfundojë./AgroWeb.org

Kura Me Vaj Ulliri Kundër Gërhitjes Për Një Gjumë Të Qetë

Përfitimet shëndetësore që marrim nga vaji i ullirit janë të panumërta.

Një prej përfitimeve që vijnë nga përdorimi i vajit të ullirit është eliminimi i gërhitjes.

Gërhitja është një problem që prek shumë njerëz në mbarë botën.

Zhurma e bezdisshme e gërhitjeve gjatë natës, prish gjumin e çdo personi me të cilin ndan dhomën.

Gërhitja ndodh gjatë thithjes së ajrit nga rrugët e frymëmarrjes.

Zakonisht gërhitja konsiderohet si çrregullim i gjumit por sipas të dhënave të AgroWeb.org, mund të ketë pasoja serioze mjekësore.

Në botë gjenden produkte të pafundme kundër gërhitjes, por shumica prej tyre nuk kanë rezultuar efikase.

Ndonëse nuk ka një kurë mrekulli-bërëse kundër gërhitjes, duhet pranuar që disa ndryshime në stilin e jetesës dhe receta tradicionale e natyrale mund të ndihmojnë në mbajtjen nën kontroll të saj.

Si Të Përdorni Vajin E Ullirit Kundër Gërhitjes Dhe Shumë Problemeve Të Tjera

Merrni një lugë gjelle me vaj ulliri dhe pijeni çdo natë përpara se të bini për të fjetur.

Vaji i ullirit lubrifikon fytin dhe zbut gërhitjen.

Vajin e ullirit mund ta pini çdo ditë edhe për të ulur nivelin e kolesterolit të keq dhe për të mirëmbajtur nivelin e tensionit të gjakut, sipas të dhënave të AgroWeb.org.

Konsumoni rregullisht vaj ulliri për të ulur rrezikun e qelizave tumorale.

Vaji i ullirit është i pasur me vitaminat A dhe E. Këto vitamina eliminojnë rrudhat e lëkurës, e zbusin dhe e mbajnë atë të lëmuar.

Ekspertët konfirmojnë se aplikimi i disa pikave të vajit të ullirit mbi lëkurë mund ta mbrojë atë nga dëmtimet e shkaktuara prej ekspozimit të diellit.

Rekomandime Të Tjera Për Gërhitjen

Rënia në peshë rekomandohet për të gjithë njerëzit që gërhasin.

Aktiviteti fizik gjithashtu ndihmon për të ndaluar këtë problem.

Tonifikimi i muskujve dhe atyre të qafës mund të pakësojë gërhitjen./AgroWeb.org

Faktet e Reja – Kur Duhet Të Shqetësoheni Për Tensionin E Gjakut

Një studim i fundit, të cilit i referohet AgroWeb.org e ka ulur pragun e shëndetshëm të tensionit të gjakut nga 140/90 mm Hg në 130/80 mm Hg apo 13 me 8, siç njihet në gjuhën e përditshme.

Ky ndryshim domethënës nënkupton se numri i meshkujve të diagnostikuar me tension të lartë të gjakut trefishohet dhe ai i femrave dyfishohet.

Çfarë Është Tensioni I Gjakut?

Përfytyrojini enët e gjakut si tuba të vegjël e të hollë.

Tensioni sistolik i gjakut përshkruhet me shifrën më të lartë të numrave të mësipërm.

Kjo shifër mat tensionin brenda enëve të gjakut në momentin që zemra rreh.

Tensioni diastolik i gjakut nga ana tjetër reflekton presionin në arterie mes çdo rrahje.

Ndaj nëse matja e tensionit tregon shifrat 130/80, kjo tregon se tensioni sistolik është 130 ndërsa ai diastolik është 80.

Të dy tensionet janë të rëndësishme.

Rritja e nivelit të një prej tyre mjafton që njeriu të diagnostikohet me këtë problem mjekësor.

Megjithatë, shumica e njerëzve kanë probleme me tensionin sistolik të gjakut, sepse gjatë plakjes, enët e gjakut ngurtësohen më shumë dhe presioni rritet duke rritur rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Përse Duhet Të Shqetësohemi Për Tensionin E Gjakut?

Sëmundjet e zemrës dhe ishemia janë ndër shkaktarët kryesorë të vdekjeve të parakohshme mes grave dhe burrave në mbarë botën.

Nga ana tjetër, tensioni i lartë i gjakut është një nga faktorët e rrezikut që mund të parandalohet më lehtë.

Çfarë Dëmi Shkakton Tensioni I Gjakut?

Sipas studimit, të cilave i referohet AgroWeb.org nëse tensioni është shumë i lartë ai mund të shkaktojë çarje të shtresës së brendshme të enëve të gjakut.

Është vetë sistemi imunitar ai që përpiqet të ‘arnojë’ një çarje të mundshme duke shfrytëzuar kolesterolin.

Por kësisoj enët e gjakut ngushtohen shumë duke parandaluar qarkullimin e gjakut dhe të oksigjenit.

Kjo është arsyeja përse sëmundjet e zemrës njihen si një vrasës i heshtur.

Njeriu mund të ndihet për bukuri deri sa një ditë të pësojë një atak në zemër ose ishemi.

Sipas këtij studimi të fundit, shumë njerëz janë më të rrezikuar nga tensioni i gjakut dhe pritet që në dhjetë vitet e ardhshme nevoja për trajtim mjekësor të jetë më e madhe.

Si Të Ulni Tensionin E Lartë Të Gjakut?

Ushtrimet e aerobisë e ulin tensionin sistolik të gjakut me nga 4 deri në 9 mm hg dhe atë diastolik me 2 deri në 3 mm Hg.

Rënia në peshë e ul tensionin e gjakut me 5 deri në 20 mm Hg.

Kufizimi i kripës e ul tensionin e gjakut me nga 2 deri në 8 mm Hg.

Njerëzit mbi 60 vjeç duhet të fokusohen tek rënia në peshë dhe kufizimi i kripës.

Lënia e duhanit rimëkëmb nervat që kontrollojnë tensionin e gjakut

Kufizimi i stresit rikthen ekuilibrat e hormoneve dhe nervave./AgroWeb.org

Dhimbjet e Stomakut – Cilat Janë Shkaqet dhe Simptomat që Duhet të Dalloni

Stomaku e gjen mënyrën të protestojë ndaj shqetësimeve më të vogla, por ndonjëherë dhimbjet e tij mund të sinjalizojnë diçka më serioze.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni të identifikoni burimin e disa prej dhimbjeve më të zakonshme të stomakut.

Shtrëngimet Në Pjesën e Poshtme Të Stomakut   

Nëse keni shtrëngime të forta në pjesën e poshtme të stomakut që shoqërohen me fryrje, gazra dhe lëvizje të dhimbshme të zorrëve atëherë keni probleme me këto të fundit.

Acarimi i zorrëve është një prej problemeve më të përhapura të sistemit tretës.

Dhimbje, Shtrëngime Dhe Gjakderdhje

Në këtë rast, ekspertët thonë se kemi të bëjmë me një enjtje kronike të disa zonave të sistemit tretës.

Mund të jetë koliti, ulçera ose një inflamacion i zorrëve.

Djegësira Në Mes Të Zonës Abdominale

Kur përjetoni një gjë të tillë, duhet të dini që bëhet fjalë për urthin e cila përveç djegësirës lë një shije të hidhur në gojë.

Shfaqjet e rralla të urthit nuk janë shqetësuese, por nëse ai bëhet kronik, atëherë mund të shkaktojë probleme kronike me tretjen.

Dhimbje Të Kërthizës

Nëse stomaku dhemb pasi keni ngrënë ushqime të yndyrshme atëherë kemi të bëjmë me gurë në tëmth.

Gurët në tëmth rrezikojnë më shumë gratë mbi moshën 40 vjeç të cilat kanë sjellë në jetë fëmijë.

Këto gurë mund të qëndrojnë në tëmth për vite të tëra dhe shpesh shkaktojnë dhimbje në zonën e kërthizës.

Dhimbjet e Forta Abdominale

Kur dhimbjet janë aq të forta sa të pengojnë të qëndrosh në këmbë, atëherë kemi të bëjmë me ulçerën.

Ulçera peptike prek miliona njerëz në botë.

Ajo nuk shkaktohet nga stresi por nga bakteri H.pylori ose nga përdorimi i tepërt i ilaçeve si ibuprofeni apo aspirina.

Dhimbje e Beftë Në Pjesën e Majtë Të Stomakut

Nëse krejt papritur ndieni një dhimbje të fortë  në pjesën e poshtme të kuadratit të majtë të barkut që shoqërohet me gazra, kemi të bëjmë me një problem të njohur si diverculitis.

Këto dhimbje zakonisht shoqërohen me gazra dhe shkaktohen nga inflamacioni në xhepat e vegjël në zorrën e trashë.

Simptoma të tjera përfshijnë: fryrjen, dhimbjet, shtrëngimet dhe konstipacionin.

Disa Metoda Si Të Largoni Dhimbjen e Stomakut Në Mënyrë Natyrale

Shtrihuni

Qëndroni shtrirë ose të ulur në një pozicion ku ndieni më pak dhimbje.

Nëse dhimbja vjen si pasojë e mostretjes atëherë përpiquni të ecni për disa minuta.

Kujdes Me Ngrënien e Tepërt

Nëse e keni tepruar me ushqimin, atëherë duhet ta lejoni stomakun ‘të marrë frymë’.

Për të paktën një ditë pas dhimbjeve, përpiquni të ushqeheni vetëm me supa dhe sallata.

Çaj Kamomili

Ky çaj është i njohur për aftësitë qetësuese. Pini dy ose tre filxhanë me çaj kamomili në ditët kur keni probleme, për të larguar dhimbjen dhe përmirësuar tretjen.

Dushi i Ngrohtë

Dhimbjet e stomakut si pasojë e ciklit te femrat mund të trajtohen nëpërmjet një dushi të ngrohtë.

Po ashtu kompresat e ngrohta ose borsat me ujë të ngrohtë janë të rekomandueshme.

Çajrat Bimorë

Çaji me xhenxhefil dhe borzilok që në mëngjes parandalon dhimbjet e stomakut dhe lehtëson tretjen.

Çajrat bimorë funksionojnë edhe kundër dhimbjes që shoqërohet me diare dhe të përziera.

Ushqyerja e Shpeshtë

Hani vakte të vogla çdo dy ose tre orë.

Në këtë mënyrë, stomaku nuk do të tejmbushet dhe nuk do të dhembë./AgroWeb.org

Pse Domatet Shqiptare Nuk Kanë Shijen e Dikurshme

Është e pamundur të gjesh një shqiptar që ka jetuar para 90-tës, e që s’ka bërë një herë në jetë pyetjen: Po si ka mundësi që domatet nuk kanë më atë shijen e mrekullueshme të dikurshme?

Është absurde të mendosh që një sistem që mezi ia dilte të ushqente popullsinë përmes racionimit, të ofronte domate më të shijshme sesa një sistem që siç thuhet “I ka të gjitha të mirat, edhe qumësht dallëndysheje”.

AgroWeb.org është pëpjekur të gjejë përgjigjet e pyetjes 1 milion dollarëshe:

Pse domatja nuk ka shije domateje? Në artikullin e mëposhtëm shpresojmë të sjellim qartë shpjegimet e specialistëve.

Cilat janë varietetet e domates që mbillej para 90’ dhe a mbillen ende?

Jo, nuk mbillen më, së paku jo për tregëtim. Kjo përgjigje mund të sqaronte gjithçka por s’është kështu.

Specialistët thonë për AgroWeb.org se varietetet e domateve që mbilleshin në atë kohë janë të ndryshme si Tirana, Zemërkau, Agimi, Sanjollas, Sërrëke etj. Çështja është se këto domate nuk japin shumë rendiment.

Mbjellja e tyre para 90-tës plotësonte nevojat e vendit vetëm për një sezon. Pra jo gjatë gjithë vitit, siç është kërkesa e tregut sot.

Së dyti, asokohe mbilleshin edhe hibride të tjera, pra fara hibride domatesh në serra, por kryesisht shkonin për eksport.

Specialistët thonë për AgroWeb.org se shija e tyre e mirë nuk vinte vetëm prej llojit të farës. Por më së shumti prej kujdesit, plehërimit sipas parametrave të kontrolluar dhe mos teprimit me kimikate.

Megjithatë ka ende fermerë që i ruajnë këto fara që përmendëm. Por më së shumti për përdorim të vogël familjar pasi, siç thamë, nuk kanë shumë rendiment për treg.

Tashmë në Shqipëri mbillen hibride të importuara nga Izraeli, Hollanda etj, që janë shumë të mira, nëse tregohet kujdesi i duhur gjatë procesit të prodhimit.

Pse kemi tani domate gjatë gjithë vitit?

Të pyetur nga AgroWeb.org, specialistët thonë se është krejt normale të pasurit e domates gjatë gjithë vitit. Më poshtë ju paraqesim shkurtimisht kalendarin e mbjelljes dhe vjeljes.

Në Janar nis mbjellja e farave të domates në serra. Serrat japin prodhim në periudhën Prill-Shtator. Në periudhën Prill-Qershor kemi domate nga Serrat e Lushnjes, Fierit Beratit. Në Gusht-Shtator kemi kryesisht domatet e Korçës.

Në Mars nis mbjellja e domateve në fushë, që japin prodhim në periudhën Qershor-Gusht.

Gjatë muajit Korrik kemi një mbjellje të sezonit të dytë në serra. Këto domate japin prodhim në periudhën Tetor-Shkurt.

Specialistët sigurojnë se, nëse plehërimi dhe spërkatja bëhen sipas parametrave të duhur, shija dhe vlerat e domates janë të një niveli shumë të lartë, falë edhe kushteve klimaterike relativisht të ngrohta në Shqipëri.

Legjendat dhe të vërtet e hormoneve


Të gjithë kemi dëgjuar për metodat e skuqjes artificale të domates.

Për të nxitur pjekjen e shpejtë të frutit disa fermerë, por sigurisht jo të gjithë, përdorin një lloj etanoli të quajtur Ethrel, që është i ndaluar në vendet e BE-së.

Me këtë kimikat lyhet pjesa e poshtme e frutit që lidhet me kërcellin, gjë që përshpejton pjekjen e frutit në mënyrë jo natyrale.

Ka specialistë që pohojnë se ky etanol nuk është i dëmshëm për njeriun, por të tjerë thonë se ka shumë pasoja në organizëm.

Fermerët mund edhe ta teprojnë me përdorimin e tij dhe fruti nuk arrin ta përthithë siç duhet, duke prishur shijen dhe strukturën.

Specialistët janë të mendimit që ajo që shkakton problem është jo thjesht Ethreli por mbi të gjitha, sasia e tepërt që ndonjëherë përdorin fermerët nga etja për fitim të shpejtë.

Gjithsesi ekspertët këshillojnë konsumatorët të zgjedhin domate që kanë frut të plotë brenda e jo me zgavra. Të jenë njëtrajtshëm të pjekura si brenda edhe jashtë, edhe pse këto nuk mjaftojnë për të qenë 100% të sigurt.

Çertifikimi

‘I kam domatet e bahçes’ nuk është çertifikatë. Konsumatori shqiptar ka ardhur koha të mos lerë gjithçka në ndërgjegjen e fermerit.

Një konsumator që kujdeset, duhet të kërkojë origjinën e produktit, çertifikimin e tij, apo të lexojë me kujdes etiketën, nëse i blen të paketuara në supermarket.

Është e drejtë themelore e konsumatorit dhe çdo tregtar ka detyrimin t’ua mundësojë informimin.

Sigurisht institucionet përkatëse duhet të bëjnë kontrolle të detajuara, por gjithsesi, ndërgjegjësimi nis nga konsumatori.

Konsumatori duhet të kujdeset të blejë një produkt që, vërtet mund të jetë pak më i shtrenjtë, por kurrë më i shtrenjtë se kosto e shëndetit./AgroWeb.org

Kura me Ujë të Ngrohtë dhe Mjaltë për Shkrirjen e Dhjamit tek Beli

Kjo kurë e thjeshtë ndiqet me përpikmëri nga miliona njerëz në botë, me qëllim rënien në peshë dhe shkrirjen e dhjamit të tepërt.

Por krahas rënies në peshë përfitimet për shëndetin dhe mirëqenien e gjithë organizmit janë të panumërta.

Në këtë artikull do të mësoni për përfitimet që do të merrni duke pirë ujë të ngrohtë me mjaltë dhe si ta përgatisni atë.

Uji me mjaltë përmirëson mirëqenien tuaj për sa kohë e konsumoni rregullisht.

Humbje në peshë

Mijëra njerëz pijnë ujë të ngrohtë me mjaltë çdo mëngjes sepse i ndihmon të humbasin në peshë. Uji i ngrohtë me mjaltë vlerësohet për vetitë e forta që ka në shkrirjen e dhjamit rreth belit por edhe në pjesët e tjera të trupit.

Mjalti përmban sheqerna natyralë që ofrojnë një energji të shëndetshme që pakëson nepsin dhe rrit djegien e kalorive.

Tretje më e mirë

Enzimat tek mjalti përmirësojnë funksionet e mëlçisë dhe ofrojnë një tretje më të mirë të ushqimit.

Ngrënia e mjaltit e mbron florën bakteriale dhe lehtëson përthithjen e ushqyesve gjatë vakteve.

Sikur të mos mjaftonte kjo, uji me mjaltë ka një efekt laksativ që rregullon lëvizjen e zorrëve dhe parandalon konstipacionin.

Imunitet më të fortë

Sistemi imunitar ka një përfitim të menjëhershëm nga uji i ngrohtë me mjaltë.

Kjo kurë përmban enzima, vitamina dhe minerale që e forcojnë imunitetin dhe e mbrojnë atë nga patogjenët e dëmshëm.

Vetitë antibakteriale të mjaltit shkatërrojnë mikroorganizmat që mund t’u rezistojnë edhe antibiotikëve më të fortë.

Më pak alergji

Mjalti pakëson ndjeshmërinë ndaj polenit dhe nxitësve mjedisorë të alergjive.

Ai lehtëson largimin e sekrecioneve dhe pastron rrugët e frymëmarrjes.

Më shumë energji

Sheqernat tek mjalti janë një burim i shëndetshëm kalorish që përmirësojnë performancën tuaj fizike dhe mendore.

Nëse pini ujë me mjaltë në vend të kafesë së mëngjesit do të ndiheni energjikë dhe plot gjallëri.

Për më tepër, trupi do të jetë më i hidratuar dhe do të optimizojë të gjitha funksionet e tij.

Kundër kollës

Uji i ngrohtë me mjaltë është një tonik natyral që lubrifikon rrugët e thata të frymëmarrjes dhe ndihmon në nxjerrjen e sekrecioneve.

Kjo kurë përmirëson shëndetin e mushkërive dhe parandalon kollën e shpeshtë që irriton fytin.

Një organizëm i pastër

Nëse shtoni pak lëng limoni në ujin e ngrohtë me mjaltë do të përfitoni një pije me efekt detoksifikues dhe përmirësues të tretjes.

Pija largon toksinat e akumuluara në gjak, mëlçi dhe zorrën e trashë.

Përgatitja e Ujit të Ngrohtë me Mjaltë

Përbërësit

1 lugë çaji me mjaltë

1 filxhan me ujë të ngrohtë

Përgatitja

Treteni mjaltin në ujin e ngrohtë dhe pijeni me stomak bosh.

Përsëriteni këtë proces të paktën tre herën ë javë për të marrë përfitimet e ofruara./AgroWeb.org

Pse Duhet të Hani Një Banane Në Ditë – Çfarë i Ndodh Organizmit

Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend. Por përfitimet e këtij fruti janë të shumta.

Banania është mjaft e shijshme. Ajo i jep trupit tonë të gjithë ato gjërat e mira për të cilat ka nevojë.

Ato përmbajnë shumë vlera ushqimore, vitamina, fibra, ëmbëlsues natyralë si sukroza dhe fruktoza.

Ja përse duhet të hani banane çdo ditë e t’i thoni doktorit ik!

Gjëja më e mirë për bananet është se i gjen shumë lehtë dhe kanë çmim të lirë. Ato i gjen edhe tek dyqani poshtë shtëpisë me një çmim mjaft të mirë.

Banania është një nga frutat më të konsumuara në botë, më shumë se mollët dhe portokallet të marra së bashku.

Lexoni më poshtë disa prej përfitimeve të mëdha shëndetësore që marrim nga banania.

Urthi

Ndryshe njihet si djegia e stomakut.

Bananet kanë një efekt natyror anti-acid dhe mund të të çlirojnë nga shqetësimet e shkaktuara nga aciditeti i lartë në stomak.

Mjafton të hash vetëm një banane dhe menjëherë do të ndiesh lehtësim nga simptomat e djegies së stomakut.

Tensioni i gjakut

Bananet, një frut i shëndetshëm për zemrën, janë të pasura me potasium dhe kanë shumë pak sodium, një kombinim i përsosur për mbrojtjen nga infarkti dhe goditjet në tru.

Burim energjie

Nëse ha një ose dy banane para ushtrimeve në palestër, do të përfitosh mjaftueshëm energji për mbi një orë stërvitje.

Karbohidratet me bazë të ulët glicemie, vitaminat dhe mineralet janë një mbështetje e madhe për trupin, duke i dhënë atij forcë, ndërkohë që potasi ndihmon për të parandaluar ngërçet muskulare.

Kundër Anemisë

Bananet janë një aleat i fuqishëm i pacientëve që vuajnë nga anemia.

Banania u jep atyre hekurin e nevojshëm të dietës që stimulon qelizat e kuqe të gjakut dhe prodhimin e hemoglobinës por edhe shton furnizimin me gjak.

Ulçera

Ata që vuajnë nga ulçera në stomak, e dinë shumë mirë që duhet të rrinë larg disa ushqimeve.

Mos u shqetësoni! Banania nuk është një prej tyre.

Mund t’i konsumoni pa problem sepse nuk do t’ju shkaktojnë asnjë shqetësim në stomak.

Kjo ndodh sepse bananet janë të buta, të lehta, kremoze dhe të mira për stomakun, duke i dhënë atij mburojën e nevojshme ndaj aciditetit dhe irritimit.

Fruti i lumturisë

Banania të shton humorin dhe lufton depresionin për shkak të nivelit të lartë të tritotanit që në trupin tonë transformohet në serotoninë.

Serotonina është hormoni i lumturisë. Ajo i bën njerëzit të ndihen të qetë, të lumtur dhe me humor të mirë. Hani banana dhe jeni të lumtur.

Qetësuese nervash

Duhet të hash banana kur je me humor të keq apo i stresuar. Fruti magjik ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Vitamina B që gjendet me shumicë tek banania qetëson sistemin nervor dhe i bën njerëzit të ndihen të qetë dhe me humor.
Kundër temperaturës së lartë

Ke temperaturë të lartë? Ha një banane. Në saj të enzimave që përmban, banania ul temperaturën e trupit.

Banania ofron mjaft përfitime të tjera për organizmin tonë. Mos u mjafto me një apo dy. Mund t’i konsumoni gjatë gjithë ditës, kur ndihesh i uritur, ke nevojë për energji dhe humor të mirë./AgroWeb.org

Ujë, Sodë, Limon – Si ta Përdorni për Stomakun dhe Reumatizmën

Breza të tërë e kanë përdorur sodën e bukës si një kurë natyrale për shumë probleme shëndetësore.

Njerëzit e përdorin sodën e bukës për të zbutur simptomat e urthit apo për të zbardhur dhëmbët.

Studime të fundit shkencore kanë zbuluar se soda e bukës përbën një ndihmë efikase kundër sëmundjeve autoimunitare siç është artriti dhe reumatizma.

Eksperimentet e kryera nga shkencëtarët e Universitetit Augusta në Xhorxhia Të Shtetet e Bashkuara nxorrën rezultate komplekse.

Sipas të dhënave, soda e bukës ndikon tek qelizat mesotheliale duke ndihmuar trupin që të mos jetë nën sulm duke bërë që reagimet agresive të imunitetit të jenë të panevojshme.

Çfarë Janë Qelizat Mesotheliale Dhe Ndërveprimi Me Sodën E Bukës

Qelizat mesotheliale përbëjnë shtresën e organeve të brendshme dhe indeve të ndryshme.

Soda e bukës e nxit stomakun të prodhojë më shumë acid gastrik, i cili përshpejton tretjen.

Nga ana tjetër, soda e bukës qetëson qelizat mesotheliale tek shpretka dhe nuk i lë të reagojnë negativisht.

Le ta shpjegojmë shkoqur atë që ndodh në këtë ndërveprim.

Nëse jeni duke ngrënë një panine, falë sodës së bukës qelizat mesotheliale mësojnë se kjo panine është ushqim dhe jo infeksion bakterial.

Në këtë mënyrë, këto qeliza nuk aktivizojnë rruazat e bardha të gjakut që të hidhen në sulm.

Rezultatet e eksperimenteve të cilave i referohet AgroWeb.org janë shumë shpresëdhënëse dhe përveç këtyre sëmundjeve përfshijnë edhe artritin, një sëmundje inflamatore që drobit njeriun.

Ujë me Sodë Buke dhe Limon

Të shumtë janë ata që e kanë quajtur tonikun e sodës së bukës me limon, një kurë të mrekullueshme.

Limoni është shumë i fuqishëm kundër baktereve dhe mikrobeve.

Ai ndihmon në rregullimin e tensionit të gjakut, lufton stresin.

Soda e bukës ekuilibron nivelet e pehashit që e bën të pamundur progresin e sëmundjeve.

Për të përgatitur një lëng të tillë përzieni një lugë gjelle me sodë buke, një gotë me ujë dhe lëngu i një limoni.

Lëreni lëngun të qëndrojë gjatë natës dhe pijeni në mëngjes përpara se të hani ushqim.

Ky tonik do të pastrojë sistemin tretës dhe do të balancojë pehashin.

Ju mund të pini një gotë të dytë përpara se të flini gjumë.

Kujdes

  • Soda e bukës përmban shumë sodium ndaj mos e teproni.
  • Nëse vuani nga sëmundjet e mëlçisë, veshkave, tensioni i gjakut apo edema atëherë nuk duhet të pini ujë me sodë buke.
  • Mos e pini tonikun nëse jeni shtatzënë ose lehonë.
  • Fëmijët nën 5 vjeç nuk duhet të pinë ujë me sodë buke
  • Nëse pini ilaçe mos pini ujë me sodë buke.
  • Mos pini tonikun nëse jeni me stomak plot.
  • Ky lëng ju bën më të etur./AgroWeb.org

Mbroni Shëndetin me Lëngun e Gjetheve të Manave

Lëngu i gjetheve të manit është një thesar shijesh dhe vlerash që përftohet nga gjethet e manave.

Kjo pemë e rëndësishme rritet me bollëk në Shqipëri, por edhe në shumë vende të tjera të botës.

Manat e zinj dhe ato të bardhë janë më popullorët në mesin e 10 kultivarëve të ndryshëm të këtij fruti.

Shqiptarët dhe lexuesit e AgroWeb.org në veçanti janë të mirëinformuar, jo vetëm për shijen e mrekullueshme të manave, por edhe për vlerat shëndetësore të tyre.

Tani, do të mësoni për karakteristikat e jashtëzakonshme të gjetheve të manave që mblidhen, thahen dhe më pas bëhen çaj.

Gjethet e manave përdoren gjërësisht në mjekësinë popullore për problemet me shikimin, pastrimin e mëlçisë dhe forcimin e zemrës.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org këto gjethe ndihmojnë edhe për një paraqitje të shëndetshme të lëkurës, kundër kollës dhe të ftohtit, për qarkullimin e gjakut, apo kundër dhimbjeve të stomakut.

Vlerat shëndetësore të lëngut të gjetheve të manave:

Sipas të dhënave të AgroWeb.org gjethet e manave përmbajnë 25 herë më shumë kalcium se sa qumështi.

Për më tepër, ato përmbajnë edhe dhjetë herë më shumë fibër se çaji jeshil dhe më shumë hekur se spinaqi.

Minerale dhe antioksidantë

Antioksidantët si beta karoteni dhe acidi askorbik, gjenden me shumicë tek manat dhe gjethet e tyre.

Ushqimet e pasura me beta karoten ndihmojnë në largimin e radikaleve të lira nga organizmi.

Ul nivelet e glukozës në gjak

Studimet në lidhje me diabetin kanë arritur në konkluzionin se niveli i glukozës në gjakun e pacientëve që pinin ekstrakt të manave, ulej ndjeshëm në dy orët e para pas pirjes së këtij ekstrakti.

Ul kolesterolin e keq

Çaji i gjetheve të manave ndihmon në uljen e triglicerideve dhe kolesterolit të keq, rrjedhimisht duke i ardhur në ndihmë zemrës.

Lufton të ftohtin

Lëngu i gjetheve të manave përdoret për të trajtuar problemet me mëlçinë. Ai përdoret edhe kundër dhimbjeve të kokës, kollës, dhimbjeve të syve, etheve dhe acarimeve të fytit.

Ky çaj përdoret edhe për të zmbrapsur simptomat e të ftohtit dhe shmangur rritjen e baktereve.

Përmban magnez

Magnezi është thelbësor për funksionin e nervave, muskujve dhe zemrës.

Ai rrit energjinë e metabolizmit, forcon kockat, ndihmon sistemin imunitar, mban nën kontroll nivelet e sheqernave në gjak dhe ruan tensionin e gjakut në nivele normale.

Tonik për gjakun

Sipas të dhënave të AgroWeb.org çaji i gjetheve të manave përmirëson qarkullimin e gjakut, e pastron atë dhe forcon sistemin në përgjithësi.

Ky lëng qetëson nervat dhe pasuron gjakun. Ai pastron mëlçinë dhe forcon veshkat.

Si të përgatisni lëngun e gjetheve të manave:

Zieni 250 ml ujë dhe më pas hidhni një lugë çaji me gjethe të thata manash.

Ziejini së bashku për 3-5 minuta, kullojeni dhe shtoni ëmbëlsuesin e preferuar./AgroWeb.org

Sa Feta Bukë Ju Duhen Në Ditë – Cila Bukë Është Më e Mira Për Shëndetin

Të dhënat e Eurostat tregojnë se shpenzimet e shqiptarëve për bukë dhe drithëra janë shumë të larta në raport me të ardhurat e tyre.

Sipas këtyre të dhënave, këto shpenzime janë më të larta krahasuar me vende të tjera të Evropës.

Buka është kryesore për çdo njeri në këtë vend, aq më tepër kur në çdo vakt na vjen natyrshëm të themi ‘le të hamë bukë.”

Por siç thotë populli, “gjella me kripë e kripa me karar.”

Ndaj kur vjen fjala tek konsumi i bukës, edhe ai duhet të ketë një kufi.

Çdo drith tjetër mund të mbulojë nevojat jetësore për bukën.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për sasinë e nevojshme ditore të bukës.

Racioni i Nevojshëm Ditor i Drithërave – Sa Feta Bukë Janë Të Nevojshme

Një fetë bukë normale konsiderohet si një racion, por jo çdo fetë është e njëjtë me tjetrën, ndaj kujdesuni që buka të jetë me drithëra të plota.

Po ashtu, racioni ditor i bukës dhe i drithërave është në varësi të moshës, gjinisë dhe aktivitetit fizik.

Racioni i drithërave përmban bukën dhe çdo drith tjetër që konsumoni.

Ekspertë thonë se gratë nga 19 deri në 50 vjeç duhet të konsumojnë 6 racione drithi në ditë.

Gratë mbi 50 vjeç duhet të konsumojnë 5 racione drithi në ditë.

Burrat nga 19 në 30 vjeç kanë nevojë për 8 racione drithi në ditë, ndërsa ata nga 31 deri në 50 vjeç kanë nevojë për 7 racione.

Burrat mbi të pesëdhjetat duhet të konsumojnë 6 racione drithi në ditë.

Fëmijët dhe adoleshentët kanë nevojë për më pak racione drithi në ditë.

Drithërat e Plotë

Sipas tue dhënave të AgroWeb.org, drithërat e plotë, pra jo të përpunuar, janë më të pasurit në ushqyes.

Ekspertët këshillojnë se gjysma e bukës që konsumoni çdo ditë duhet të jetë e përgatitur me drith të plotë.

Ushqyesit Që Ofron Buka

Në varësi të drithit të përdorur, buka ofron vitamina të grupit B, minerale dhe fibër.

Vitaminat B rregullojnë metabolizmin dhe ndihmojnë sistemin nervor.

Fibra është e nevojshme për tretjen ndërkohë që mineralet janë të domosdoshme për sistemin imunitar dhe nivelet e oksigjenit në gjak./AgroWeb.org

Kungulleshka Me Djathë Në Furrë – Shije Dhe Vlera Në Tryezë

Kungujt e njomë janë perime shumë të shijshme dhe të pasur në vlera.

Ato përmbajnë shumë vitaminë K, vitaminë C, kalium dhe fibër.

Kjo perime rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga problemet me qarkullimin e gjakut dhe kockave.

Kungujt e njomë zakonisht gatuhen në gjellëra të ndryshme, ose bëhen pjesë e turlive me perime.

Megjithatë, kungujt e njomë mund të piqen në furrë dhe në formën e patateve të cilat e kemi të vështirë t’u rezistojmë.

Ndonëse ato janë krejt ndryshe nga patatet e pjekura, kungujt e njomë të pjekur të prerë në rripa kanë një shije befasuese.

Si Të Përgatisni Kungujt E Pjekur me Djathë

Përbërësit:

250 gramë kunguj të njomë

1 lugë e gjysmë gjelle me miell

Vaj ulliri

3 vezë

2 lugë gjelle me qumësht

2 lugë gjelle me djathë të grirë hollë.

Mund të përdorni djathë të bardhë ose kaçkavall sipas dëshirës.

Përgatitja:

Prijini kungujt në rripa.

Në një enë qelqi hidhni miellin dhe shtoni aty kungulleshkat e prera një e nga një.

Mundohuni që të gjitha fetat të jenë të spërkatura në të gjithë sipërfaqen me miell.

Për pjekjen mund të përdorni një tavë qelqi, të cilën duhet ta lyeni me vaj ulliri dhe me pak bukë të thekur të grirë hollë.

Kështu lagështira e tepërt e kungulleshkave do të përthithet, dhe do të ruhet forma dhe shija e tyre.

Në një tas përzjeni vezën, qumështin dhe djathin e grirë derisa të formohet një masë homogjene.

Ndërkohë shtrojmë në tavë shtresën e parë me kunguj i spërkasim me pak vaj ulliri, kripë dhe piper.

Në të njëjtën mënyrë veproni me të gjithë fetat e kungujve.

Pasi i kemi vendosur që të gjithë, i hedhim sipër vezën, qumështin dhe djathin e grirë.

Mund të shtoni dhe pak majdanoz të grirë sipas dëshirës.

Vendoseni në furrë të ngrohur më parë me 200 gradë celsius përreth 20-30 minuta.

Kur të jetë krijuar një shtresë e artë në sipërfaqen e kungujve, është gati për t’u shërbyer.

Mund t’i servirni duke i shoqëruar me salcë kosi të thjeshtë ose tarator./AgroWeb.org

Patëllxhani, Perimja E Duhur Për Tretje Të Shkëlqyer

Patëllxhani është një perime që bie gjithmonë në sy në stendat e fruta perimeve në kryeqytet dhe përtej tij.

Patëllxhani përmban pak kalori dhe është një burim i shkëlqyer i fibrës, e cila i vjen në ndihmë organizmit për tretjen dhe mbajtjen nën kontroll të kolesterolit.

Patëllxhani përmban edhe shumë antioksidantë, substanca mirëbërëse kundër inflamacionit.

Më poshtë do të gjeni nga AgroWeb.org recetat e dy prej gatimeve më të mira me patëllxhanë.

Përgatitja E Patëllxhanit

Patëllxhani ka një shije pakëz të hidhur ndaj si fillim perimja duhet prerë në copa të vogla dhe kriposur.

Pas 30 minutash, copat e patëllxhanit duhen shpëlarë me ujë dhe më pas të kullohen.

Ky proces e zbut patëllxhanin dhe parandalon përthithjen e vajit të tepërt gjatë gatimit.

Pas përgatitjes, copat e patëllxhanit mund të piqen, skuqen ose kavërdisen.

Patëllxhan Të Skuqur Me Djathë

Përbërësit

1 patëllxhan

Gjysëm luge çaji me kripë

1 filxhan me miell

2 vezë

1 lugë gjelle me ujë

200 gramë thërrime buke

80 gramë djathë Parmixhan

Vaj për skuqje

Përgatitja

Prijeni patëllxhanin në kubikë dhe lyejini me rradhë me miell, vezë, thërrime buke dhe djathë të grirë.

Skuqini në tigan deri sa të marrin ngjyrë të kaftë dhe më pas servirini duke i spërkatur me majdanoz të grirë dhe salcë domate me hudhër.

Patëllxhan Në Skarë  

Përbërësit

4 patëllxhanë të prerë në feta të holla

2 lugë çaji me kripë

4 lugë gjelle me vaj ulliri ekstra të virgjër

Gjysëm luge çaji me piper të zi

Përgatitja

Pas marinimit me kripë lyejeni secilën fetë me vaj ulliri dhe vendoseni në një enë të madhe.

Më pas hidhni kripë dhe piper dhe përziejini me duar.

Vendosini në skarë për 16-20 minuta duke ndërruar anën herë pas here.

Pasi fetat të jenë zbutur dhe të kenë marrë ngjyrë kafe mund t’i konsumoni me sallata, vaj ulliri dhe hudhër.

Pjesën e mbetur mund ta fusni në një enë me kapak dhe ta ruani në frigorifer deri në 2 ditë./AgroWeb.org

Uji i Ngrohtë me Limon Herët në Mëngjes – Për Shëndet të Mirë dhe Trup në Formë

Limoni është një agrume jashtëzakonisht e pasur me vitaminë C, e cila është e domosdoshme për shëndetin dhe paraqitjen e lëkurës.

Përfitimet e kësaj vitamine për lëkurën por dhe të gjithë organizmin mund të merren shumë mirë duke përdorur kurën me ujë të vakët dhe limon.

Për këtë kurë mjafton të shtydhni lëngun e një limoni në një gotë me ujë të ngrohtë dhe ta konsumoni në mëngjes.

Përfitimet Që Ofron Limoni Për Shëndetin.

Lëngu i një kokërr limoni përmban më pak se 25 kalori.

E njëjta sasi është shumë e pasur me kalçium, kalium, vitaminë C dhe fibër.

Të gjithë këto ushqyes ndihmojnë në gjallërimin dhe mirëmbajtjen e sistemit imunitar.

Kësisoj, organizmi është ndjeshëm më i mbrojtur nga infeksionet.

Për më tepër, limoni ka veti antiseptike dhe është uji me feta limoni është plotësisht i rekomanduar për njerëzit që vuajnë nga problemet me zemrën.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për përfitimet që ofron pirja çdo ditë e ujit të vakët me limon.

Imuniteti dhe Infeksionet

Limoni është një burim i jashtëzakonshëm i vitaminës C që e mbron trupin pavarësisht mangësive në sistemin imunitar,

Limonët janë një burim i shkëlqyer i acidit citrik, kaliumit, kalçiumit, fosforit dhe mangezit.

Falë këtyre ushqyseve dhe jo vetëm, pirja e ujit të vakët me limon parandalon në rritjen dhe shumimin e baktereve që shkaktojnë sëmundje dhe infeksione.

Pehashi dhe Detoksifikimi

Pirja e ujit të vakët me limon ndihmon në mirëmbajtjen e nivelit të pehashit në organizëm.

Nëse e pini këtë lëng në mëngjes do të përshpejtoni pastrimin e organizmit nga toksinat.

Tretja 

Pirja e rregullt e ujit të ngrohtë me limon ndihmon për rregullimin e tretjes por edhe prodhimin e lëngjeve biliare.

Pirja e këtij uji ndihmon në zbutjen e simptomave të urthit dhe në prodhimin e lëngjeve tretëse.

Për më tepër, fibra tek limoni është shumë e mirë për shëndetin e zorrës së trashë dhe shërben si antibakterial shumë i fuqishëm.

Truri, Mëlçia dhe Lëkura

Përveç ndihmës që ofron kundër të ftohurës, uji i vakët me limon ndihmon në rigjenerimin e qelizave nervore.

Në rastin e mëlçisë, uji i vakët me limon e forcon atë dhe u jep energji enzimave të mëlçisë.

Sa i përket lëkurës, ky lëng natyral parandalon formimin e akneve dhe rrudhave.

Ai gjithashtu ndihmon në mirëmbajtjen e shëndetit të syve dhe i mbron ato./AgroWeb.org

Qumështor me Miell Misri – Receta e Veçantë me Shije Speciale

Një ëmbëlsirë tradicionale e cila ka një mbushje kremoze mes dy petave të holla krokante dhe e zhytur në shurup të plotë.

Mund ta keni provuar e përgatitur me shumë herë, por a ju ka shkuar mendja që mund të bëhet dhe me miell misri?

Mielli i misrit i jep mbushjes një shije akoma dhe më delikate e të lehtë.

Gjithashtu sekreti tjetër i kësaj ëmbëlsire qëndron tek shurupi i saj. Përveç sheqerit dhe lëkurës së limonit për aromë, përdoret dhe kanella.

AgroWeb.org ju sugjeron ta provoni menjëherë, dhe të mahniteni me shijen e qumështorit me miell misri.

Përbërësit për 6-8 persona

350 ml qumësht

150 ml ajkë qumështi ( e gjeni në markete)

40 g miell misri

80 g sheqer

3 të verdha vezësh

1 vezë e plotë

100 g gjalpë (për lyerjen e petëve)

180 g petë të gatshme ose 4 peta

Përbërësit për shurupin

250 g sheqer

150 ml ujë

Lëkurën e një limoni gjysmë luge me kanellë ose një shkop të pa bluar

Përgatitja e mbushjes

Kjo recetë nis me përgatitjen e kremit për mbushjen e qumështorit.

Vendosni një tenxhere në zjarr dhe shtoni qumështin dhe ajkën e qumështit.

Më pas hidhni aty një lugë nga sheqeri, kjo metodë do të parandalojë ngjitjen e qumështit në fundin e tenxheres.

Lëreni qumështin të zjejë, duke treguar kujdes dhe ta përzjeni herë pas here.

Në një tas bashkoni sheqerin dhe miellin e misrit. AgroWeb.org ju këshillon që t’i përzjeni kështu pasi kremi do të jetë më i qëndrueshëm.

Pasi t’i keni rrahur vezët hidhini tek tasi me sheqerin dhe miellin e misrit.

Me ndihmën e telit të kuzhinës përzjejini derisa të përfitoni një masë homogjene.

Është e rëndësishme që kokrrizat e sheqerit të kenë shkrirë plotësisht, dhe që ngjyra ë fortë e vezëve të jetë një e verdhë e lehtë.

Me një lugë merrni pak nga qumështi i ngrohtë në mënyrë që të rregulloni temperaturën e masës dhe që vezët të mos priten.

Më pas shtojeni masën me sheqerin, miellin dhe vezët tek tenxherja e qumështit gjithmon duke e përzjerë me telin e kuzhinës.

Uleni zjarrin dhe vazhdoni të përzjeni derisa masa të fillojë të trashët dhe të kthehet në një krem të plotë e pa kokrriza.

Pasi të jetë gati kremi, hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Përgatitja e qumështorit

Ndërkohë në një tigan shkrini gjalpin që do të duhet për petët.

Merrni një tavë dhe lyejeni me pak nga gjalpi i shkrirë.

Më pas shtroni një petë, AgroWeb.org ju sugjeron që ta vendosni gjysmën brenda dhe gjysmën jashtë tavës, pasi në fund, me pjesën e petëvë që keni lënë jashtë do mbuloni qumështorin.

Një nga petat e gatshme lëreni puer në fund.

Pas çdo pete të vendosur mos harroni ta spërkasni me gjalpin e shkrirë.

Këtë proces do ta vazhdoni derisa të mbaroni me petët e nevojitura në recetë.

Kremin e përgatitur më parë hidheni në tavë, dhe mundohuni ta përhapni në mënyrë të barabartë.

Më pas vendosni petën që keni lënë mënjanë duke mbuluar sipërfaqen e qumështorit dhe gjysmat e petëve të cilat i keni lënë jashtë, filloni dhe palosini brenda tavës duke i kthyer anash.

Çdo petë të palosur spërkateni me gjalpë të shkrirë.

Kjo metodë nuk lejon që mbushja me krem të derdhet kur ta piqni por dhe kur ta prisni për ta servirur.

Në fund lyejeni sipërfaqen e petëve me gjalpin e mbetur dhe vendoseni në furrë të parangrohur me 160 gradë Celsius.

Përgatitja e shurupit

Kjo ëmbëlsirë kërkon rreth një orë për t’u pjekur plotësisht, por ndërkohë përgatisni shurupin.

Në një tenxhere bashkoni sheqerin dhe ujin dhe vendosini në zjarr derisa sheqeri të ketë shkrirë plotësisht.

Rezultati më i mirë për shurupin, është që të mos e përzjeni me lugë apo tel kuzhine, por duke tundur lehtë tenxheren sipas akrepave të orës.

Pasi të ketë shkrirë sheqeri shtoni lëkurën e limonit dhe kanellën dhe lëreni që të zjejë.

AgroWeb.org ju këshillon që ta tundni tenxheren me metodën e më sipërme, kështu shurupi nuk do të ngjitet.

Lëreni të zjejë përreth 10 minuta dhe më pas largojeni nga zjarri.

Pasi qumështori të jetë gati nxirreni nga furra dhe me ngadalë shtoni shurupin e vakët.

Lëreni ëmbëlsirën përreth një orë në mënyrë që të përthithi shurupin.

Më pas mund ta prisni dhe ta servirni për të afërmit dhe familjarët tuaj. /AgroWeb.org

Si Të Largoni Dhimbjen e Mesit Me Metoda Të Thjeshta Në Shtëpi

Dhimbjet e mesit janë një simptomë apo gjendje e trupit që thuajse të gjithë njerëzit e kanë ndjerë një herë në jetë.

Saktësisht mjekët thonë se 80% e personave në të gjithë botën kanë vuajtur nga ky problem në një periudhë të caktuar të jetës së tyre.

Kjo shifër duket se ndahet njësoj si tek burrat ashtu edhe tek gratë zakonisht pas moshës 50 vjeç.

Mosha është shpesh faktori kryesor në nisjen e kësaj dhimbje që mund të vazhdojë me orë dhe ditë të tëra.

Shumë e bezdisshme për këdo, dhimbja e mesit mund të reduktohet dhe evitohet me disa hapa të thjeshtë që mund t’i ndiqni vetë në shtëpi.

Më poshtë AgroWeb.org ju tregon disa nga këto metoda që do të lehtësojnë pa masë ditët tuaja.

Përse dhembin kockat

Kur kockat dëmtohen e veçanërisht ato të shtyllës kurrizore ju bëjnë që të përjetoni hernien diskale.

Kjo sëmundje nëse zhvillohet në pjesën e poshtëme të mesit do të bëjë që të përjetoni dhimbje të vazhdueshme po në këtë zonë.

Dhimbje të tjera lidhen me atë që quhet nervi shiatik i cili kur ngacmohet dhe dëmtohet shkakton po ashtu dhimbje.

Faktorë të tjerë të jashtëm si qëndrimi për kohë të gjata në një pozicion.

Qoftë ulur apo në këmbë këto qëndrime, mund të jenë përforcues dhe shkaktorarë të dhimbjeve të shtuara të mesit.

Të dëmshme janë gjithashtu edhe ushtrimet me pesha të rënda apo sforcimet e vazhdueshme të trupit.

Si t’i qetësoni në kushte shtëpie

Para se t’ju drejtoheni ilaçeve apo trajtimeve të mirëfillta të fizioterapisë, bëni kujdes me mirëmbajtjen e trupit.

Sa më shumë presion të ushtroni mbi trupin tuaj aq më shumë do të rritet dhimbja.

Prandaj AgroWeb.org ju këshillon të bëni disa lëvizje të thjeshta për disa minuta në mënyrë që të qetësoheni plotësisht.

Kompresa

Kompresat, të ftohta apo të ngrohta mund t’ju ndihmojnë që dhimbja të largohet përkohësisht.

AgroWeb.org ju këshillon që fillimisht të vendosni në mesin tuaj disa copa akulli apo një shishe me ujë të ftohtë.

Në mënyrë që temperatura e ftohtë të mpijë zonën nga ku çlirohet dhimbja.

Kjo metodë është ideale edhe nëse e keni dëmtuar shtyllën kurrizore apo keni kryer ndërhyrje kirurgjikale pasi largon edhe fryrjen.

Më pas rreth 24 orë më pas mund të vazhdoni me kompresat e ngrohta në mënyrë që të relaksoni muskujt.

Qëndrimi

Qëndrimi shtrirëapo ulur në shumë raste mund të jetë ndihmues për qetësimin e dhimbejve të mesit.

Gjithësesi mjekët rekomandojnë që të qëndroni në lëvizje pavarsisht kësaj në mënyrë që muskujt të mos ngjeshen me njëri tjetrin.

Nëse keni nevojë të qëndroni shtrirë bëjeni këtë për disa orë, por jo në pjesën më të madhe të ditës.

Aktiviteti fizik

Një nga pikat më të forta për të pasur një trup dhe organizëm të shëndetëshëm është aktiviteti fizik.

Përveçse ju ndihmon të ndërtoni muskuj fleksibël dhe të fortë do t’ju çlirojë edhe nga dhimbje e tepërta.

Gjithnjë konsultohuni me mjekun tuaj në mënyrë që të merrni një program stërvitje të personalizuar.

Ekspertët në përgjithësi rekomandojnë të bëni ushtrime aerobike dhe fleksibël.

Si përshemull përkulja përpara duke i mbajtur këmbët drejtë apo përkulja para teksa jeni ulur.

Mbajini majat e gishtave gjithnjë të hapura dhe mundohuni të tërhiqni kurrizin sa më shumë.

Në çdo rast nëse dhimbja e mesit vazhdon për më shumë se 3-4 ditë konsultohuni me një mjek specialist./AgroWeb.org  

Tavë Verore me Spinaq – Receta e Lehtë dhe e Shëndetshme

Kur temperaturat rriten, amvisat hasen dhe me një problem tjetër.

Përveç pyetjes së përditshme: çfarë të përgatis për drekë, shtohet dhe gjetja e recetave të shkurtra e të shpejta.

Orët e gjata të kaluara mbi sobë për përgatitjen e recetave të ndryshme janë të padurueshme gjatë verës.

AgroWeb.org ju jep një zgjedhje të shpejtë dhe pa shumë mundim.

Kjo recetë është perfekte jo vetëm për nga shija por edhe për vlerat ushqyese që ofron.

Do t’ju marri vetëm 5 minuta kohë për ta përgatitur e më pas mund ta lini në furrë të piqet.

Përbërësit

300 gr djathë i bardhë i thërrmuar

500-600 gr spinaq

6 vezë

6 lugë gjelle me miell

Kripë

Piper

Kopër e freskët e grirë

Përgatitja

Pasi ta keni shpëlarë mirë spinaqin me ujë të bollshëm, priteni në copa të mëdha.

Hidheni në një tas të madh dhe aty shtoni me radhë përbërësit e tjerë.

AgroWeb.org ju këshillon që vezët t’i rrihni lehtë fillimisht në një pjatë, kështu ato do të bashkohen më mirë me masën që po përgatisni.

Pra thërrmoni djathin, shtoni vezët, miellin dhe erëzat.

Përzjejini mirë me një lugë druri në mënyrë që masa të jetë e njëtrajtshme dhe e plotë.

Ndërkohë merrni një tavë dhe spërkateni mirë me vaj ulliri dhe me pak bukë të thekur të thërrmuar, në mënyrë që tava të mos ngjitet.

Bukën e thekur të thërrmuar mund ta zëvendësoni dhe me pak miell, kështu do të përthithet lagështira e tepërt.

Kaloni masën e përgatitur dhe hapeni mirë në mënyrë që pjekja të jetë e barabartë në të gjithë tavën.

Futeni në furrë të parangrohur me 220 gradë për 30-40 minuta, ose derisa masa të jetë mpiksur dhe sipërfaqja e tavës të ketë marrë një faqe.

Më pas mjafton që ta shërbeni për të dashurit tuaj duke e shoqëruar me kos të freskët, tarator apo sallata me perime.

Diçka tjetër që mund t’ju vijë në ndihmë është që kjo tavë mund të qëndrojë në frigorifer dhe të konsumohet ditën tjetër.

Pra nëse doni të përgatisni diçka të shpejtë dhe plot vlera ushqyese zgjidhja është pikërisht kjo recetë./Agroweb.org

Pjeshkët e Freskëta – Ndikimi Tek Shëndeti Dhe Rënia Nga Pesha

Pjeshka është një frut me bërthamë, origjina e së cilës është Azia juglindore.

Ajo është shumë e pasur me antioksidantë, minerale dhe vitamina.

Pjeshka përmban shumë beta karoten, likopen dhe luteinë, antioksidantë mbrojtës për shëndetin e syve dhe zemrës.

Ky frut i shijshëm përmban shumë vitaminë C, që përmirëson shëndetin e lëkurës dhe nxit prodhimin e kolagjenit.

Pjeshka përmban shumë kalium dhe ruan ekuilibrat e ujit në trup.

Kaliumi, magnezi dhe fosfori tek pjeshka e bëjnë këtë frut ideal për njerëzit që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut.

Pjeshka Për Rënien E Peshës

Një nga vlerat më të mira të pjeshkës për organizmin ka të bëjë me rënien nga pesha.

Ekspertët e shëndetit e rekomandojnë konsumin e pjeshkës çdo ditë për të humbur kilogramët e tepërt.

Përbërësit bioaktivë të pjeshkës luftojnë mbipeshën, inflamacionin dhe diabetin.

Pjeshka përmban shumë fibër e cila përmirëson tretjen.

Njerëzit me tretje të mirë e të rregullt kanë një metabolizëm më të mirë dhe humbasin lehtë nga pesha.

Përpos të tjerave, pjeshka përmban pak kalori.

Një racion me 100 gramë pjeshkë përmban vetëm 39 kalori.

Kaloria është një njësi matëse që tregon sasinë e energjisë së çliruar nga shpërbërja e ushqimit.

Kur njeriu konsumon shumë ushqim, një pjesë e kalorive kthehen në energji ndërsa teprica konvertohet si depozitë dhjamore.

Për sa kohë trupi përdor të gjitha kaloritë e çliruara nga ushqimi, njeriu është në gjendje të ruajë një peshë të mirë trupore.

Kur prishen ekuilibrat, njeriu ka tendencën të shtojë në peshë.

Nga ana tjetër, 88% e pjeshkës është ujë që do të thotë se ky frut është edhe hidratues.

Flavonoidet tek pjeshka kanë aftësinë të përshpejtojnë metabolizmin.

Një metabolizëm i shpejtë rrit ritmin e djegies së kalorive që në vetvete ndihmon në rënien nga pesha.

Ekspertët rekomandojnë konsumin e rregullit ditor të pjeshkëve për të shuar urinë dhe për të pasur një peshë më të mirë trupore./AgroWeb.org