Receta Tradicionale e Byrekut me 12 Barishte dhe Monedhë Brenda

Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, pas të cilave shumëkush që i ka provuar, ka mbetur i magjepsur.

Mes mjeshtërisë së recetave në kuzhinën shqiptare padyshim tradita unike e byrekut me 12 barishte është unike e vendit tonë.

12 barishtet simbolizojnë 12 muajt e vitit dhe përgatiten me dëshirën dhe shpresën për sa më shumë begati, mbarësi dhe shëndet në familje përgjatë gjithë vitit.

Byreku me 12 barishte ka jo vetëm një shije unike, por dhe vlera të larta ushqyese që vijnë nga lakrat e egra me të cilat përgatitet.

Sipas traditës, amvisat gjatë përgatitjes së këtij byreku fusin mes petëve edhe një monedhë. Pasi përgatitet, byreku ndahet në pjesë dhe i serviret gjithë familjes.

Anëtarit të familjes që i bie pjesa e byrekut me monedhë brenda cilësohet si personi që do të ketë fat dhe mbarësi gjatë gjithë vitit.

AgroWeb.org sjell më poshtë recetën tradicionale të byrekut me 12 barishte.

Përgatitja krejt lehtë në shtëpi 

Përbërësit

100 gr Pazi

100 gr Lëpjetë

100 gr Spinaq

100 gr Hithra

100 Qumështore

100 gr Labot

100 gr bishta të hudhrave të njoma

100 gr bishta të qepëve të njoma

100 gr bishta presh

Një tufë nenexhik

Një tufë majdanoz

Një tufë kopër

500 gr Miell

250 ml Ujë

Kripë

Vaj Ulliri

1 kokërr vezë

Sodë Buke

Dy lugë gjelle djathë i bardhë i thërrmuar

Përgatitja e Brumit

Si fillim, përgatisim brumin, duke hedhur në një tas të madh miellin. Pasi bëjmë një gropë në mesin e miellit hedhim kripën, sodën dhe i përzjejmë me dorë.

Në këtë moment nisim të shtojmë ujë të vakët derisa brumi të krijohet në një masë të butë dhe të përshtatshme për t’u hapur në formën e petës.

Brumin e përftuar e mbulojmë me një pecetë të pastër. E lëmë përreth gjysmë ore që të fryhet ndërsa nisim përgatitjen e lakrave të egra dhe barishteve.

Përgatitja e Mbushjes 

Grijmë hollë përmes një thike të mprehtë të gjitha barishtet.

U hedhim kripë dhe i shtypim me duar, i vendosim në zjarr me pak ujë sa të marrin një valë dhe uji të ketë shterruar.

U shtojmë djathin e thërrmuar dhe i përziejmë.

Për të përftuar një masë pak të trashë të gjellës, AgroWeb.org ju sugjeron që në një gotë të vogël të hidhni një lugë miell dhe treteni me dy lugë kos.

Këtë masë, më pas e shtojmë tek barishtet dhe përzjejmë masën. Të njëjtën gjë mund të bëjmë edhe me qumësht në vend të kosit.

Në fund, gjellës me lakra i shtojmë vezën e rrahur dhe e përziejmë që masa të njëtrajtësohet.

Procesi i pjekjes në furrë 

Pasi e përgatisim gjellën me barishtet, e lëmë të ftohet. Gjatë kësaj kohe brumi është gati për t’u punuar.

Brumin e ndajmë në 10 toptha të vegjël.

Pasi hapim petën e poshtme e shtrojmë në tepsi, të cilën e kemi lyer me disa pika vaj ulliri, shtrojmë petën tjetër, e spërkasim me disa pika vaj ulliri dhe vijojmë kështu derisa të kemi shtruar petën e katërt.

Më pas, shtrojmë gjysmën e mbushjes me lakra, në këtë moment vendosim edhe monedhën, të cilën e pastrojmë mirë me ujë dhe e mbështjellim me një letër kuzhine.

Më pas, vijojmë të shtrojmë dy peta të tjera duke i spërkatur me disa pika vaj ulliri.

Hedhim pjesën tjetër të lakrave dhe vijojmë me shtrimin e katër petëve të tjera.

Në fund petëve u kthejmë pak anët.

Më pas, byrekun e pjekim në furrë në 180 gradë deri sa të marrë pjekjen e duhur.

Në fund të përgatitjes, pasi byreku është pjekur e nxjerrim nga furra dhe e lyejmë me pak gjalpë fshati./AgroWeb.org

Si Të Ulni Tensionin E Gjakut Pa Ilaçe

Nëse vuani nga tensioni i lartë i gjakut, atëherë është shumë e rëndësishme që të bëni ndryshime thelbësore në stilin e jetës.

Këto ndryshime mund t’ju ndihmojnë që të mos keni nevojë për shumë medikamente, thonë ekspertët.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për ndryshimet e rëndësishme në stilin e jetesës që kanë ndikim në tensionin e gjakut.

Nëse humbni në peshë do të mund të ulni tensionin e gjakut me 5-20 milimetra zhive, mmHg.

Nëse ushqeheni shëndetshëm do të ulni tensionin me 8-14 mmHg.

Duke ulur sasinë e kripës, tensioni do të ulet me 2-8 mmHg.

Aktiviteti i rregullt fizik e ul tensionin me 4-9 mmHg.

Ulja e sasisë së alkolit e ul tensionin me 2-4 mmHg.

Duke bashkuar këto hapa të rëndësishëm do të mund të ulni tensionin me një mesatare prej 20-50 mmHg.

Pra nëse tensioni juaj i lartë është në masën 180 (pra siç thuhet 18) mund të ulet deri 160 madje edhe 130.

Të njëjtin rezultat e merrni duke marrë medikamente kundër tensionit të lartë të gjakut.

AgroWeb.org ju këshillon të konsultoheni me mjekun tuaj për në kombinim të medikamenteve me stilin e jetesës.

Roli i Ushqyerjes Në Uljen E Tensionit Të Gjakut

Ushqyerja e shëndetshme është thelbi i i të gjitha përpjekjeve tuaja për të ulur tensionin e lartë të gjakut.

Efekti i saj shtrihet në të gjithë organizmin dhe ndikon në shifrat e tensionit.

Klikoni këtu për të mësuar mbi ushqimet që rrisin tensionin e gjakut dhe që duhet t’i eleminoni.

Për më tepër, duke qenë se heqja dorë nga kripa është e vështirë, duhet të jeni shumë vigjilentë në këtë aspekt.

Një mënyrë e thjeshtë për të konsumuar më pak kripë është që të hani mollë ose perime përpara se të hani drekë ose darkë.

Në këtë mënyrë do të hani më pak ushqime të kripura.

Ky sigurisht që nuk është një plan perfekt, por mjaftueshëm i thjeshtë për t’u realizuar.

Për disa metoda natyrale për uljen e tensionin të gjakut, klikoni këtu.

Marrja e këtyre hapave të thjeshtë bën ndryshim edhe nëse shifrat e tensionit janë pakëz të larta.

Në këtë mënyrë do të shmangni probleme të mëvonshme që shkaktohen nga tensioni i lartë i gjakut.

Ato janë shumë herë më të rrezikshme./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Lulja e Basanit – Balsami i Mrekullueshëm për Shëndetin

Vetitë kuruese të lules së basanit, një bimë barishtore që në gjendje natyrale rritet kudo, janë të njohura në mbarë botën.

Përdorimi i gjerë i kësaj bime në mjekësinë popullore apo në produkte të ndryshme medicinale, i jep një rëndësi të veçantë kultivimit saj. Kjo si për përdoruesin ashtu edhe për prodhuesin, lidhur me aspektin ekonomik.

Është përdorur prej vitesh, veçanërisht e përzier me vajin e ullirit, si një balsam kurativ dhe rigjenerues. Përdoret në rastet e prerjeve, djegieve dhe plagëve të ndryshme por edhe si një çaj qetësues.

Përdorimi i lule basanit ende lidhet me mjekësinë popullore dhe kurat e kaluara brez pas brezi në mbarë botën.

Kërkimet e zhvilluara vitet e fundit tregojnë se lulja e basanit mund të ndihmojë në kurimin e formave të lehta dhe të mesme të depresionit.

Për më tepër këto kërkime shtojnë së kjo bimë ka efekte anësore më të pakta dhe më të lehta, në krahasim me mjekimet antidepresive.

Por lulja e basanit mund të bashkëveprojë me mjekime të caktuara që merren për të kuruar depresionin. Prandaj duhet që gjithmonë të merret nën mbikqyrjen e mjekut.

Kjo lule, e zier në formën e një çaji, mund të përdoret për probleme të lidhura me pagjumësinë, luhatjet e humorit, ankthin dhe depresionin.

Vlerat Mjekësore

Në shumë studime rezultatet e përdorimit të lules së basanit në trajtimin e depresionit tregojnë se kjo bimë ndikon po aq mirë sa antidepresivët për trajtimin e depresionit, por ka efekte anësore më të lehta.

Ekspertët e AgroWeb.org shpjegojnë se kjo bimë ka aftësi në rritjen e prodhimtarisë së lëndëve kimike që prodhon truri si serotonin, dopamine dhe norepinephrine.

Këto lëndë janë përgjegjëse në përmirësimin e humorit.

Përzierja e vajit të ullirit me lulen e basanit – Balsam që vjen ndër vite

Përzierja e vajit të ullirit me lulet e basanit, krijon një masë që në shumë kultura, në mbarë botën konsiderohet si një balsam magjik.

Në vendin tonë ky preparat përgatitet duke ndjekur këtë mënyrë.

Lulet e basanit hidhen në një shishe me vaj ulliri dhe kjo masë lihet në një ambient të errët për dyzetë ditë.

Pas kësaj kohe, kur farat e zeza të lules te kenë lëshuar pigmentin e tyre dhe vaji të ketë marrë ngjyrën e kuqe karakteristike, atëherë kjo përzierje mund të përdoret për të kuruar plagët e diegiet e jashtme.

Mund të konsumohet edhe duke pirë një lugë në ditë për të kuruar sëmundje të ndryshme të stomakut, mëlçisë, e më shumë.

Vaji përdoret edhe për kurimin e formave të ndryshme të gastritit.

Kultivimi i kësaj bime dhe përdorimi i saj në preparate të ndryshme të mjekësisë popullore përbën një fushë me interes për kërkimin shkencor dhe biznesin./AgroWeb.org

Petulla në Kos e Hudhër – Nga Duart e Arta të Gjysheve

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim në krye të listës së gatimeve shqiptare janë petullat.

Tradita e hershme e gjysheve dhe nënave përsëritet brez pas brezi. Receta e petullave pavarësisht se pasurohet me përbërës të tjerë ajo mbetet përherë e gjithmonë më e preferuara.

Të shijshme, me sipërfaqen pakëz krokante dhe të buta nga brenda, nga fëmijëria e në çdo moshë ato tërheqin shijen e kujtdo.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë përgatitjen e petullave të shtëpisë të futura në kos dhe hudhër, një recetë fantastike për ta përgatitur në familje në çdo kohë.

Receta e Shijshme e Përgatitjes së Petullave të Shtëpisë

2 gota uji me miell

1 gotë uji me kos

1 kokërr vezë

Gjysmë luge kafeje me sodë

Vaj

Pak kripë

Pak nenexhik i freskët i grirë hollë

Pak gjalpë (një lugë të vogël)

Përgatitja e petullave

Në një tas të madh hedhim vezën, kosin, kripën, nenexhikun dhe pak gjalpë.

I rrahim fortë të gjithë përbërësit dhe më pas hedhim miellin dhe sodën.

Vijojmë t’i rrahim fortë derisa masa e brumit të jetë e njëtrajtshme.

Brumi duhet të jetë gjysmë i trashë dhe elastik.

Hedhim vajin në një tigan, të cilin e vendosim në zjarr.

Kur vaji të jetë nxehur nisim të skuqim petullat.

Mund të përdorim një lugë gjelle për ndarjen e brumit për çdo petull.

Duhet të kujdesemi që largësia nga njëra tjetra duhet të jetë deri në 3 apo 4 cm sepse gjatë skuqjes brumi hapet.

Petullat skuqen nga njëra anë dhe pastaj kthehen nga ana tjetër.

Përgatitja e kosit me hudhra

Për një person merret një gotë kos, hollohet me pak ujë, i shtohet pak kripë, një thelpi hudhër e shtypur, përzihen pak dhe në të shtohet disa petulla, sipër sipas preferencës mund ta spërkasni me pak gjalpë të shkrirë ose vaj ulliri. /AgroWeb.org

Rukola – E Gjelbra Me Vlera Të Forta Medikamentesh

Rukola është e pasur me vlera ushqimore dhe antioksidantë.

Ajo është një burim i pasur me vitaminë A, fibër, vitaminë C, vitaminë K, folat, hekur, kalcium, fosfor, magnez, mangan dhe kalium.

Në lashtësi, rukola përdorej për përgatitjen e një ‘ilaçi dashurie’ së bashku me barishte të tjera siç është livandoja.

Shqiptarët e kanë kultivuar rukolën pas viteve 90’, ndërkohë që të gjitha vendet e tjera të Mesdheut kanë shfrytëzuar vlerat e saj shumë më herët.

Megjithatë, shqiptarët nuk janë të fundit mes kombeve që kanë rritur këtë barishte, duke qenë se së fundmi Amerikanët janë marrosur pas saj.

Rukolën në Shqipëri e gjejmë me dy lloje, ajo me gjethe të vogla dhe me gjethe të mëdha.

Në tregun fshatar, rukolë gjethemadhe e quajnë edhe rukola e restoranteve, pasi është më e lehtë për t’u larë e pastruar se sa ajo me gjethe të vogla.

Por vlerat i kanë të njëjta, pavarësisht formës së gjetheve.

Ju ndoshta nuk e dini, por rukola prodhohet edhe në Divjakë e Lushnjë së bashku me shokët e tjerë, finokun dhe lakrën e Brukselit.

Arugula siç dhe e njohim ndryshe, është nga ato perime që qëndrojnë në piedestal për shkak të shumë vitaminave e mineraleve.

Nëse do të krahasonim rukolën me sallatën jeshile, ajo përmban tetë herë më shumë kalcium dhe katër herë më shumë hekur sa e njëjta sasi me sallatë jeshile.

Rukola përmban gjithashtu pesë herë më shumë vitaminë A, vitaminë C dhe vitaminë K.

Zgjedhja mes tyre është e thjeshtë. Rukola për një sallatë të shëndetshme.

Për më tepër, fibrat tek rukola ju ndihmojnë në aparatin tretës, duke ju bërë që të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë.

Kjo barishte speciale është e pasur me proteina, zink, vitaminë B6, acid pantotenik dhe bakër.

Në 10 gramë rukola gjenden vetëm 2 kalori. Antioksidantët tek rukola ulin tensionin e gjakut dhe përmirësojnë funksionet e enëve të gjakut.

Rukola ndihmon në uljen e kolesterolit, mbajnë nën kontroll sheqerin në gjak dhe ulin shanset për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës.

Kjo barishte është një burim i shkëlqyer antioksidantësh të cilët rrisin aftësinë e organizmit për përthithjen e oksigjenit.

Antioksidantët ndihmojnë kundër ftohjeve, sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe plakjes së parakohshme.

Rukola është e pasur me vitaminë K që ndihmon në formimin dhe forcimin e kockave.

Ajo ka sasi të larta të vitaminës C që i vjen në ndihmë sistemit imunitar, ndërkohë që vitaminat e tjera forocojnë metabolizmin.

Rukola është një burim i pasur karoteni që është thelbësor për shikimin. Marrja e sasive të lartë të karotenit ndihmojnë në ngadalësimin e simptomave të plakjes.

Siç e thamë edhe më lart, kjo barishte ka pak kalori, por është e pasur me ushqyes dhe vitamina që luajnë një rol thelbësor në rënien në peshë.

Përdorimet tradicionale të rukolës

Në vendet e Mesdheut, rukola konsumohet si sallatë, gatuhet ose përdoret në pica. Disa vende përgatisin edhe një pastë me rukola që është shumë e shijshme.

Gjethet zihen në avull dhe përzihen me vaj ulliri dhe barishte të tjera. Lulet dhe gjethet përdoren edhe në supë për t’i dhënë asaj më shumë shije.

Kjo barishte kombinohet mjaft mirë me uthullën, limonin dhe domatet e freskëta ose të thata.

A e dinit se:
Në Romën e lashtë, njerëzit e hanin rukolën kur kishin nevojë për fat, por edhe për të rritur aktivitetin e tyre fizik./AgroWeb.org

 

Jetik Për Shëndetin – A Jeni Duke Marrë Mjaftueshëm Magnez

Magnezi është një mineral i rëndësishëm për organizmin.

Ai ndihmon në mbarëvajtjen e një sërë procesesh të rëndësishme, përfshirë funksionin e muskujve dhe nervave.

Ai i mban kockat të forta, zemrën të shëndetshme dhe sheqerin në gjak në nivel normal.

Magnezin mund ta merrni nëpërmjet ushqimeve dhe pijeve. AgroWeb.org ju informon më poshtë mbi gjithçka duhet të dini për magnezin dhe rëndësinë e tij në organizëm.

Sa Magnez Ju Nevojitet?

Një grua ka nevojë për 310 miligramë magnez në ditë.

Pas moshës 30 vjeçare, ajo ka nevojë për 320 mg në ditë.

Burrat mbi 31 vjeç kanë nevojë për 400 miligramë në ditë.

A Jeni Duke Marrë Mjaftueshëm Magnez?

Nivelet e ulëta të magnezit mund të shkaktojnë një sërë problemesh shëndetësore siç janë diabeti i tipit 2, tensioni i lartë i gjakut dhe migrena.

Njerëzit që pijnë alkol ose diabetikët kanë mungesë magnezi.

A Mund Ta Teproni Me Magnezin?

Nëse keni një organizëm të shëndetshëm, teprica e magnezit të marrë nëpërmjet ushqimit del nëpërmjet urinës.

Megjithatë, teprica e magnezit shkakton të përziera dhe kontraktime.

Në doza të larta, ky mineral mund t’ju sëmurë.

Vlerat Shëndetsore Të Magnezit

Trupi e përdor magnezin për të formuar qeliza të reja të kockave.

Magnezi mbron kockat dhe vonon shfaqjen e osteoporozës.

Inflamacioni

Inflamacioni është një reagim i sistemit imunitar ndaj një dëmi potencial në organizëm.

Në një kohë afatshkurtër, ndihmon organizmin të luftojë viruset, por në një kohë afatgjatë mund të shkaktojë probleme si sëmundjet e zemrës, diabet, artrit e të tjerë.

Magnezi parandalon probleme të tilla.

Magnezi mbron zemrën

Magnezi ndihmon zemrën të pompojë gjak.

Nivelet e duhura të këtij minerali zbusin gjasat e çrregullimeve të rrahjeve të zemrës, sëmundjet e zemrës ose atakun në zemër.

Magnezi qetëson enët e gjakut dhe mban tensionin në nivele të ulëta.

Ai ndihmon në rritjen e nivelit të kolesterolit të mirë të gjakut.

Parandalon migrenën

Sipas të dhënave të AgroWeb.org magnezi ndihmon në bllokimin e dhimbjeve në tru dhe parandalon ngushtimin e enëve të gjakut.

Nëse nuk merrni mjaftueshëm magnez do të keni më shumë dhimbje të migrenës.

Shmang Diabetin

Magnezi ndihmon funksionimin e duhur të insulinës e cila ruan nivelet e sheqerit në gjak.

Rrjedhimisht, ky mineral shmang diabetin.

Ku Mund Ta Gjeni Magnezin

Arrorët dhe farat

AgroWeb.org ju sugjeron të konsumoni rregullisht bajame, fara kungulli, fara luledielli, kikirikë dhe fara lini.

Përdorini në sallata dhe do të përfitoni yndyrna të shëndetshme, fibër dhe antioksidantë.

Drithërat e Plota

Shmangni bukën e bardhë dhe zgjidhni atë me drithëra të plota.

Kjo bukë përmban fibër dhe magnez.

Zgjidhni gjithashtu orizin kaf dhe tërshërën, që janë të pasura me magnez.

Avokado

Avokado është një burim i shkëlqyer i magnezit.

Një racion përmban 44 miligramë magnez, yndyrna të shëndetshme, fibër dhe folat.

Barishtet

Në një racion prej 150 miligramë spinaq të gatuar do të përfitoni 150 miligramë.

Barishte si spinaqi dhe të tjera të ngjashme janë të mbushura me kalçium, kalium, hekur, vitamina A, C dhe K.

Bamja, është gjithashtu shumë e pasur me magnezi.

Fasulet

Fasulet janë një burim i pasur i magnezit, bashkë me qiqrrat dhe thjerrëzat.

Me to mund të bëni gjella dhe sallata të ndryshme dhe të merrni një dozë ekstra të fibrës, proteinës, hekurit dhe zinkut.

Ndërveprimi i Magnezit Me Ilaçet

Konsultohuni me mjekun përpara se të merrni suplementë të magnezit.

Disa ilaçe mund të vështirësojnë përthithjen e magnezit, ndërkohë që suplementët mund të pengojnë punën e antibiotikëve dhe ilaçeve të osteoporozës. /AgroWeb.org

A Merrni Mjaftueshëm Vitaminë D – Burimet Ku Mund Ta Gjeni

Me ardhjen e pranverës, vitamina D është në kryerradhë të lajmeve më të rëndësishme për një shëndet të mirë.

Vitamina D është shumë e rëndësishme për organizmin e njeriut.

Sipas tue dhënave të AgroWeb.org, ajo është një ushqyes i dobishëm për ruajtjen e shëndetit të kockave.

Kjo vitaminë ndihmon organizmin të përthithë dhe të ruajë nivele të përshtatshme të dy ushqyesve të tjerë të rëndësishëm për shëndetin e kockave: kaliumi dhe fosfori.

Burimet e Vitaminës D

Njeriu e merr pjesën më të madhe të vitaminës D nëpërmjet rrezeve të diellit.

Kur këto rreze, sidomos ato të mesditës, bien në kontakt me lëkurën, nxisin prodhimin e vitaminës D.

Njerëzit që jetojnë në vende me klimë të ngrohtë me shumë diell, përfitojnë më shumë se sa ata që jetojnë në vende të ftohta pa diell.

Vitaminën D mund ta marrin edhe nëpërmjet disa ushqimeve.

Bëhet fjalë për ushqime të fortifikuara ose të pasurura sië janë qumështi dhe drithërat apo tek peshqit si salmoni, toni dhe skumbria.

Po ashtu vitaminë D ka edhe vaji i papërpunuar i peshkut dhe vaji i mëlçisë së Merlucit, të cilin mund ta gjeni si suplement në farmaci.

Ngrënia e këtyre ushqimeve, shkakton një sërë reagimesh kimike në mëlçi dhe veshka, të cilat e transformojnë vitaminën D në formën e përshtatshme për organizmin.

Sa Vitaminë D Duhet Të Marrë Një i Rritur?

Në përgjithësi, të rriturit duhet të konsumojnë 600 njësi të vitaminës D në ditë, pra rreth 15 mikrogramë.

Të moshuarit mbi moshën 70 vjeç duhet të konsumojnë 800 njësi të kësaj vitamine në ditë, pra rreth 20 mikrogramë.

Pasojat e Mungesës Së Vitaminës D

Mungesa e zgjatur e vitaminës D shkakton çrregullime të masës minerale të kockave dhe fraktura tek fëmijët dhe të rriturit.

Mungesa e kësaj vitamine, nxit problemet me kockat, muskujt dhe shkakton dhimbje të gjymtyrëve.

Pamjaftueshmëria e vitaminës D mund të kontribuojë edhe në shfaqjen e osteoporozës.

Studime të shumta e kanë lidhur mungesën e vitaminës D me depresionin, sëmundjet e zemrës, çrregullimet imunitare, infeksionet dhe shtimin e qelizave të dëmshme.

Shkencëtarët thonë se mungesa e kësaj vitamine nuk i shkakton këto sëmundje por është një nxitës biologjik për disa procese inflamatore të lidhura me sëmundjet.

Faktorë Që Nxisin Mungesën e Vitaminës

Njerëzit që vuajnë nga mbipesha apo problemet me veshkat, kanë një organizëm që has vështirësi në përthithjen e kësaj vitamine.

Njerëzit që qëndrojnë në ambiente të mbyllura nuk marrin mjaftueshëm vitaminë D.

Njerëzit duhet të qëndrojnë në diell të paktën 15 minuta nga ora 10:00 deri në orën 15:00 tre herë në javë.

Ekspozimi në diell duhet të jetë i ekuilibruar që të jeni të mbrojtur nga dëmtimi i lëkurës./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

BE – Shqipëri, Partnerë Së Bashku Kundër Korrupsionit

Dy janë bazat kryesore të një qeverisjeje të mirë: Transparenca dhe pjesëmarrja e publikut në vendimmarrje.

Janë pikërisht këto dy tregues që lidhen ngushtë me nivelin e korrupsionit të një vendi. Sa më shumë transparencë, aq më pak korrupsion.

Sipas Open Budget Index (OBI), Shqipëria ka një rezultat të transparencës buxhetore 38 nga 100, mesatarisht më i ulët krahasuar me vendet e tjera në Ballkan.

Raporti i OBI 2015 tregon se “ofrimi i mundësive të Shqipërisë të pjesmarrjes se publikut është i dobët”.

Partnerë së Bashku Kundër Korrupsionit

Një projekt i financuar nga Bashkimi Evropian e që do të zbatohet nga Organizata e konsulencës së biznesit Creative Business Solutions (CBS), ka përzgjedhur Peshkopinë si Bashkinë ku do të zbatohet monitorimi i performancës dhe ndërgjegjësimi komunitar për pjesëmarrje.

Projekti në kuadër të PACT (www.pact.org.al), Partnerë së Bashku Kundër Korrupsionit, konsiston në rritjen e ndërgjegjësimit dhe përfshirjen e komunitetit të Bashkisë Peshkopi në rrethin e Dibrës për t’u informuar mbi transparencën e shpenzimeve publike.

Projekti, që do të zgjasë 6 muaj, synon nxitjen e bashkëpunimit midis bashkisë dhe qytetarëve nëpërmjet monitorimit aktiv të performancës së Bashkisë dhe marrjes me lehtësi të informacionit mbi shpenzimet publike dhe planet e investimeve.

Creative Business Solutions (CBS) do të zbatojë projektin “Monitorimi i Performancës së Bashkisë Dibër dhe Ndërgjegjësimi Komunitar për Pjesëmarrje” i cili mbështetet në kuadër të projektit PACT të financuar nga Bashkimi Evropian, Delegacioni në Shqipëri dhe zbatuar nga ANTTARC.

Sektori ku do të përqëndrohet projekti do të jetë mbikëqyrja e performancës së shpenzimeve publike të Bashkisë Peshkopi.

Çfarë parashikon projekti i BE që do të realizohet nga Creative Business Solutions (CBS)?

Përmes një pyetësori ku do të përfshihen 650 individë, projekti synon të përcaktojë përceptimin publik mbi aktivitetin e bashkisë për të cilët banorët dhe bizneet e zonës kanë interes të lartë.

Një strategji e mirë planifikuar do të përfshijë fushata që synojnë rritjen e ndërgjegjësimit të publikut dhe nxitjen e një diskutimi të hapur publik në lidhje me atë nëse shpenzimet e qeverisë janë në përputhje me prioritetet dhe pritjet e përgjithshme të banorëve të zonës.

Do të propozohet një zgjidhje efektive e cila do t’i japë mundësi banorëve të bashkisë Peshkopi të përfitojnë informacionin e nevojshëm në mënyrë koherente dhe të vazhdueshme, përfshirë të dhënat mbi shpenzimet publike vendore si dhe të ardhurat e bashkisë nga taksat lokale apo grandet.

Projekti do të krijojë mundësinë për të risjellë në vëmendje e bashkisë, nevojën që komuniteti ka për të ofruar një informacion të plotë, të detajuar dhe të përditësuar.

Me qëllim nxitjen e debatit publik dhe shfrytëzimin e medias sociale si kanal komunikimi, kjo ndërhyrje do të krijojë transparencë mbi rezultatet e anketimit të saj.

Objektivat dhe Pritshmëritë

Objektivi i këtij projekti mbështet mbi tre shtylla kryesore: Ndërgjegjësim, Bashkëpunim dhe Transparencë.

Ky projekt synon të përmbushë disa objektiva specifike sic janë:

  • Të rrisë kapacitetet e organizatave të shoqërisë civile mbi çështje të llogaridhënies mbi transparencën e shpenzimeve publike në Bashkinë Peshkopi;
  • Të kryejë monitorim efektiv mbi shpenzimet publike dhe perceptimin publik
  • Të sigurojë transparencë në mënyrën e qeverisjes dhe shpenzimeve lokale të Bashkisë Peshkopi;
  • Të incentivojë debatin publik duke ndikuar në sjelljen e publikut për përfshirje dhe kërkesë për informacion dhe të lehtësojë informimin publik.

Një nga synimet kryesore është edhe rritja e kapaciteteve në rolin monitorues të organizatave të shoqërise civile dhe individëve në qytetin e Peshkopisë me synim vendosjen e mekanizmave për të monitoruar shpenzimet publike dhe nxitjen e aktiviteteve përfshirëse.

Rezultat i përgjithshëm i kësaj ndërhyrje pritet të jetë aktivizimi gjithëpërfshirës i aktorëve të shoqërisë, përmirësimi i përformancës së bashkisë në rritjen e transparencës së institucionit.

Kjo, pasi e drejta për t’u informuar është veprimi më i drejtë që garanton një qeverisje më të mirë./AgroWeb.org

Read this news in English

Limon dhe Selino – Kura Natyrale Që Ul Sheqerin Në Gjak

AgroWeb.org ka publikuar një sërë kurash natyrale efikase kundër sheqerit në gjak dhe diabetit

Një nga më të mirat është padyshim ajo me limon dhe selino, të cilën do e mësoni në këtë artikull.

Kura Me Selino Dhe Limon Kundër Sheqerit Në Gjak 

Të dyja së bashku, këto produkte normalizojnë nivelin e sheqerit në gjak në mënyrë efikase dhe luftojnë diabetin.

Kjo kurë është 100% natyrale dhe ka nevojë vetëm për dy përbërës.

Përbërësit:

300 gramë selino

6 limonë.

Përgatitja:

Lajini kërcenjtë e selinosë dhe më pas grijini hollë në rende. Grimcat e vogla vendosini në një tenxhere

Shtoni lëng të freskët të limonave dhe mbylleni me kapak.

Ndizeni sobën dhe vendosni një tenxhere të madhe të mbushur me ujë. Kur uji të ketë marrë valë, uleni zjarrin dhe vendosni në të tenxheren më të vogël ku keni selinonë, proces që njihet si banjomari.

Mbajeni në ujë të valuar për 2 orë më pas hiqeni nga zjarri.

Mos e hiqni kapakun pa u ftohur tenxherja.

Më pas, lëngun hidheni në një kavanoz qelqi dhe mbylleni mirë me kapak.

Kavanozin futeni në frigorifer.

Pini nga një lugë çdo mëngjes me stomak bosh, gjysëm ore përpara se të hani mëngjes.

Sasia e përftuar mund të zgjasë deri në dy muaj.

Dy muaj pas marrjes së rregullit të kurës, niveli i sheqerit në gjak do të normalizohet.

Do të ndiheni shumë mirë dhe të shëndetshëm.

Limonët ndihmojnë në largimin e toksinave, rregullojnë pehashin dhe përmirësojnë tretjen.

Selinoja përmirëson funksionin e veshkave, lëvizjen e zorrëve dhe qarkullimin e gjakut.

Ajo duhet konsumuar rregullisht.

Një tjetër kombinim i shëndetshëm, sugjeruar nga AgroWeb.org, është edhe ai me selino, majdanoz dhe mollë, që pastron organizmin dhe jep energji dhe gjallëri.

Lëng Selinoje, Molle Dhe Majdanozi

Përbërësit:

8 kërcenj selino

2 mollë jeshile

Një tufë me majdanoz (i jep trupit shumë alkalinë)

Udhëzimet:

Shtrydhni në fillim 4 kërcenj selinoje, dhe më pas shtoni majdanozin, mollët dhe më pas pjesët e mbetura të selinosë. Lëngun duhet ta pini menjëherë për të marrë të gjithë ushqyesit e nevojshëm. /AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Bërthamat e Hurmave të Arabisë – Njihni Vlerat e Rralla Mirëbërëse

Bërthamat e hurmave të Arabisë ndihmojnë mëlçinë dhe veshkat dhe i mbrojnë ato nga toksinat.

Këto bërthama janë të dobishme edhe kundër diabetit. Ato janë të pasura me antioksidantë dhe parandalojnë dëmët e shkaktuara në ADN-në tonë, por edhe infeksionet virale.

Vlerat shëndetsore të bërthamave të hurmave të Arabisë

Diabeti

Bërthamat janë të dobishme në trajtimin e problemeve me sheqerin në gjak, diabetit dhe komplikacioneve të ngjashme.

Një studim i kohëve të fundit, të cilit i referohet AgroWeb.org, tregon se bërthamat kanë potencial në mbrojtjen e organizmit ndaj komplikacioneve fillestare që shfaq diabeti, të cilat prekin mëlçinë dhe veshkat.

Veshkat dhe mëlçia

Bërthamat e hurmave të Arabisë janë të pasura me proanthocianidinë që mbron mëlçinë dhe veshkat nga dëme të ndryshme.

Një studim tjetër ka treguar se ekstrakti i bërthamave të hurmave të Arabisë mbron veshkat dhe mëlçinë nga toksinat dhe dëmet e substancave kimike të rrezikshme.

Antioksidantët

Bërthamat janë të pasura me antioksidantë, të cilët kanë aftësi shkatërrimtare ndaj radikaleve të lira.

Ato e mbrojnë organizmin ndaj dëmeve të shkaktuara nga stresi oksidues. Një studim i kohëve të fundit nxorri në pah potencialin e antioksidantëve të një proteine nga bërthamat e cila mund të përdoret për të garantuar një shëndet të mirë.

Një tjetër studim tregoi se bërthamat e hurmave arabike janë të mira kundër radikaleve të lira dhe mund të konsiderohen si një burim i mirë i antioksidantëve natyralë të dobishëm në përdorimet në mjekësi dhe kozmetikë.

Kundër virozave

Bërthamat e hurmave arabike  janë efikase kundër viruseve patogjene që sulmojnë organizmin. Ato janë të dobishme në trajtimin dhe parandalimin e shumë infeksioneve nga virozat. Studimet kanë treguar që ekstrakti i bërthamave në fjalë ka aftësinë të parandalojë shpërbërjen e qelizave si pasojë e baktereve.

Transformojini bërthamat në pluhur dhe përfitoni prej tyre

Lajini bërthamat dhe lërini të thahen plotësisht. Ato kanë nevojë për 3 ditë të thahen plotësisht në varësi të vendndodhjes suaj. Sapo të jenë tharë, grijini farat në të njëjtën mënyrë si kokrrat e kafesë.

Shurupi i bërthamave në kushtet e shtëpisë

Lajini bërthamat dhe zhytini në ujë për 24 orë. Më pas, bashkë me ujin futini në mikser.

Si t’i përdorni pluhurin dhe shurupin e bërthamave

Disa njerëz i përdorin si një shtesë për kafenë.
Shurupin e bërthamave të hurmave mund ta përzieni me ujë të vakët me limon dhe ta pini si çaj.
Shurupin mund ta përzieni me mjaltë dhe ta përdorni në vend të reçelit.
Pluhurin mund ta shtoni në lëngjet e frutave apo në ëmbëlsira.
Shurupin mund ta përfshini në sallata për më shumë vlera shëndetsore./AgroWeb.org

Musaka me Lakër të Bardhë – Shije e Përsosur e Traditës

Kuzhina shqiptare është e pasur në receta e gatime speciale për çdo perime.

Gjellë e supa të shijshme, tava të ndryshme furre etj, i ofrojnë shije të mrekullueshme tryezës në çdo stinë.

E tillë është edhe receta e përgatitjes së musakasë me lakër të bardhë.

Një traditë e vjetër e kuzhinës shqiptare, që thuhet se ndikimin e ka nga kuzhina e vendeve të Lindjes.

Pavarësisht se musakaja tipike është ajo e njohur gjerësisht e përgatitur me patate, ka dhe shumë receta të tjera të përgatitjes së musakasë siç është ajo me lakër të bardhë, me presh, me patëllxhanë apo edhe kunguj.

Përbërësit

1 kg lakër e bardhë

200 gr presh

1 kokërr qepë e thatë

2-3 karrota

400-500 gr mish i grirë

Një filxhan kafeje oriz

Nenexhik

Piper

Kripë

Për salcën beshamel 

3 lugë gjelle miell

2 lugë gjelle gjalpë të freskët

2 deri 3 gota qumësht

2 kokrra vezë

3 lugë gjelle djathë kaçkavall i grirë

Kripë

Përgatitja   

Fillimisht pastrojmë perimet me ujë të rrjedhshëm.

Lakrën e bardhë e grijmë përmes një thike të mprehtë por jo shumë hollë.

Grihet preshi në rrathë ashtu si edhe karrotat dhe qepët.

Vendosim në tenxhere në zjarr, shtojmë vaj ulliri dhe lakrën e grirë, preshin dhe karrotat, i kaurdisim të gjitha bashkë dhe më pas hedhim pak ujë (gjysmë filxhan çaji) dhe kripë.

I lëmë që të zbuten në zjarr të ngadaltë duke i kaurdisur herë pas here.

Nga ana tjetër, në një tigan, kaurdisim me pak vaj ulliri qepën e grirë hollë, e më pas shtojmë mishin e grirë, duke i kaurdisur për disa minuta.

Hedhim një gotë me ujë të ngrohtë, shtojmë orizin dhe i lëmë të ziejnë.

Mishin e grirë dhe qepën e rregullojmë me kripë dhe erëza ndërsa lakra dhe perimet kanë zierë.

Në një tavë të lyer me vaj ulliri hedhim gjysmën e lakrave dhe perimeve duke e hapur njëtrajtësisht në të gjithë tavën.

Më pas, vendosim një shtresë me mish të grirë duke e hapur në të gjithë sipërfaqen e lakrës në tavë.

Më pas, mbi mishin e grirë hedhim shtresën tjetër të lakrës. Në fund, në të gjithë sipërfaqen e tavës hedhim beshamelën.

Tavën e fusim në furrë të parangrohur në temperaturë maksimale dhe e lëmë të piqet derisa sipërfaqja të marrë ngjyrë të kuqërremtë.

Përgatitja e beshamelës

Në tigan skuqni gjalpin me miellin derisa të jetë zverdhur. Shtoni qumështin dhe përziejeni fort dhe shpejt me një lugë druri derisa masa të jetë e njëtrajtshme. Shtoni vezët e rrahura dhe vijoni ta përzieni. Shtoni kripën sipas dëshirës si dhe djathin kaçkavall të grirë./AgroWeb.org  

Pure Patate Dhe Qofte Shtëpie – Pjata Plot Shije dhe Shëndet

Pureja me patate është një nga ushqimet më të shijshme për fëmijë e të rritur.

Ajo jo vetëm që gatuhet lehtë dhe me pak përbërës, por është një shoqëruese e mirë e shumë ushqimeve të shëndetshme.

Pureja kremoze përgatitet me patate të ziera, kripë, gjalpë ose edhe me qumësht dhe shoqërohen në mënyrë të shkëlqyer me qofte shtëpie.

Në disa raste, amvisat përdorin edhe djathin bebe për t’i dhënë puresë butësinë, shkriftësinë dhe shijen e mirë.

AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë recetën e përgatitjes së puresë dhe qofteve të shtëpisë.

Si Të Përgatisni Pure Patate Në Pak Minuta

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

Për purenë

6 Patate rrumbullake

4 lugë gjelle me gjalpë të freskët (për një ushqim më të shëndetshëm në vend të gjalpit AgroWeb.org ju sugjeron të përdorni vaj ulliri)

Çerek gote me qumësht

Kripë.

Për qoftet

300-400 gr mish i grirë

1-2 kokrra qepë

6-7 thelpinj hudhra

2 feta bukë

1 kokërr vezë

kripë

4-5 lugë gjelle miell për qoftet

Përgatitja e Puresë

Në një tenxhere të madhe të mbushur me ujë, hidhni dy lugë gjelle me kripë.

Qërojini patatet, shpërlajini dhe pritini në copa.

Mbajini në ujë të ftohtë deri sa të jeni gati për t’i zier.

Pasi uji të ketë marrë valë, shtojini patatet në tenxhere dhe ziejini për 15 deri në 20 minuta.

Kontrollojini nëse janë zier dhe më pas hiqini nga zjarri.

Në një tenxhere tjetër ngrohni qumështin dhe gjalpin deri sa të lëshojnë avull.

Kullojini patatet dhe vendosini sërish në tenxhere që të përthahen.

Më pas shtypini ato ngadalë dhe në mënyrë të qëndrueshme deri sa të përfitoni një masë kremoze të trashë.

Më pas hidhni ngadalë qumështin e ngrohur me gjalpë dhe përziejeni me një lugë druri.

Provojeni purenë për kripë dhe hidhni sipas dëshirës. Në këtë pikë pureja është e butë por me kokrra dhe nuk ka marrë akoma kremozitetin e puresë tradicionale.

Shija dhe aroma e gjalpit duhet të plotësojë atë të patates por jo ta kapërcejë atë.

Vazhdoni përziejeni me lugë dhe çdo kokrrizë shtypeni në anët e enës duke siguruar një përzierje të njëtrajtshme të saj.

Nëse purenë e dëshironi të hollë apo të lëngshme mund të shtoni më shumë qumësht.

Por nëse mendoni se pureja ka arritur trashësinë e preferuar, atëherë ndaloni menjëherë sepse patatet ngjiten shpejt.

Nëse nuk do ta servirni purenë, atëherë hidhni gjalpë në sipërfaqen e saj dhe mbajeni të mbështjellë në një vend të ngrohtë.

Pureja qëndron e ngrohtë për të paktën 30 minuta.

Një tjetër alternativë është ta vendosni në një tenxhere të mbushur me pak ujë të valuar.

Për përgatitjen e qofteve

Në tas të madh bashkojmë mishin e grirë me vezën, bukën e qullur me ujë ose qumësht, kripën, piperin qepët dhe hudhrat e grira hollë, miellin dhe i përzjejmë  mirë derisa masa të jetë bërë homogjene.

Qoftet i ndajmë në forma të rrumbullakëta në madhësinë e një kokërr arre. I kalojmë në miell, i skuqim dhe në fund i servirim me purenë e patateve.

Vlerat ushqimore të puresë

Vlerat ushqimore të puresë së patates janë në varësi të përbërësve të zgjedhur.

Një racion i puresë së përgatitur me qumësht dhe gjalpë ofron 240 kalori, 4 gramë proteinë, 9 gramë yndyrë, 35 gramë karbohidrate, 12.5 miligramë vitaminë C dhe 600 miligramë kalium.

Nëse përgatisni pure të përzier me patate dhe lulelakër mund të merrni më shumë vitamina dhe minerale dhe më pak kalori./AgroWeb.org

Hithra Sa Përvëluese Aq Shëruese

Ajo të përvëlon që me prekjen e parë, por pavarësisht drithërimës është e pamundur të heqësh dorë prej saj.

Në Shqipëri përdorimin më të shpeshtë e gjen si mbushje në gatimet e byrekut, por edhe të zier si sallatë.

Por hithrat janë përdorur prej shekujsh edhe për të kuruar simptomat e alergjive veçanërisht ato të shkaktuara nga poleni dhe pluhuri.

Hithra është aq e mirë saqë praktikisht mund të çojë në falimentimin e farmacive.

Ajo që duhet të dimë është se në luftën kundër alergjive, të gjitha ilaçet shoqërohen me efekte të shumta anësore.

Ndërsa hithra jo vetëm që nuk ka asnjë efekt anësor por edhe të jep përfitime të tjera shëndetësore.

Hithra është një bimë premtuese në trajtimin e sëmundjeve të Alzheimer, artritit, azmës, bronikitit, gurëve në veshka dhe sklerozës.

Për më tepër, hithra përdoret për të luftuar zbokthin dhe hequr yndyrën e tepërt nga flokët.

Sot, në Gjermani hithrat shiten si një bimë medicinale për sëmundjet e prostatës. Ajo përdoret gjërësisht në përgatitjen e shumë ilaçeve kundër inflamacioneve.

Në Shtetet e Bashkuara, gjethet e hithrave përdoren shumë për sëmundjet e raumatizmës, artritit, tensionit të lartë të gjakut dhe alergjive.

Rrënjet e hithrave përdoren edhe si kurë natyrale për rënien e flokëve, ciklet femërore, hemorroidet dhe ekzemën.

Nëse e vendosni hithrën në gishta ose në zona të tjera të prekura nga artriti, dhimbjet mund të qetësohen deri ne 85%.

Siç mund ta keni kuptuar, përfitimet që vijnë nga hithra janë shumë të mëdha sa vështirë të renditen të gjitha në një copë letër.

AgroWeb ka identifikuar vlerat kryesore të hithrës që ju këshillojmë t’i ndani me miqtë tuaj

1. Hithrat stimulojnë sistemin limfatik dhe fuqizojnë sistemin imunitar
2. Hithrat çlirojnë nga simptomat e artritit
3. Hithrat luftojnë alergjitë.
4. Ndihmojnë me diabetin
5. I japin forcë fetusit tek nënat shtatzëna dhe ndihmojnë me prodhimin e qumështit për gratë lehona
6. Çlirojnë nga simptomat menstruale dhe ndihmojnë me fryrjen dhe dhimbjet e barkut si pasojë e menstruacioneve
7. Shkatërron gurët në veshka dhe ndihmojnë me shkarkimin e ujërave të tepërt
8. Ul tensionin e lartë të gjakut
9. Ndihmon me sëmundjet respiratore
10. Ndalon gjakderdhjen
11. Zvogëlon inflamacionin
12. Redukton rreziqet e kancerit të prostatës
13. Minimizon të vjellat
14. Shëron nga i ftohti
15. Lehtëson nga diarea
16. Ndihmon me sëmundjet gastrointestinale dhe konstipacionin
17. Duke u përdorur si larës goje, mbron dhëmbët nga problem të shumta
18. Ndihmon në trajtimet e sëmundjes së Alzheimer dhe sëmundje të tjera nervore
19. Shkatërron krimbat e zorrëve dhe parazitët
20. Mbron shëndetin e tiroideve, shpretkës dhe pankreasit

Si përdoren hithrat?

Mjafton të zieni hithrat në ujë të valuar dhe lëngun ta konsumoni çdo ditë. Megjithatë para se të bëni këtë duhet të konsultohuni me mjekun sepse hithrat mund të ndikojnë tek një sërë ilaçesh.

Është provuar që nëse jeni duke marrë ilaçe për diabet dhe pi lëng hithre atëherë niveli i rrahjeve të zemrës, tensionit të gjakut dhe sheqernave në gjak do të ulet ndjeshëm.

Përse djegin hithrat?

Shumica prej nesh e kanë provuar njëherë në jetë dhimbjen dhe përvëlimin që ndjen kur prek hithrën qoftë edhe aksidentalisht. Po çfarë ka kjo bimë që na djeg kaq shumë?

Një mësues kimie ka shpjeguar që hithrat janë të mbuluara me push. Në momentin që pushi bie në kontakt me lëkurën, majat e pushit thyen dhe shërbejnë si gjilpëra të holla përvëluese duke transmetuar helmin e hithrës nga bima në lëkurë.

Dikur mendohej që burimi fillestar i dhimbjes nga pickimi i hithrës ishte një acid, por së fundmi shkencëtarët kanë zbuluar që ky acid është në nivele shumë të vogla. Tani, kimistët fajësojnë tre kimikatë të njohur si: histamina, acetiklolina dhe serotonina që gjenden në vrerin e bimës.

Çuditërisht serotonina është një neurotransmetues i njohur si “Hormoni i Lumturisë”, por i kombinuar me dy kimikatet e tjerë funksionion si irritues.

Të tre “musketjerët” e vrerit të hithrës shkaktojnë inflamacion dhe shumë dhimbje.

Arsyeja përse djegia dhe dhimbja zgjasin shumë është se në lëngun e lëshuar gjenden edhe dy acide të tjerë (tartarik dhe oksalik) që së bashku shkaktojnë shumë dëm.

Nëse përballeni me një takim të tillë “përvëlues” me hithrën mos bëni banjë ose mos u lani me ujë të ngrohtë. Kruarjet dhe irritimi do të zgjasin më shumë.

Shkrini pak sodë buke në ujë dhe me të lyeni zonën e irrituar. Edhe lëngu i aloe verës dhe kompresat e ftohta do t’jua zbusin sado pak dhimbjen./AgroWeb.org

Mahnitës, i Ëmbël si Llokumi me Arra

Dikur qerasja e miqve me llokume simbolizonte lidhjen e nishaneve të dy të dashuruarve. Fejesën e martesën, traditë që vijon të ruhet edhe sot.

Padyshim janë ndër ëmbëlsirat më fisnike shqiptare. Prej shekujsh me radhë llokumet janë shndërruar në një traditë e kuzhinës shqiptare, megjithëse origjina e tyre është kuzhina turke.

Me arra apo me shurup trëndafili këto janë dy mënyrat speciale të amvisave shqiptare në përgatitjen e llokumeve.

Mahnitëse e të plota në shije, llokumet qendrojnë në piedestalin e ëmbëlsirave tradicionale shqiptare

Nëse doni të përgastini diçka të veçantë për të dashurit tuaj sidomos tani në atmosferën e festave, të gostisni miqtë dhe t’u shprehni atyre mikpritjen, ndiqni këtë recetë të thjeshtë të AgroWeb.org për të dhuruar vërtetë momente të ëmbla kënaqësie në familje.

Duhet vetëm pak durim e shumë dashuri në përgatitjen e këtyre ëmbëlsirave të vogla me arra dhe gjithçka brenda një ore është gati.

Përgatitja e Llokumeve me Arra Lehtë në Shtëpi

Përbërësit

2 gota sheqer

1 gotë ujë

2 lugë gjelle me niseshte

1 lugë kafeje me limontos (ose lengu i nje kokërr limoni)

3 lugë gjelle sheqer pluhur

2 lugë gjelle miell

1 tas i vogël me arra të thërrmuara

Përgatitja  

Hedhim sheqerin dhe ujin në një tenxhere dhe i lëmë të zjejnë në një nxehtësi të ngadaltë derisa masa të shndërrohet në shurup të trashë.

Gjatë kësaj kohe, në një tas të vogël hollojmë më pak ujë niseshtenë derisa të shkrijë tërësisht. Pasi ka shkrirë e hedhim tek shurupi dhe më pas shtojmë limontosin.

Vijojmë të përzjejmë masën derisa masa të trashet plotësisht.

Në fund, AgroWeb.org u sugjeron që të shtoni arrat e thërrmuara dhe vijoni t’i përzjeni duke ulur edhe më tej nivelin e nxehtësisë.

Vijojmë të përzjejmë deri në momentin që masa nis të shkëputet nga anët e tenxheres.

Në këtë koment e heqim nga zjarri dhe e vendosim në një tepsi apo të tavë të spërkatur më parë me miell të situr nga të gjitha anët.

E lëmë të ftohet dhe të pushojë dhe ditën e nesërme e presim në kubikë të vegjël apo forma të tjera sipas preferencës.

Në fund e spërkasim pak sheqer pluhur. E servirim si gosti ndaj miqve apo për të ëmbëlsuar veten dhe të dashurit në familje./AgroWeb.org

Sultiash me Kanellë dhe Arra – Tradita e Ëmbël

Sultiashi është një ëmbëlsirë tipike e kuzhinës tradicionale shqiptare. Një recetë e trashëguar brez pas brezi nga amvisat shqiptare.

Një ëmbëlsirë e lehtë, e shijshme dhe fantastike për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës.

Kjo recetë e ëmbël nuk është vetëm e thjeshtë në përgatitje por mbi të gjitha është krejt e shëndetshme.

Përbërësit bazë të kësaj recete të shkëlqyer për të ëmbëlsuar shpirtin, oreksin dhe nepsin gjithashtu janë orizi dhe qumështi, të pasur dhe fibra dhe kalçium.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën tipike të kuzhinës tradicionale në përgatitjen e sultiashit krejt lehtë në shtëpi për të ëmbëlsuar më të dashurit tuaj apo edhe të afërmit.

Përgatitja e Sultiashit në Shtëpi 

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

½ filxhan çaji me oriz

Një filxhan çaji sheqer

Dy filxhanë çaji qumësht

Një lugë gjelle niseshte

Kanellë

Arra të thërrmuara  

Përgatitja

Si fillim pastrojmë orizin në një enë me ujë të bollshëm.

Më pas, e kullojmë nga uji dhe e hedhim në një tenxhere me ujë.

E vendosim në zjarr dhe e lëmë derisa të nisë të vlojë.

Sapo të ketë marrë një valë, në këtë moment i hedhim qumështin, i cili më parë duhet të jetë i valuar. E trazojmë përmes një luge druri pa ndërprerje në mënyrë që të mos ngjitet.

E zjejmë të zjarr të ngadaltë derisa orizi të bëhet gati, pastaj hidhet sheqeri dhe trazohet që të shkrijë.

Në fund, shtojmë niseshtenë, të cilën më parë e kemi tretur në pak ujë të ftohtë.

Pasi e gjithë masa të ketë marrë një valë e heqim nga zjarri dhe e ndajmë nëpër kupa ose pjata.

Kur të jetë ftohur i hedhim sipër kanellë pluhur dhe arra të shtypura.

Sipas dëshirës, për më shumë shije, para se ta servirim përveç arrave dhe kanellës mund të shtojmë edhe biskota të thërrmuara, çokollatë të thërmuarr apo një ose dy lugë të vogla reçel qershie./AgroWeb.org

Hashure me Arra, Ëmbëlsira e Dashur Plot Vlera

Falë përbërësve të saj, kjo ëmbëlsirë mbart shumë vlera të mira shëndetsore, siç janë fibrat, mineralet, proteinat dhe vitaminat

Është një ndër ëmbëlsirat më të shijshme dhe më të dashura për shqiptarët. Tradita e përgatitjes së saj në familjet shqiptare është e hershme po aq sa edhe mbetet ende ndër më të preferuarat sidomos në raste festash.

Krejt e lehtë në shije ashtu si edhe për t’u përgatitur, mendohet se Hashurja është një ëmbëlsirë, receta e së cilës vjen nga Turqia por që sot njeh shtrirje edhe në shumë zona të tjera mesdhetare.

Në Shqipëri, Hashurja, kjo ëmbëlsirë e shijshme është përgatitur nga amvisat për shekuj me radhë.

Ajo është një ndër ëmbëlsirat që vështirë se mungon në raftet e pastiçerive shqiptare, është një ndër gostitë e ëmbla e festave fetare, e gjithashtu ndër ëmbëlsirat e dëshiruara që konsumohet gjatë gjithë vitit.

Falë përbërësve të saj, kjo ëmbëlsirë mbart shumë vlera të mira shëndetsore, siç janë fibrat, mineralet, proteinat dhe vitaminat të gjendura tek gruri, arrat, bajamet e frutat e thata.

Ndiqni këtë recetë të sjellë nga AgroWeb.org për të përgatitur ëmbëlsirën e Hashures krejt lehtë në shtëpi.

Përbërësit

1 gotë grurë,

1 gotë sheqer,

pak kripë,

2-3 lugë gjellë niseshte,

1 lugë gjellë kanelle,

50 gr rrush i thatë,

100 gr arra dhe bajame të grira,

4-5 karafila

Përgatitja

Në një tenxhere hedhim masën e grurit. Më pas shtojnë 2.5 litra ujë dhe vendosim në zjarr të ngadaltë që të zjejë.

E kontrollojmë herë pas here duke e përzjerë.

Në momentin kur kokrrat e grurit nisin të plasariten, hedhim pjesën tjetër të përbërësve, kripën, sheqerin, rrushin e thatë, kanellën, karafilat dhe gjysmën e arrave dhe bajameve të grira.

Më pas, në një tas përzjejmë niseshtenë me pak ujë derisa të shkrihet në një masë të vetme. Masën e përftuar e shtojmë në tenxheren në zjarr ku kemi grurin me përbërësit e tjerë. E përzjejmë derisa niseshteja të njëtrajtësohet me masën.

Pasi merr një valë, e heqim nga zjarri dhe masën e hedhim në tasa. Në sipërfaqe hedhim pjesën tjetër të arrave dhe bajameve të grira si dhe kanellë. Pasi ftohen, tasat me Hashure i vendosim në frigorifer, në mënyrë që të marrin shijen e duhur./AgroWeb.org

Ujërat Termale të Elbasanit – Mrekullitë Kurative Për Shëndetin

Llixhat e Elbasanit janë ndër më të njohurat në vend.

Elbasani është ndër të vetmet qendra që prej dekadash me radhë ka shfrytëzuar ujërat termale pranë tij, duke zhvilluar në mënyrë të mirëfilltë turizmin shëndetësor.

Llixhat e Elbasanit janë burime të njohura dhe të përdorura që nga koha e periudhës romake.

Llixhat e Elbasani përmbajnë ujëra sulfurore shumë të nxehta, të cilat krijohen në thellësi rreth 13000 metra nga sipërfaqja e tokës, në presion dhe temperatura të larta, si rezultat i bashkimit të oksigjenit me hidrogjenin dhe lëndë të tjera kimike.

Të shtyra nga presioni i lartë i gazrave, dalin në sipërfaqe nëpërmjet të çarave të shkëmbinjve.

Analizat e ujërave të këtyre burimeve janë kryer në mënyrë të specializuar nga ana e inxhinierëve çekë, të cilët kanë evidentuar vlera të larta terapeutike.

Këtu trajtohen sëmundje të shumta të reumatizmës, rrugëve të frymëmarrjes, tensionit, të lëkurës etj. Llixhat e Elbasanit kanë edhe vlera kozmetike gjithashtu.

AgroWeb.org ju kujton se Pranvera është pikërisht koha kur nis frekuentimi masiv i këtyre llixhave. Ato frekuentohen nga mijëra pacientë por edhe turistë në vit.

Sëmundjet që shërojnë ujërat termale në Elbasan

Problemet me reumatizmën, problemet dermatologjike, gjinekologjike, problemet me thyerjet e kockave apo kyçeve e shumë të tjera trajtohen në seanca të posaçme në llixhat e Elbasanit.

Në lidhje me reumatizmën dhe problemet me kockat, ujërat termale kanë një efekt të jashtëzakonshëm kurativ falë kripërave që ato përmbajnë.

Banjot japin efekt të shkëlqyer në sëmundjet ortopedike si në fraktura nga aksidentet, thyerjet etj.

Në problemet me lëkurën, ujërat termale të këtyre llixhave japin efekte në probleme të tilla si ekzema, akne, dermatitet etj.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ujërat termale ndihmojnë edhe në lehtësimin e stresit dhe lodhjen nervore.

Përsa i përket kozmetikës është e njohur baltoterapia, e cila kuron lëkurën, e zbut atë dhe e bën të lëmuar.

Përcaktimi i kurave

Çdo person që i drejtohet llixhave të Elbasanit për arsye kurimi i nënshtrohet një ekzaminimi mjekësor, pas të cilit mjeku përcakton kurën që duhet të ndjekë.

Çdo pacient ka një kartelë mjekësore në të cilën janë të fiksuara të gjithë parametrat shëndetësorë të tyre dhe ndiqet gjatë gjithë kurës nga personeli shëndetësor.

Ujërat termale të llixhave të Elbasanit veprojnë në shumë sëmundje në fëmijë mbi moshën 14 vjeç, të rinj dhe të moshuar.

Por llixhat nuk duhet me patjetër të frekuentohen vetëm nga personat që kanë probleme shëndetësore. Ato mund të shfrytëzohen edhe për të mbajtur trupin në formë gjithashtu./AgroWeb.org

Receta Bimore e Kanellës Kundër Ftohjeve

Problemet shëndetësore si rrufa, bllokimet e hundës apo frymëmarrjes janë komplikacionet më të shpeshta shëndetësore që sjell stina.

Për fat të keq, ndërsa të gjithë kërkojnë një vend sa më pranë dhe përballë kondicionerëve, kostoja e drejtpërdrejtë e veprimeve të tilla sjell menjëherë disa shqetësime për shëndetin.

Janë rrymat e ajrit të ngrohta që na pëlqejnë aq shumë sapo kthehemi nga temperaturat e ftohta.

Por në të vërtetë këto rryma pasi na sjellin ngrohtësinë, nga ana tjetër mezi presin të sulmojnë fytin tonë dhe gjithë sistemin e rrugëve të frymëmarrjes.

Me simptomat e para të ftohjes, AgroWeb.org ju këshillon këtu një kurë të mirë natyrale.

Kjo kurë do të shmangë përdorimin e ilaçeve dhe shurupeve, që shpesh nuk e zgjidhin problemin.

Receta Bimore e Kanellës

Kjo kurë e thjeshtë është krejt e lehtë për t’u përgatitur.

Ajo ju siguron efekt të drejtpërdrejtë, madje menjëherë lehtëson dhimbjen, skuqjen dhe acarimin e fytit, bajameve dhe rrugëve të frymëmarrjes.

Një sasi uji prej 250-300 ml vendoset të vlojë. Pasi arrin pikën e vlimit, AgroWeb.org ju këshillon të shtoni tek uji i nxehtë 2-3 lugë çaji me kanellë të bluar.

Ndërsa uji bashkë me kanellën vazhdon të ziejë, shtoni edhe një gjysëm lugë kafeje me piper të zi dhe lërini edhe 2 minuta të vlojnë së bashku.

Më pas hiqeni nga zjarri dhe hidheni në një gotë porcelani ose filxhan, pasi ta keni filtruar. Fikni zjarrin, lëreni pijen të ftohet dhe shtoni 1-2 lugë çaji mjaltë.

Pijeni njëlloj sikur të ishte një çaj i nxehtë: aroma është me të vërtetë e mrekullueshme, ndërkohë që pija falë ekstrakteve të esenciale të përbërësve të vet arrin të lirojë brenda pak minutash të gjithë rrugët e frymëmarrjes.

Fuqitë magjike të kanellës reduktojnë acarimin e fytit, lirojnë frymëmarrjen dhe ju risjellin në formë.

Përsëriteni çajin 2-3 herë në ditë derisa shenjat e shqetësimit të kenë përfunduar.

Për përdorimin e kësaj kure për fëmijët, AgroWeb.org u sugjeron që të këshilloheni me mjekun./AgroWeb.org

Role e Ëmbël me Qumësht – Delikatesë e Lehtë

Një ëmbëlsirë delikate që përgatitet krejt lehtë dhe në pak kohë, por që të magjeps tërësisht me shijen e saj.

Megjithëse origjina e kësaj ëmbëlsirë është orientale, sot receta e saj përgatitet nga amvisat në mbarë botën.

Fantastike për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës, e sidomos pas vaktit të drekës apo darkës.

Ndiqni më poshtë recetën nga AgroWeb.org për të ëmbëlsuar veten dhe më të dashurit tuaj.

Përgatitja e Rolesë së Ëmbël me Qumësht

Përbërësit

6 gota uji qumësht
3 lugë gjelle me majë miell orizi
3 lugë gjelle me majë niseshte misri
1 gotë ujë sheqer
2 lugë ëmbëlsire sheqer pudër
1 lugë çaji kanellë

Përgatitja

Qumështin, miellin e orizit, niseshten e misrit dhe sheqerin pluhur i hedhim në një tenxhere të thellë.

Me një tel për rrahjen e vezëve përziejmë butësisht përbërësit derisa të bëhet një masë homogjene.

E vemë në zjarr të ulët përzierjen që kemi gatuar dhe vazhdimisht përziejmë kremin e qumështit derisa të piqet.

Së fundmi, shtoni gjalpë dhe lereni të shkrijë me temperaturë të ngadaltë.

Kur ëmbëlsira të jetë trashur e hiqni nga soba dhe e lini të ftohet dhe për të qenë të sigurtë që është kompakte dhe pa kokrra e kaloni në blender.

Në vijim, merrni një tepsi, më pas merrni një lugë nga kremi i qumështit, sheqer pluhur dhe kanellë dhe e përziejeni dhe më pas lyeni me të gjithë sipërfaqen e tepsisë.

Vendoseni tepsinë në sobë të parangrohur dhe rrotullojeni herë pas here për disa minuta nga të gjitha anët në mënyrë që masa që kemi lyer tepsinë të piqet.

Kur të përfundojë procesi i pjekjes hedhim kremin e qumështit në tepsi.

Me anë të një spatule (mjet kuzhine ndihmon për të kthyer gatime të ndryshme) e rregullojmë për ta hapur në të gjithë tepsinë.

Më pas, tepsinë me ëmbëlsirën e fusim në frigorifer për t’u ftohur dhe të bëhet kompakte, e ndajmë në feta të gjata dhe të holla.

Me ndihmën e spatulës, e cila është e lagur, e mbështjellim në formë roleje.

E vendosim në pjatë ëmbëlsirën dhe sipas dëshirës e pluhurosim me kanellë./AgroWeb.org

Çaji i Hudhrës – Koncentrati Natyral Për Zemrën dhe Mushkëritë

Hudhra ka një vend të pazëvëndësueshëm në kuzhinën shqiptare. Ajo përdoret gjërësisht në salca, supa dhe gatime të tjera.

Hudhra ka fituar një vëmendje të madhe në përdorimet kundër infeksioneve, kolesterolit, tensionit të gjakut dhe mbrojtjes së përgjithshme që i ofron organizmit.

Gjithsesi, hudhra i ofron këto përfitime kur konsumohet pa e tepruar. Çaji i hudhrës është një instrument ideal për të marrë prej saj përfitimet maksimale.

Hudhra për pastrimin e organizmit

Ekspertët tregojnë se hudhra është përdorur prej shekujsh për të disinfektuar plagët, apo edhe për të trajtuar sëmundjet e mushkërive, sidomos në rastet kur shfrytëzohet avulli i çajit të saj.

Çaji i hudhrës dhe ekstraktet vajore parandalojnë zhvillimin e shumë baktereve, viruseve dhe mykut, apo baktereve si E. Coli, stafilokoku dhe streptokoku.

Efikasiteti i hudhrës vjen si pasojë e alicinës, një element që çlirohet kur hudhra shtypet, pritet ose kafshohet sapo qërohet.

Shëndeti i zemrës dhe tensioni i gjakut

Çaji i hudhrës mbron shëndetin e zemrës dhe lehtëson funksionimin e saj.

Një studim i fundit zbuloi se meshkujt që morrën pjesë në studim dhe që vuanin nga kolesteroli, arritën të ulnin nivelet e tij me 6-7 përqind, falë ekstraktit të hudhrës.

Ekstrakti në fjalë ulte tensionin e gjakut me 5.5 përqind. Pirja e çajit të hudhrës mendohet të ketë të njëjtin ndikim.

Mos e teproni me hudhrën

Hudhra përmban antioksidantë të fuqishëm përfshirë alicinën, një përbërës të cilit i atribuohen shumica e vlerave të hudhrës.

Sipas të dhënave, të cilave u referohet AgroWeb.org, hudhra mund të përdoret kundër disa problemeve shëndetësore siç janë infeksionet dhe hepatiti, por nëse përdoret pa kriter, disa përbërës të saj mund të shkaktojnë dëme në mëlçi dhe veshka

Si të përgatisni çajin e hudhrës

Disa lloje të çajit të hudhrës kanë si elementë përbërës mjaltin dhe limonin.

Përgatitja e çajit të hudhrës kërkon tre thelbinj hudhër të qëruar dhe të copëtuar për të çliruar alicinën.

Zieni një filxhan me ujë dhe më pas hiqeni nga zjarri. Shtoni thelbinjtë e hudhrës dhe lërini të qëndrojnë për pak minuta. Nëse preferoni shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin.

Alicina çaktivizohet gjatë gatimit, por nëse hudhrën e copëtoni dhe e lejoni të qëndrojë për 10 minuta përpara ekspozimit në temperatura të larta, alicina do të qëndrojë e paprekur./AgroWeb.org