Shija Delikate, Gatimi dhe Super Vlerat e Këmbëve të Bretkosave

Ndonëse disa njerëzve idea e të ngrënit bretkosa mund t’ua ngrejë qimet përpjetë, ato kanë vlera të mëdha ushqimore.

Bretkosat janë të pasura me proteina dhe këshillohen për të gjitha grupmoshat, sepse asimilohen me lehtësi nga organizmi.

Duhet të dini që vetëm këmbët e pasme të bretkosave janë të ngrënshme.

Bretkosa të fërguara

Për 4-5 racione

Përbërësit

1 kg këmbë bretkose

Kripë e piper sipas dëshirës

2 tufa majdanoz

1 filxhan kafeje uthull

Për brumin

1 filxhan çaji miell

2 kokrra vezë

1 ½ filxhan ujë

Kripë

Pastrimi dhe marinimi

Këmbët e pasme të bretkosave pastrohen nga lëkura dhe cipat e tjera.

Ato priten me gërshërë kuzhine dhe marinohen në të njëjtën mënyrë  si peshqit me kripë, piper, majdanoz dhe uthull.

Lihen për rreth një orë, kullohen dhe gatuhen.

Gatimi

Pasi hiqen nga marinimi, këmbët e bretkosave fshihen lehtë me një pecetë të pastër.

Kalohen në pak miell dhe më pas në brumë të përgatitur me vezë, miell, ujë dhe kripë.

Më pas skuqen nga të dyja anët për rreth 10 minuta.

Këmbët e skuqura serviren në një pjatancë duke shtuar majdanoz, feta limoni dhe duke u shoqëruar me sallata të ndryshme të stinës, pilaf ose patate të skuqura.

Mishi i këmbëve të bretkosës ngjan shumë me mishin e pulës.

5 Përfitimet nga Këmbët e Bretkosës

Janë të pasura me proteina

Përmbajnë pak yndyrë.

Janë një burim i pasur i acideve yndyrore omega-3 të cilat janë të shëndetshme për zemrën dhe trurin.

Përmbajnë shumë vitamina, përfshirë vitaminën A, B6, B12, D, E dhe pak vitaminë K.

Janë të pasura me minerale, përfshirë kaliumin, hekurin, fosforin, zinkun, bakrin, seleniumin dhe pak kalçium.

Këmbët e bretkosave mund të gatuhen edhe me avull ose të kavërdisen.

Në një racion prej 100 gramë me këmbë bretkosash gjendet 0.3 g yndyrë ndërsa në të njëjtën sasi me mish pule gjendet 3 gramë yndyrë./AgroWeb.org

Mini Kopshti i Perimeve Të Shëndetshme Në Shtëpi

Rritja e perimeve në vazo është një mënyrë shumë e lehtë për të marrë prej perimeve të shëndetshme, aromën dhe freskinë më të mirë.

Megjithatë rritja e perimeve nuk ndodh brenda natës dhe kërkon mund e djersë.

E vërteta është se me përkujdesjen dhe trajtimin e duhur, perimet rriten mjaft mirë edhe në saksi të përmasave të ndryshme.

AgroWeb.org do t’ju udhëzojë më poshtë se si të krijoni një kopësht të vogë perimesh në shtëpinë tuaj.

Sekretet e Oazit Të Ushqimeve Të Shëndetshme

Shumica e perimeve që rriten lehtë në vazo të vogla ose të mëdha kanë nevojë për diell, ose më saktë të paktën 6 orë në ditë.

Specat, domatet dhe perime të tjera lulëzojnë siç duhet nëse qëndrojnë në një vend të ajrosur mirë dhe të ndriçuar.

Nëse jetoni në vende të ftohta, atëherë vazot mbajini në një zonë me pamje nga jugu.

Nëse jetoni në vende të ngrohta, qëndroni larg sipërfaqeve të betonit sepse ngrohen shumë.

Nëse zgjidhni vazo të mëdha që zënë shumë vend atëherë vendosini ato në karroca që t’i lëvizni sa herë ka nevojë.

Nevojat Bazë Për Një Kopësht Me Perime

Së pari, duhet të zgjidhni vazo të mëdha që mund të mbajnë sasi të mjaftueshme të perimeve, u japin atyre hapësirë dhe lejojnë qarkullim të ajrit dhe kullim të ujit.

Vazot prej balte kanë nevojë për më shumë vëmendje dhe ujitje në krahasim me vazot e tjera.

Vazot me ngjyrë përthithin shumë nxehtësi dhe e bëjnë ambientin rrethues të rrënjës së perimes shumë të nxehtë.

Shmangni vazot prej druri të përpunuar për shkak të përbërësve kimikë që mund të përthithen nga perimet.

Kur vjen puna tek përmasat, sa më e madhe vazoja aq më mirë do të jetë për ju.

Vazot e mëdha e mbajnë lagështinë më gjatë dhe ujitja e shpeshtë nuk është e nevojshme.

Kastravecat, specat dhe domatet kanë nevojë për hapësirë, ndaj vazot e mëdha u përshtaten shumë mirë.

Bimët që rriten vertikalisht kanë nevojë për një sistem mbështetës kryesisht prej druri që mund të instalohet brenda në vazo.

Mbushja e Vazove Me Dheun E Duhur

Cilësia e dheut dhe plehut të përdorur është një faktor i rëndësishëm për rritjen e mbarë të perimeve në saksi.

Për më tepër, duke qenë se kullimi është i rëndësishëm, AgroWeb.org ju këshillon të siguroheni që të merrni gjithnjë guralecë të bardhë dhe t’i vendosni në fund të vazos.

Sa i përket dheut, merrni gjithmonë pleh organik të pasur që t’i ushqejë rrënjët e perimeve.

Mbjellja e Perimeve Në Vazo

Blini në treg farat e perimeve të përzgjedhura ose merrni fidanë të gatshëm të cilët mund t’i rrisni brenda në shtëpi.

Më pas mund tu ndërroni vend duke i nxjerrë në verandë, ballkon apo kopësht.

Fasulet, misri, karrotat dhe spinaqi rriten shumë mirë me fara.

Pas mbjelljes, ujitja është një proces thelbësor për mbarëvajtjen e këtij misioni.

Një muaj pas daljes së filizave, perimet kanë nevojë për fertilizues të tretur në ujë.

Ata duhen pastruar nga insektet dhe barishtet e këqija.

Pas mbledhjes së perimeve, pastrojini vazot mirë me ujë të bollshëm dhe dheun ruajeni për më vonë, për sa kohë keni hequr mbetjet e dëmshme.

Perimet Që Rriten Mirë Në Vazo :

Për të krijuar kopështin personal mund të zgjidhni mes: panxharit, patëllxhanit, kastravecit, karrotës.

Lakra, qepa, brokoli, speci, spinaqi, kungulli dhe domatja janë gjithashtu zgjedhje të mira./AgroWeb.org

Fryrja e Këmbëve – Lehtësimi Përmes Ushqimeve

Fryrja ose enjtja e këmbëve është një problem që ndodh shpeh herë tek njeriu, e veçanërisht tek gratë.

Ky problem shpesh shkaktohet nga lodhja dhe dhimbja, sikleti i së cilës ndihet më së shumti në mbrëmje gjatë kohës kur shtrihemi për gjumë.

Fryrja e këmbëve mund të reflektojë lodhjen e trupit gjatë ditës ashtu si edhe simptomat e një sëmundjeje që ka prekur organizmin.

Megjithëse fryrja ose enjtja nuk është një rast shqetësues në përgjithësi, simptomat e saj shërbejnë si një sinjalizues i komplikacioneve të tjera shëndetësore.

Çfarë e shkakton fryrjen e këmbëve?

Përdorimi i këpucëve jo të rehatshme, këpucët apo çizmet që ngushtojnë apo ushtrojnë presion tek damarët e këmbëve të cilat mund  i mbajmë përdisa orë gjatë ditës.

Të punosh në këmbë apo të qendrosh në këmbë për një kohë të gjatë në të njëjtin pozicion.

Mungesa e aktivitetit dhe ushtrimeve fizike.

Konsumimi i tepërt i kripës nxit akumulimin e lëngjeve.

Toksinat.

Problemet  me veshkat.

Varriçet, endemat dhe artriti.

Mbipesha etj

Çfarë diete duhet të ndjekësh?  

Dieta apo mënyra e ushqimit është faktori më bazik në pastrimin e organizmit nga toksinat.

Simptomat e fryrjes së këmbëve sinjalizojnë se diçka në organizmin tuaj nuk po shkon mirë dhe indet janë dobësuar apo lënduar dhe se jeni duke akumuluar shumë lëngje helmuese.

Toksinat e akumuluara shkaktojnë komplikacione në stomak dhe rrisin nivelin e aciditetit në gjak.

Për të parandaluar të gjitha këto probleme vjen në ndihmë mënyra e të ushqyerit.

Ushqimet e ndaluara

Ushqimet e kripura.

Ushqimet e skuqura apo të procesuara.

Uthullat apo mustarda.

Produktet me sasi të lartë mielli.

Ushqimet me sasi të lartë sheqeri.

Mishi i kuq.

Mënyra e duhur e të ushqyerit

 Një dietë rigoroze e shëndetshme në largimin dhe pastrimin e lëngjeve toksike të akumuluara është shumë e rëndësishme.

Të paktën një herë në javë përpiquni të pini 3 litra ujë në ditë.

Niseni ditën duke konsumuar një gotë me lëng limoni.

Mëngjesi: Qumësht me tërshërë dhe një kokërr mollë.

Dreka: Supë me perime dhe sallatë me domate. Patëllxhanë të pjekur dhe një grusht me rrush.

Darka: Karrota të grira të marinuara me lëng limoni dhe disa feta panxhari të kuq të zjerë, pak peshk të pjekur në furrë dhe disa feta dardha apo ananasi si fruta.

Për një rezultat të plotë përpiquni të ndiqni këtë mënyrë ushqimi për një javë duke përfshirë konsumimin e sa më shumë ujë si dhe mollë dhe rrush.

Ushtrimet fizike për lehtësimin e fryrjes së këmbëve

Nëse bëni një jetë pasive me pak akitivitet fizik, venat dobësohen dhe organet nuk funksionojnë siç duhet, gjaku nuk qarkullon normalisht dhe kjo shkakton ndjesinë e rëndesës në trup, fryrje dhe nxit akumulimin e lëngjeve toksike.

Si mund ta evitoni këtë? Dedikojini të paktën një orë në ditë aktivtetit fizik apo ushtrimeve fizike.

Të ecësh është një mënyrë e riaktivizimit të energjisë. Një nga këshillat më të vlefshme gjthashtu është ajo e notimit , ngjitja dhe zbritja e shkallëve, pedalimi i biçikletës etj.

Qetësimi i këmbëve

Mbajtja e këmbëve për disa minuta të ngritura mbi një sipërfaqe të lartë, apo të mbështetura në mur teksa shtriheni është një mënyrë e mirë e relaksimit të tyre.

Masazhimi i tyre me vaj bajamesh apo vaj ulliri apo futja e këmbëve në ujë të ngrohtë me kripë janë dy mënyra të mrekullueshme për largimin e ndijesisë së rëndesës dhe fryrjes gjithashtu./AgroWeb.org

A Të Le Kafja Pa Gjumë? Zbuloni Të Vërtetat

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm.

Kafeina është një prej këtyre faktorëve.

Të dhënat shkencore thonë se sasia ditore e kafeinës ka një rol të rëndësishëm në sasinë dhe cilësinë e gjumit të natës dhe në përgjumjen e beftë gjatë ditës.

Efektet e kafeinës në shkurtimin e periudhës së gjumit dhe përkeqësimin e cilësisë së tij janë të dokumentuara.

Për më tepër, kafeina e prish gjumin duke e nxitur njeriun të zgjohet disa herë brenda natës.

Ndikimi i kafeinës tek gjumi varet jo vetëm në sasinë e kafeinës që merret në mbrëmje por edhe në sasinë që është marrë gjatë ditës.

Ndjeshmëria njerëzore ndaj kafeinës ndryshon në varësi të njeriut dhe faktorëve të tjerë siç është mosha.

Ciklet e gjumit

Gjumi ndahet në dy cikle: Lëvizja Jo e Shpeshtë e Syve dhe Lëvizja e Shpeshtë e Syve .

Cikli i parë njihet si gjumi aktiv dhe zgjat nga 80 deri në 100 minuta gjithësej.

Cikli i dytë është pasiv dhe gjatë kësaj kohe, muskujt e duarve dhe këmbëve qetësohen totalisht.

Gjatë këtij cikli ndodhin shumë prej ëndrrave dhe kjo qetësi gati si ‘paralizë’ është mburoja neurologjike për të parandaluar çdo veprim të nxitur nga ëndrrat.

Gjatë natës, njeriu kalon nga një cikël gjumi tek tjetri për të rimëkëmbur trupin dhe trurin.

Ndikimi i kafeinës tek ciklet e gjumit

Studimet kanë konfirmuar se kafeina çakordon orën e trupit dhe pakëson kohëzgjatjen e çdo cikli.

Efektet janë më të mëdha nëse ju konsumoni kafeinë pasdite ose në mbrëmje.

Sipas të dhënave nëse konsumoni kafeinë 6 orë përpara se të bini për të fjetur, kohëzgjatja e gjumit shkurtohet me një orë.

Truri përdor një substancë kimike të njohur si adenosine për t’u qetësuar dhe për të mirëpritur gjumin.

Kafeina e prish këtë rrugëtim.

Në fazat e para të gjumit, trupi dhe truri nisin të qetësohen. Frymëmarrja ngadalësohet, temperatura e trupit ulet.

Organizmi nis të rimëkëmbet në çdo qelizë.

Nëse trupi ka shumë kafeinë në sistem, e gjithë rimëkëmbja që duhet të ndodhë në fazat e gjumit është e vakët dhe e cunguar.

Tek disa njerëz ndodh e kundërta

Megjithatë, kafeina nuk ka të njëjtin ndikim tek të gjithë.

Shumë prej amvisave në Shqipëri nuk e imagjinojnë dot jetën pa një kafe pasdite.

Pavarësisht kësaj, ato e bëjnë gjumin top.

Në këto raste, hyjnë në lojë genet.

Metabolizmi i disa njerëzve e përpunon kafeinën më ngadalë dhe i disa të tjerëve me shpejt.

Konsumojneni kafenë me kujdes dhe mos harroni që prishja e cikleve të rëndësishme të gjumit shkakton probleme serioze me zemrën./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Rënia e Flokëve – Si Ta Parandalojmë Me Mënyra Natyrale

Shumë njerëz përjetojnë fenomenin e rënies së shpeshtë të flokëve, sidomos me afrimin e stinës së pranverës.

Megjithëse shumë studime janë bërë ende nuk ka një specifikim të qartë se përse rënia e flokëve është sezonale.

Ajo haset veçanërisht në stinën e pranverës dhe të vjeshtës.

Një problem, i cili padyshim është shqetësues për të gjithë njerëzit e vuajnë e që përpiqen me mënyra të ndryshme, ndonjëherë edhe të kushtueshme.

Disa nga faktorët kryesorë që shkaktojnë rënien e flokëve janë kushtet klimatike, mosha, niveli i lartë i stresit dhe dieta e varfër ushqimi.

Mungesa e balancës hormonale, faktorët genetik, infeksionet e skalpit të kokës dhe duhanpirja mund të shkaktojnë gjithashtu rënien e  flokëve.

Ashtu siç mund të ndikojë edhe përdorimi i produkteve të pasura me kimikate, disa medikamente të caktuara.

Në këtë dukuri aspak të pëlqyer ndikojnë dhe sëmundje të caktuara siç janë çregullime e tiroideve, imuniteti i dobët, anemia, pra, mungesa e hekurit si dhe sëmundjet kronike.

Lëngu i Qepës dhe Aloe Vera

Falë nivelit të lartë të squfurit, lëngu i qepës është ndër metodat më efikase natyrale për forcimin e flokëve dhe parandalimin e rënies së tyre.

Lëngu i qepës ndihmon në qarkullimin e gjakut në rrënjët e flokëve, rigjeneron qelizat dhe redukton inflamacionin.

Vetitë antibakteriale të lëngut të qepës ndimojnë gjithashtu kundër baktereve dhe parazitëve. Ky lëng ndihmon në trajtimin e infeksioneve të skalpit të kokës, çka shkakton edhe rënien e flokëve.

Në një studim të publikuar në vitin 2002 (Journal of Dermatology), rreth 74 % e pjesëmarrësve në një eksperiment të cilët aplikuan lëngun e qepës përjetuan mbirjen e flokëve të reja.

Si Ti Përdorni

Aplikoni lëngun e qepës direkt në skalpin e kokës. Mbajeni ashtu për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni. Më pas, lajini flokët si zakonisht.

Një tjetër metodë është edhe përzjerja e tre lugë gjellë me lëng qepe dhe  dy lugë gjelle me gjel aloe vera. Mund të shtoni edhe një lugë vaj ulliri. Aplikoni masën në skalpin e kokës dhe lëreni të paktën për 30 minuta para se ta shpëlani.

Përdorini këto dy metoda dy apo tre herë në javë. /AgroWeb.org

Si të Pastroni Enët e Gjakut – Produktet Natyrale

Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës.

Arterioskleroza cilësohet si sëmundja gjatë të cilës muret e enëve të gjakut, si arteriet, ngurtësohen dhe bllokohen.

Arterioskleroza cilësohet fatkeqësisht vdekjeprurëse. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mbani enët tuaja të gjakut tërësisht të pastra dhe elastike.

Duhet të dini që ekzistojnë produkte natyrore, të cilat pastrojnë arteriet tuaja dhe të minimizojnë mundësinë e problemeve të zemrës. Listuar më poshtë nga AgroWeb.org, ju mund të gjeni disa zgjidhje natyrale, të cilat do t’i mbajnë arteret tuaja në formë të shkëlqyer.

Hudhra

Hudhra sigurisht që është ndër përbërësit më të fuqishëm natyrorë. Ajo punon shkëlqyeshëm kundër një sërë sëmundjesh dhe është veçanërisht e shkëlqyer ndaj problemeve të gjakut dhe zemrës.

Hudhra arrin të kontrollojë tensionin e lartë të gjakut, nivelet e kolesterolit tuaj dhe të ndalojë zhvillimin e sëmundjes vaskulare.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është me të vërtetë një produkt i fuqishëm anti-inflamator dhe antioksidant që parandalon ndërtimin e pllakës në enët e gjakut arterial. Për më tepër, xhenxhefili zvogëlon kolesterolin dhe trigliceridet nga qarkullimi i gjakut dhe është jashtëzakonisht efektiv për arteriosklerozën.

Specat Djegës

Specat djegës përmbajnë një përbërës të njohur si kapsaicin, i cili rregullon sasinë e kolesterolit tuaj dhe mundësinë e goditjes ose madje edhe të atakut në zemër.

Uji me Limon

Konsumi i ujit limon çdo mëngjes është një nga metodat më të mëdha natyrore për të mbrojtur zemrën tuaj nga dëmtimi dhe për të minimizuar sasitë e kolesterolit brenda gjakut tuaj.

Uji me limon shmang dëmtimin oksidues brenda arterieve tuaja dhe riparon elasticitetin e enëve të gjakut. Të gjitha agrumet janë mirëbërëse për zemrën.

Kanella

Kanellë është një komponent efektiv anti-inflamator që do të kontrollojë nivelet e kolesterolit tuaj, që u konfirmua në një numër studimesh.

Fara Lini

Farat e linit janë të pasura me fibra, që veprojnë si pastrues në enët e gjakut arterial dhe shumë lehtë i mbajnë enët e gjakut tërësisht të pastra.

Farat e linit gjithashtu përbëhen nga acide yndyrore omega-3 që janë të rëndësishme për funksionalitetin korrekt kardiovaskular.

Lakra e Fermentuar

Lakra turshi parandalon përparimin e arteriosklerozës si dhe eliminon përbërësit helmues në trup që rrisin mundësinë e problemeve shëndetësore.

Farat e Susamit

Farat e susamit përbëhen nga një sasi më e lartë e acideve yndyrore esenciale të cilat ngadalësojnë mundësinë e dëmtimeve arteriale, ndërsa gjithashtu kontrollojnë nivelet e triglicerideve dhe kolesterolit në gjakun tuaj.

Shega

Veçanërisht lëngu i shegës është jashtëzakonisht efektiv kundër sëmundjeve të zemrës.

Studiuesit kanë zbuluar se konsumimi i lëngut të këtyre frutave çdo ditë zhbllokon arteriet tuaja për shkak të pranisë së lëndëve ushqyese si kaliumi, magneziumi, si dhe seleniumi./AgroWeb.org

Xheli i Ngrirë i Aloe Verës – Pse Duhet ta Përdorni Për Shëndetin

Vlerat e xhelit të Aloe Verës janë me famë.

Ajo njihet si një prej bimëve më mirëbërëse në historinë e njerëzimit.

Megjithatë, lexuesit e AgroWeb.org duhe të dinë që ngrirja e xhelit është akoma më mirëbërës dhe me vlera.

Xheli i ngrirë është i jashtëzakonshëm për lëkurën dhe shëndetin dhe rekomandohet kundër disa problemeve shëndetësore.

Përfitimet Më Të Mëdha të Xhelit Të Ngrirë të Aloe Verës

Problemet me tretjen

Konsumi i rregullt i xhelit të Aloe Verës zgjidh një sërë problemesh me tretjen dhe parandalon rishfaqjen e tyre.

Xheli është shumë i mirë kundër fryrjeve, gazrave të tepërt, tretjes problematike, konstipacionit dhe aciditetit të lartë në stomak.

Rezultatet janë të shpejta.

Detoksifikimi

Konsumi i rregullt i xhelit largon toksinat nga organizmi.

Këtë xhel ju mund ta përfshini në lëngje frutash dhe perimesh dhe ta pini përpara se të hani mëngjes për të përforcuar tretjen dhe metabolizmin.

Kundër Anemisë

Xheli i Aloe Verës është përdorur në kurat natyrale kundër anemisë, verdhëzës, problemeve me fshikëzën dhe tretjen.

Hormonet në ekuilibër

Xheli i Aloe Verës rikthen ekuilibrat hormonalë dhe zgjidh problemet shëndetsore që prekin pankreasin dhe shpretkën.

Për lëkurën dhe flokët

Xheli i Aloe Verës shëron prerjet, çarjet, djegiet dhe e mban lëkurën dhe flokët të hidratuar dhe të butë.

Sistemi imunitar

Nëse e konsumoni këtë xhel në mënyrë të rregullt, sistemi juaj imunitar do të jetë më i fortë dhe më i mbrojtur sidomos në stinën e virozave.

Si  Ta Ngrini Xhelin

Mënyra më e mirë për të përfituar ushqyesit dhe vlerat e xhelit të Aloe Verës është që ta ngrini atë.

Në këtë mënyrë, ju do të ruani freskinë për një periudhë më të gjatë.

Merrni disa gjethe Aloe Vera, hapini pak lehtas dhe nxirrni xhelin prej tyre. Gjethen prijeni në shirita dhe vendoseni në një kavanoz qelqi të cilin duhet ta fusni në frigorifer.

Në këtë mënyrë ju do të keni furnizime të vazhdueshme të xhelit mirëbërës.

Për një përdorim më të thjeshtë, xhelin mund ta hidhni në kubikët e akullit dhe ta ngrini.

Nëse digjini lëkurën mund të merrni një kubik dhe ta mbani mbi zonën e lënduar, ose mbi lëkurën me akne.

Nëse keni rrathë të errët poshtë syve, këto kubikë me xhelin e ngrirë janë miku juaj më i mirë.

Fërkoni zonën me xhelin e ngrirë dhe rrathët e zinj do të zhduken.

Nëse keni probleme me tretjen, konsumoni një kub me xhel dhe lëreni të shkrihet./AgroWeb.org

Pispili me Qepë të Njoma – Aroma e Traditës në Tryezë

Pisipilia është padyshim ndër gatimet më speciale në kuzhinën shqiptare.

E përgatitur me kombinime të ndryshme mbushjesh, me djathë a me gjizë, me kos, qumësht e vezë, spinaq e hithra, apo kunguj e qepë domate, shija e tij në të gjitha variantet mbetet e papërshkrueshme.

Një recetë që mahnit çdo turist të huaj që provon kuzhinën tradicionale shqiptare e që sigurisht nuk mungon në tryezat shqiptare.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën fantastike të përgatitjes së pispilisë me qepë të njoma krejt lehtë në shtëpi.

Një gatim special që të kujton jo vetëm shijen e mirë dhe të nxit dëshirën për ta konsumuar sa më parë, por edhe të sjell ndërmend atmosferën në shtëpi kur ai gatuhet nga duart e nënës apo gjyshes.

Pispili me qepë të njoma është një alternativë fantastike për tu konsumuar në çdo kohë të ditës.

Ajo shoqërohet me kos, dhallë e djathë, sallata të freskëta të stinës, turshi e zahire të ndryshme të kuzhinës shqiptare.

Përgatitja e Lakrorit me Qepë të Njoma në Shtëpi

Përbërësit

1 kg qepë të njoma

1 filxhan çaji vaj ulliri

4 filxhanë çaji miell misri

1 kokërr vezë

2 lugë gjelle djathë i thërmuarr

Kopër ose nenexhik

Përgatitja

Qepët e njoma lahen mirë dhe grihen hollë. Kaurdisen në një enë të mbyllur, sa të zbuten.

Kur hiqen nga zjarri, AgroWeb.org ju sugjeron të shtoni edhe një fetë djathë të bardhë të thërrmuar, kripë, vezë, kopër ose nenexhik.

Përzjerja lihet të zjejë derisa të ngelet me pak lëng.

Në një tenxhere hidhet më tepër se gjysma e miellit të misrit.

Shtohet ujë i nxehtë, kripë, vaj uliri dhe përgatitet një brumë i derdhur.

Brumi hidhet në një tavë të lyer me pak vaj.

Mbi të hedhim masën e qepëve të njoma dhe mbulohen me një shtresë mielli misri (hidhet me anë të sitës apo me anë të dorës).

Spërkatet me qumësht ose ujë që të njomet mielli.

Në fund spërkatet me disa pika vaj ulliri apo gjalpë të freskët dhe futet të piqet në furrë derisa të marrë një ngjyrë të kuqërremtë. /AgroWeb.org

Lëngu i Karrotave me Portokalle – Fuqia e Vlerave

Pirja e lëngut të karrotës dhe portokallit është një mënyrë e dobishme për të përfituar shumicën e vlerave dhe rritur konsumin e frutave dhe perimeve, por nëpërmjet tyre merrni vitamina, minerale dhe ushqyes të rëndësishëm për mbrojtjen e shëndetit tuaj.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të keni mundësinë të merrni informacione të sakta mbi vlerat e kombinimit të lëngut të karrotës dhe portokallit.

Vitamina C

Nëse përfshini lëngun e karrotës dhe portokallit në dietën tuaj, do të plotësoni dozën e rekomanduar ditore të vitaminës C.

Një gotë normale me lëng të nxjerrë nga një sasi e barabartë karrotash dhe portokallesh ku mund të shtoni edhe pak panxhar përmban 85 përqind e dozës së rekomanduar ditore të kësaj vitamine për femrat dhe 71 përqind për meshkujt.

Vitamina C forcon prodhimin e kolagjenit dhe ndihmon në prodhimin e energjisë.

Vitamina A

Një racion i lëngut të karrotës dhe portokallit është një burim i shkëlqyer i vitaminës A.

Në çdo gotë do të gjeni përafërsisht 508 përqind të dozës së rekomanduar për meshkujt dhe 652 përqind të asaj të rekomanduar për femrat.

Vitamina A ndihmon në zhvillimin e indeve, ruan shëndetin e sistemit imunitar, qelizat e kuqe të gjakut dhe lëkurën.

Kjo vitaminë mbështet funksionet e retinës së syrit dhe përmirëson shikimin.

Folati

Lëngu i karrotës dhe portokallit ofron folat, ose vitaminën B-9 që ndihmon në metabolizmin e acideve nukleike dhe amino acideve, përbërës që janë pjesë e ADN-së dhe proteinës.

Një dietë e pasur me folat e bën jetën tuaj më të gjatë.

Folati mbron kundër difekteve në lindje dhe komplikimeve të tjera tek femrat shtatzënë.

Një gotë normale me lëng karrote dhe portokalli përmban 146 mikrogram folat ose 37 përqind të dozës së rekomanduar ditore.

Vlera të tjera


Pirja e lëngut të karrotës dhe portokallit ofron ushqyes të tjerë të dobishëm për qarkullimin e gjakut. Ky lëng përmban 732 miligramë kalium, ose 16 përqind të dozës së rekomanduar ditore.

Kaliumi ul tensionin e gjakut dhe ndjeshmërinë ndaj ndikimit të kripës në rritjen e tensionit.

Jeni në kërkim të një recete të thjeshtë dhe të shijshme të cilën mund ta ndani me të gjithë familjen?

Karrotat dhe portokallet, në sasi të barabarta, funksionojnë mirë së bashku dhe janë një burim i shkëlqyer i vitaminës C e cila ndihmon organizmin të përthithë më mirë hekurin.

Të dyja ofrojnë beta karoten që kthehet në vitaminë A dhe ju ndhmon të keni një paraqitje rinore nëpërmjet sasive të larta të kolagjenit dhe sistemit të fuqizuar imunitar.

Përbërësit:

• 2 Karrota
• 2 Portokalle

Qërojini portokallet dhe shtoni të gjithë përbërësit e tjerë në shtrydhësen e frutave.

Receta e lëngut të karrotës, portokallit dhe xhenxhefilit

Koha e nevojshme: 5 minuta
Racionet: 2

Përbërësit

• 6 karrota
• 1 portokall
• 1 copë xhenxhefil
• 1 kastravec nëse dëshironi

Udhëzimet

Pasi keni qëruar portokallet dhe larë karrotat, shtoni të gjithë përbërësit në shtrydhësen e frutave.

Nëse dëshironi mund të qëroni edhe kastravecin dhe xhenxhefilin. Përzijeni lëngun dhe pijeni menjëherë që të mos lejoni oksidimin e tij./AgroWeb.org

Zupa Shtëpie – Kupat e Ëmbla me Biskota e Reçel

Zupa shtëpie, një ëmbëlsirë krejt e lehtë, e kombinuar në mënyrë fantastike me arra, reçel dhe biskota për të kënaqur shijen në çdo kohë të ditës.

E shoqëruar me kafe, çaj apo duke e shijuar edhe vetëm, kjo ëmbëlsirë është ndër më tradicionalet, e përgatitur shpesh nga amvisat në shtëpi dhe një nga më të preferuarat në pastiçeritë shqiptare.

Fantastike në servirjen e saj si gosti në mikpritjen e miqve ashtu si edhe në servirjen e saj në fund të drekave e darkave familjare.

Një shije krejt tjetër, kremoze falë qumështit si përbërës kryesor të saj dhe e pasuruar me disa nga përbërësit më të shijshëm të kuzhinës, arrat e biskotat e thërrmuara si dhe reçeli unik shqiptar i qershisë gjithashtu.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën fantastike të përgatitjes së zupave. Kjo është një ëmbëlsirë që përgatitjen krejt lehtë dhe shpejt për të ëmbëlsuar familjen dhe më të dashurit gjithashtu.

Përgatitja e Zupave në Shtëpi

Përbërësit

1.5 litra qumësht

2 të verdha veze

10 lugë sheqer

7 lugë niseshte

1 lugë kafeje vanilje

1 pako biskota të thjeshta të thërrmuara

Një grusht arra të thërrmuara

Reçel qershie

Kanellë

Përgatitja

Si fillim në fundin e tasave të zupave hedhim një shtresë me biskota të thërmuara.

Hedhim qumështin në tenxhere dhe e vendosim në zjarr të ngadaltë, shtojmë dy të vërdheat e rrahura të vezëvem sheqerin dhe niseshten.

Gjithë masën e përzjejmë pa ndërprerje derisa masa të trashet dhe të bëhet kremoze.

Kur masa bëhet kremoze shtojmë vaniljen dhe vijojmë të përzjejmë për pak sekonda.

E heqim tenxheren nga zjarri dhe nisim mbushjen e kupave.

I mbushim të gjitha me krem deri në gjysmë e më pas hedhim një shtresë me biskota të thërmuara dhe pak reçel qershie.

Më pas hedhim pjesën tjetër të kremit duke mbushur gjysmën e kupave. Në fund shtojmë sërish një shtresë me biskota të thërmuara, arra dhe nga një lugë të vogël me reçel qershie.

Zupat, pasi janë ftohur futen në frigorifer dhe konsumohen të ftohta./AgroWeb.org

Laboti – Barishtja Shqiptare Shumë e Kërkuar

Laboti i egër është njohur më parë si bar i keq, por mund të konsiderohet si një barishte e nënvlerësuar, pikërisht prej faktit se në të vërtetë, ai përmban shumë vlera shëndetësore.

Konsumatori shqiptar mund të thuhet që ia ka njohur vlerat labotit të egër duke e përfshirë atë në gatime të ndryshme.

Në vendin tonë, laboti i egër rritet vetë, pranë bimëve të tjera, ndërkohë që në botë laboti kultivohet për farat e tij.

Laboti është një nga barishtet më të kërkuara në tregun shqiptar dhe renditet në të njëjtën kategori me lëpjetën, pazinë, hithrat dhe lakrat e egra.

Laboti i egër ofron shumë të mira për organizmin e njeriut, të listuara më poshtë nga AgroWeb.org:

Pastron gjakun

Gjethet e labotit të egër kanë veti pastruese për organizmin. Lëngu i përftuar prej tyre është i rëndësishëm për pastrimin e gjakut.

Mjaftojnë katër deri në pesë gjethe të labotit të egër për të shfrytëzuar lëngun dhe pastruar gjakun.

Është i pasur me minerale të rëndësishme

Laboti i egër përmban shumë minerale të rëndësishme siç janë : kalciumi, hekuri, kaliumi, fosfori, magnezi dhe zinku.

Përmirëson oreksin

 Dëshira për ushqim dhe nevoja për të ngrënë bazohen tek një proçes i natyrshëm dhe i nevojshëm siç është ruajtja e ekuilibrit të energjisë.

Nëse vuani nga problemet me oreksin atëherë shtoni labotin e egër në ushqimin tuaj të përditshëm.

Gjethet e labotit të egër mund të përdoren në sallata me domate, kripë dhe lëng limoni.

Përmirëson nivelet e hemoglobinës

Nivelet e hemoglobinës në gjak përmirësohen duke rritur dozën e ushqimeve të pasura me hekur.

Përfshirja e hekurit në dietën tuaj është një mënyrë shumë e lehtë për të rritur prodhimin e hemoglobinës.

Laboti i kuq përmban sasi të mira hekuri që e bëjnë atë ideale për të rritur hemoglobinën.

I pasur me aminoacide

Aminoacidet dhe proteinat konsiderohen si shtyllat e jetës.

Organizmi ynë ka nevojë për këta dy elementë që të realizojë shpërbërjen e ushqimit, rritjen dhe zhvillimin, ripërtëritjen e indeve dhe funksioneve të tjera të trupit.

Gjethet e labotit kanë një sasi domethënëse aminoacidesh, përkatësisht: tryptophan, phenylalanine, methonine, theonine, threonine, leucine, isoleucine dhe valine.

Përdorimet në mjekësinë popullore

Lëngu i gjetheve të labotit përdoret në mjekësinë popullore kundër paraziteve intestinalë.

Nëse fëmijët tuaj vuajnë nga ky problem, atëherë duhet të konsumojnë labot të egër rregullisht për disa ditë.

Si ta konsumoni: Merrni 10-15 ml lëng të gjetheve të labotit.  Shtoni kripë deti dhe pijeni tre herë në ditë pas çdo vakti.

Ruan shëndetin e sistemit tretës. Gjethet e labotit të egër janë ideale për mëlçinë, tëmthin dhe shpretkën.

Nëse dëshironi të ruani shëndetin e sistemit tretës, atëherë duhet të konsumoni 10 ml të lëngut të gjetheve të labotit të egër.

Kundër gurëve në veshka. Laboti i egër ndihmon dhe funksionon kundër gurëve në veshka.

Merrni gjethet, shtypini dhe grijini deri sa të nxjerrin lëng dhe merrni 10-15 mg në ditë me ose pa ujë.

Efektet anësore të labotit të egër

Këto gjethe janë të pasura me acid oksalik dhe kanë tendencën të lidhen me kalciumin dhe ulin praninë e tij në organizëm.

Për këtë arsye, laboti i egër nuk sugjerohet të konsumohet gjatë shtatzanisë.

Farat e labotit të egër mund të shtypen dhe të bëhen pluhur pasi funksionon si maja’ bimore, rrjedhimisht për t’u përfshirë në përgatitjen e bukëve dhe petullave.

Laboti i egër i ngjan spinaqit dhe mund të gatuhet apo konsumohet si i tillë.

Kërkoni për labot të egër me gjethe dhe maja të buta të cilat janë të ngrënshme./AgroWeb.org

Lëkura e Qepës – Si ta Përdorni për Shëndet të Mirë

Gjëja e parë që bëjmë kur duam të hamë qepë është ta qërojmë atë. Lëkura e qepës hidhet në kosh, por për fat të keq ky është një hap i gabuar sepse ajo përmban shumë vlera ushqimore.

Ekspertët e AgroWeb.org tregojnë se shtresa e jashtme e lëkurës së qepës përmban sasi të mëdha antioksidantësh që promovojnë mirëqenien e përgjithshme të organizmit dhe e mbrojnë atë nga sëmundjet.

Lëkura e qepës fuqizon aftësitë vetë-shëruese të trupit madje mund të mbrojë edhe nga disa forma të sëmundjeve tumorale.

Ajo përmban fibër të tretshme dhe flavonoidë që promovojnë elasticitetin e lëkurës duke ju dhuruar një paraqitje të re dhe pa akne.

Kërkimet e AgroWeb.org konfirmojnë se shtresa e jashtme e qepës është shumë e pasur me flavonoidë dhe kuercetinë, dy flavonoidë të rëndësishëm dhe antioksidantë që luftojnë inflamacionin.

Kuercetina lufton radikalet e lira në gjak dhe inflamacionin.

Ajo ul stresin oksidues që shkakton sëmundje si ateroskleroza, sëmundje të zemrës, infeksione të prostatës, ulçerë në stomak, diabet dhe problemet me syrin.

Lëkura e qepës funksionon edhe kundër alergjive, azmës dhe simptomave të tyre.

Çaji i lëkurave të qepës ndihmon gjithashtu në alkalizimin e pehashit të sistemit tretës dhe pastrimin e zorrës së trashë.

Shkencëtarët po studiojnë rolin e kuercetinës në uljen e kolesterolit në gjak dhe tensionit të gjakut por edhe inflamacionin.

Për më tepër, ata besojnë se lëkura e qepës përmirëson rritjen e muskujve, parandalon disa lloje të sëmundjeve të rënda dhe trajton depresionin.

Lëkura ngjyrë kafe dhe shtresat e jashtme të qepës përmbajnë shumë fibër, flavonoidë dhe antioksidantë, por edhe vitaminat A, C dhe E që mbrojnë qelizat e kuqe nga radikalet e lira.

Lëkura e qepës e mban lëkurën më të re dhe përmirëson funksionet e trupit.

Fuqia e lëkurës së qepës

Kuercetina te lëkura e qepës ul tensionin e gjakut dhe parandalon bllokimin e arterieve. Ngrënia e qepës ul rrezikun e:

Sëmundjeve të zemrës

Tumoreve të zorrës së trashë

Mbipeshës

Diabetit të tipit 2

Problemeve gastrointestinale

Lëkura e qepës lufton qelizat kancerogjene, mykun, bakteret dhe shërben si antioksidant.

Si të përgatisni çajin me lëkurën e qepës

Lëkura e qepës është detoksifikuese dhe mund të konsumohet si çaj.

Receta:

Qëroni qepën dhe lëkurat vendosini në një kavanoz

Mbusheni me ujë dhe lëreni kavanozin në frigorifer për 12 orë.

Lëkurat do të lëshojnë ushqyesit në ujë.

Kullojeni lëngun dhe shtoni mjaltë.

Pijeni përpara fjetjes./AgroWeb.org

Shëndeti i Mëlçisë – Ushqimet Më Të Mira Kurative

Mëlçia është një organ aq i rëndësishëm sa ndonjëherë duket sikur ajo i ka frerët e pushtetit në organizëm.

Mëlçia kryen një sërë detyrash dhe funksionesh, duke nisur që nga prodhimi i proteinave, kolesterolit, ruajtjes së vitaminave, mineraleve dhe karbohidrateve.

Ajo shpërbën toksinat që shoqërojnë alkolin, ilaçet apo nënproduktet natyrale të metabolizmit. Mbajtja në formë e mëlçisë është tejet e rëndësishme për shëndetin. Ky artikull i AgroWeb.org rendit ushqimet më të mira që sigurojnë shëndetin e mëlçisë.

Çaji

Çaji konsiderohet si i dobishëm për shëndetin, por studimet kanë treguar se ai është plot vlera veçanërisht për mëlçinë.  Një studim zbuloi se pirja e 5-10 filxhanëve me çaj mali në ditë përmirësonte treguesit e shëndetit të mëlçisë në gjak.

Boronicat

Boronicat përmbajnë anthocianinë, antioksidantë që u japin këtyre frutave të pyllit ngjyrat e tyre të veçanta. Këto antioksidantë ofrojnë shumë vlera shëndetsore.

Konsumi i këtyre frutave për 3-4 javë e mbron mëlçinë nga dëmtimet. Për më tepër, boronicat rrisin ndërveprimin e qelizave imunitare dhe enzimave antioksiduese.

Rrushi

Rrushi, veçanërisht ai me ngjyrë të kuqe ose vjollcë përmban një sërë substancash mirëbërëse siç është resveratroli që ka një larmi vlerash për shëndetin e njeriut. Shumë studime kanë treguar se rrushi dhe lëngu i tij ndihmojnë mëlçinë.

Lëngu i panxharit

Sipas të dhënave të AgroWeb.org. lëngu i panxharit është një burim nitrati dhe antioksidantësh që mbajnë emrin betalainë që mundet të përmirësojë shëndetin kardiovaskular dhe pakësojë dëmin oksidues dhe inflamacionin.

Është e arsyeshme të mendohet që ngrënia e panxharit në vetvete ka të njëjtat efekte shëndetsore. Lëngun e panxharit mund ta përgatisni vetë në shtëpi.

Perimet

Perime si lakra e vogël, brokoli ose barishtet janë të njohura për përmbajtjen e lartë të fibrës dhe shijen karakteristike.

Ato kanë substanca bimore mjaft të rëndësishme. Ekstraktet e lakrës së vogël dhe brokolit rrisin nivelet e enzimave detoksifikuese dhe mbrojnë mëlçinë nga dëmtimet.

Arrorët

Arrorët janë të pasur me yndyrna, substanca bimore dhe ushqyes, duke përfshirë këtu vitaminën E, një antioksidant i fuqishëm. Kjo larmi përbërësish i jep organizmit, veçanërisht zemrës dhe mëlçisë shëndet të mirë.

Peshku

Peshqit që kanë një nivel të lartë yndyre janë të mirë për mëlçinë. Studimet kanë treguar se ato ndihmojnë në parandalimin e akumulimit të yndyrnave të rrezikshme, ruajnë nivelin e enzimave, luftojnë inflamacionin dhe përmirësojnë rezistencën e insulinës.

Vaji i Ullirit

Vaji i ullirit konsiderohet i shëndetshëm, sepse ka shumë vlera dhe ndikim në shëndetin e zemrës dhe të metabolizmit. Ky vaj ka ndikim pozitiv në mëlçi.

Akumulimi i yndyrnave në mëlçi është faza e parë e sëmundjes së saj. Ndaj ndikimi i vajit të ullirit në shëndetin e mëlçisë, por edhe aspekteve të tjera të shëndetit, e bën atë të rëndësishëm për një ushqyerje të shëndetshme./AgroWeb.org

Lulelakër me Vezë Për Një Mëngjes Plot Shëndet  

Një mëngjes i lehtë, padyshim i shijshëm e mbi të gjitha i pasur në vlera ushqyese.

Një mënyrë fantastike për të mbajtur trupin dhe organizmin në formë, për të nisur ditën mbarë me energji dhe shëndetshëm.

Kjo pjatë përbëhet nga dy përbërës fantastik në vlera ushqyese, vezë dhe lulelakër.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën e thjeshtë të përgatitjes së lulelakrave me vezë krejt lehtë në shtëpi.

Përgatitja e Lulelakrave me Vezë Për Mëngjes

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë për 4-5 persona)

1 kg lulelakër

2-3 lugë gjelle me miell

3 kokrra vezë

2-3 lugë gjelle djathë

2-3 filxhanë kafeje me vaj ulliri

Kripë

Piper

Djathë i bardhë (sipas preferencës)

Përgatitja

Lulelakra pastrohet nga gjethet dhe i hiqet kërcelli.

Tufat e mëdha të luleve ndahen në disa pjesë.

Lahen në ujë të ftohtë dhe lihen të zjejnë në ujë të valuar me kripë (15-20 minuta).

Lulelakra hiqet nga zjarri, kullohet uji dhe e nxehtë vendoset në një pjatë që të ftohet.

Ndahet në feta të vogla, të cilat spërkaten me pak kripë, piper, djathë të bardhë të thërrmuar ose djathë kaçkavall të grirë.

Më pas kalohen në miell, në vezët e rrahura dhe skuqen nga të dyja anët. Shoqërohen me domate dhe kastraveca të freskët.

Vlerat ushqyese të lulelakrës dhe vezëve

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe nuk ka mëngjes më të këndshëm se vezët, sido të jenë të gatuara.

Vezët janë një burim i shkëlqyer i kompleksit të proteinave cilësore dhe nga ana tjetër ofrojnë pak kalori. Një vezë e plotë përmban 5.5 gramë proteinë dhe 68 kalori.

Një filxhan me lulelakër të gatuar përmban 28 kalori.

Në të gjenden 2 gramë proteina dhe 12 përqind të dozës ditore të fibrës. Lulelakra është një burim i mirë i vitaminës C.

Në një racion të vetëm, do të mund të plotësoni të gjithë dozën e nevojshme ditore.

Vitamina K është e domosdoshme për një zemër të shëndetshme dhe kocka të forta.

Folati dhe vitamina B6 që gjenden tek lulelakra janë gjithashtu të rëndësishme për një metabolizëm dhe gjak të shëndetshëm. /AgroWeb.org

Zog Fshati me Pilaf në Tavë Balte – Shije nga Tradita

Një aromë e mrekullueshme që mbush gjithë shtëpinë, e që të ndjell me shijen fantastike për t’iu drejtuar menjëherë tryezës së ngrënies.

Një nga traditat e hershme të kuzhinës shqiptare, tipike e fshatrave në të gjithë vendin. Dikur ky gatim përgatitej nga gratë e fshatit kur shtëpinë e vizitonin mysafirë.

Sot, kjo recetë është shndërruar ndër më populloret e restoranteve tradicionalë shqiptare, shija e të cilës lë pa mend këdo që e provon veçanërisht turistët e huaj.

Një kombinim perfekt i mishit të njomë të zogut të fshatit dhe pilafit të shkrifët të përgatitur me lëngun e tij.

I plotësuar me domate të freskëta, erëza të ndryshme të freskëta, kjo pjatë i lë pak vend fantazisë për shijen e saj pasi të përfshin tërësisht ndërsa të tërheq së bashku nepsin dhe oreksin.

Ky gatim shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer me më të mirat zahire të kuzhinës shqiptare, duke nisur nga turshitë e përgatitura vet, tek salca e freskët e kosit, e patatet e furrës dhe deri tek sallatat e freskëta si ajo jeshile, spinaq e rukola apo edhe perimet e pjekura apo të zgarës.

AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë përgatitjen e kësaj recete tradicionale krejt lehtë në shtëpi. Ideale do të ishte përgatitja e saj në tavë balte por padyshim me një shije të mrekullueshme ajo përgatitet edhe në një tavë të zakonshme pjekjeje.

Përgatitja e Zogut të Fshatit me Pilaf

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

Zog fshati 500 gr

Oriz 500 gr

Gjalpë 3-4 lugë gjelle

2-3 kokrra domate të freskëta (mund t’i shtoni sipas preferencës)

Kripë

Piper

Përgatitja

Zogu pasi përcëllohet në zjarr në mënyrë që të pastrohet plotësisht nga mbetjet e pendëve.

Pastrohet dhe lahet me ujë të rrjedhshëm dhe më pas ndahet në copa.

I hidhet kripë dhe piper nga brenda dhe jashtë  dhe skuqet me gjalpë nga të gjitha anët.

Herë pas here i hidhet pak ujë që të mos ngjitet lëkura.

Kur të skuqet mirë shtohen domatet (nëse preferoni mund ta përgatisni këtë recetë edhe pa domate).

Kontrollojeni për kripë dhe piper nëse ka nevojë për t’i hedhur akoma apo jo. Hidhini ujë derisa të mbuloheni dhe lëreni të zjejë për 30 minuta.

Më pas, në një tavë shtoni orizin dhe kaurdiseni me pak gjalpë duke e futur në furrën e parangrohur më parë.

Kaurdiseni për 4-5 minuta derisa orizi të ketë marrë plotësisht nxehtësinë e furrës dhe të jetë zverdhur pak.

Në tavën me oriz shtoni copat e zogut të fshatit, si dhe lëngun e zogut në masën 1 gotë oriz dhe dy gota lëng.

Futet në furrë dhe piqet derisa orizi të përthithë lëngun e zogut të fshatit. Kujdesuni që tavën të mos e lini të thahet shumë dhe kur ta hiqni nga furra orizin ta kaurdisni me pak gjalpë të freskët./AgroWeb.org

Shtimi i Rasteve me Anemi – Ushqimet që Duhet të Përdorni

Anemia është sëmundja që lidhet me uljen e numrit të rruazave të kuqe të gjakut dhe pakësimin e përqindjes së hemoglobinës.

Së fundmi është kthyer në një nga problemet shëndetësore kryesore të shqiptarëve bazuar në të dhënat e mbledhura nga AgroWeb.org dhe kontaktet me mjekët e specializuar në qendrat e kujdesit shëndetësor të vendit.

Të prekurit nga anemia kanë lëkurë dhe mukoza të zbehura, lodhen shpejt, ndjejnë këputje dhe apati, nuk kanë oreks dhe shfaqin ulje të presionit arterial.

Ata që vuajnë nga anemia kanë edhe rrahje të shpejta të zemrës, vështirësi në frymemarrje, dhimbje koke, marrje mendsh dhe shikim të turbullt.

Anemia sjell uljen e përqendrimit të oksigjenit në gjak dhe në inde, duke lehtësuar zhvillimin e infeksioneve të ndryshme.

Specialistët e Shëndetit Publik tregojnë për AgroWeb.org se shtimi i rasteve të anemisë së fundmi ka lidhje me problemet në ushqim.

Një faktor kryesor është mosmarrja prej organizmit e lëndeve të nevojshme ushqimore, të vitaminave dhe mineraleve, sidomos të hekurit.

Gjendja anemike përcaktohet saktë vetëm nga analiza laboratorike e gjakut, që tregon numrin e rruazave të kuqe.

Në forma të lehta dhe mesatare nuk ka nevojë për regjim shtrati, por duhet patur duhet kufizuar aktiviteti fizik. Për format më të rënda duhet patjetër regjim shtrati ose trajtim mjekësor.

Të ushqyerit kundër Anemisë

Ushqimet duhet të jenë të pasura me vitamina, minerale dhe sidomos me proteina. Anemikët duhet të konsumojnë vezë, peshk, qumësht, gjalp të freskët, lakra të freskëta, spinaq, karota, brokoli, panxhar dhe shumë fruta.

Trajtimet me produkte të Natyrës

Mjekësia tradicionale përdor disa bimë që përmirësojnë aneminë dhe rruazat e kuqe të gjakut.

1. Merrni 1-2 lugë kafeje prej bimës së bluar të pelinit. Hidheni në një gotë ujë dhe zijeni për 15min. Përdoreni 3 herë në ditë nga 1 lugë gjelle, gjysëm ore para buke. Kura vazhdon 1-2 muaj rrjesht, deri në përmirësimin e plotë.

2. Merrni 1 lugë gjelle nga fletet e grimcuara të thata të hithrës. I zieni në një gotë me ujë për 15min. Pasi ta filtroni, ëmbëlsojeni me pak mjaltë. Pijeni 3 herë në ditë nga 1 gotë për 1 muaj rrjesht.

3. Rrënjët e Sanzës (Gentiana Lutea) shërbëjnë për aneminë. Merrni 10 gr me bimë të bluar. Zijeni në 1 litër uje për 15min. Kullohet dhe pijeni 2-3 filxhana në ditë para buke./AgroWeb.org

Ngurtësimi I Mjaltit – Si Qëndron E Vërteta

Shumë njerëz nuk i kuptojnë arsyet që qëndrojnë pas hollimit apo dendësisë së tepruar të mjaltit.

Disa njerëz janë të mendimit se mjalti i trashë është i papërpunuar, ndërsa mjalti i hollë është përpunuar në ngrohje dhe mund të mos jetë cilësor.

Mjalti artizanal puro nuk është gjithnjë më i trashë se mjalti i përpunuar. Mjalti i ngrohtë mund të jetë më i lëngshëm, por gjithsesi kur ftohet ai arrin të kthehet në dendësinë e mëparshme.

Rrjedhimisht, dendësia nuk është mënyra e vetme për të vërtetuar nëse mjalti është puro ose i pasterizuar.

Trashësia e mjaltit varet nga burimi i nektarit. Pikë së pari, mjalti ndikohet nga vendi, moti, lagështia, reshjet, toka dhe ambienti. Së dyti, lloji i luleve ka një rol përcaktues në trashësinë e mjaltit.

Disa lloje të mjaltit me bazë lule nga vende të ndryshme të botës janë më të trashë në krahasim me të tjerët. Për shembull, mjalti i akacias është më i lëngshëm se llojet e tjera.

Disa lloje të mjaltit të luleve kanë tendencën të kristalizohen më shpejt se të tjerët dhe temperaturat e ftohta e përshpejtojnë këtë proces, veçanërisht ato nën 10 gradë Celcius.

Në klima të ngrohta, ku temperaturat arrijnë mbi 30 gradë Celcius, mjalti qëndron i lëngshëm për shumë kohë.

Nëse mjalti ka formuar kokrra atëherë vendoseni kavanozin me mjaltë në një enë me ujë të ngrohtë në temperaturë 30-35 gradë Celcius.

Koha e grumbullimit

Një tjetër arsye që e bën mjaltin të hollohet më tepër seç duhet është grumbullimi i tij nga hojet në një kohë të papërshtatshme.

Bletët i përplasin krahët e tyre në koshere për të inkurajuar avullimin e ujit deri sa mjalti të bëhet më i përqendruar dhe më pas i mbulojnë hojet me dyll.

Nëse mjalti mblidhet përpara avullimit të plotë të ujit, atëherë përmbajtja e lagështisë do të jetë e lartë.

Ndaj, mjalti i hollë e i lëngshëm nuk është gjithnjë tregues i falsifikimit ose i sheqerosjes. Kjo do të thotë se dendësia e mjaltit nuk duhet të jetë gjithnjë vendimtare për pastërtinë ose cilësinë e mjaltit.

Bakteret e kanë të pamundur të riprodhohen tek mjalti falë përbërjes së tij, ndaj natyrshëm lind pyetja përse kompanitë e mëdha e pasterizojnë mjaltin? Pasterizimi është më shumë një çështje marketingu.

Disa lloje të mjaltit kristalizohen më shpejt dhe një gjë të tillë konsumatorët e perceptojnë si defekt. Pasterizimi vonon kristalizimin dhe ruan paraqitjen e këndshme të mjaltit të reklamuar nëpër rafte.

Prodhuesit artizanalë të mjaltit në Shqipëri habiten gjithnjë kur i pyet nëse mjalti është puro apo i pasterizuar. Habia qëndron në faktin se mjalti nuk ka nevojë të pasterizohet.

Kuriozitet – A janë të ngrënshme hojet?

Po, hojet janë plotësisht të ngrënshme. Bletët e bëjnë dyllin e tyre nga nektari. Disa njerëz i kafshojnë dhe përtypin hojet duke larguar vetëm dyllin e fortë./AgroWeb.org

Patatja E Kuqe – E Fuqishme Në Vlera Në Fushat e Divjakës

Të mençur, punëtor e të zotë, fermerët e Divjakës po kapërcejnë traditën e kultivimit të prodhimeve tipike bujqësore shqiptare duke e zgjeruar atë me produkte të tjera risi, të njohura për konsumatorët shqiptarë nga tregjet e huaja ose prodhimet e importit.

Patatja e kuqe kushton më shumë se patatja normale dhe vlerat ushqyese të saj janë më të mëdha. Ndaj dhe ky fakt përbën një shtysë të madhe për fermerët shqiptarë.

Aktualisht, ky varietet i veçantë për prodhimet shqiptare po kultivohet në Divjakë.

Një shembull suksesi në këtë drejtim është rasti i fermerit Ristan Janko, i cili është edhe prodhuesi më i madh i patates së kuqe në Divjakë.

Nisma e tij e suksesshme erdhi si përgjigje e kërkesës së tregut për prodhimet e reja bujqësore.

Në Shqipëri, konsumi i patates së kuqe si dhe varieteve të tjera të saj, siç është ajo e ëmbël janë në rritje dhe nënat e reja, i fusin këto varitete në dietën e fëmijëve të tyre që kur ata janë në moshën 1 vjeç.

Ndaj dhe ky fakt mund të përbëjë një shtysë të madhe për fermerët shqiptarë. Aktualisht, ky varietet i veçantë për prodhimet shqiptare po kultivohet në Divjakë.

Vlerat e Patates së Kuqe

Patatet e kuqe janë një burim i fuqishëm i hekurit dhe vitamisë C. Duke marrë mjaftueshëm hekur përmes dietës ushqimore ditore qelizat e kuqe të gjakut fitojnë gjallëri në mirëfunksonimin e tyre.

Hekuri gjithashtu ndihmon organizmin të marrë më shumë energji. Vitamina C ndihmon organizmin që të përthithë hekurin  si dhe ndihmon indet që të rrisin nivelin e prodhimit të kolagjenit.

Patatet e kuqe përmbajnë gjithashtu minerale esenciale ndërsa kanë sasi domethënëse zinku. Ai luan një rol të rëndësishëm në forcimin e sistemit imunitar, sistemin nervor dhe shërimin e plagëve gjithashtu.

Kaliumi dhe fibrat tek patatet e kuqe kanë përfitime të mëdha shëndetësore për shëndetin kardiovaskular.

Kaliumi ndihmon në rregullimin e nivelit të presionit të gjakut dhe një dietë me nivel të ulë kaliumi nxit problemet e presonit të lartë të gjakut, një faktor risku për sëmundjet e zemrës.

Gjithashtu kaliumi tek patatet e kuqe ndihmon në forcimin e muskujve, përfshirë këtu indet muskulare të zemrës dhe enëve të gjakut.

Këshilla Gatimi

Ziejini, piqini ose përgatitini në avull patatet e kuqe për të përfituar prej tyre vlerat më optimale shëndetësore.

Të tjera metoda gatimi, si skuqja kërkojnë përdorimin e vajit të ullirit për një pjatë të shëndetshme.

Kur i përgatisni në avull, lërini derisa të zbuten tërësisht dhe më pas shtypini me gjithë lëkurë – lëkura e kuqe e këtyre patateve ka të tjera vlera të shtuara ushqyese.

Mund t’i përdorni gjithashtu në supa apo gjellë të ndryshme për një shije superiore dhe vlera gjithashtu./AgroWeb.org

Pasta Flora – Ëmbëlsira me Shije Magjike

Pasta Flora është një ndër ëmbëlsirat më të preferuara të shqiptarëve.

E thjeshtë për t’u përgatitur, fantastike për t’u shijuar me një filxhan kafeje apo çaji në çdo kohë të ditës.

Është ëmbëlsira ideale për të pritur miqtë dhe për të ëmbëlsuar më të dashurit në familje.

Kjo ëmbëlsirë është shndërruar tashmë në një traditë të kuzhinës shqiptare.

Pasta Flora në fakt është një tartë e përbërë nga një petë brumi e shkrifët e mbushur me reçelra të ndryshëm.

Shija e kësaj ëmbëlsire është si ajo e një biskote të shkrifët të kombinuar me reçel.

Përgatitja e kësaj ëmbëlsire do të shtonte edhe më shumë atmosferën duke e shijuar në familje apo mes miqsh.

Agroweb.org ju sugjeron më poshtë recetën tipike të përgatitjes së pastës Flora në shtëpi.

Përgatitja e Pastës Flora në Shtëpi

Përbërësit

2 gota ujë me miell

5 lugë gjelle sheqer

2 filxhanë kafeje margarinë

1 kokërr vezë

Gjysmë luge kafeje me sodë

5 lugë gjelle me kos

Një tas mesatar me reçel (lloji i reçelit zgjidhet sipas preferencës)

Përgatitja

Në një tas të madh rrahim si fillim vezën, më pas shtojmë sheqerin dhe sodën, i përzjejmë dhe shtojmë kosin.

Vijojmë përzjerjen derisa masa është bërë homogjene.

Në vijim, masën e përgatitur e shtojmë nga pak tek mielli që kemi vendosur në një tas dhe përgatisim brumin me dorë.

Pasi brumi është shndërruar në një masë të njëtrajtshme e hapim në tavolinën e punës në formën e një pete të trashë, e cila nuk duhet të jetë më e trashë se një centimetër.

Para se të hapim petën kujdesemi që mënjanë të lëmë një masë brumi më vete, të cilën do ta përdorim për shiritat që do vendosim mbi tartë.

Petën e përgatitur e vendosim në një tavë. Sipër saj shtrojmë masën e reçelit. Në fund marrim brumin që kemi lënë mënjanë, e ndajmë në shirita të hollë dhe e vendosim në formën e rombave (si në foto) mbi reçelin që kemi shtruar.

Shiritat nëse dëshironi mund t’i lyeni me vezë me ndihmën e një furçe kuzhine.

Piqet në furrë, derisa shiritat e sipërm të marrin ngjyrë të artë në të kuqërremtë përreth 40 minuta.

Pritet në pjesë dhe serviret kur është e ftohtë./AgroWeb.org

Bërdullaku, Barishtja Shqiptare e Mirësisë

Bërdullaku është nga ato barishte me gjethe dhe kërcenj vërtet joshës.

Kjo barishte, që rritet nëpër lëndina dhe kopshte, është një thesar i vërtetë për njerëzit që janë në kërkim të burimeve të egra natyrale të ushqimeve.

AgroWeb ka përgatitur këtë material me të dhëna mjaft interesante dhe receta që lexuesit dhe konsumatorët ta vlerësojnë më shumë këtë barishte fantastike.

Emri botanik i bërdullakut është Portulaca oleracea. Portulaca vjen nga Latinishtja që do të thotë “portë” ndërsa Oleracea do të thotë “perime e kuzhinës.”

Në lashtësi, bërdullaku njihej për vlera shëruese, madje disa historianë të asaj kohe ishin të bindur që kjo bimë dhe lulet e saj duheshin mbajtur në rroba për të mbajtur të keqen larg.

Bërdullaku ka kërcenj të kuqërremtë dhe të butë, lule të verdha me nga pesë petale në formë ovale me një gjërësi prej 6 milimetrash.

Në varësi të shirave, lulet çelin shpesh gjatë gjithë vitit. Lulet hapin petalet e tyre kryesisht në orët e para të mëngjesit, kur farat që mbrojnë me fanatizëm janë të pjekura mjaftueshëm.

Kjo barishte ka krejt pak kolesterol. Është një burim i shkëlqyer i tiaminës, niacinës, vitaminës B6 dhe folatit.

Bërdullaku përmban vitaminë C, A, riboflavinë, kalcium, hekur, magnez, fosfor, kalium, bakër dhe mangan.

Një nga gjërat që ngjall shumë kuriozitet për bërdullakun është se kjo bimë ka më shumë acide yndyrore Omega 3 se sa çdo bimë tjetër e njohur në planet.

Në mbrëmje, gjethet përthithin dioksidin e karbonit dhe e transformojnë atë në acid malik (që i jep mollëve thartësinë karakteristike) dhe gjatë ditës atë e kthejnë në glukozë.

Nëse e mblidhni bimën në mëngjes herët, gjethet kanë dhjetë herë më shumë acid malik se sa po t’i mblidhni pasdite.

Kërcenjtë, gjethet dhe gonxhet e bërdullakut janë të gjitha të ngrënshme. Bima mund të përdoret e freskët në sallatë, mund të gatuhet si spinaqi dhe mund të përdoret në supë ose gatime të tjera.

Në Shqipëri, kjo bimë përdoret si perime, në mënyrë të njëjtë me spinaqin. Shërbehet me vaj ulliri ose përdoret në përgatitjen e byrekut.

Grekët e quajnë Andrakla. Ata përdorin gjethet dhe kërcinjtë me djathë feta, domate, qepë, hudhër, rigon dhe vaj ulliri. E përdorin në sallata, e ziejnë ose e gatuajnë me mish pule.

Në Turqi, e përdorin për sallata dhe për byrek. Edhe ata e gatuajnë në të njëjtën mënyrë si spinaqi.

Libanezët e njohin bërdullakun si Bakleh. E hanë të freskët në sallatë, e përdorin si garniturë ose në byreçka dhe pite.

Si të njihni bërdullakun?

Bërdullaku ngatërrohet lehtësisht me një bimë tjetër të njohur si Euphorbia maculate e cila është helmuese dhe të sëmur.

Ndonëse të dyja bimet rriten në sipërfaqen e tokës, gjethet e Euphrobia Maculate janë të vogla dhe në mes kanë njolla të kuqe.

Kërcenjtë e kësaj bime helmuese janë me push dhe lulet ngjajnë ndryshe. Një mënyrë tjetër për të bërë dallimin mes tyre është që të ndani kërcenjtë në dysh.

Kërcelli i bimës helmuese nxjerr një lëng kremoz ngjyrë të bardhë. Ndaj kini kujdes!/AgroWeb.org