Nëse po përpiqeni të rrisni masën muskulare ose të shëroni muskujt, frutat janë të vetmet që nuk ju vijnë ndërmend. Por gaboheni. Frutat janë po aq të rëndësishme sa çdo ushqim tjetër. Kaliumi që ato përmbajnë ndihmon muskujt, karbohidratet parandalojnë djegien e muskujve dhe antioksidantët i mbrojnë ato nga dëmet e oksidimit. 

Kaliumi për muskujt
Kaliumi është një mineral që promovon ekuilibrin e elektroliteve, por ai bën më suhmë se kaq. Ju keni nevojë për kalium të mjaftueshëm për të rritur nivelin e proteinave dhe masës muskulare. Çdo frut mund të plotësojë nevojën ditore për kalium por pjepri, banania, portokalli, kivi, kumbullat dhe kajsitë e thara janë veçanërisht të mira.

Karbohidrate dhe proteina
Karbohidratet i japin organizmit energji, por nëse nuk merrni mjaftueshëm atëherë trupi do të djegë muskujt për të marrë energji. Studimet tregojnë se nëse stërviteni dy herë në javë, atëherë të paktën gjysma e kalorive tuaja duhet të burojë nga karbohidratet që janë ushqyesit makro në çdo frut dhe rrjedhimisht janë një zgjedhje e shëndetshme për muskujt. Zgjidhni rrushin, dardhën, qershitë, ananasin dhe hurmat e Arabisë.

Antioksidantët mbrojnë muskujt
Stërvitja agresive shkakton reagime kimike që dëmtojnë qelizat, ndaj sigurohuni të merrni shumë antioksidantë dhe kryesisht nga ushqimi. Frutat janë më të pasurat me antioksidantë, përfshirë vitaminën C, karotenoidët dhe flavonoidët. Furnizohuni me antioksidantë që të mbroni muskujt duke konsumuar më shumë mango, qitro, mollë dhe fruta pylli.

Më shumë fruta
Mënyrat se t’i përfshini frutat në stilin tuaj të ushqyerjes janë të panumërta. Në fund të çdo vakti mund të ëmbëlsoheni me një frut. Frutat janë një zgjedhje fantastike edhe pas aktivitetit fizik. Përzijeni frutin e preferuar me kos ose pluhur proteinash dhe merrni ushqyesit për të cilat trupi ka nevojë për të ardhur në formë dhe për t’u ndjerë më i gjallëruar./AgroWeb.org