Vlerat shëndetsore të kaktusit të ngrënshëm janë të shumëanshme dhe përfshijnë mbrojtjen e zemrës, përmirësimin e shëndetit të lëkurës, rregullimin dhe përmirësimin e tretjes, forcimin e sistemit imunitar, rregullimin e aktivitetit metabolik, formimin e kockave, kurimin e pagjumësisë dhe pakësimin e inflamacionit.

Kaktusi i fikut të detit është një perime që përgatitet nga petat e buta të ‘dardhës me gjemba’ të cilat janë në ngjyrë të gjelbër ose vjollcë dhe kanë përmasat e pëllëmbës së dorës. Këto petale të forta kanë një dendësi si ajo e specave jeshilë apo bishtajave dhe përfshihen kryesisht në gatimet me vezë ose mish të skuqur.

Vlerat ushqimore të kaktusit

Gjethet e kaktusit të fikut të detit kanë një përmbajtje të lartë vitaminash dhe ushqyesish që përfshijnë riboflavinënë, vitaminën B6, bakrin, hekurin, fibrën, vitaminat A, C dhe K, kalciumin, kaliumin, magnezin dhe manganin.

Ato janë një burim i mirë i disa përbërësve organikë siç janë fitokimikatët dhe polisakaridet të cilat japin një kontribut të rëndësishëm në shëndet.

Më poshtë do të gjeni të listuara nga AgroWeb.org, përfitimet shëndetsore të kësaj perimeje të re. 

Vlerat shëndetsore të kaktusit

Tretja: Gjethet e kaktusit të fikut të detit kanë një përmbajtje të lartë fibre, sidomos të asaj dietike. Kjo e fundit është thelbësore për proçesin e tretjes, sepse ndihmon lëvizjen e zorrëve.

Rënia në peshë: Përbërës të shumtë të gjethnajës së kaktusit ndihmojnë në rënien në peshë. Fibra e bën organizmin të ndihet i ngopur dhe parandalon çlirimin e ghrelinës, hormoni i urisë.

Ndihmon sistemin imunitar: Larmia e fitokimikatëve, flavonoidët, vitamina C dhe antioksidantë të tjerë i bëjnë këto gjethe të dobishme për të gjithë sistemin imunitar. 

Metabolizmi: Një nga aspektet më të rëndësishme të gjetheve të kaktusit të fikut të detit janë vitaminat dhe mineralet. Riboflavina, niacina, dhe vitamina B6 janë përbërës të rëndësishëm të metabolizmit qelizor dhe rregullimit të funksionit të enzimave..

Forcon kockat: Mineralet tek gjethet e kaktusit përmbajnë kalcium, një mineral thelbësor për formimin e kockave të forta ose shërimin e tyre.

Përmirëson gjumin: Kjo bimë përmban magnez, një mineral i nevojshëm për gjumin dhe për njerëzit që vuajnë nga pagjumësia, ankthi kronik dhe nervozizmi. Magnezi nxit çlirimin e serotoninës në organizëm dhe rrjedhimisht rrit nivelet e melatoninës.

Inflamacioni: Lëngu i gjetheve të kaktusit luan një rol të rëndësishëm kundër inflamacionit në pjesë të ndryshme të trupit, përfshirë simptomave të artritit, lëndimeve, dhimbjeve të kyçeve dhe kontraktimeve muskulare.

Shëndeti i lëkurës: Fitokimikiatët dhe antioksidantët i transformojnë këto gjethe në një mekanizëm të mirë mbrojtës kundër simptomave të plakjes së parakohshme, siç janë njollat ose rrudhat.

Diabeti: Ekstraktet e të ashtuquajturës ‘dardhë me gjemba’ janë të fuqishme në rregullimin e nivelit të glukozës në organizëm. Pacientët që vuajnë nga diabeti i tipit 2 mund të vërejnë nivele të ulëta të glukozës pas ngrënies, dhe si rrjedhojë mund ta menaxhojnë diabetin më lehtë.

Gjethet e fikut të detit, pas pastrimit nga gjembat mund t'i zieni e t'i përdorni në sallata apo gatime të ndryshme njësoj si perimet e tjera të gjelbra./AgroWeb.org