Boronicat janë frutat që shijojnë fronin e lavdisë falë vlerave të shumta shëndetsore. Sot mund të gjeni shumë boronica të freskëta të treg. Disa i preferojnë të freskëta, disa synojnë të shijojnë lëngun e tyre si një alternativë e mirë përfitimesh shëndetësore.

Në të vërtetë, lëngu i boronicave mund të përmirësojë shëndetin e sistemit tretës, aftësitë mendore dhe pakësojë shanset e shfaqjes së sëmundjeve të zemrës.

Përmirësojë shëndetin tretës

Lëngu i boronicës është i dobishëm për sistemin tretës, thonë ekspertët e AgroWeb.org. Sipas tyre, boronicat janë një burim i pasur i taninës që lufton inflamacionin në aparatin tretës dhe pakëson mundësinë e shfaqjes së konstipacionit dhe diaresë.

Tanina përmirëson sistemin tretës duke zvogëluar ulçerën peptike tek të rriturit dhe lufton bakteret që e shkaktojnë atë.

Shëndeti i veshkave

Njerëzit që konsumojnë lëng boronice mund të përjetojnë përmirësime të ndjeshme në shëndetin e veshkave. Kjo ndodh falë antioksidantëve të njohur si proanthocianinë që luftojnë një sërë bakteresh përfshirë E. coli, dhe nuk i lejojnë ato të infektojnë sistemin urinar.

Për më tepër, lëngu i boronicës është një burim i pasur i vitaminës C që ndihmon meshkujt dhe femrat që vuajnë nga infeksionet e traktit urinar. Një racion prej 250 mililitrash lëngu 100 përqind boronice përmban 20 përqind të dozës së rekomanduar të vitaminës C.

Shëndeti mendor

Ekspertët e AgroWeb.org thonë se lëngu i boronicës përmirëson kujtesën dhe aftësitë njohëse. Ai ngadalëson zbehjen e aftësive mendore si pasojë e plakjes por edhe pakëson rrezikun e disa sëmundjeve mendore siç është ajo e Alzheimerit.

Ata sugjerojnë se përmirësimi në aftësitë mendore që ofron lëngu i boronicës, vjen falë përmbajtjes së lartë të flavononoidëve të cilët janë shumë efikasë në përmirësimin e kujtesës dhe shpejtësisë së përpunimit mendor.

Pakësojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Lëngu i boronicës është efikas në parandalimin e sëmundjeve të zemrës. Nëse e konsumoni të paktën një herë në javë, pigmenti i boronicës dhe lëngut të saj është efikas në uljen e tensionit të gjakut. Nivelet e ulëta të tensionit të gjakut, pakësojnë rrezikun e goditjes në tru dhe atakut në zemër.

Si ta përgatisni lëngun e boronicës në shtëpi:

Shpëlajini boronicat në një kullesë metalike me ujë të ftohtë e të bollshëm. Uji do të largojë pesticidet, dheun, insektet dhe çdo lloj papastërtie tjetër. Sigurohuni që gjatë kohës së shpëlarjes së boronicave të tundni kullesën në mënyrë që shpëlarja të jetë e mirë.

Më pas boronicat hidhini në një shtrydhëse frutash. Në lëng mund të shtoni pak lëng limoni jeshil sepse nxjerr në pah shijen dhe aromën e boronicave dhe e bën pijen shumë freskuese.

Ju bëftë mirë! /AgroWeb.org