nga AgroWeb më 31 gusht 2017

Fuqia Kuruese e Gjetheve të Limonit

Limoni është një agrume që përdoret dhe rritet në mbarë botën. Limoni ka qenë pjesë e mjekimeve popullore të lashta të Indisë që datojnë plot 3000 vjet më parë. Në shumë vende të ndryshme të botës, gjethet e limonit përdoren në gatime dhe lëngjet e frutave për të ...

nga AgroWeb më 17 maj 2017

Ushqimet natyrale kundër alergjive të pranverës

Myku, parazitët dhe mbetjet e lëkurës së kafshëve shkaktojnë reagime alergjike te të paktën pesëdhjetë përqind e njerëzve që vuajnë nga azma. Në raste të tjera, alergjitë nuk shoqërohen nga azma. Njerëzit preken edhe nga riniti alergjik, që shfaqet kur sistemi imunitar ngatërron barin, pem&...

nga AgroWeb më 6 shtator 2017

Mjalti i Limonit Kundër Pagjumësisë

A e keni provuar mjaltin e luleve të limonit? Mjalti i limonit bën pjesë në një grup më të madh që quhet mjaltë nga lulet e agrumeve. 1. Agrumet përfshijnë një sërë frutash, variete, kultivarë të famshëm që gjenden kryesisht në Mesdhe. Këta dru frutorë kultivohen kryesisht për prodhimin e...

nga AgroWeb më 7 shkurt 2017

Shqiptarët shpenzojnë 1,7% të buxhetit ushqimor për Agrume

Gjatë vitit të kaluar, shpenzimet e konsumit për agrume kishin një peshë prej 1,7 % brenda buxhetit të dedikuar për ushqime dhe pije jo-alkoolike. Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti i Statistikave (INSTAT), kontributin më të madh brenda kësaj kategorie e zënë shpenzimet për portokalle dhe mandarina, ...

nga AgroWeb më 24 janar 2017

Agrumet dhe Perimet Shqiptare Joshin Evropën

Agrumet dhe perimet shqiptare duket se kanë ‘rrëmbyer’ kurorën e mbretërimit të eksporteve në tregjet rajonale dhe evropiane. Prodhimi dhe eksporti i agrumeve nga zona e Konispolit ka ardhur në rritje gjatë tre viteve të fundit, duke filluar me 1.100 ton eksporte nga 10.000 ton prodhim në vitin 2014 dhe duke arritur në 5.560 ton ...

nga AgroWeb më 16 janar 2017

Shija Mahnitëse e Mini Mandarinave Shqiptare

Ato janë të mprehta në ëmbëlsinë e tyre dhe konsumohen gjërësisht në dimër dhe në pranverë. Mini Mandarinat ose siç quhen Mandarinat kumkuat janë pjesë e familjes botanike Rutaceae. Shija e tyre është e ngjashme me agrumet e tjera, por ndryshe nga ato, këto mandarina mund të hahen të plota me ...

nga AgroWeb më 10 korrik 2017

Fuqitë dhe Vlerat Fantastike të Limonit Jeshil

Limoni jeshil, apo siç njihet 'lime' është një nga agrumet më të përdorura në botë. Është më i vogli nga të gjithë agrumet dhe e ka prejardhjen nga Azia Juglindore. Së fundmi ky frut po kultivohet edhe në Shqipëri krah portokalleve, mandarinave dhe limonëve të verdhë. Më poshtë do të...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

Vlerat e Veçanta Shëndetësore të Luleve të Limonit

Lulet e limonit janë një kryevepër, jo vetëm në kuzhinë por edhe në mjekësinë popullore. Zonat qendrore dhe jugore të Shqipërisë janë të pasura me agrume dhe veçanërisht limona. Meqenëse tani është stina e lulëzimit të tyre AgroWeb.org ju sugjeron të shfrytëzoni vlerat e tyre të...

nga AgroWeb më 16 dhjetor 2016

Nerënxa - Agrumja shqiptare me vlera të mëdha

Nerënxa rritet në zonat e Mesdheut dhe është shumë e përhapur në Shqipëri, veçanërisht në Elbasan dhe në jug të vendit. Nerënxa është një pemë që i përket familjes botanike Rutaceae dhe mbetet pjesë e agrumeve. Lëkura e jashtme e frutit thahet pas heqjes së shtresës s&...

nga AgroWeb më 10 prill 2017

Limona jeshil e mandarina, lëngu magjik për imunitetin

Vështirë të gjesh dikë që nuk i preferon agrumet me një shije të thellë, të thartë e të ëmbël në të njëjtën kohë. Ato janë bujare duke na dhënë vitaminën e nevojshme C për sistemin imuntar, që na ndihmon të luftojmë të ftohtin dhe gripin. Shqipëria ësht&...

nga AgroWeb më 24 mars 2017

Shegë, Xhinxher, Agrume - Kombinimi i Jetës

Aroma delikate e shijes së portokallit lidhet në mënyrë të përkryer me intensitetin e shegës, ndërsa prania e nuancave pikante të xhenxhefilit dhe athësia e limonit i jep këtij kombinimi nota magjike. Ky kombinim vlerash është një zgjidhje e përkryer për të të dhuruar shumë dinamizëm, për t&...

nga AgroWeb më 2 shkurt 2017

Fuqia e Dyfishtë e Portokalleve Shegë

Portokallet e kuqe aq të shijshme, të njohura në Shqipëri si portokallet-shegë, janë streha perfekte e një sërë vlerash ushqimore. Një frut me të mira të dyfishta. Këto portokalle me tul të kuq i gjen në shumë tregje, ndaj duhet të lexoni patjetër për super vlerat që gjenden tek to. Çfar&...

nga AgroWeb më 12 janar 2017

Përfitimet e Pafundme nga Lëngu i Mandarinës

Kjo është stina e mandarinave. Ky frut i shijshëm pak më i vogël se portokalli mund të hahet në formën e tij të plotë ose të shtrydhet. Lëngu i mandarinës është shumë i freskët dhe hidratues. Mandarinat e Xarrës, Borshit dhe Sarandës kanë një shije që të sjellin ndërmend ver&...

nga AgroWeb më 19 maj 2016

8 Zgjidhje Organike Kundër Virozave

Temperaturat në këto ditë pranvere të bëjnë të mendosh se je në vjeshtë a dimër, madje këtë e provojnë edhe njerëzit që kolliten e tështijnë gjatë gjithë ditës prej virozave dhe ftohjeve. Kur vjen puna për t’u mbrojtur nga sëmundjet kujdesi nuk është asnjëherë...

nga AgroWeb më 8 janar 2017

Ngjyrat e Ndezura të Parajsës së Qitros

Qitroja ka një shije të mprehtë thartoshe, por me një ëmbëlsi që të befason. Ajo që të bën më shumë përshtypje tek qitroja është fakti se lëngu i këtij fruti është rivali kryesor i lëngut të portokallit, që deri më sot mban fronin e lëngut më të shëndetshë...

nga AgroWeb më 25 gusht 2017

Limoni - Fruti i Jetëgjatësisë

Nëse ekziston një frut sublim që nuk del asnjëherë nga moda, ai është padyshim limoni. Arsyet për ta dashur ose për mos ta honepsur këtë frut janë të shumta. Sidoqoftë, e vërteta është që jeta nuk ka kuptim pa shijen e limonit, e ëmbël ose e thartë qoftë ajo. Nëse jeni në kë...