nga AgroWeb më 22 gusht 2017

Alarm i KLSH - Në Shqipëri Nuk Garantohet Siguria Ushqimore

Shëndeti i konsumatorëve shqiptarë është i rrezikuar seriozisht për shkak të mungesës së garancisë së sigurisë ushqimore në vend. Kontrolli i Lartë i Shtetit ka konstatuar zyrtarisht se Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nuk arrin të garantojë sigurinë ushqimore në vend. Sipas KLSH, nga ky auditim, u ...

nga AgroWeb më 14 gusht 2017

Shenjat që Jep Trupi 1 Muaj Para Atakut në Zemër

Në Shqipëri, 9000 njerëz vdesin çdo vit për shkak të sëmundjeve të zemrës. Ataku në zemër është një nga sëmundjet më të përhapura të zemrës në vendin tonë. Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktare të shumë vdekjeve në botë. Sëmundjet kardiovaskulare p&...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Arsyet Pse Mushkonjat Përzgjedhin Kë Pickojnë

A e keni vënë re që mushkonjat ndonjëherë kanë preferenca? Nuk është imagjinatë, përkundrazi, është e konfirmuar nga specialsitët. Ekspertët e AgroWeb.org konfirmojnë gjithashtu se disa mushkonjat tërhiqen më shumë ndaj disa njerëzve se ndaj disa të tjerëve për shkak të disa ...

nga AgroWeb më 14 qershor 2017

Rreziqet që Vijnë nga Akulloret e Vjetëruara

Helmimi është rreziku kryesor që vjen nga një akullore e paketuar keq dhe e vjetëruar, ose e sezonit të shkuar. Duhet të dini që data e skadencës nuk duhet të jetë informacioni i vetëm që mund t’ju mjaftojë për të vendosur nëse një akullore është e sigurt për t’u ngrënë ...

nga AgroWeb më 31 gusht 2017

Bimët që e mbushin shtëpinë me humor të mirë

Bimët janë pjesë e rëndësishme e zbukurimit të shtëpisë apo zyrës sonë. Ato përcjellin freski dhe bukuri natyrale për çdo ambient. Përveç të qenit aksesorë të mirë zbukurues për shtëpinë, shumë bimë përmirësojnë rrjedhën e energjisë pozitive në ...

nga AgroWeb më 31 gusht 2017

Rëndësia Themelore e Vitaminës K në Shëndetin e Njeriut

Vitamina K është një vitaminë që luan një rol të rëndësishëm për shëndetin e kockave dhe të zemrës. Ekspertët e AgroWeb.org shprehen se pamjaftueshmëria e vitaminës K në organizëm mund të shkaktojë trombozë, gjakderdhje dhe probleme serioze me kockat. Disa prej shenjave dhe simptomave t&...

nga AgroWeb më 23 maj 2017

Vaji fuqiplotë i karafilit

Erëzën e karafilit (Eugenia caryophyllata) e gjejmë në formën fillestare si gonxhe të luleve rozë të kësaj bime popullore. Gonxhet thahen deri sa të marrin ngjyrën kafe dhe më pas grihen si pluhur, duke u përdorur në gatim. Prej tyre nxirret edhe vaji esencial që përdoret për një sërë kurash mjek&...

nga AgroWeb më 18 korrik 2017

Kakaoja - Vlerat e Ëmbla të Pluhurit të Hidhur

Vlerat shëndetësore të kakaos përfshijnë lehtësim nga një sërë problemesh shëndetësore, siç janë tensioni i lartë i gjakut, kolesteroli, obeziteti, konstipacioni, diabeti, azma bronkiale,sindroma e lodhjes kronike dhe një sërë sëmundjesh nervore. Kakaoja është plot vlera kur bëhet fjalë...

nga AgroWeb më 9 shtator 2017

Mbani tensionin e gjakut nën kontroll me këto kura natyrale

Nëse vuani ose jeni diagnostikuar me tension të lartë, është e natyrshme të ndiheni të shqetësuar për medikamentet që duhet të merrni për uljen e tij. Stili i jetesës luan padyshim një rol të rëndësishëm në trajtimin e tensionit të gjakut. Studimet e AgroWeb.org tregojnë se nëse mbani ...

nga AgroWeb më 14 shtator 2017

Domatet e Egra, Thesaret e Malësive të Shqipërisë

Shija e domates së egër është një kombinim mjaft interesant i domates tradicionale dhe luleshtrydhes. Në Shqipëri, domatja e egër (lat. Physalis alkekengi L.), ka emërtime të ndryshme në varësi të zonave. Në Shkodër i thërrasin shishëkuqe, në Korçë e quajnë piperkë e egër ndë...

nga AgroWeb më 30 qershor 2017

Mustaqet e Misrit Shqiptar - Më të Kërkuarat nga Italia dhe Gjermania

Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur mustaqet e misrit që në lashtësi, sepse kanë besuar fort se këto fije të holla, në dukje të rëndomta, kanë aftësi të mëdha shëruese. Edhe Shqipëria ka qenë pjesë e këtyre qytetërimeve me nuhatje të mirë ndaj produkteve të veç...

nga AgroWeb më 30 qershor 2017

Shija Shqiptare - Akullore Unike Me Çaj Mali

Çaji i malit është ndoshta pija më e famshme e nxehtë e Shqipërisë. Ka shumë njerëz që nuk heqin dorë nga çaji i malit edhe në stinën e verës, ndaj AgroWeb.org ju sugjeron ta ktheni këtë pije kombëtare në aromën më të re të akulloreve. Akullorja me çaj mali është ...

nga AgroWeb më 21 gusht 2017

Problemet në Organizëm kur mungon Kaliumi

Ndoshta nuk keni dëgjuar mjaftueshëm për kaliumin, por është e nevojshme të mësoni për të. Ky mineral është i domosdoshëm për forcën e muskujve, funksionimin e nervave dhe një sistem të shëndoshë të qarkullimit të gjakut. Kaliumi gjendet me shumicë në shumë ushqime që janë t...

nga AgroWeb më 19 prill 2017

Vaji Esencial i Portokallit Që Rikthen Humorin

E mbani mend aromën që shpërthen ndërsa qëroni një portokall? Kjo agrume plot vlera, njihet për aftësinë që ka në rikthimin e humorit, stimulimin e sistemit imunitar, luftimin e baktereve dhe në pastrimin e gjithë organizmit. Por vaji esencial i portokallit bën më shumë se kaq! Me një vend të bekuar nga ...

nga AgroWeb më 2 shtator 2017

Vlerat e Fuqishme të Çajit Shqiptar të Malit

Çaji shqiptar i malit përftohet nga gjethet e bimës së varietetit Sideritis Raeseri. Ky çaj bimor i maleve të Shqipërisë është konsumuar prej shekujsh falë vlerave të tij shëndetësore. Çaji i malit i varietetit bimor Sideritis Raeseri është natyralisht pa kafeinë. Ai bëhet nga gjethet, lulet dhe ...

nga AgroWeb më 3 korrik 2017

E kuqja apo e bardha? Cila qepë ka vlerat më të mëdha

Kur vjen puna tek qepët, konsumatorët kanë larmishmëri në zgjedhje. Kemi qepë të kuqe, të verdhë, ose të bardhë. A keni menduar ndonjëherë se cila prej tyre është më e shëndetshme? Shqiptarët e duan qepën kaq shumë saqë vendi ynë plotëson 90% të nevojave të tregut vendas. ...

nga AgroWeb më 17 korrik 2017

Bresa, Vlerat Unike të Lakrës Rradhiqe të Kuqe

Në Shqipëri e njohim si Bresa dhe në rajone të ndryshme të vendit njihet edhe si çikore e kuqe, kore, rëkore, parkalidhe, radhiqe e kuqe, një perime që i përket familjes botanike të Asteraceae me emërtimin botanik Cichorium intybus. Ka një shije karakteristike pikante dhe të hidhur, e cila zbutet pas gatimit. Rradhiqja e kuqe ...

nga AgroWeb më 25 qershor 2017

Rubini i kuq, bima e Çmuar kundër tensionit të lartë

Rubini i kuq është një bimë mjekësore që është përdorur në alternativat popullore të shërimit prej shekujsh. Rubini i kuq pjesë e familjes botanike Hibiscus sabdariffa është përdorur si laksativ, por edhe për të trajtuar sëmundjet nervore dhe ato kardiake. Rrubini i kuq shitet në paketime të ...

nga AgroWeb më 23 maj 2017

GjithÇka Me Vlerë Nga Vaji i Qeparisit

Vaji esencial i qiparisit mblidhet nga lëvorja e pemës së qiparisit që mban emrin botanik Cupressaceae. Qiparisi është një nga pemët më të pasura me vaj esencial, i cili përdoret gjerësisht për të kuruar dhe shëruar një sërë problemesh, që kanë të bëjnë me qarkullimin e gjakut. Shum&...

nga AgroWeb më 12 korrik 2017

Murrizi, Bima Mrekullibërëse Për Zemrën

Murrizi është një nga ato bimët me përdorime të shumëfishta, që të gjithë duhet ta kenë në shtëpi. Shqipëria, për fat të mirë është një burim i pasur i kësaj bime magjike e të egër. Gjethet e freskëta, lulet dhe frutat e bimës së murrizit janë të konsumueshme...

nga AgroWeb më 22 gusht 2017

Përdorimet Mrekullibërëse të Kulumbrisë Shqiptare

Kulumbria është një frut i të njëjtës familjes botanike ku bën pjesë edhe kumbulla. Lulet dhe frutat e bimës së egër të kulumbrisë përdoren në mjekësinë popullore. Këto fruta kanë vlera të shumta dhe i bëjnë mirë stomakut dhe gjakut. Gjithashtu ato janë të pasura me ...

nga AgroWeb më 28 gusht 2016

Akulloret, rrezik helmimi nga ngjyruesit kimikë!

Akullorja është një nga kënaqësitë më të mëdha në jetë, që nga ana tjetër shoqërohet me ndjenjën e pangatërrueshme të fajit. Ditë të tilla të Gushtit ku vapa përvëlon si prush, zgjojnë dëshirën për një akullore të ftohtë me shije fantastike: fruta pylli, ...

nga AgroWeb më 31 maj 2016

7 bimët që bëjnë mrekulli rreth njeriut

Shëndeti dhe mirëqenia e secilit prej nesh në shtëpi apo edhe në vendet ku punojmë varet nga një sërë faktorësh, por lulet dhe bimët në mjediset ku qëndrojmë, padyshim që luajnë një rol të rëndësishëm. AgroWeb ka përpiluar shtatë arsye se përse të pasurit bimë dhe lule ...

nga AgroWeb më 12 prill 2016

Siguria ushqimore – Shqiptarët të ngrenë zërin

Të paktën 5 telefonata dhe 3 email-e në ditë mbërrijnë nga qytetarët shqiptarë që njoftojnë për probleme me sigurinë ushqimore, në numrin që Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka vënë në dispozicion. Është një numër i gjelbër, thënë ndryshe falas 08007575, por mesa duket jo shum...