nga AgroWeb më 8 shtator 2017

Ujë Me Aloe Vera - Si ta Përgatisni dhe Çfarë Përfitoni

Uji i Aloe Vera, përftohet nga bima e mrekullive, e cila është përdorur prej shekujsh për vetitë e saj mjekësore. Uji me Aloe Vera ofron vërtet përfitime mbresëlënëse ushqyese dhe shëndetësore. Një gotë me 250 ml me ujë aloe vera përmban midis 50 dhe 60 kalori. Ju gjithashtu do të merrni rreth 50 p&...

nga AgroWeb më 14 shtator 2017

Fuqitë Shëruese të Mjaltit dhe Aloe Verës

Në shumë vende të botës, kombinimi i mjaltit dhe Aloe Verës konsiderohet si ‘Eliksiri i Jetës'. Si mjalti ashtu edhe Aloe Vera janë të pasur në vlera dhe njihen si suplementë të shkëlqyer ushqimorë. Mjalti dhe Aloe Vera janë përdorur prej shekujsh, duke përforcuar idenë se ushqimi mund të jetë ...

nga AgroWeb më 31 gusht 2017

Bimët që e mbushin shtëpinë me humor të mirë

Bimët janë pjesë e rëndësishme e zbukurimit të shtëpisë apo zyrës sonë. Ato përcjellin freski dhe bukuri natyrale për çdo ambient. Përveç të qenit aksesorë të mirë zbukurues për shtëpinë, shumë bimë përmirësojnë rrjedhën e energjisë pozitive në ...

nga AgroWeb më 23 gusht 2017

Përdorimet Mirëbërëse të Aloe Vera Për Shëndetin

Aloe Vera është quajtur prej shekujsh ‘bima e mrekullisë.’ Ajo është përdorur gjërësisht në një pafundësiproduktesh, pasta dhëmbësh dhe shampo, por kjo bimë bën me të vërtetë mrekullira nëse konsumohet më tepër. Gjethja mrekulli-bërëse përmban 200 përbër&...

nga AgroWeb më 21 gusht 2017

Xhenxhefili, Limoni dhe Aloe Vera, armiqtë e toksinave

Pastrimi i brendshëm është një proces i rëndësishëm për ta rimëkëmbur shëndetin. Nëse mendoni se pastrimi i organizmit është i vështirë, e vërteta është se heqja e toksinave apo helmeve është tepër e lehtë. Gjithçka nis me ujin dhe lëngjet. Ujin mund ta pasuroni me fruta ...

nga AgroWeb më 2 shtator 2017

Aloe Vera dhe Xhinxher për Shëndet të Plotë

Metabolizmi është një proçes gjatë të cilit ushqimet dhe pijet që konsumojmë kthehen në energji. Metabolizmi i dobët shkakton shumë probleme, ndaj këshillohet konsumi i disa produkteve që ndihmojnë yndyrnat të lëvizin më shpejt në sistemin tretës dhe parandalojnë përthithjen e tyre nga ...

nga AgroWeb më 22 prill 2017

Aloe Vera dhe Hudhra - Dy Numra Një për Jetën

Aloe vera, hudhra dhe çaji jeshil, janë përbërësit më popullorë të kurave më të famshme mjekësore bimore, citon AgroWeb.org një studim të ri të publikuar në Universitetin RMIT në Australi. Studiuesit mbikqyrën mijëra persona dhe përdorimet e 24 kurave mjekësore bimore më të zakonshme. ...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Mrekullitë e Përdorimeve të Aloe Verës

Një prej përdorimeve më të fuqishme të Aloe Vera është si vaj esencial me veti të shkëlqyera për organizmin. Gjethet e kësaj bime dhe xheli në veçanti ofrojnë pjesën madhore të të gjithë vlerave ushqyese. Këto dy pjesë të bimës përdoren zakonisht për përgatitjen e kë...

nga AgroWeb më 30 prill 2017

Llojet Më të Mira të Aloe Verës

Ajo njihet si bima e përjetësisë dhe simbol i parajsës. Vlerat e Aloe Verës janë të mrekullueshme dhe me siguri lexuesit e AgroWeb.org janë të mirëinformuar. Këtë bimë të mrekullueshme mund ta kultivoni edhe në shtëpinë tuaj dhe ta keni gati për urgjenca si gërvishtje, çarje apo djegie. A e dinit se nga bima e Aloe...

nga AgroWeb më 4 shtator 2017

Lëngu Magjik i Aloe Vera

Bima e Aloe Verës është një nga kurat më të fuqishme që natyra ofron, sepse ajo arrin të shërojë organizmin si nga jashtë ashtu edhe nga brenda. Nuk besohet të ketë njeri që nuk ka dëgjuar ose lexuar për përfitimet që vijnë nga xheli i Aloe Verës, por kohët e fundit lëngu i bimës ka ...

nga AgroWeb më 6 maj 2017

Aloe Vera dhe Mjaltë Për Jetën

A ke menduar se sa shumë të duhet Aloe Vera shëndetin e mirë? Aloe Vera përmban veti antibakteriale dhe antivirale që parandalojnë rritjen e mikro-organizmave përgjegjës për infeksionet e frymëmarrjes. Kur merren me sasi të barabartë të mjaltit, Aloe Vera gjithashtu heq dhimbjet e fytit dhe qetëson rëndimet e sinuseve...

nga AgroWeb më 10 qershor 2017

Mënyra Më e Lehtë për Mbjelljen e Aloe Vera

Të gjitha vlerat e Aloe Verës duhet t’ju frymëzojnë që të mësoni të rrisni këtë bimë në shtëpinë tuaj. Bima ka nevojë për pak përkujdesje, pak ujë dhe lulëzon vetë. Çfarë ju nevojitet? Një vazo prej balte - Dhe’ për të mbushur gjysmën e vazos dhe pleh p&...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Zgjidhjet Ideale Kundër Djegies nga Dielli

Këshilla kryesore që dëgjojmë gjatë verës është të mbrohemi…të mbrohemi fort nga dielli. Kremrat kundër diellit duhet të jenë me faktor të lartë, por ndonjëherë sado të kujdesshëm të jemi, dielli na përvëlon. Pasojat e djegies i shohim vetëm në shtëpi kur dalim para ...

nga AgroWeb më 28 korrik 2017

Bima e Pafundësisë Në Shtëpinë Tënde - Aloe Vera

Për Egjiptianët ajo ishte bima e përjetësisë, ndërsa për gjithë të tjerët është bima e parajsës. Ka shumë arsye përse Aloe Vera konsiderohet një bimë me vlera të pamohueshme shëndetësore. Shumë prej lexuesve tanë e mbjellin Aloe Verën në shtëpitë e tyre për t&rsquo...

nga AgroWeb më 26 prill 2016

Aloe Vera - Bima e Përjetësisë Në Vazon Tënde

Për Egjiptianët ajo ishte bima e përjetësisë, ndërsa për gjithë të tjerët është bima e parajsës. Ka shumë arsye përse Aloe Vera konsiderohet një bimë me vlera të pamohueshme shëndetësore. Shumë prej lexuesve tanë e mbjellin Aloe Verën në shtëpitë e tyre për t&...