nga AgroWeb më 22 gusht 2017

Lëngu i Artë i Boronicave të Alpeve Shqiptare

Boronicat janë frutat që shijojnë fronin e lavdisë falë vlerave të shumta shëndetsore. Sot mund të gjeni shumë boronica të freskëta të treg. Disa i preferojnë të freskëta, disa synojnë të shijojnë lëngun e tyre si një alternativë e mirë përfitimesh shëndetësore. Në t&...

nga AgroWeb më 11 korrik 2017

Arrat si ëmbëlsirë e Alpeve bujare të Shqipërisë

Pasta e arrave është një ëmbëlsirë tradicionale shqiptare megjithëse nuk është shumë popullore në vendin tonë e aq më pak në botë. AgroWeb.org ka zbuluar së fundmi se ne nuk jemi të vetmit që jemi në dijeni për ekzistencën e kësaj ëmbëlsire fantastike. Pasta e arrave e ka ...

nga AgroWeb më 19 gusht 2016

Alpet Shqiptare u ofrojnë turistëve eksperiencën e madhështisë së izoluar

Shqipëria është një nga vendet më mahnitëse të Evropës…sigurisht derisa rrugët të bëhen, shkruante një prej turistëve, i mrekulluar nga bukuritë e virgjëra të Shqipërisë. E në fakt, edhe pse shpesh është etiketuar si një vend që ‘Koha e ka harruar’ siç ...

nga AgroWeb më 26 korrik 2016

Nga Shqipëria në Slloveni - Parajsa mbi Tokë

Shtegu i Bardhë. Shtegu i Kaltër. Shtegu i Gjelbër. Si në një plan arratisjeje. Nga ato arratisjet e bukura që të lenë mahnitshëm pa frymë. Nga Shqipëria për në Slloveni. Një rrugëtim i bardhë si majat e larta me dëborë, i kaltër si ujët e kristaltë të Detit Adriatik, i gjelbër si nj&...

nga AgroWeb më 4 gusht 2017

Mrekullia e gjalpit organik të arrorëve dhe farave

E kemi dëgjuar shpesh. Gjalpi është i dëmshëm, veçanërisht për shkak të niveleve të larta të kolesterolit. A vlen e njëjta gjë për gjalpin e farave dhe atë të frutave arrorë? Kur jetoja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, më pëlqente që në mëngjes të shijoja një ...

nga AgroWeb më 27 janar 2016

Adrenalina e Bjeshkëve të Namuna

    Bjeshkët e Nëmuna shquhen për bukurinë e rrallë mes majash të larta, ujëvarash dhe bimësish unike. Natyra fantastike dhe peisazhet e këtyre parqeve që janë pjesë e vargut malor Dinarik, shtrihen në tre shtete, Mali i Zi, Shqipëri dhe Kosovë, ofrojnë një potencial të madh për të ...