nga AgroWeb më 31 gusht 2017

Bimët që e mbushin shtëpinë me humor të mirë

Bimët janë pjesë e rëndësishme e zbukurimit të shtëpisë apo zyrës sonë. Ato përcjellin freski dhe bukuri natyrale për çdo ambient. Përveç të qenit aksesorë të mirë zbukurues për shtëpinë, shumë bimë përmirësojnë rrjedhën e energjisë pozitive në ...

nga AgroWeb më 31 gusht 2017

Borzilok Në Vaj Ulliri - Freskia Mesdhetare e Shëndetit

Vaji me aromë borziloku nuk duhet të mungojë në kuzhinën tuaj. Ky vaj do t’i japë shije, aromë dhe gjallëri sallatave, marinimeve dhe salcave që do të gatuani. Ky vaj është shumë i shijshëm edhe për të lyer bukën e sapo dalë nga furra, një kombinim i spikatur në kuzhinën shqiptare dhe at&...

nga AgroWeb më 11 mars 2017

Si të krijoni kopshtin e erëzave dhe barishteve në shtëpi

Barishtet nuk konsiderohen vetëm si përbërësi kryesor i gatimeve të përditshme, por ato janë të rëndësishme në mjekësinë popullore, terapitë aromatike dhe për gjithkënd që kërkon të zbatojë një stil të shëndetshëm jetese. Pasja e një kopshti në ditët e sotme duket...

nga AgroWeb më 16 mars 2017

Bashkëjetesa në vazo - Barishtet më të mira për t'u rritur bashkë

Të kesh një kopësht të mirëfilltë, ku mund të rrisësh e kultivosh barishtet dhe perimet e preferuara është e mrekullueshme. Nuk ka gjë më të mirë se freskia, dhe barishtet arrijnë të gjallërojnë edhe gatimin më të zakonshëm. Për fat të keq, në kushtet e jetesës urbane, t&...

nga AgroWeb më 26 mars 2017

Si të Përgatisni Uthull me Bimë Medicinale

Cila është gjëja e parë që të vjen ndërmend kur lexon për uthullën? Me siguri sallata. Ndoshta harroni, por ky lëng ka vlera terapeutike të cilat shumëfishohen nëse uthulla natyrale (siç është ajo e mollës) bie në kontakt me barishtet. Kur këto dy produkte bien në kontakt me njëra tjetrë...

nga AgroWeb më 29 korrik 2016

10 Erëzat Efikase Kundër Mushkonjave

Stina e verës sapo ka nisur. Më në fund! Tani mund t’i gëzohemi plazhit, shëtitjeve në natyrë, festave me miq, cicërimave të zogjve, nxirjes së bukur të lëkurës dhe akulloreve. Për fat të keq, edhe stina e verës ka një element që ua prish lezetin të gjitha këtyre aktiviteteve të më...

nga AgroWeb më 4 gusht 2017

Borziloku, Mrekullia e Gjelbër Shqiptare

Borziloku është një bimë popullore e Mesdheut që ka vlera ushqimore dhe mjekësore, të cilave i janë thurur lavde që në lashtësi. Borziloku ka një shije delikate e të ëmbël, madje dhe pak djegëse, por më të butë se rigoni. Ilirët e lashtë dhe Grekët e lashtë e përdornin ...

nga AgroWeb më 6 qershor 2016

Udhëtim pikant në botën e erëzave

Historia e erëzave është me të vërtetë magjepsëse. Disa prej jush mund ta dini tashmë që njerëzit kanë rrugëtuar mijëra kilometra në kërkim të një lloj erëze. Të tjerë kanë përdorur erëzat për të shëruar sëmundjet dhe shumë syresh kanë nisur edhe luft&...

nga AgroWeb më 28 tetor 2015

Aromë Erëzash Për Gjithë Vitin

Sa herë që shkojmë të bëjmë pazarin, produkti i vetëm që blejmë në sasi shumë herë më të mëdha nga sa mund të konsumojmë janë erëzat. Aroma, por dhe fakti që i mbushim mendjen vetes se do të na hyjnë në punë, bën që të kemi borzilok e majdanoz në shtëpi ...