nga AgroWeb më 14 gusht 2017

Kastraveci, Freskia e Tokës Shqiptare

Kastraveci është një nga perimet më të shijshme të stinës. Prodhimet shqiptare mbeten më të mirat të ofruara në tregjet e fruta perimeve në vend. Fermerët tanë tregojnë kujdes të veçantë në kultivimin e kastravecit që falë vlerave ushqimore është kthyer në një produkt me ...

nga AgroWeb më 28 korrik 2017

Midhjet Shqiptare - Mbretëreshat e Vlerave

Midhjet konsiderohen e ardhmja e industrisë së produkteve të detit në Shqipëri. Eksporti i këtyre produkteve pritet ta kthejë Butrintin në epiqendrën e prodhimit të midhjeve në mbarë Evropën. Disa ekspertë mendojnë se Butrinti ka potencial në prodhimin e mbi 10,000 ton midhje në vit. Shqipëria ka dy pika ...

nga AgroWeb më 10 korrik 2017

Mollët e Korçës Pushtojnë Tregun e Tre Kontinenteve

Përgjigjia më e mirë mbi dilemën nëse janë apo jo cilësore prodhimet shqiptare vjen nga shifrat zyrtare mbi eksportin e prodhimeve “Made in Albania”. Shembull i qartë në këtë drejtim është zgjerimi i eksportit të mollëve të famshme të Korçës, të cilat prej dy vitesh kanë pushtuar...

nga AgroWeb më 23 maj 2017

Produktet Cilësore Rrisin Reputacionin e Shqipërisë në Botë

Produkte ‘Made in Albania’ në supermarketet e Amerikës? Për shqiptarët do të ishte një Ëndërr Amerikane, por për amerikanët duket se është një Realitet Shqiptar. Me optimizëm e doza inkurajuese David Reside, Shef i Departamentit për Europën dhe Euroazinë i USAID në Washington, ardhur për nj&...

nga AgroWeb më 10 maj 2017

Mbërrijnë në Shqipëri Gjigandët Evropianë të Supermarketeve - Treg për Produkte Cilësore

Është një ligj në bazë të çdo suksesi biznesi. Quhet ligji i kërkesë-ofertës. Të bën miliarder, ose të le duarbosh. E gjithë bota e biznesit rrotullohet në këtë bosht. Por shpesh, tregëtarët shqiptarë vuajnë nga oferta e lartë kundrejt një kërkese të ulët, pra thë...

nga AgroWeb më 3 shkurt 2017

Mungesë perimesh në Evropë, Britania nis shitjen me racion

Mendonim se njihej vetëm në Shqipëri, por ‘talloni’ i famshëm duket se nisur të aplikohet në Evropë. Shkak është bërë mungesa e perimeve në tregun evropian, pasojë e ngricave që sollën reduktim prodhimi. Rrjetet e supermarketeve gjigande në Britaninë e Madhe kanë nisur racionimin e perimeve. ...

nga AgroWeb më 24 janar 2017

Agrumet dhe Perimet Shqiptare Joshin Evropën

Agrumet dhe perimet shqiptare duket se kanë ‘rrëmbyer’ kurorën e mbretërimit të eksporteve në tregjet rajonale dhe evropiane. Prodhimi dhe eksporti i agrumeve nga zona e Konispolit ka ardhur në rritje gjatë tre viteve të fundit, duke filluar me 1.100 ton eksporte nga 10.000 ton prodhim në vitin 2014 dhe duke arritur në 5.560 ton ...

nga AgroWeb më 20 janar 2017

Ngrica në Evropë - Mundësi e mirë për shitje shqiptare

Përmbytjet, moti i ftohtë dhe nivelet e ulëta të rrezeve të diellit në Evropë kanë krijuar pasoja të tmerrshme për rritjen e perimeve në këto vende. Moti i keq në Itali dhe Spanjë ka sjellë rritjen e ndjeshme të çmimit kryesisht të perimeve në Europën veriore. Përmbytjet në Spanjë ...