nga AgroWeb më 7 shtator 2017

Lëng Rrushi me Limon për Zemër të Fortë

Është stina e rrushit. E gjejmë në ngjyrë të bardhë, të zezë dhe të kuqe. Të tre këta lloje janë super të shijshëm. Në Shqipëri, rrushtë konsiderohen si një prej frutave më popullorë dhe më të shijshëm por edhe me vlera, sepse ato janë një burim i vitaminës A, C, ...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Mbroni Zemrën me Lëngun e Shalqinit dhe Kastravecit

Lëngu i shalqinit dhe kastravecit është një nga më të shëndetshmit dhe më freskuesit që mund të pini gjatë stinës së verës. Ky lëng i lehtë, por i mprehtë në shije do t’ju mbajë të hidratuar në ditët e nxehta. Shalqini është një nga frutat që shuan etjen më ...

nga AgroWeb më 17 gusht 2017

Lëngjet që Forcojnë Kockat dhe Gjallërojnë Trupin

Kockat janë substancat minerale më të forta në organizëm, por sidoqoftë ato mbeten inde të gjalla gjithnjë në rritje. Kockat e shëndetshme janë të rëndësishme për një qëndrim dhe paraqitje të mirë dhe për një rini afatgjatë. Përveç kockave të forta, organizmi ka nevoj&...

nga AgroWeb më 8 maj 2017

Ushqimet që të japin krahë

Që nga mëngjesi e deri në mbrëmje ankohemi që nuk kemi energji. Plogështinë mundohemi ta luftojmë me sakrificë dhe më kafeinë, por na nevojitet më shumë se kaq. E vërteta është se mjaftojmë të bëjmë disa ndryshime të vogla në stilin tonë të ushqyerjes dhe gjallëria do të...

nga AgroWeb më 3 maj 2017

Efiçenca e energjisë - Gjermania jep 2 milionë euro grant

Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri dhe ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Susanne Schutz firmosën sot marrëveshjen e gratit prej 2,032 milionë euro për financimin e fazës së dytë të Programit për Rinovimin e Konvikteve në kampusin universitar të Tiranës, sipas parimit të efiçienc&...

nga AgroWeb më 25 maj 2017

Si ta Rrisni Barin e Grurit në Shtëpi

Kërcejtë e hollë të Barit të Grurit janë të mbushur me vitamina dhe minerale që e mbajnë trupin dhe mendjen të shëndetshme dhe plot energji. Nëse dëshironi ta bëni Barin e Grurit pjesë e ushqyerjes tuaj, atëherë duhet ta rrisni patjetër në shtëpi. Në këtë artikull të AgroWeb.org...

nga AgroWeb më 21 prill 2017

Dekafeinato apo me Kafeinë? Cila Kafe Është Më e Mira

Kafeja është një nga produktet më të dashura për njeriun. Ajo arrin të shuajë përgjumjen tek gjithësecili prej nesh dhe të ofrojë një energji të menjëhershme. Për më tepër, kafeja si ajo me kafeinë apo edhe ajo pa kafeinë, është një burim i shkëlqyer antioksidantësh. Pë...

nga AgroWeb më 5 qershor 2017

Si më bëri Shqipëria të jem ambientaliste

Përpara se të zhvendosesha në Shqipëri, nuk e kisha kuptuar kurrë sa shumë gjëra i kisha marrë për të mirëqena. Andej nga vij, ose andej ku kam jetuar, ngrohja e apartamenteve bëhet me sistem qendror, furnizimi me ujë të ngrohtë e të ftohtë është i pandërprerë 24/7 dhe mungesat në ...

nga AgroWeb më 27 janar 2017

Ëaji i Hideve me Xhenxhefil Kundër Dimrit

Çaji i ideve është një çaj bimor që përgatitet nga frutat e ëmbla të ideve të thata. Çaji është i pasur me një sërë vitaminash dhe ushqyesish. Përmban sheqerna natyralë dhe vitamina A, B1, B2 dhe C. Ky çaj përdoret kryesisht për të trajtuar një sërë ç...

nga AgroWeb më 28 korrik 2017

Hurmat Arabike - Orientalet e Preferuara të Shqiptarëve

Që në lashtësi, hurmat e Arabisë besohej të kishin vlera të jashtëzakonshme shëruese. Megjithatë, vetëm në kohërat moderne shkenca arriti të konfirmojë atë që njerëzit e lashtë e dinin mjaft mirë. Ndonëse hurmat ngjajnë si një “bombë sheqeri” sepse janë shumë t&...

nga AgroWeb më 30 korrik 2016

Energji nga Stikat e Pishës

Stikat e pishës konsiderohen si farat të sofistikuara të kuzhinës mbarëbotërore. Ato përdoren në përgatitjen e ëmbëlsirave, sallatave dhe salcës së famshme Pesto. Stikat e pishës kanë qenë një burim vlerash dhe ushqim i preferuar që nga lashtësia. Grekët dhe Romakët e lashtë zakonisht i p...

nga AgroWeb më 27 korrik 2016

Shqipëria Liberalizon Tregun e Energjisë

Ju kujtohet kur Shqipëria kishte vetëm një operator telefonik celular? Çmime të larta, shërbim jo shumë cilësor e të githë mallkonin mungesën e një tregu të liberalizuar. Sot, një nga shërbimet që shqiptarët mallkojnë fort është ai i energjisë. Por mesa duket ka lajme të mira. ...

nga AgroWeb më 16 qershor 2016

Kursimi nga Energjia e rinovueshme: Sa përfiton Shqipëria

Fjalët i merr era, veprat kanë vlera. Kur bëhet fjalë për investime kjo shprehje merr një domethënie krejt tjetër. Sepse biznesi të nxjerr zbuluar, si atë që i del zot fjalës dhe derdh paratë dhe atë që i bën bisht nga frika e dështimit. Sepse në fund biznesi është i ftohtë dhe kërkon ...

nga AgroWeb më 6 korrik 2017

Supervlerat Natyrale të Stikave të Pishave

Stikat e pishave konsiderohen si një nga tipet më të çmuara të frutave të thatë me lëvozhgë. Ato përdoren në përgatitjen e ëmbëlsirave, sallatave dhe salcave të famshme. Stikat e pishës kanë qenë një burim vlerash dhe ushqim i preferuar që nga lashtësia. Grekët dhe Romakët e lasht...

nga AgroWeb më 13 maj 2016

BERZH: Energjia, shtytje për rritjen ekonomike

Energjia do të jetë sektori që pritet t’i japë një shtysë ekonomisë shqiptare duke bërë që t’i gëzohemi një rritje prej 3.3 % këtë vit dhe 3.5% në vitin 2017. Parashikimi i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) për vendin tonë ka qenë shumë premtues, ndërkoh...

nga AgroWeb më 5 maj 2015

Shqipëria e Gjelbër për 35 Vite

nga AgroWeb më 11 janar 2016

Google sugjeron energjinë diellore

Nëse nuk dimë diçka, duam të kërkojmë për diçka, të shohim se çfarë bëjnë miqtë e armiqtë puna e parë që bëjmë është t’i ‘gugllojmë’. Përveçse na bën të dukemi më të zgjuar, Google do të na bëjë edhe më të ...

nga AgroWeb më 24 dhjetor 2015

Banka Botërore: Finalizimi i reformave, kusht për rritje ekonomike

Kriza ekonomike që gjunjëzoi botën dhe që i tundi themelet shumë vendeve nuk la pa prekur as ekonominë shqiptare. Megjithëse sistemi ynë bankar nuk u trondit, krahasuar me vendet e tjera në rajon, sërish Shqipëria e ngadalësoi hapin e saj në rritjen ekonomike, me ulje të kreditimit, të investimeve e të remitancave. Por...

nga AgroWeb më 1 dhjetor 2015

Shqipëria e Gjelbër për 35 Vite

A mundet Shqipëria që të ketë 100 përqind energji të rinovueshme? Po! Në vitin 2050. Së paku ky është konkluzioni i një studimi të fundit, i cili e rendit Shqipërinë ndër 139 vendet, të cilat mund të gjenerojnë të gjithë energjinë e nevojshme për shtëpinë, biznesin, industrin&...

nga AgroWeb më 23 nëntor 2015

E ardhmja i përket energjisë së rinovueshme

Burimet e energjisë së rinovueshme do të pushtojnë furishëm botën. Ishte viti 1976 kur Amory Lovins parashikonte atë që do të ishte realitet gati 40 vjet më vonë. Në Paris, në javët e ardhshme liderët botërorë do të mblidhen pikërisht për të vendosur fatet e botës përsa i përket ...

nga AgroWeb më 7 janar 2016

Mënyra Për të Ulur Faturën e Energjisë

Të gjithë e kemi parasysh ndjesinë kur fatura e energjisë elektrike të shkarkon gjithë energjinë e brendshme, ndërsa ndjen xhepin të të zbrazet. Fatura e energjisë, me një mesatare prej së paku 4-5 mijë lekë në muaj, ka edhe raste që kapërcen përtej mundësive që të lejon xhepi. AgroWeb ju ...

nga AgroWeb më 17 shtator 2015

Shqipëria mes 5 vendeve me potencial energjetik në botë

Interesi ndaj Shqipërisë si një vend ku ia vlen të investosh në energji të rinovueshme ka prekur majat. Të mirat e të qenit një vend i bekuar me 2.400 orë diell në vit dhe një mesatare prej 240-300 ditësh me diell, me 152 lumenj dhe përronj të vegjë dhe 8 lumenj të mëdhenj dhe fuqi ere në bregdet që...

nga AgroWeb më 27 korrik 2015

Shqipëria do të hapë bursë energjie

Besimi fitohet aksion pas aksioni. Dhe qeveria shqiptare duket se është gati për ta fituar këtë besim duke i kuotuar aksionet në Bursën e re të Energjisë që do të ndërtojë, duke shtuar investuesit e duke liberalizuar në këtë mënyrë tregun energjetik. Plani për hapjen e bursës, ka ardhur menjë...

nga AgroWeb më 10 korrik 2015

Shqiperia, ernergji nga era

Njerëzit e njohin prej kohësh fuqinë e erës: e vlerësojnë kur i freskon në pikun e zhegut dhe i tremben kur ajo bëhet e dhunshme në kohë stuhie, madje madje edhe i kanë thurur këngë. Por mbi të gjitha njerëzit kanë mësuar ta shfrytëzojnë energjinë e erës; që nga anijet me vela, tek ...

nga AgroWeb më 11 qershor 2015

Energjia Diellore – Sekreti i Kursimit

Më e shpejtë se plumbi dhe më përvëluese se çaji i nxehtë? Është energjia diellore: një burim i energjisë së rinovueshme shumë miqësor me tokën që me shumë gjasa do të jetë miqësor edhe me xhepin tonë. Energjia diellore mund të jetë një zgjidhje ndaj krizës energjetike ...

nga AgroWeb më 22 maj 2015

Ulliri - Energjia e së Ardhmes Shqiptare

Një projekt i ri po zbatohet në Shqipëri nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin Industrial (UNIDO) që synon të transformojë tregun e përdorimit të mbetjeve organike nga vaji i ullirit për prodhim energjie. Të ndriçohesh përmes vajit të ullirit? Shqiptarët, edhe pse shumë kohë më parë...

nga AgroWeb më 22 maj 2015

Të fundit e listës, të parët kundër gazeve serrë

Në çdo klasifikim ndërkombëtar, kur bëhet fjalë për rritje të prodhimit të brendshëm bruto, luftën kundër korrupsionit, respektimin e institucioneve, Shqipëria zakonisht prenoton gjysmën fundore të listës. Eshtë e qartë se në këta sektorë ka akoma rrugë për të bërë, ...

nga AgroWeb më 13 maj 2015

Të fundit e listës, të parët kundër gazeve serrë

Në çdo klasifikim ndërkombëtar, kur bëhet fjalë për rritje të prodhimit të brendshëm bruto, luftën kundër korrupsionit, respektimin e institucioneve, Shqipëria zakonisht prenoton gjysmën fundore të listës. Eshtë e qartë se në këta sektorë ka akoma rrugë për të bërë, ...

nga AgroWeb më 8 maj 2015

Ulliri - Energjia e së Ardhmes Shqiptare

Një projekt i ri po zbatohet në Shqipëri nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin Industrial (UNIDO) që synon të transformojë tregun e përdorimit të mbetjeve organike nga vaji i ullirit për prodhim energjie. Të ndriçohesh përmes vajit të ullirit? Shqiptarët, edhe pse shumë kohë më parë...

nga AgroWeb më 24 prill 2015

Ulliri - Energjia e së Ardhmes Shqiptare

Një projekt i ri po zbatohet në Shqipëri nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin Industrial (UNIDO) që synon të transformojë tregun e përdorimit të mbetjeve organike nga vaji i ullirit për prodhim energjie. Të ndriçohesh përmes vajit të ullirit? Shqiptarët, edhe pse shumë kohë më parë...