nga AgroWeb më 9 shtator 2017

Rikthimet e Shtatorit - Ide Për të Rifilluar Mbarë

Shtatori ka ardhur - ditët e gjata dhe të gjalla të verës plot me lojëra dhe argëtim duket se janë një kujtim. Me pak trishtim, ju jeni gati për t'u rikthyer plotësisht në rutinën tuaj të përditshme: për të vegjëlit dhe më të rinjtë kjo do të thotë një gjë: fillon shkolla! P&...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

Qumështi i Gjirit Ushqen Dashurinë për Perimet

Qumështi i gjirit është ushquesi absolut për shëndetin e fëmijëve. E nëse ju nëna, do donit që fëmijët tuaj të ushqeheshin shëndetshëm gjatë gjithë jetës së tyre përmes frutave dhe perimeve, përpiquni vetë që gjatë kohës së gji dhënies të konsumoni sa më ...

nga AgroWeb më 17 korrik 2017

Ushqim Cilësor për Fëmijët në Tregun Shqiptar

Kur vjen puna tek fëmijët, dëshira për t’i ushqyer ata sa më shëndetshëm na drejton gjithmonë tek produktet e markave më të mira. Po sa të kujdesshëm jemi ne në përzgjedhjen e tyre? Sa të sigurta janë ushqimet që blejmë për fëmijët tanë? A janë produkte të certifikuara? A ...

nga AgroWeb më 13 korrik 2017

Evropa Po Ndalon Paketimet me Personazhet e Fëmijëve. Po Shqipëria?

Ujë me Elsa të Frozen? Kos me Mickey Mouse? Biskota me Spiderman? Gjithçka e tillë po fillon të ndalohet rreptësisht në Evropë pasi cilësohet si reklamë mashtruese që nëpërmjet personazheve të parapëlqyer të fëmijëve t'i drejtojë sytë e të vegjëlve tek produktet aspak të shë...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Larg Fëmijët nga Lëngjet e Frutave

Fëmijët e vegjël duhet t’i qëndrojnë larg lëngjeve të shtrydhura. Kështu këshillojnë pediatrët sipas të cilëve, nëse fëmijët duhet të hanë fruta dhe jo t’i pinë ato. Sipas tyre, etja mund të shuhet me ujë. Është e vërtetë që lëngjet e frutave janë...

nga AgroWeb më 12 maj 2017

Ha perime, shkëlqe në provime!

Fëmijët refuzojnë të hanë perime dhe barishte. U vjen natyrshëm të thonë ‘jo’, duke detyruar prindin të shpikë mënyra nga më të ndryshmet që t’i ushqejnë fëmijët me zarzavate. Një studim i kohëve të fundit ka treguar se fëmijët që ushqehen me perime në darkë...

nga AgroWeb më 28 maj 2017

Pse Duhet të Mbillni Bimë Bashkë me Fëmijët

Mbjellja dhe rritja e një bime apo një perimeje është një proces i këndshëm që mund të tërheqë vëmendjen e fëmijëve, sidomos në rastet kur ata shohin se si një farë rritet e zhvillohet në një produkt që preket me dorë dhe konsumohet. Zbuloni pesë arsyet pse AgroWeb.org ju sugjeron të ...

nga AgroWeb më 10 prill 2017

A duhen ndaluar reklamat e patatinave në televizion?

Britania e Madhe ka vendosur të ndalojë reklamat mbi ushqimet e shpejta në të gjitha mediat për fëmijë, një vendim historik që synon të adresojë obezitetin e fëmijëve. Rregullorja e re e miratuar nga autoritetet britanike nënkupton që për herë të parë edhe rrjetet sociale dhe mediat online do të futen në njëjt...

nga AgroWeb më 23 qershor 2017

Të paguash fëmijët që të hanë më shumë perime?

Perimet janë të domosdoshme për të gjithë, veçanërisht për fëmijët. Por çdo prind e di sa e vështirë është që të bindësh një fëmijë që të hajë brokolin me dëshirë. Brokoli, kjo perime fantastike që ngjan si një pemë e vogël, për fëmij&...