nga AgroWeb më 15 shtator 2017

Qepët Kundër Kolesterolit

Qepa renditet ndër 10 perimet më kryesore që prodhohet në botë. Ekspertët numërojnë plot 500 varietete të qepës. Ngjyra është vetëm një prej karakteristikave që dallojnë varietetet e qepëve të cilat grupohen në dy kategori; të freskëta dhe të thata. Të gjitha varietetet e qepëve...

nga AgroWeb më 30 qershor 2017

Ushqime Të Shëndetshme Për Mbi 70 Vjeçarët

Kur arrini në moshën 70, apo mbi këtë moshë, nevojat tuaja ushqimore nuk ndryshojnë domosdoshmërisht. Ndonëse gjithçka varet nga shëndeti juaj, por oreksi nuk ndryshon shumë. Mungesa e urisë apo dëshirës për të përgatitur një vakt nënkupton një ushqyerje problematike. Ushqyerja e mirë ...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Larg Fëmijët nga Lëngjet e Frutave

Fëmijët e vegjël duhet t’i qëndrojnë larg lëngjeve të shtrydhura. Kështu këshillojnë pediatrët sipas të cilëve, nëse fëmijët duhet të hanë fruta dhe jo t’i pinë ato. Sipas tyre, etja mund të shuhet me ujë. Është e vërtetë që lëngjet e frutave janë...

nga AgroWeb më 25 gusht 2017

Spinaq dhe luleshtrydhe - Kënaqësi e dyfishtë vlerash

Gjethet jeshile të spinaqit kombinohen shkëlqyeshëm me luleshtrydhet e kuqe. Por vlerat e këtij kombinimi shkojnë përtej dëshirës për të zbukuruar tryezën. Spinaqi me luleshtrydhet së bashku plotësojnë dhe përmirësojnë vlerat e njëra-tjetrës. Më poshtë mund të lexoni për vlerat ...

nga AgroWeb më 4 shtator 2017

Tri hurma në ditë, 5 vlera direkte për organizmin

Hurmat e Arabisë janë plot vlera, të shijshme dhe me nivel të lartë ushqyesish. Përveç shijes së tyre karakteristike, hurmat e Arabisë janë tejet të shëndetshme dhe i ofrojnë organizmit një sërë përfitimesh. Hurmat e Arabisë janë një burim i pasur fibrash të shëndetshme, minerale dhe ...

nga AgroWeb më 23 mars 2017

Krundet - Më të Pasurat me Vlera Mes Drithërave

Një shprehje e lashtë popullore thotë “kur nuk ke miell, ha krundet”, por në kohët moderne rezulton që ashtu si edhe në rastin e hirrës që është më e mirë se kosi, më mirë të hash krunde se sa miell për shkak të vlerave që ato sjellin. Çfarë janë krundet? Krundet janë...

nga AgroWeb më 18 shtator 2017

Avokado - Trendi i një jete të shëndetshme

Nëse jeni të apasionuar pas platformave dhe blogjeve për shëndetësinë në internet, atëherë duhet ta kuptoni më mirë dashurinë e shumë njerëzve për avokadon. Në këtë artikull në AgroWeb, duam të ndajmë me ju vlerat fantastike të këtij fruti të jashtëzakonshëm (po, ...

nga AgroWeb më 29 nëntor 2016

Meli, cilësitë e drithit më të veÇantë të Shqipërisë

Meli, ky drithë unik ka një shije të fortë e të ëmbël por qetësuese në të njëjtën kohë. Është një nga drithërat shqiptarë më të veçantë, me vlera të mëdha ushqyese dhe pa gluten. Ai është një nga ushqimet më pak alergjike që ekzistojnë në bot&...

nga AgroWeb më 16 maj 2017

Të shtrydhura apo të plota - Lëngjet që duhet të zgjidhni

Të gjithë e dimë që fruti është mbreti, por ka njerëz që preferojnë t’i shtrydhin. Është super e përhapur tendenca tani që të pish lëngje të freskëta të frutave të shtrydhura dhe lëngje të plota frutash dhe perimesh, mundësisht të gjelbra. Por cili është ndryshimi mes...