nga AgroWeb më 10 gusht 2017

Vaji i Hithrës - Eliksiri i Rinisë

  Hithra është një bimë e pandashme e mjekësisë popullore në mbarë botën. Ajo është e famshme në Shqipëri, jo vetëm për përdorimet në kuzhinë por edhe kur pihet si çaj. Vlerat e hithrës janë të shumëfishuara në vajin e saj. Hithra përdoret në shumë kura t&...

nga AgroWeb më 2 shtator 2017

Fruta Pylli dhe Hithra, Lëngu Që Ju Gjallëron

Hithra bën pjesë në ushqimet më të mira për njerëzit. AgroWeb.org do t’ju prezantojë me një kurë mrekullibërëse kundër gripit, virozave të stinës pranverore dhe të ftohtit. Bëhet fjalë për lëngun me bazë hithre dhe fruta pylli. Hithrat janë elementi bazë i gatimeve të ...

nga AgroWeb më 12 shtator 2017

Hithra Kundër Alergjive

Hithra është një bekim i vërtetë për ata që vuajnë nga alergjitë. Sekreti i saj qëndron në larminë e ushqyesve,  që i vijnë trupit në ndihmë, ndërkohë që gjethet janë fantastike në largimin e inflamacionit. Hithra të çliron nga alergjitë e shkaktuara nga poleni, por ...

nga AgroWeb më 24 gusht 2017

Xhenxhefil dhe Hithra Kundër Anemisë, Lodhjes dhe Plogështisë

Çaji i hithrës ose lëngu i saj është një element i rëndësishëm i një ushqyerjeje që nuk e streson trupin. Hithra është fantastike dhe i jep trupit shëndet. Xhenxhefili nga ana tjetër është i jashtëzakonshëm për tretjen dhe qarkullimin e gjakut. Nëse i kombinon së bashku, atëherë...

nga AgroWeb më 19 korrik 2017

Pazia, Laboti, Hithra - Vlerat Cilësore Për Organizmin

Lakrat e egra janë nga bimët më të pasura me vlera të jashtëzakonshme, që gjendet kudo në Shqipëri. Në këtë grup hyjnë edhe bimët që ngjasojnë me spinaqin, por që rriten kryesisht në gjendje të egër siç janë Pazia, Laboti dhe Hithra. Lexoni vlerat e tyre mirëbërëse të...

nga AgroWeb më 15 qershor 2017

Sekretet e mbjelljes së hithrave në shtëpi

Hithra është përdorur prej shekujsh për të kuruar dhimbjen e kyçeve, ekzemën, artritin, sëmundjet e tretjes dhe aneminë. Shumë njerëz zgjedhin të marrin vlerat e hithrës nëpërmjet çajit. Hithra është e mbushur me antioksidantë, siç janë luteina, likopeni dhe hekuri. Përveç ...

nga AgroWeb më 4 shtator 2017

Hithra në tryezën tuaj - Mënyrat krejt interesante

Hithra është një barishte e famshme përvëluese. Ajo nuk të gërvisht, por të përcëllon. Disa njerëzve, hithra u djeg më shumë se të tjerëve, por në çdo lëkurë që ajo prek, kjo barishte lë gjurmë e njolla. Për fat të mirë, kjo armaturë e hithrës bie, në ...

nga AgroWeb më 4 shtator 2017

Zgjidhjet natyrale kundër alergjive të stinës

Jemi në stinën e tështimave, kruarjeve dhe rrufës. Alergjitë tani janë në kulm, por AgroWeb.org do t’ju japë informacionin e duhur, si të lehtësoni frymëmarrjen me disa kura natyrale kundër alergjive. Ata që vuajnë nga alergjitë dhe simptomat e tyre, i varin shpresat tek shumë medikamente dhe solucione spë...

nga AgroWeb më 30 gusht 2017

Vlerat Befasuese të Çajit të Ftohtë të Hithrës

Çaji i hithrës i ngrohtë apo edhe i ftohtë në Verë, ndoshta nuk futet në listën e zgjedhjeve të preferuara të çajrave për shumë konsumatorë, e megjithatë ky çaj është i shijshëm e plot vlera, sepse arrin të ulë dhimbjet, qetësojë alergjitë, përmirësojë ...

nga AgroWeb më 28 korrik 2017

Hithra Sa Përvëluese Aq Shëruese

Ajo të përvëlon që me prekjen e parë, por pavarësisht drithërimës është e pamundur të heqësh dorë prej saj. Në Shqipëri përdorimin më të shpeshtë e gjen tek bashkësia e lakrave të egra si mbushje në gatimet e byrekut, por edhe të zier si sallatë. Por hithrat janë pë...

nga AgroWeb më 21 prill 2016

Hithra Sa Përvëluese Aq Shëruese

Ajo të përvëlon që me prekjen e parë, por pavarësisht drithërimës është e pamundur të heqësh dorë prej saj. Në Shqipëri përdorimin më të shpeshtë e gjen tek bashkësia e lakrave të egra si mbushje në gatimet e byrekut, por edhe të zier si sallatë. Por hithrat janë pë...