nga AgroWeb më 16 shtator 2017

Bananet e Thata më Mirë se Patatinat

Bananet e thata janë një variant shumë i shëndetshëm dhe i shijshëm i patatinave të zakonshme, të cila janë përzjerje e pluhurit të patateve me konservantë. Bananet e thata përbëjnë një ushqim të shpejtë që mund të shoqërohet me arrorë ose çokollatë. Një nga pë...

nga AgroWeb më 25 gusht 2017

Ushqimet e Pasura me Kalium - Mburoja e Zemrës

Nëse jeni në kërkim të një ushqimi të pasur me kalium, me siguri banania është zgjedhja juaj e parë, e ndoshta e vetmja. Por për fat të mirë, ushqimet e pasura me kalium janë të larmishme dhe të shumta. Përse kemi nevojë pë kalium Kaliumi është një elektrolit që na ndihmon të që...

nga AgroWeb më 30 qershor 2017

Frutat Ideale Për Muskuj të Shëndetshëm

Nëse po përpiqeni të rrisni masën muskulare ose të shëroni muskujt, frutat janë të vetmet që nuk ju vijnë ndërmend. Por gaboheni. Frutat janë po aq të rëndësishme sa çdo ushqim tjetër. Kaliumi që ato përmbajnë ndihmon muskujt, karbohidratet parandalojnë djegien e muskujve dhe antioksidant&...

nga AgroWeb më 13 korrik 2017

Bananet e Kuqe dhe Llojet e Tjera të Frutit të Famshëm

Banania është fruti më popullor në botë. Ky frut i ëmbël dhe plot vitamina e minerale përdoret në të gjithë botën, jo vetëm në gatime por edhe në mjekësi. Bananja është e pasur me hekur dhe nxit prodhimin e hemoglobinës në gjak, ndaj ndihmon kundër anemisë. Ajo gjithashtu është e...

nga AgroWeb më 10 mars 2017

Ushqimet e pasura me minerale dhe ku t’i gjeni ato!

Kur vjen puna tek mineralet, gjithnjë ka paqartësi mbi sasinë e nevojshme dhe ushqimet e pasura me to. AgroWeb.org do t’ju ndihmojë më informacionet bazë që duhet të dini për mineralet. Kalciumi Ushqimet ku mund ta gjeni: qumështi, alternativat e tjera të pasuruara si qumështi i sojës, kosi, djathi i fortë, drithë...

nga AgroWeb më 16 qershor 2017

Perimet e Bardha dhe Lidhja Direkte me Mirëqënien e Organizmit

Disa ekspertë deklarojnë se perimet me ngjyrë janë të mira për shëndetin. Megjithatë, shumë konsumatorë kanë harruar ekzistencën e perimeve të bardha, të cilat kanë po aq vlera ushqyese sa ato me ngjyrë të errët. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, lulelakra, qepët, kërpudhat, hudhra ...

nga AgroWeb më 21 gusht 2017

Problemet në Organizëm kur mungon Kaliumi

Ndoshta nuk keni dëgjuar mjaftueshëm për kaliumin, por është e nevojshme të mësoni për të. Ky mineral është i domosdoshëm për forcën e muskujve, funksionimin e nervave dhe një sistem të shëndoshë të qarkullimit të gjakut. Kaliumi gjendet me shumicë në shumë ushqime që janë t...

nga AgroWeb më 21 shkurt 2017

Ndikimi i fortë i kivit në sistemin imunitar

Fruti i kivit është i pasur me ushqyes dhe ka pak kalori, madje së fundmi, kivi po kultivohet edhe në Shqipëri. Ndonëse në vendin tonë kivi ka qenë pothuajse i panjohur si frut për konsumatorët deri pas viteve '90, e vërteta është se disa pemë të kivit janë mbjellur gjatë viteve 70’ në kopshtin ...

nga AgroWeb më 4 gusht 2017

Burimet natyrale të elektroliteve

Elektrolit është një term që tingëllon shumë futuristik dhe që të sjell ndërmend robotët e skenareve të trilluar kinematografikë, e megjithatë, elektrolitet janë përbërës të vërtetë që kanë një ndikim të rëndësishëm në organizmin e njeriut. Elektrolitet kan&...