nga AgroWeb më 13 shtator 2017

Reçeli i Ftoit - Kryevepra e Traditës Shqiptare!

Reçeli i ftoit është një specialitet shqiptar me të cilin krenohemi të gjithë. Ky reçel fantastik përgatitet mjaft lehtë. Ky është një lajm i mirë po të marrim në konsideratë që Shqipëria është një vend ideal për të gjetur ftonj shumë të mirë në treg. ...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

Si të Kombinoni Hurmat e Arabisë, Fiqtë e Thatë dhe Çajin e Malit

Kjo komposto shtëpie sjell një kombinim unik dhe plot gjallëri të hurmave të arabisë, fiqve të thatë, shijes së portokallit dhe kanellës. Siç do ta gjeni në vijimin e leximit të sjellë nga AgroWeb.org, kësaj kompostoje mund t'i përdorni lëngun, por edhe mushtin që mund ta shtoni nga ëmbëlsirat ...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Kanella - Vlerat, Llojet dhe Përfitimet e Mëdha

Kanella është një erëz që shpalos shumë shije dhe aroma. Vlerat shëndetësore të saj janë befasuese. Kanella kushton pak dhe gjendet kudo. Shumica e njerëzve nuk janë në dijeni për ekzistencën e dy llojeve kryesore të kësaj erëze. Të dyja janë të shëndetshme, por njëra prej tyre p&...

nga AgroWeb më 23 prill 2017

Si të thani mollët në kushtet e shtëpisë

Përgatitja e mollëve të thata në formë rrethore është një proces i lehtë dhe shpërblyes. Mjafton të qëroni dhe të prisni mollët, t’i spërkatni me kanellë dhe t’i piqni në furrë me zjarr të ngadaltë për disa orë. Tradita e mollëve të thata është e hershme n&...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Spinaq, Xhenxhefil dhe Kanellë - Fuqia e Gjelbër

Spinaqi është një zgjedhje ideale për një lëng të plotë frutash dhe perimesh. Shija e tij neutrale e bën atë fantastik dhe lehtësisht të kombinueshëm me shumë prej frutave dhe perimeve të preferuara. Duke qenë se spinaqi është i pasur me vitamina dhe antioksidantë, ai nuk duhet të mungojë n&...

nga AgroWeb më 25 dhjetor 2016

Energji Dimërore - Toniku me Pesë Zgjidhje Natyrale

Ka njerëz që janë shumë energjikë dhe kur zgjohen janë gati të pushtojnë botën. Ka njerëz që gjallërohen vetëm në mesditë. Por askush nuk është i mbrojtur nga përgjumja e beftë që të kaplon pasi ke ngrënë një drekë të mirë dhe të plotë. Të gjitha k&...

nga AgroWeb më 6 qershor 2016

Udhëtim pikant në botën e erëzave

Historia e erëzave është me të vërtetë magjepsëse. Disa prej jush mund ta dini tashmë që njerëzit kanë rrugëtuar mijëra kilometra në kërkim të një lloj erëze. Të tjerë kanë përdorur erëzat për të shëruar sëmundjet dhe shumë syresh kanë nisur edhe luft&...

nga AgroWeb më 25 gusht 2017

Mjaltë me Kanellë, Një Trullosje Magjike Vlerash

Një nga kombinimet më të fuqishme të vlerave është ai i mjaltit me kanellën. Ato janë dy ushqime të shëndetshme që përmbajnë vitamina dhe minerale që na ndihmojmë të kemi një shëndet të mirë. Mjalti dhe kanella përmbajnë proteina, fibër, sheqerna, vitamina dhe minerale. Kanella ...