nga AgroWeb më 15 korrik 2017

Agrocon Albania Udhëheq Eksportet e Frutave dhe Perimeve Shqiptare - GlobalGAP edhe për Shalqinin vendas

Varietetet më cilësore të frutave dhe perimeve Made in Albania kultivohen pikërisht në Fermën Agrocon Albania. Suksesi i rradhës i kësaj ferme prestigjioze mban emrin cilësi e provuar dhe e konfirmuar. Me një kualitet tepër të lartë dhe çmim shumë konkurues, produktet e kësaj ferme gjigande janë kthyer në ...

nga AgroWeb më 5 gusht 2017

Lëkura e Kastravecit, Pasuri Vlerash

Kastravecat kanë një shije freskie që plotëson çdo sallatë, panine apo garniturë. Në shumicën e rasteve, kastravecat qërohen sepse lëkura e tyre është e ashpër dhe për disa e vështirë për t'u përtypur ose tretur. Megjithatë shumë njerëz nuk e dinë që pjesa më e madhe e ...

nga AgroWeb më 14 gusht 2017

Kastraveci, Freskia e Tokës Shqiptare

Kastraveci është një nga perimet më të shijshme të stinës. Prodhimet shqiptare mbeten më të mirat të ofruara në tregjet e fruta perimeve në vend. Fermerët tanë tregojnë kujdes të veçantë në kultivimin e kastravecit që falë vlerave ushqimore është kthyer në një produkt me ...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Mbroni Zemrën me Lëngun e Shalqinit dhe Kastravecit

Lëngu i shalqinit dhe kastravecit është një nga më të shëndetshmit dhe më freskuesit që mund të pini gjatë stinës së verës. Ky lëng i lehtë, por i mprehtë në shije do t’ju mbajë të hidratuar në ditët e nxehta. Shalqini është një nga frutat që shuan etjen më ...

nga AgroWeb më 24 qershor 2017

Super Ushqimet e Shëndetshme të Verës

Mundësitë për të shijuar këtë stinë të vitit janë të panumërta. Noti, kampingu, plazhi apo mbrëmjet verore të shoqëruar me ushqimet e zgarës janë disa prej aktiviteteve më të preferuara gjatë verës. Por nga ana tjetër kjo stinë shoqërohet me probleme nga më të ndryshme sh&...

nga AgroWeb më 1 qershor 2017

Varietetet e Ëmuara të Kastravecave

Kastravecat kanë një shije të freskët dhe të butë. Ato përkëdhelin qiellzën dhe shqisat jo vetëm kur konsumohen veçmas por edhe kur përfshihen në sallata. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për varietetin më të mirë të kastravecit, përzgjedhjen...

nga AgroWeb më 7 gusht 2017

Përtej Hidratimit - Vlerat e Mëdha të Kastravecave

Kastravecat (Lat.Cucumis sativus) i përkasin të njëjtës familje botanike ku bën pjesë pjepri, shalqini, kungulli, kungulleshkat dhe të gjithë kultivarët e tyre. Prodhimi tregtar i kastravecëve ndahet në dy lloje: kastraveca për konsum të freskët dhe kastraveca për turshi. Kastravecat e freskët janë më të...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Ananas dhe Kastravec - Receta me Supervlera

Prej shumë kohësh, AgroWeb.org ka ndarë me ju me dhjetëra receta për pije dhe ushqime të shëndetshme. Tani është koha të flasim për lëngun magjik të kastravecit me ananasin, dy produkte fantastike që mund t’i gjeni në çdo dyqan. Ky lëng është i ëmbël, freskues dhe me një nuanc&...

nga AgroWeb më 7 korrik 2017

Kombinimi i Panxharit me Xhinxher, Perime dhe Fruta

Çdo ditë është e nevojshme të qëndroni të shëndetshëm dhe plot energji. AgroWeb do t’ju japë recetën e një pije fantastike, falë së cilës do t'i jepni një ndihmesë shumë të rëndësishme organizmit tuaj për të gëzuar formë të plotë. Bëhet fjalë p&...

nga AgroWeb më 13 qershor 2017

Ëfarë e shkakton hidhësinë e trangullit?

Trangujt e freskët janë përbërësi kryesor i shumë sallatave të shijshme dhe ushqyese. Por çfarë ndodh kur trangulli që ne përdorim për sallatë është i hidhur? A e keni pyetur veten se nga vjen hidhësia e trangullit? Zakonisht trangujt e sapokëputur dhe të stinës janë të shijshëm, plot l...

nga AgroWeb më 12 tetor 2016

AgroCon Albania - Cilësia superiore që nderon Shqipërinë në Evropë

Prodhim i një cilësie krejt të veçantë. Produkte të çertifikuara. Varietete kultivarësh të mbushura me vlera natyrale. Perime shumë të kërkuara jo vetëm në Evropën Lindore dhe Qendrore, por edhe në tregjet perëndimore. Qartësisht, ka qene një vit shumë i mbarë për prodhimet e serrë...

nga AgroWeb më 3 korrik 2017

Më të Freskëtat Produkte të Korrikut

Blerja e zarzavateve dhe e frutave është një punë më vete, për më tepër kur nuk e di se çfarë të blesh procesi bëhet më i vështirë dhe i shtrenjtë. Gjithsesi blerja e fruta-perimeve, veçanërisht kur janë të stinës është një mënyrë efektive për të qenë...

nga AgroWeb më 7 korrik 2016

Drejt Evropës - E para Çertifikatë GlobalGap në Shqipëri

AgroCon Albania, kompania e parë shqiptare që mund të tregtojë fruta dhe perime në vendet e Bashkimit Evropian.  E kishin synimin krejt të qartë që në ditën e parë. Ishin dhjetëra kritere për t’u plotësuar. Gjashtë muaj për të finalizuar të gjitha procedurat e kërkuara. Përveshën t&...