nga AgroWeb më 14 shkurt 2017

Kikirikë Kontrabandë Kalojnë Në Veri të Shqipërisë

Tre persona janë arrestuar mbrëmë në Pikën Kufitare të Murriqanit në Shkodër pasi një sasi me kikirikë është lejuar të kalojë kontrabandë në territorin shqiptar. Burime nga Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër njoftojnë se është arrestuar doganieri që ka lejuar kalimin e mallit pa asnj&...

nga AgroWeb më 30 janar 2017

Greqia kap kikirikë nga Kina me rekord aflatoksine

Autoritetet Greke kanë bllokuar një ngarkesë me kikirikë nga Kina, e cila përmban rekordin historik të aflatoksinës. Më 27 Janar 2017, Inspektoriati Shtetëror i Kontrollit të Cilësisë së Produkteve të Greqisë ka njoftuar të gjitha vendet e Bashkimit Evropian se ngarkesa me kikirikë përmbantë 20 herë...

nga AgroWeb më 20 janar 2017

Shqipëria me nivelin më të lartë në Evropë të aflatoksinës së lejuar

Shqipëria ndër vendet me nivelin më të lartë në botë të aflatoksinës së lejuar në produktet ushqimore. E paralajmëruar, por jo e marë seriozisht. Dhe nuk është hera e parë që autoritetet shqiptare qëndrojnë indiferente përballë rreziqeve ushqimore që vijnë nga jashtë. Ësht&...

nga AgroWeb më 7 dhjetor 2016

Kroacia - Alarm ndërkombëtar ndaj Kikirikëve nga Kina

Lajm i keq nga Kroacia. AgroWeb.org raporton se vendi i afërt me Shqipërinë, përmes autoriteteve të saj të Kontrollit të Cilësisë të Ushqimit ka urdhëruar largimin dhe sekuestrimin e menjëhershëm nga tregjet e saj të një sasie të papërcaktuar të kikirikëve kinezë. Ngarkesat me kikirikë nga ...

nga AgroWeb më 4 gusht 2017

Mrekullia e gjalpit organik të arrorëve dhe farave

E kemi dëgjuar shpesh. Gjalpi është i dëmshëm, veçanërisht për shkak të niveleve të larta të kolesterolit. A vlen e njëjta gjë për gjalpin e farave dhe atë të frutave arrorë? Kur jetoja në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, më pëlqente që në mëngjes të shijoja një ...