nga AgroWeb më 22 qershor 2017

Kos dhe Mjaltë - Formula Fituese e Shëndetit

Informacionet për vlerat shëndetësore të mjaltit dhe kosit janë të panumërta, por kombinimi i të dyjave së bashku është shembull i besimit se bashkimi bën fuqinë. Si kosi, ashtu edhe mjalti kanë shumë përfitime për shëndetin e njeriut, për të cilat AgroWeb.org ju fton të lexoni më posht&...

nga AgroWeb më 24 qershor 2017

Super Ushqimet e Shëndetshme të Verës

Mundësitë për të shijuar këtë stinë të vitit janë të panumërta. Noti, kampingu, plazhi apo mbrëmjet verore të shoqëruar me ushqimet e zgarës janë disa prej aktiviteteve më të preferuara gjatë verës. Por nga ana tjetër kjo stinë shoqërohet me probleme nga më të ndryshme sh&...

nga AgroWeb më 31 gusht 2017

Avokado - Një Superfrut dhe Tre Përdorime Ideale

Avokado përmban 18 nga 22 aminoacidet e nevojshme për trupin e njeriut, por edhe shumë fibër. Rrjedhimisht ky frut është një mënyrë e mirë për të fuqizuar sistemin imunitar. Avokado bëhet më i fuqishëm nëse kombinohet me fruta të pasura me vitaminë C, siç janë limoni dhe ananasi. AgroWeb.org do t...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Ananas dhe Kastravec - Receta me Supervlera

Prej shumë kohësh, AgroWeb.org ka ndarë me ju me dhjetëra receta për pije dhe ushqime të shëndetshme. Tani është koha të flasim për lëngun magjik të kastravecit me ananasin, dy produkte fantastike që mund t’i gjeni në çdo dyqan. Ky lëng është i ëmbël, freskues dhe me një nuanc&...

nga AgroWeb më 8 prill 2017

Si të bëjmë shufra me fruta të thata në shtëpi

Shufrat proteinike me fruta të thata janë një ushqim i shpejtë dhe i rëndësishëm, por shpesh ato që blihen në market përmbajnë përbërës të panevojshëm, siç është sheqeri që përcjell shumë kalori. Këto shufra të madhësive të ndryshme gjenden në shumë dyqane ...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Ëmbëlsuesit natyralë që zëvendësojnë sheqerin

A e keni vënë re sa produkte me etiketa ku shkruhet ‘Natyral” gjenden në markete? Një studim i kohëve të fundit ka treguar se konsumatorët kanë gjithnjë e më shumë tendencën të blejnë ushqime me etiketimin “natyrale” dhe tërhiqen vazhdimisht nga produktet me këtë mbishkrim. Edhe në ...

nga AgroWeb më 13 maj 2017

Vlerat Fantastike të Qumështit të Arrorëve

Vlerat ushqimore të qumështit me bazë bimore varen thellësisht nga bima, përpunimi dhe pasurimi i saj, thotë një studim ndërkombëtar i kohëve të fundit. Lajmi i mirë është që, sipas të njëjtit studim qumështi me bazë bimore, apo qumështi i arrorëve mund të jetë një alternativ&...

nga AgroWeb më 21 tetor 2016

Thesari i Tropojës, më i madhi në Ballkan

Gjendet në Tropojë. Është masivi më i madh i gështenjave në Ballkan, duke u shtrirë rreth Alpeve përmbi qytetin e Bajram Currit, bjeshkëve deri në Dragobi dhe vijon me masivin e vargmaleve të Shkelzenit deri në njësinë administrative të Lekbibajt. Masivi i gështenjës në Tropojë zë një sip...

nga AgroWeb më 7 gusht 2017

Arra e Kokosit: Zonja e Shëndetit të Shkëlqyer

Nëna Natyrë është jashtëzakonisht bujare me njerëzit edhe pse ata sillen keq. Ajo na ka ofruar një shportë të madhe me fruta dhe perime që na e pasurojnë jetën dhe shëndetin me vitamina, minerale dhe ushqyes që na japin një jetë të gjatë. Një frut në veçanti - arra e kokosit - ësht&...

nga AgroWeb më 2 qershor 2016

Superfrutat e Vogla Ekzotike

Produkte si kokrrat Acai dhe Goji, farat Chia dhe vaji i arrës së kokosit, të famshme për vlerat superiore ushqyese janë bërë mjaft popullore edhe në Shqipëri. Për këtë arsye, AgroWeb ka përgatitur një informacion në lidhje me vlerat ushqimore të kokrrave, farave dhe vajit duku ju sugjeruar mënyra më t&...