nga AgroWeb më 31 gusht 2017

Ushqimet me likopen të rëndësishme për zemrën

Përse duhet të hani më shumë domate Likopeni është një karotenoid shumë i famshëm. Ai i jep domateve nuancat dhe hijet e shumta të së kuqes karakteristike. Likopeni lufton radikalet e lira dhe luan një rol kyç në shëndetin e zemrës. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, likopeni ka fituar vëmendje ...

nga AgroWeb më 22 maj 2017

Të Gjelbrat Me Fuqi Më Të Lartë Ushqyese

Spinaqi ka qenë për shumë kohë në qendër të vëmendjes si një ndër ushqimet më të shëndetshme. Por tani, ushqime të tjera si brokoli dhe lulelakra kanë dalë në pah si perimet më të mira për shëndetin. Shkencëtarët dhe ekspertët ushqimorë mendojnë se kjo familje botanike ...

nga AgroWeb më 5 maj 2017

Brokoli dhe Lulelakra, Një Përballje Vlerash

Lulelakra dhe brokoli janë pjesë të së njëjtës familje. Konsumatorët shqiptarë kanë një traditë shumëvjeçare në përdorimin e lulelakrës, ndërkohë që brokoli mund të quhet një hyrje e re në recetat e gatimit të amvisave të vendit tonë. Të dyja këto perime ...

nga AgroWeb më 28 gusht 2017

Lakërishtet e Egra - Të Gjelbrat Shqiptare Plot Shëndet

Në Shqipëri, barishtet e egra të pasura me vlera kurative, kanë qenë dhe mbeten nga barishtet e bahçeve dhe parcelave të vogla dhe pjesë e përhershme e tregut të fshatarëve. Të tilla janë disa prej tyre si rradhiqet, çikorja dhe nena e gjelbër, të cilat gjejnë përdorim të rëndësishëm n...

nga AgroWeb më 19 korrik 2017

Pazia, Laboti, Hithra - Vlerat Cilësore Për Organizmin

Lakrat e egra janë nga bimët më të pasura me vlera të jashtëzakonshme, që gjendet kudo në Shqipëri. Në këtë grup hyjnë edhe bimët që ngjasojnë me spinaqin, por që rriten kryesisht në gjendje të egër siç janë Pazia, Laboti dhe Hithra. Lexoni vlerat e tyre mirëbërëse të...

nga AgroWeb më 6 shtator 2017

Rini e Përhershme me Ushqimet e Pasura me Kolagjen

Kolagjeni është një proteinë që trupi e prodhon natyralisht. Ajo është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit dhe gjallërisë së lëkurës. Kolagjeni gjendet në çdo organ të trupit, përfshirë kocka, lëkurë, ligamente dhe kërce. Kolagjeni bashkëpunon me proteinën elastin...

nga AgroWeb më 16 qershor 2017

Perimet e Bardha dhe Lidhja Direkte me Mirëqënien e Organizmit

Disa ekspertë deklarojnë se perimet me ngjyrë janë të mira për shëndetin. Megjithatë, shumë konsumatorë kanë harruar ekzistencën e perimeve të bardha, të cilat kanë po aq vlera ushqyese sa ato me ngjyrë të errët. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, lulelakra, qepët, kërpudhat, hudhra ...

nga AgroWeb më 3 shtator 2017

Lulet e Brokolit, Surprizat e një Perimeje Plot Vlera

Brokoli është një perime që rritet mirë gjatë periudhave të freskëta të vitit. Prodhimtaria e brokolit vërehet dy herë në vit, në pranverë dhe në vjeshtë, në pjesën më të madhe të vendit. Brokoli i përket familjes së kultivarëve Brassica oleracea, që përfshin lakrë...

nga AgroWeb më 16 mars 2017

Përdorimet e VeÇanta të Lakrave të Vogla

Keni dëgjuar për përmbajtjen e lartë të proteinave që kanë lakrat e vogla ose lakrat e Brukselit në krahasim me perimet e tjera? Por, po të marrim në konsideratë edhe vitaminat dhe mineralet që ato përmbajnë, atëherë nuk keni arsye përse të mos i përfshini këto lakra të vogla në ushqimin ...

nga AgroWeb më 5 korrik 2017

E Famshmja Lakër Italiane në Parcelat Shqiptare

Lakra italiane është një nga lakërishtet më të përhapura dhe më të famshme të të gjelbërave të Mesdheut. Lakra italiane, ose siç edhe njihet si lakra e savojës, është një lloj lakre, gjethet e së cilës janë në të gjelbër të thellë. Kjo lakër ka nevojë p&...

nga AgroWeb më 9 janar 2017

Lakra e Kuqe - Tri Herë Më Me Vlerë Se e Bardha

I thonë Lakra e Kuqe, por në të vërtetë ngjyra e saj është një vjollcë e thellë e ndezur, shija e së cilës të befason qiellzën. Lakra e kuqe është pjesë e tryezës sonë, jo vetëm për festa. Nëse mendoni që lakra e kuqe me lakrën e bardhë ndryshojnë vetëm nga ngjyra...

nga AgroWeb më 24 gusht 2017

Lakra e Kuqe - Trefish Më Shumë Vlera se e Bardha

E quajnë Lakra e Kuqe, por në të vërtetë ngjyra e saj është një vjollcë e thellë e ndezur, shija e së cilës të befason qiellzën. Lakra e kuqe është pjesë e tryezës sonë, jo vetëm për dekorim. Nëse mendoni që lakra e kuqe me lakrën e bardhë ndryshojnë vetëm nga ...