nga AgroWeb më 22 gusht 2017

Lëngu i Artë i Boronicave të Alpeve Shqiptare

Boronicat janë frutat që shijojnë fronin e lavdisë falë vlerave të shumta shëndetsore. Sot mund të gjeni shumë boronica të freskëta të treg. Disa i preferojnë të freskëta, disa synojnë të shijojnë lëngun e tyre si një alternativë e mirë përfitimesh shëndetësore. Në t&...

nga AgroWeb më 14 gusht 2017

Lëngu i Dafinës - Bekimi i Perëndive për Shëndetin

Që në lashtësi, besohej se Perënditë kishin derdhur një lumë bekimesh mbi dafinën duke e bërë atë mbretëreshën e shëndetit të mirë. Lëngu i dafinave është padyshim një tonik i mrekullueshëm dhe i pakrahasueshëm me një ndikim të fortë në stomak, kyçe dhe muskuj. ...

nga AgroWeb më 9 gusht 2017

Surprizat Shëndetsore të Lëngut të Patates

A e keni provuar lëngun e patates? Ju bën me të vërtetë mirë. Patatet janë pjesë përbërëse e një stili të shëndetshëm ushqyerje në mbarë botën. Ato kanë aftësi të larta shëruese veçanërisht nëse konsumohen si lëng. Lëngu i patates është i shkë...

nga AgroWeb më 7 shtator 2017

Lëng Rrushi me Limon për Zemër të Fortë

Është stina e rrushit. E gjejmë në ngjyrë të bardhë, të zezë dhe të kuqe. Të tre këta lloje janë super të shijshëm. Në Shqipëri, rrushtë konsiderohen si një prej frutave më popullorë dhe më të shijshëm por edhe me vlera, sepse ato janë një burim i vitaminës A, C, ...

nga AgroWeb më 3 shtator 2017

Nektari i Kajsisë, Lëngu i Jetëgjatësisë

Të gjithë lënë kokën pas kajsive. Nektari i tyre konsiderohet si lëngu i artë i vlerave shëndetsore. Shqipëria, është një vend fatlum sepse kajsitë rriten me bollëk. Në aspekt konsumi, ne mjaftohemi me ngrënien e frutit dhe neglizhojmë lëngun ose nektarin e famshëm të tij. Nektari i kajsisë &...

nga AgroWeb më 14 gusht 2017

Kastraveci, Freskia e Tokës Shqiptare

Kastraveci është një nga perimet më të shijshme të stinës. Prodhimet shqiptare mbeten më të mirat të ofruara në tregjet e fruta perimeve në vend. Fermerët tanë tregojnë kujdes të veçantë në kultivimin e kastravecit që falë vlerave ushqimore është kthyer në një produkt me ...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Mbroni Zemrën me Lëngun e Shalqinit dhe Kastravecit

Lëngu i shalqinit dhe kastravecit është një nga më të shëndetshmit dhe më freskuesit që mund të pini gjatë stinës së verës. Ky lëng i lehtë, por i mprehtë në shije do t’ju mbajë të hidratuar në ditët e nxehta. Shalqini është një nga frutat që shuan etjen më ...

nga AgroWeb më 28 gusht 2017

Lëng Pjeshke Puro Për Zemrën, Veshkat dhe Gjithë Organizmin

Pjeshkët dhe lëngu i tyre i përftuar në shtëpi janë burime të shkëlqyera të mikroelementeve si hekuri, zinku, magnezi, mangani, kalciumi, si dhe vitamina A, vitamina B1, vitamina B2, vitamina B9, vitamina C dhe vitamina E. Pirja e lëngut origjinal të pjeshkës është e lidhur me shumë përparësi dhe përfitime p...

nga AgroWeb më 17 shtator 2017

Lëngu i Manaferrave - Athtësia Plot Vlera

Që në lashtësi, manaferrat janë përdorur si një kurë popullore kundër disa problemeve shëndetësore, pavarësisht mungesës së njohurive të sakta për profilin ushqimor të këtij fruti. Ato janë përdorur për të mbrojtur njerëzit nga të ftohtit dhe problemet me tretjen. Kërkimet ...

nga AgroWeb më 11 shtator 2017

Lëngu i Fikut - Një Mrekulli në Kupë

Mënyra më e mirë për të përfituar të gjithë mirësinë e fikut është të pish lëngun që është i pasur me ushqyes të jashtëzakonshëm, që ndikojnë pozitivisht, jo vetëm në aspektin ushqimor, por edhe në atë shëndetsor. Fiku duhet të jetë patjetër pjes&...

nga AgroWeb më 31 gusht 2017

Lëngu i Kockave - Një Pasuri e Traditës Shqiptare

Lëngu i kockave të mishit është një nga elementët bazë të traditës shqiptare të ushqimit. Shumica prej nesh e dimë që ky lëng i bën shumë mirë organizmit, por njohuritë për funksionet e sakta të këtij lëngu janë të mjegullta. Studimet kanë treguar që lëngu i kockave ...

nga AgroWeb më 4 korrik 2017

Vaj Ulliri, Mjaltë dhe Limon – Kombinimi Magjik

Lexuesit e AgroWeb.org mund të kenë dëgjuar shpesh për përfitimet që vijnë nga kombinimi i vajit ekstra të virgjër të ullirit, mjaltit dhe limonit. Këto produkte të konsumuara gjërësisht në traditën shqiptare janë mjaft të dobishme në përkujdesjen natyrale ndaj shëndetit. Vaji ekstra i virgj&...

nga AgroWeb më 8 shtator 2017

Vlerat më të Mira të Lëngut të Qepës

A ju ka pickuar ndonjëherë bleta? Nëse po, duhet të dini që lëngu i qepës ofron lehtësim të menjëhershëm. Vuani nga pagjumësia? Pini lëng qepe për një gjumë të qetë. Jo vetëm kaq. Kombinoni lëngun e qepës me shafranin e Indisë për një lëkurë plot shkëlqim ose ...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

Lëngjet e Panxharit të Kuq dhe Rrepave Si Kura për Shëndetin

Panxhari i kuq dhe rrepat konsiderohen gjerësisht si dy nga perimet që ofrojnë lëngje me vlera madhështore për organizmin njerëzor. Të dyja këto perime mund të përdoren në sallata dhe në pjata të tjera, por AgroWeb.org ju sjell përfitimet më të mira të konsumimit të tyre në formën e lë...

nga AgroWeb më 19 qershor 2017

3 Lëngjet më të Mira të Stinës

Kjo është stina e duhur për t’u përqendruar tek ushqyesit dhe vlerat e mira për trupin. Tregjet janë të mbushura me barishte të pasura me ushqyes siç janë hithrat, sallata e ujit apo spinaqi që konsiderohen superfuqi për rigjallërimin e trupit, ushqimin dhe energjinë e tij. Më pas në treg gjejmë edhe ...

nga AgroWeb më 14 shtator 2017

Përfitimet e Jashtëzakonshme të Lëngut të Koprës

A ju vjen ndërmend një arsye se përse duhet ta shtrydhni koprën? Së pari, në 100 gramë kopër merrni 154% të dozës së nevojshme ditore të vitaminës A dhe 142% të vitaminës C. Kjo përmbajtje e bën koprën një nga barishtet më të mira për shëndetin e lëkurës. Vitaminat A dhe C ...

nga AgroWeb më 31 maj 2017

9 vlerat e lëngut të hurmave të thata

Pranohet gjërësisht që hurmat e Arabisë janë të mbushura me plot surpriza të këndshme për shëndetin. Ato janë një dhuratë natyrale plot vlera, pavarësisht përmbajtjes së lartë të sheqerit. Ndonëse diabetikët qëndrojnë larg hurmave të Arabisë, këto të fundit kanë n&...

nga AgroWeb më 16 qershor 2017

Lëngu i Finokut, Magjia e Fshehur

Lëngu i finokut është i pasur me vlera ushqimore dhe është përdorur kryesisht në vendet e Mesdheut dhe së fundmi edhe në Shqipëri, jo vetëm si përbërës ushqimor por edhe si kurë mjekësore. Kjo bimë e famshme lufton bakteret dhe forcon sistemin imunitar. Për më tepër, të dhënat shkencore ...

nga AgroWeb më 21 qershor 2017

Qershitë e Zeza - Vlerat e Përkryera për Shëndetin

Qershitë e zeza janë varieteti më popullor i qershive të ëmbla që prodhon Shqipëria. Qershia e zezë (prunus serotina rosaceae) është pjesë e familjes botanike të trëndafilit. Ngjyra e kësaj qershie është karakteristike, e thellë dhe i përafrohet të zezës. Qershitë e tjera të zeza i pë...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Larg Fëmijët nga Lëngjet e Frutave

Fëmijët e vegjël duhet t’i qëndrojnë larg lëngjeve të shtrydhura. Kështu këshillojnë pediatrët sipas të cilëve, nëse fëmijët duhet të hanë fruta dhe jo t’i pinë ato. Sipas tyre, etja mund të shuhet me ujë. Është e vërtetë që lëngjet e frutave janë...

nga AgroWeb më 23 gusht 2017

Panxhar, Domate, Karrotë - Lëngu i Zemrës së Fortë

Ngjyra nuk është i vetmi tipar i përbashkët i domates dhe karrotës. Studime të kohëve të fundit kanë treguar se fuqia e karrotës dhe domates shkon përtej pigmentit të tyre karakteristik. Përbërës të fuqishëm bimorë të domates dhe karrotës ndihmojnë në parandalimin e rritjes së ...

nga AgroWeb më 29 gusht 2017

Mjalti dhe Qepa - Kombinimi i Fuqisë së Shëndetit

Qepa është një nga perimet më të lashta të kultivuara nga njerëzimi. Ajo konsiderohet një thesar për shkak të vlerave fantastike kundër baktereve dhe mykut. Analizat shkencore kanë provuar se qepa ka efekt të jashtëzakonshëm kundër mikrobeve, sepse ajo është e pasur me flavonoidë, polifenolë, sulfur...

nga AgroWeb më 9 shtator 2017

Limoni, Agrumja që Nuk Duhet të Mungojë në Shtëpi

Lëngu i limonit ka aciditet të lartë. Ai shërben si dizinfektues dhe e luan këtë rol mjaft mirë. Aroma e kësaj agrumeje preferohet shumë nga njerëzit, por urrehet nga insektet. Limoni është i dobishëm në ruajtjen e ushqimeve dhe në shkatërrimin e substancave kimike të rënda për njeriun. Përdorimet ...

nga AgroWeb më 19 maj 2017

Lëng Luleshtrydhesh Kundër Kolesterolit dhe Pro Zemrës

Lëngu i luleshtrydheve përmban një pasuri vlerash unike shëndetësore dhe mbart veti dhe funksione mjaft të dobishme për trupin e njeriut. Akademikët dhe studiuesit kanë analizuar efektet e lëngut të luleshtrydheve në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe kanë dalë në disa përfundime shumë të rënd&...

nga AgroWeb më 7 gusht 2017

Xhenxhefili- Receta të shijshme e të shëndetshme

Xhenxhefili është përdorur prej shekujsh për të kuruar problemet shëndetësore të njerëzve. Ai njihet si mik i sistemit imunitar dhe stomakut. Shumë studime madje sugjerojnë se xhenxhefili përshpejton tretjen dhe lufton inflamacionin te pacientët e prekur nga osteoartriti. Xhenxhefili hollon gjakun dhe ul kolesterolin, duke u bër...

nga AgroWeb më 16 maj 2017

Manat e Freskëta - Rregullueset e Gjakut në Pranverë

Mani i njohur ndryshe edhe me emrin dialektor dudi ka përdorim të gjerë në mjekësinë popullore ku përdoren frutat dhe gjethet. Frutat e manit konsumohen të freskëta, ato janë freskuese dhe të shëndetshme. Manat përmbajnë rreth 9 për qind sheqer, acide organike, taninë, kripëra të ndryshme...

nga AgroWeb më 8 shtator 2017

Lëngu Energjik i Mëngjesit - Hithra, Mollë dhe Karrotë

Hithra është një nga bimët më të pasura me ushqyes në mbarë botën. Kjo bimë është e dobishme për trajtimin e disa sëmundjeve. Studimet kanë treguar se hithra ka plot antioksidantë, lufton mikrobet, kuron ulçerën dhe luan rol të rëndësishëm kundër dhimbjeve. Hithrat ofrojnë shum...

nga AgroWeb më 25 gusht 2017

Spinaq dhe luleshtrydhe - Kënaqësi e dyfishtë vlerash

Gjethet jeshile të spinaqit kombinohen shkëlqyeshëm me luleshtrydhet e kuqe. Por vlerat e këtij kombinimi shkojnë përtej dëshirës për të zbukuruar tryezën. Spinaqi me luleshtrydhet së bashku plotësojnë dhe përmirësojnë vlerat e njëra-tjetrës. Më poshtë mund të lexoni për vlerat ...

nga AgroWeb më 2 shtator 2017

Fruta Pylli dhe Hithra, Lëngu Që Ju Gjallëron

Hithra bën pjesë në ushqimet më të mira për njerëzit. AgroWeb.org do t’ju prezantojë me një kurë mrekullibërëse kundër gripit, virozave të stinës pranverore dhe të ftohtit. Bëhet fjalë për lëngun me bazë hithre dhe fruta pylli. Hithrat janë elementi bazë i gatimeve të ...

nga AgroWeb më 23 gusht 2017

Vetitë dhe Kombinimet Çudibërëse të Avokados

Avokado shpesh krahasohet me një dardhë me shollë për shkak të lëkurës së ashpër dhe formës që ngjason me dardhën. Avokado është një burim special i karotenit. Një avokado e pjekur mirë përmban tre herë më shumë karoten se fruti i papjekur dhe i fortë. Shkencëtarët kanë ...