nga AgroWeb më 30 gusht 2017

Ushqimet për Formimin e Kolagjenit në Organizëm

Kolagjeni është një nga proteinat që e gjen me tepricë në trupin e njeriut, kocka, muskuj, lëkurë dhe tendina. Kolagjeni është një proteinë e fortë, e patretshme dhe fibroze që përbën një të tretën të proteinave në organizëm. Molekulat janë të ndërlidhura me njëra ...

nga AgroWeb më 27 korrik 2017

Luleshtrydhet e Deformuara - A Janë të Ngrënshme?

Shpesh konsumatorët enden nëpër tregjet e frutave dhe perimeve për të blerë luleshtrydhe. Por prisni, ka diçka të çuditshme që ju tërheq syrin. Shikoni luleshtrydhet e rregullta por me çmime të afishuara jo aq të lira dhe pranë tyre shihni luleshtrydhe të çuditshme që shiten me gjysmë apo edhe &...

nga AgroWeb më 19 qershor 2017

Qumështi me luleshtrydhe, ëmbëlsia plot vlera!

Qumështi me luleshtrydhe është një term që përshkruan kombinimin e luleshtrydheve të freskëta, shurupit apo pluhurit të luleshtrydhes me qumështin. Kjo pije e këndshme shërbehet e ftohtë. Ndonëse popullariteti i saj nuk ka të krahasuar me atë të çokollatës, qumështi me luleshtrydhe mbetet një...

nga AgroWeb më 4 shtator 2017

Produktet Më të Pasura me Vitaminën e Shëndetit

Vitamina C është e domosdoshme për t’i dhënë fuqi sistemit imunitar dhe për të mbajtur larg kollën e padëshiruar dhe problemet e tjera. Për çudi, portokallet nuk kryesojnë në listën e ushqimeve apo edhe frutave të pasura me vitaminë C. Vitamina C njihet për vlerat unike. Ajo i mban kapilarët e ...

nga AgroWeb më 18 shtator 2017

Boronica dhe Mjedra për Kultivim në Tokat e Luleshtrydheve Shqiptare

Specialistë të programeve të USAID në Shqipëri për mbështetjen dhe rritjen e sektorit të bujqësisë shqiptare po ndihmojnë fermerët dhe kultivuesit vendorë në Frakull dhe Kafaraj të Fierit për të mbjellë mjedër dhe boronicë. Qëllimi i demonstrimeve dhe kultivimit në parcela eksperimentale...

nga AgroWeb më 19 maj 2017

Lëng Luleshtrydhesh Kundër Kolesterolit dhe Pro Zemrës

Lëngu i luleshtrydheve përmban një pasuri vlerash unike shëndetësore dhe mbart veti dhe funksione mjaft të dobishme për trupin e njeriut. Akademikët dhe studiuesit kanë analizuar efektet e lëngut të luleshtrydheve në sistemin e qarkullimit të gjakut dhe kanë dalë në disa përfundime shumë të rënd&...

nga AgroWeb më 25 gusht 2017

Spinaq dhe luleshtrydhe - Kënaqësi e dyfishtë vlerash

Gjethet jeshile të spinaqit kombinohen shkëlqyeshëm me luleshtrydhet e kuqe. Por vlerat e këtij kombinimi shkojnë përtej dëshirës për të zbukuruar tryezën. Spinaqi me luleshtrydhet së bashku plotësojnë dhe përmirësojnë vlerat e njëra-tjetrës. Më poshtë mund të lexoni për vlerat ...

nga AgroWeb më 16 prill 2017

Luleshtrydhe plot lëng në ballkonin tënd

Luleshtrydhet e rritura në kushtet e shtëpisë janë plot shije dhe për më tepër shumë të freskëta. Luleshtrydhja është edhe frut edhe një bimë dekorative. Për rrjedhojë, është perfekte për t’u rritur në kopësht apo saksi. Nëse keni fëmijë, do të zbuloni se luleshtrydhja...

nga AgroWeb më 6 maj 2017

Nga Kina Vjen Luleshtrydhja Blu

Një produkt i ri po vjen nga Kina. Mban emrin Luleshtrydhja Blu. Shkencëtarët kinezë kanë arritur të modifikojnë gjenetikisht kultivarin Fragaria x ananassa dhe kanë krijuar këtë frut të pazakontë. Mos u keqkuptoni, nuk po flasim për një frut thjesht të modifikuar gjenetikisht. Shkencëtarët kinezë pretendojn...

nga AgroWeb më 5 nëntor 2016

Si të bësh Verë Luleshtrydhesh vetë në shtëpi

Një libër, një gotë verë, kohë e bukur dhe muzika e preferuar. Kjo është formula e një dite të mirë. Një verë e mirë, sjell paqe edhe në shpirtrat më të trazuar. Ndërsa një verë luleshtrydheje bën më shumë se aq. Le të zbulojmë së bashku sekretet e këtij lë...

nga AgroWeb më 28 korrik 2017

Luleshtrydhja e Egër - Fruti Alpin Magjik për Organizmin

Luleshtrydhja e egër ka emrin botanik të Fragaria Vesca. Popuj të ndryshëm e njohin atë si luleshtrydhja alpine, luleshtrydhja e maleve, luleshtrydhja e egër, luleshtrydhja e druve apo e pyjeve. Në Shqipëri rritet në zonën e dushkut e të ahut, në toka të kultivuara. Në Pukë gjendet më me shumicë në Të...

nga AgroWeb më 11 shkurt 2017

Ushqime të shpejta dhe të shëndetshme për të gjithë

Fëmijët nuk i rezistojnë dot ushqimeve të shpejta pa vlera shëndetësore, por AgroWeb.org do t’ju mësojë se si të përgatisni ushqime të shpejta që janë të shëndetshme për të vegjël e për të rritur. Recetat e mëposhtme janë shumë të lehta për t’u përgatitur n...

nga AgroWeb më 6 korrik 2017

Frutat e Pyllit - Shija e vërtetë e pyjeve shqiptare

Frutat e pyllit janë një ndër kënaqësitë më të mëdha, pasi pjesa më e madhe e tyre mblidhen në gjendje të egër. Por duke konsideruar kërkesën e madhe të tregut, gjithmonë e më tepër frutat e pyllit po kultivohen në parcela nga fermerët shqiptarë për të mundësuar praninë...

nga AgroWeb më 3 maj 2017

Lista AgroWeb - Më të Freskëtat e Majit

Guida e perimeve dhe frutave të sezonit Çdo frut apo perim ka momentin e tij të mbretërimit në sezon. Disa mbretërojnë më gjatë për gati gjysmën e vitit dhe të tjerë e mbajnë fronin vetëm për një muaj. Por në çdo rast, kur flasim për frutat e majit nënkuptojmë më shumë arom&...

nga AgroWeb më 4 prill 2017

Biznesi Shqiptar i Frutit të Pasionit

Sabrina, Kamarosa e Miranda kanë ardhur në Shqipëri vetëm 5 vjet më parë. Vijnë kryesisht nga Spanja dhe janë shumë të kërkuara për cilësinë dhe rendimentin e lartë. Janë të parezistueshme; Luleshtrydhe. Shqipëria ka pasur pak prodhim të këtij fruti. Prodhimi ne masë i luleshtrydheve të ...