nga AgroWeb më 2 shtator 2017

Aloe Vera dhe Xhinxher për Shëndet të Plotë

Metabolizmi është një proçes gjatë të cilit ushqimet dhe pijet që konsumojmë kthehen në energji. Metabolizmi i dobët shkakton shumë probleme, ndaj këshillohet konsumi i disa produkteve që ndihmojnë yndyrnat të lëvizin më shpejt në sistemin tretës dhe parandalojnë përthithjen e tyre nga ...

nga AgroWeb më 10 shtator 2017

Majdanoz, limon dhe mjaltë - treshja fituese për shëndet

Kur dëgjon për majdanozin, gjëja e parë që të vjen ndërmend është një supë e shëndetshme, ose një sallatë e zbukuruar me gjethet e gjelbra të kësaj barishteje. Majdanozi mund të quhet kampion i barishteve që përdoren për shije shtesë në gatimet tona, por vlerat e tij janë shumë ...

nga AgroWeb më 16 mars 2017

Bashkëjetesa në vazo - Barishtet më të mira për t'u rritur bashkë

Të kesh një kopësht të mirëfilltë, ku mund të rrisësh e kultivosh barishtet dhe perimet e preferuara është e mrekullueshme. Nuk ka gjë më të mirë se freskia, dhe barishtet arrijnë të gjallërojnë edhe gatimin më të zakonshëm. Për fat të keq, në kushtet e jetesës urbane, t&...

nga AgroWeb më 11 gusht 2017

Vetitë e Forta të Vajit të Majdanozit

Majdanozi është një barishte me dhunti të veçanta që i jep gatimeve tona një aromë special. Majdanozi konsiderohet si një trashëgimi e mirëfilltë e rajonit të Mesdheut dhe të Shqipërisë. Rrënja, farat dhe gjethet e kësaj barishte nxjerrin një vaj special me ngjyrë të çelët të...

nga AgroWeb më 13 maj 2016

Barishtja Mesdhetare Që Mahnit Shqiptarët

Majdanozi është një barishte mesdhetare e bukur dhe mjaft e shëndetshme. Ajo i jep ngjyrë gatimeve tona. Por mos mendoni se majdanozi përdoret thjesht për zbukurim. Fundja, majdanozi është rritur mbi tokë për më shumë se 2000 vjet dhe përfitimet që vijnë prej tij janë të shumta. Majdanozi ka qenë dhe ...

nga AgroWeb më 28 tetor 2015

Aromë Erëzash Për Gjithë Vitin

Sa herë që shkojmë të bëjmë pazarin, produkti i vetëm që blejmë në sasi shumë herë më të mëdha nga sa mund të konsumojmë janë erëzat. Aroma, por dhe fakti që i mbushim mendjen vetes se do të na hyjnë në punë, bën që të kemi borzilok e majdanoz në shtëpi ...