nga AgroWeb më 29 gusht 2017

Avokado, Pema e Re Frutore e Parcelave Shqiptare

Avokado është një burim i shkëlqyer vitaminash dhe ushqyesish. Popullariteti i tij në rritje dhe përdorimi i gjërë në vendet me klimë të ngrohtë e kanë transformuar avokadon në një produkt që nuk duhet të mungojë në kuzhinën tuaj. Mbjellja e pemës së avokados në ambientet e jashtme ...

nga AgroWeb më 12 korrik 2017

Magjia e Karafilave - Si Rriten në Vazot e Shtëpisë Tuaj

Njëra nga lulet më të njohura dhe më të përhapura në vendin tonë janë karafilët, që kanë zbukuruar prej shumë kohësh bahçet, kopshtet dhe ballkonet e shqiptarëve. Emri shkencor i karafilave është Dianthus ka prejardhje nga greqishtja,e lashtë “Dios” perëndi dhe “anthos”- ...

nga AgroWeb më 15 qershor 2017

Sekretet e mbjelljes së hithrave në shtëpi

Hithra është përdorur prej shekujsh për të kuruar dhimbjen e kyçeve, ekzemën, artritin, sëmundjet e tretjes dhe aneminë. Shumë njerëz zgjedhin të marrin vlerat e hithrës nëpërmjet çajit. Hithra është e mbushur me antioksidantë, siç janë luteina, likopeni dhe hekuri. Përveç ...

nga AgroWeb më 8 tetor 2016

Si të mbillni të gjelbrat lehtësisht në shtëpi

Shpesh herë mbushim koshat e mbeturinave plot me perime dhe barishte të prera përgjysëm, të cilat nuk i kemi shfrytëzuar sa duhet. Në fakt nga këto perime ‘gjysmake’, ne mund të sjellim në jetë sallata e barishte të tjera të reja dhe plot vlera. Metodat janë të lira në çmim dhe shumë më t&...

nga AgroWeb më 2 prill 2017

Muaji Prill - Gati për Perime dhe Fruta në Vazo

Ka kaluar një muaj që kur bëra mbjelljet e pranverës dhe tashmë gjelbërimi i është shtuar ballkonit tim. Filizat e domates janë rritur e forcuar dhe lulet e verdha të saj kanë shpërthyer ngado. Me specat nuk pata shumë sukses. Ato nuk po merrnin shumë zhvillim ndaj pyeta rreth tyre. Një gabim që mund të kisha b&...

nga AgroWeb më 19 mars 2017

Perimet dhe Frutat Bio Me Vazo në Ballkon

Që kur u bëra nënë fillova të lexoja më shumë për ushqimet që duhej të konsumonte im bir dhe për të qenë e sigurt me çfarë do e ushqeja, vendosa që në ballkonin e shtëpisë të mbillja perime dhe luleshtrydhe. Prej disa vitesh e bëj këtë punë që më jep kënaqë...