nga AgroWeb më 30 qershor 2017

Të Ushqyerit për 50 Vjeçarët - Kujdes me Yndyrnat

Problemet me shëndetin, siç janë kolesteroli i lartë, tensioni i lartë i gjakut apo diabeti i tipit dy janë tipiket për këtë grupmoshë. Një dietë e pasur me ushqime që përmbajnë pak yndyrë, ose me nivel të ulët glicemie është mënyra më e mirë për të parandaluar dhe ...

nga AgroWeb më 11 prill 2017

Kaperi - Kokrrat e Vogla Që Kërkohen Si Flori

Kaperin mund ta gjeni nëpër raftet e mjaft pikave të shitjes dhe supermarketeve në Shqipëri. Ato zakonisht shiten të paketuara në kavanozë të vegjël, të mbushur me lëng të kriposur ose në uthull. Kaperi, një nga asortimentet më të rëndësishme të gatimeve mesdhetare është gonxhja e një...

nga AgroWeb më 12 qershor 2017

Vaj Ulliri me Limon - Receta Mrekullibërëse Mesdhetare

Kur zgjoheni në mëngjes, a ndiheni të lodhur dhe pa energji? Nëse përgjigjia është po, atëherë jeni në vendin e duhur për të zbuluar se si të nisni ditën me më shumë gjallëri. Sekreti qëndron tek këto dy ushqime fanastike. Mjafton të shtrydhni një limon dhe ta përzieni me një lugë...

nga AgroWeb më 28 korrik 2017

Mërsina Shqiptare, Bima e Famshme e Mrekullive

Mërsina është bima e dashurisë, asaj të shenjtës dhe plot pasion. Kjo është arsyeja përse në shumë kultura dhe qytetërime, mërsina është përdorur për të vulosur betimet e dashurisë nëpër dasma. Në shumë vende të ndryshme mërsina simbolizon pjellorinë dhe bukurinë ...

nga AgroWeb më 3 shkurt 2017

LuleRradhiqja e Vërtetë Mesdhetare e Shqipërisë

Lulerradhiqja është një nga barishtet më të kërkuara në ushqimin e njeriut. Të gjitha pjesët e kësaj barishteje, kërcelli, gjethet, lulet, dhe rrënjët mund të përdoren në gatim ose në mjekësinë popullore. Barishtja është e shpërndarë në shumë vende dhe rajone siç &...

nga AgroWeb më 7 korrik 2017

Dueti i Përkryer i Vajit të Ullirit dhe Argjinares

E kemi thënë edhe më parë se Argjinarja është një perime fisnike e një klasi të lartë. Bima gjembaçe e argjinares është cituar prej kohësh si “Mbretëresha e Perimeve”. Në fakt, bimës së argjinares i nevojitet thjesht një copë tokë e vogël që të rritet e të lul&...

nga AgroWeb më 19 maj 2016

Vetitë e Koprës Unike të Mesdheut

A e dinit që kopra përmban fibra thelbësorë, që jo vetëm ulin nivelin e kolesterolit, por edhe ndihmon në largimin e toksinave nga sistemi tretës. Kopra, kjo barishte e çmuar ka origjinën nga Mesdheu dhe Evropa Jugore. Shqipëria është një truall natyral për rritjen e koprës duke qenë një vend mesdhetar, por...

nga AgroWeb më 13 maj 2016

Barishtja Mesdhetare Që Mahnit Shqiptarët

Majdanozi është një barishte mesdhetare e bukur dhe mjaft e shëndetshme. Ajo i jep ngjyrë gatimeve tona. Por mos mendoni se majdanozi përdoret thjesht për zbukurim. Fundja, majdanozi është rritur mbi tokë për më shumë se 2000 vjet dhe përfitimet që vijnë prej tij janë të shumta. Majdanozi ka qenë dhe ...

nga AgroWeb më 27 tetor 2015

Nëse mishi ka rrezik, Çfarë duhet të konsumojmë?

Botës i ka hyrë frika në palcë nga lajmi më i fundit se mishi i përpunuar shkakton kancer. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), bëhet fjalë për mishin e përpunuar përmes kriposjes, fermentimit, tymosjes apo çdo lloj mënyre tjetër që përdoret për t’i zgjatur jet&...