nga AgroWeb më 10 gusht 2017

Shija Joshëse e Kompostos së Dardhave Shqiptare

  Shqipëria është një vend shumë i njohur për përgatitjen e kompostove të frutave. Kompostot e kumbullës, pjeshkës dhe qershisë janë shumë popullore për shijen por edhe vlerat e tyre kuruese. Megjithatë, AgroWeb.org sjell edhe një tjetër recetë shqiptare që ka po aq vlera, por një shije mjaft...

nga AgroWeb më 25 korrik 2017

Si të Aktivizoni Arrorët për Përfitime Maksimale

Farat dhe arrorët janë ushqime të shpejta, të thjeshta por shumë të shëndetshme, për shkak të larmisë së ushqyesve, fibrës dhe yndyrnave. Megjithatë, nëse jeni një dashamirës i të pjekurave, AgroWeb.org ju sugjeron t’i zëvëndësoni me arrorët e papërpunuar, sepse pjekja mund të ...

nga AgroWeb më 24 gusht 2017

Vlerat dhe Përdorimet e Panjohura të Gjetheve të Rrushit

Gjethet e rrushit janë pjesë e pamohueshme e gatimeve më të shijshme mesdhetare. Ato janë tepër popullore në Shqipëri sidomos për dashamirësit e japrakut ose dollmasë. Por këto gjethe kanë edhe përdorime të tjera mirëbërëse, të cilat do t'i gjeni në këtë artikull të AgroWeb.org. K&...

nga AgroWeb më 21 gusht 2017

Thesaret e Vlerave të Kajsive të Thata

Ka shumë arsye pse kajsitë futen në listën e ushqimeve më me vlerë! Ato ofrojnë shumë ushqyes që garantojnë një trup të shëndetshëm dhe të aftë të shmangë sëmundjet. Po të thatat i keni provuar? A e dini se ato kanë madje më shumë vlera se kajsitë e freskëta? Vlerat e ...

nga AgroWeb më 16 qershor 2017

Nga Deti Apo Miniera - Cila është Kripa e Duhur

Nëse pako e kripës që blini nuk shkruan qartë kripë deti atëherë ajo që blini nuk është e tillë. Realisht po blini atë që në shqip quhet kripë guri. Minierat ose deti janë burimi kryesor i kripës së tavolinës. Kripa e gurit përftohet në miniera kripe dhe prodhohet përgjatë një ...

nga AgroWeb më 10 mars 2017

Ushqimet e pasura me minerale dhe ku t’i gjeni ato!

Kur vjen puna tek mineralet, gjithnjë ka paqartësi mbi sasinë e nevojshme dhe ushqimet e pasura me to. AgroWeb.org do t’ju ndihmojë më informacionet bazë që duhet të dini për mineralet. Kalciumi Ushqimet ku mund ta gjeni: qumështi, alternativat e tjera të pasuruara si qumështi i sojës, kosi, djathi i fortë, drithë...

nga AgroWeb më 30 maj 2017

Vlerat dhe Vetitë Surprizë të Orizit të Zi

Orizi i zi, i njohur ndryshe si orizi i ndaluar, është një drithë i lashtë me vlera shëndetësore befasuese, madje më të larmishme se të gjitha varietetet e tjera të orizit. Orizi i zi përmban sasinë më të lartë të antioksidantëve, proteinave dhe fibrës dietetike në krahasim me orizët e tjer&...

nga AgroWeb më 3 gusht 2017

Bullguri - Një burim i plotë mineralesh

Drithi i bullgurit mund të mos jetë zgjedhja juaj e parë, por do të habiteni kur të mësoni se sa shumë vlera ka ai. Bullguri është një drithë që përmirëson tretjen, stimulon rritjen dhe zhvillimin, qarkullimin e gjakut, gjumin, parandalon sëmundjet kronike dhe mbron sistemin imunitar. Bullguri është pjesë e ...

nga AgroWeb më 5 shtator 2017

Mineralet në ushqime - Cilat ju duhen dhe cilat janë të rrezikshme

Mineralet janë elementë të rëndësishëm në funksionimin e trupit të njeriut. Organizmit tonë i duhen domosdoshmërisht sasi ditore të caktuara mineralesh për të pasur një zhvillim normal. Elementët që hyjnë në përbërjen e lëndëve minerale që kanë perimet janë, kalcium, magnez...

nga AgroWeb më 24 gusht 2017

Kumbulla - Burimi Special i Vitaminave dhe Mineraleve

Kumbullat janë fruta jashtëzakonisht të shijshme dhe të preferuara nga konsumatori shqiptar. Kumbulla i përket familjes botanike Rosaceae që përfshin pjeshkat, kajsitë dhe nektarinat. Kumbullat i gjejmë në ngjyra dhe forma të ndryshme në plot 2000 varitetete. Në vendin tonë, prodhimi më i lartë i kumbullave vë...

nga AgroWeb më 10 shtator 2017

Fara Lini Për Mirëqënien e Zemrës

Në listën e farave të shëndetshme për njeriun futen padyshim farat e linit, vlerat e të cilave janë të famshme. Farat e linit përdoren si ushqim i shëndetshëm, vlerat e të cilit janë provuar shumë kohë më parë. Farat e linit janë të pasura me Omega-3, fibra dhe proteina. Në këto fara gjenden ...

nga AgroWeb më 5 korrik 2017

Farat e LuleDiellit - Vlerat, Vetitë dhe Përfitimet

Pranojeni ose jo, farat e lulediellit janë mënyra më perfekte për të kaluar kohën. E kush nuk ka përtypur fara vjedhurazi në orën e mësimit poshtë bankës apo në shtëpi teksa shihnit televizor? Shqipëria para viteve ’90 shquhej si prodhuese e farave dhe vajit të lulediellit. Kodrina të tëra verdhonin n&...