nga AgroWeb më 12 shtator 2017

Një Tjetër Perlë e Shqipërisë drejt Shkatërrimit - Hidrocentral Edhe mbi Lumin e Shalës

Pas Valbonës dhe Vjosës një tjetër thesar i natyrës Shqiptare bëhet pre e shkatërrimit për shkak të ndërtimit të hidrocentraleve. Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka njoftuar se ka shpallur fituesit e koncesionit për hidrocentralin mbi lumin Shalë.  Lumi i Shalës është shndërruar së fundmi...

nga AgroWeb më 6 shtator 2017

Helmim Masiv i Peshqve në Liqenin e Xibrakës

Në rezervuarin e Xibrakës i njohur si “Gjoli i Mukjes” në Cërrik ka ndodhur një katastrofë mjedisore. Qindra kuintal peshq dhe gjallesa të tjera janë gjendur të ngordhur në breg të këtij liqeni. Ende mbeten mister shkaqet e kësaj masakre të vërtetë sipas infoelbasani.al, por sipas specialistëve, nuk b...

nga AgroWeb më 26 gusht 2017

Vjosa Drejt Shuarjes! Në Rrezik Lumi i Fundit i Egër në Europë

Vjosa në jug të Shqipërisë është një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës. Ky lumë është thelbësor për vazhdimësinë e mijëra gjallesave të ndryshme. Megjithatë, vala e fundit ballkanase për ndërtimin e hidrocentraleve përbën një kërcënim të madh ...

nga AgroWeb më 20 korrik 2017

Shqipëria në Botën e Tretë edhe për Cilësinë e Karburanteve

Në një kohë kur vendet e Evropës Lindore ngrenë zërin se produktet që hyjnë në vendet e tyre janë të një cilësie skandaloze në krahasim me ato të vendeve të Evropës Perëndimore, Shqipëria ndodhet në botën e tretë, jo vetëm për cilësinë e produkteve të importit q&...

nga AgroWeb më 21 qershor 2017

Stafi i ProCredit Bank në aksion për pastrimin e plazhit nga mbeturinat

Prej disa vitesh, stafi i bankës ProCredit organizohet, në mënyrë vullnetare, për të pastruar nga mbeturinat, territore të caktuara. Këtë vit u përzgjodh Gjiri i Lalzit, si një prej zonave turistike më të frekuentuara gjatë sezonit veror. Të gjithë pjesëmarrësit në aksionin e pastrimit, përve&...

nga AgroWeb më 21 mars 2017

Banka ProCredit certifikohet me standardin e menaxhimit mjedisor ISO 14001:2015

Banka ProCredit certifikohet me standardin ISO 14001:2015, standard i njohur ndërkombëtar për Sistemin e Menaxhimit Mjedisor. Kjo certifikatë është lëshuar nga kompania TÜV AUSTRIA ALBANIA. Në aktivitetet e biznesit, ProCredit Bank kujdeset që aktivitetet e saj të jenë të qëndrueshme dhe miqësore me mjedisin duke mbrojtur ...

nga AgroWeb më 5 qershor 2017

Si më bëri Shqipëria të jem ambientaliste

Përpara se të zhvendosesha në Shqipëri, nuk e kisha kuptuar kurrë sa shumë gjëra i kisha marrë për të mirëqena. Andej nga vij, ose andej ku kam jetuar, ngrohja e apartamenteve bëhet me sistem qendror, furnizimi me ujë të ngrohtë e të ftohtë është i pandërprerë 24/7 dhe mungesat në ...

nga AgroWeb më 21 tetor 2016

Ndryshimet klimatike - kërcënim serioz për sigurinë dhe mirëqenien e Shqipërisë

“Ndryshimet klimatike përbëjnë kërcënime serioze për sigurinë dhe mirëqenien e vendit dhe sektori ekonomik më i kërcënuar në vend është bujqësia”. Kështu u shpreh Ministri i Mjedisit Lefter Koka gjatë prezantimit të Komunikimit të Tretë Kombëtar në Konventën Kuadër t...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Një fermë e veçantë mes pallatesh në Tiranë

Sigurisht që duhej një mendje e madhe, që të dizenjonte një bllok pallatesh në Tiranë pas Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, në afërsi të Zogut të zi, ku sheshet mes pallateve mos zaptoheshin nga parkingjet e makinave dhe hapësirat publike nga kioskat e shëmturara. Ishte pikërisht arkitekti i njohur ...

nga AgroWeb më 6 tetor 2016

Marrëveshja e Parisit për Klimën, në fuqi në 4 Nëntor

Në 4 nëntor pritet të hyjë në fuqi Marrëveshja e Parisit për ndryshimet klimatike. Lajmi është bërë i ditur nga Sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-Moon një ditë më parë. Sipas tij, mbështetja e komunitetit ndërkombëtar u shpreh në nxitjen e përballimit të ndryshimit të...

nga AgroWeb më 29 shtator 2016

Valbona do të mbetet një kujtim

Në ora 8 të mëngjesit të datës 28 Shtator 2016, kanë mbërritur buldozerët në Dragobi dhe Maskollatë, në Parkun Kombëtar të Valbonës. Që nga ora 11 në male jehonte zhurma e shkatërrimit. Veprimet e sotme janë të fundit në betejën, që nisi në janar 2016, kur u mësua për planet...

nga AgroWeb më 22 shtator 2016

Dita pa makina - A e rrit cilësinë e ajrit?

Sot më 22 shtator Shqipëria i bashkohet, si çdo vit, Ditës Botërore pa Makina. Një sërë shtetesh përreth globit, morrin pjesë në iniciativën e Ditës pa Makina. E organizuar për herë të parë jozyrtarisht në vitin 1994, iniciativa u adoptua nga Komisioni Evropian në vitin 2000. Bogota, kryeqyteti i ...

nga AgroWeb më 6 shtator 2016

Shqipëria ndër 5 vendet më të ndotura - Jetë në rrezik

Cilësia e jetës në Shqipëri? Mund të rendisim një sërë problemesh e shqetësimesh, por një ‘vrasës’ i ri duket se endet në ajër duke kërcënuar qindra jetë shqiptarësh, është një ‘vrasës i heshtur’. Pikërisht kështu cilësohet ajri i ndotur, sepse çdo ...

nga AgroWeb më 22 korrik 2016

Shqiptarët, Mishi dhe Mjedisi

Nuk ka mish?! Nuk quhet ushqim. Mund ta dëgjoni këtë nga pothuajse çdo shqiptar, veçanërisht ata me një moshë të thyer, besnikë të sloganeve të tilla si ‘Mjerë ai mish që nuk ushqehet me mish’. Mund të jetë për shkak të kujtimeve të së kaluarës, kur mishi ishte ‘produkt ...

nga AgroWeb më 15 korrik 2016

Shqipëria Miraton Marrëveshjen e Parisit mbi Ndryshimet Klimatike

Shqipëria, përmes votimit në parlament të enjten, ratifikoi marrëveshjen e Parisit mbi ndryshimet klimatike me 87 vota pro, duke respektuar këtë moment historik dhe rëndësinë e kësaj marrëveshjeje ambicioze, që konsiderohet një revolucion për njerëzimin. Burime zyrtare pranë Parlamentit të Shqipëris&...

nga AgroWeb më 11 korrik 2016

Vrima e Ozonit drejt mbylljes tërësore?

Vrima e Ozonit është pothuajse e para gjë, që shqiptarët lidhin me çështjet e mjedisit apo me ndryshimet klimatike. Kryesisht duke e përdorur si shaka, sa herë dikush ndot mjedisin, madje shpesh pëdoret edhe pa e ditur se ku qëndron thelbi i problemit. Si rregull, në gazetari, aq më shumë në Shqipëri, lajmi i keq &...

nga AgroWeb më 6 korrik 2016

Pritshmëritë e Pastërtisë së Plazheve Shqiptare në 2016

Nëse po bëheni gati të shkoni në plazh këtë vit, kujdesuni të merrni me vete vetëm bagazhet e detit, sepse shqetësimet për pastërtinë do të jenë më minimale për këtë vit. Garancinë për më pak shqetësim e japin institucionet shqiptare, e për më tepër, edhe Ministri i Mjedisit...

nga AgroWeb më 16 qershor 2017

Pesticidet Natyrale Që Funksionojnë Vërtet

Nuk ka gjë më të keqe se kur shikoni insektet që vërshojnë në kopsht apo ballkon tuaja duke shkatërruar bimët dhe lulet a thua se janë të tyret. Prandaj kemi nevojë për një aplikim të përqendruar dhe të kufizuar të pesticideve natyralë. Pesticidet e duhura natyrale janë një kombinim i dy ...

nga AgroWeb më 5 qershor 2016

Dita Botërore e Mjedisit - Shqipëria Ndal Gjuetisë

5 Qershori, Dita Botërore e Mjedisit, është në të vërtetë një ditë për të gjithë ne; është një shans për të rinj dhe të vjetër, për të treguar në fund të fundit se sa vlerë ka për ne toka. Që në fakt duket se ka shumë pak. Kjo ditë është ...

nga AgroWeb më 21 janar 2016

Të trembur për shëndetin nga smogu i Tiranës

Tirana mbetet një nga qytetet më të ndotura në Evropë. 500 njerëz vdesin në vit si pasojë e ndotjes së lartë të ajrit në Tiranë, e cila është dy herë më e lartë se normat e lejuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Tirana, qyteti i më shumë se një milionë njer&...

nga AgroWeb më 22 tetor 2015

9 Mënyra për të Shpëtuar Portofolin dhe Botën

Qëndrueshmëri do të thotë aftësi për të rezistuar gjatë.  Por sa të aftë jemi ne si qenie njerëzore të rezistojmë gjatë duke bërë një jetë aspak të qëndrueshme? Faktikisht, që prej 13 gushtit ne tashmë kemi ezauruar plotësëisht rezervat e burimeve natyrore për ...

nga AgroWeb më 21 tetor 2015

A është Shqipëria gati për makinat hibride?

Terma të tilla si energji e pastër, makina elektrike dhe emetim zero i gazeve, tingëllojnë pak utopike për shqiptarët që i japin makinave në rrugë me gropa, ku s’ka korsi shpejtësie e ku cilësia e karburantit shpesh lë për të dëshëruar. Në kontekstin shqiptar, makinat hibride duket sikur i përkasin nj&...

nga AgroWeb më 6 tetor 2015

Mbro mjedisin me një klik

Në epokën e inovacionit, kur pothuajse gjithçka lidhet me një aplikacion në celular, gjithsecili prej nesh, veçanërisht këtu në Shqipëri, mendojmë se kemi “të gjithë botën” në një smartphone e si rrjedhojë kemi edhe ndonjë fuqi për të ndryshuar diçka nga bota. Shumë ...

nga AgroWeb më 23 shtator 2015

Dilema sot - Ujë Çezme apo ujë shisheje

Me siguri që e keni dëgjuar të treguar nga prindërit, të afërmit , por mund ta keni përjetuar vetë kohën kur shishet plastike përdoreshin për zbukurim. Shishja e coca-colës ishte ajo që sfidonte fuqishëm edhe kukullën e porcelanit si ndër objektet më me vlerë në apartamentet tona modeste të para ...

nga AgroWeb më 25 qershor 2015

Koha për Shenjtërimin e Mjedisit

Mjedisi ka fituar një engjëll të ri mbrojtës. Papa Françeskun, dora vetë. Me publikimin e dokumentit papnor mbi ndryshimet klimatike “Laudato Si: Kujdesi për shtëpinë tonë të përbashkët”, Papa ka hapur një debat të gjerë për të cilin vazhdon të diskutohet ethshëm në t&...

nga AgroWeb më 17 qershor 2015

Këmbanat e Shkretimit të Tokës Shqiptare

Kur mendojmë për shkretëtirën, menjëherë mendja na shkon tek toka e çarë e zhuritur për një pikë ujë. Ky vegim na çon aq larg në distancë gjeografike, aq sa jo vetëm nuk përbën as edhe një lloj interesi por dhe se do na duhej një dozë e shfrenuar fantazie për ta imagjinuar afër ...

nga AgroWeb më 5 qershor 2015

Ëndrrat Shqiptare në Ditën Ndërkombëtare të Mjedisit

Toka është shtëpia jonë, e vetmja që kemi në dispozicion dhe që na strehon. Në çdo 5 qershor ne e nderojmë këtë trashëgimi të pabesueshme natyrore të Tokës duke festuar Ditën Botërore të Mjedisit. Një ditë, e cila është themeluar në vitin 1972 nga Asambleja e Përgjithshme...

nga AgroWeb më 19 maj 2015

Hap Dyert Festivali Ndërkombëtar Mjedisor

Je një i apasionuar i natyrës dhe një fans i kinemasë? Nëse po, atëherë Festivali Ndërkombëtar i Filmit Mjedisor është pikërisht vendi që ju bën t’i takoni këto dy pasione të mëdha. Festivali, i cili çeli siparin fundjavën që kaloi në Tiranë e që do të vijojë pë...