nga AgroWeb më 13 shtator 2017

Uthulla e Mollës Si Shpëtim Ndaj Sinozitit

Uthulla e mollës përdoret për shumë qëllime të ndryshme shëndetësore dhe një nga trajtimet më të këshilluara është inflamacioni i sinusit i njohur edhe si sinoziti. Për trajtimin e këtij problemi mjekësor, njerëzit përdorin ilaçe të ndryshme, por asnjë nga barnat farmaceutikë nuk &...

nga AgroWeb më 5 shtator 2017

Shëruesja e Fortë Natyrale Që Rritet në Shqipëri

Pupëza ose Rudbekia është një lule në dukje e zakonshme, por në të vërtetë ka efekte shumë të fuqishme. Shkencëtarët dhe studiuesit botërorë e rendisin këtë bimë si një nga antibiotikët më të fortë natyralë. Pupëza ndihmon në mbrojtjen e shëndetit dhe pë...

nga AgroWeb më 29 gusht 2017

Rrëshira e Pishës Për Shëndetin e Gjakut dhe Zemrës

Mjekësia popullore shqiptare është një thesar në traditën e vlerave kurative për shëndetin. Mençuria në përdorimin e qindra bimëve medicinale në funksion të përmirësimit të shëndetit apo shërimit të tij prej shekujsh ka ndihmuar në jetëgjatësinë e njerëzve. Një nga p...

nga AgroWeb më 24 gusht 2017

Vaji i Qepës, Kura e Shëndetit të Mirë në Shtëpi

Qepët janë ndër perimet më të preferuara të shqiptarëve. Të njoma, të thata, të kuqe, të verdha apo të bardha, të gjitha janë të mira e me vlera të jashtëzakonshme jo vetëm për shijen fantastike që dhurojnë në botën e kulinarisë por mbi të gjitha në përfitimet e m&...

nga AgroWeb më 13 gusht 2017

Kura Natyrale Kundër Variçeve

Venat varikoze ose siç i njohim ndryshe variçet janë një problem shëndetsor i përhapur gjërësisht në botë. Bëhet fjalë për një zgjerim aspak normal të damarëve të cilët dallohen lehtazi nën lëkurë. Variçet shfaqen kryesisht në zonën e pulpës së këmbës ...

nga AgroWeb më 8 gusht 2017

Rrushtë e Tharë në Diell, Ëmbëlsia e Natyrës

Rrushi i tharë në diell është një ushqim natyral i shijshëm që është pjesë e shumë recetave të ndryshme. Këto kokrra të ëmbla mund të përgatiten mjaft lehtë. Rrushi i thatë ofron shumë ushqyes të rëndësishëm dhe ngrënia e tij ofron shumë vlera shëndetsore. Rrushi ...

nga AgroWeb më 7 shtator 2017

Lëng Rrushi me Limon për Zemër të Fortë

Është stina e rrushit. E gjejmë në ngjyrë të bardhë, të zezë dhe të kuqe. Të tre këta lloje janë super të shijshëm. Në Shqipëri, rrushtë konsiderohen si një prej frutave më popullorë dhe më të shijshëm por edhe me vlera, sepse ato janë një burim i vitaminës A, C, ...

nga AgroWeb më 3 gusht 2017

Lëngu i Gjetheve të Ullirit - Shëndet Direkt Nga Natyra

Përdorimi i lëngut të gjetheve të ullirit e ka origjinën e përdorimit tek Hipokrati, babai i mjekësisë. Studimet bashkëkohore vërtetojnë se gjethet e ullinjve janë plot përbërës kundër viruseve dhe mikro-organizmave të dëmshëm dhe arrijnë të ndikojnë në organizëm më fuqish&...

nga AgroWeb më 28 korrik 2017

Taratori i Freskët - I Fuqishëm Kundër Infeksioneve

Në këto ditë të nxehta vere, prania e kësaj pjate tradicionale shqiptare në tryezat tona bëhet edhe më e dashur. I lehtë në shije ashtu si edhe në përgatitje, taratori është dhe një mjet shumë i rëndësishëm për të mbrojtur organizmin nga infeksionet mykotike. Kjo pjatë tipike shqiptare ...

nga AgroWeb më 24 korrik 2017

Ushqimet Kuruese Kundër Dhimbjeve të Kokës

Keni vazhdimisht dhimbje koke dhe nuk dini si ta zgjidhni këtë problem? Ka shumë produkte natyrale për të parandaluar dhe lehtësuar dhimbjet e kokës. Është mirë të dihet se ushqimi merr një rol të rëndësishëm, madje edhe për sa i përket parandalimit. Disa ushqime mund të ndihmojnë, veçan&...

nga AgroWeb më 4 korrik 2017

Vaj Ulliri, Mjaltë dhe Limon – Kombinimi Magjik

Lexuesit e AgroWeb.org mund të kenë dëgjuar shpesh për përfitimet që vijnë nga kombinimi i vajit ekstra të virgjër të ullirit, mjaltit dhe limonit. Këto produkte të konsumuara gjërësisht në traditën shqiptare janë mjaft të dobishme në përkujdesjen natyrale ndaj shëndetit. Vaji ekstra i virgj&...

nga AgroWeb më 19 qershor 2017

Qumështi me luleshtrydhe, ëmbëlsia plot vlera!

Qumështi me luleshtrydhe është një term që përshkruan kombinimin e luleshtrydheve të freskëta, shurupit apo pluhurit të luleshtrydhes me qumështin. Kjo pije e këndshme shërbehet e ftohtë. Ndonëse popullariteti i saj nuk ka të krahasuar me atë të çokollatës, qumështi me luleshtrydhe mbetet një...

nga AgroWeb më 3 gusht 2017

9 kura natyrale kundër gërhitjes

Gërhitja është një problem që prek shumë njerëz në mbarë botën. Zhurma e bezdisshme e gërhitjeve gjatë natës, prish gjumin e çdo personi me të cilin ndan dhomën. Gërhitja ndodh gjatë thithjes së ajrit nga rrugët e frymëmarrjes. Zakonisht gërhitja konsiderohet si çrregullim i ...

nga AgroWeb më 23 gusht 2017

Hudhër, Limon dhe Mjaltë - Kombinimi Ideal

Të gjithë e dimë që nuk ka një kurë të mirëfilltë ndaj të ftohtit. Të dhënat shkencore tregojnë se në botë janë mbi 200 lloje virusesh të ndryshme që lenë si pasojë ftohjen. Duke qenë se në kemi të bëjmë me shumë viruse, shpesh antibiotikët nuk kanë asnjë...

nga AgroWeb më 25 prill 2017

Qumështi Sot - Natyral Apo Me Qumësht Pluhur?

Sa të sigurtë janë konsumatorët shqiptarë për cilësinë e qumështit që përdorin? Nga një vëzhgim në tregun e brendshëm dallon me dhjetëra marka prodhimi, nga shqiptaret tek boshnjaket, nga serbet tek maqedonaset, nga italianet tek bullgaret. Ndërkohë specialistët e cilësisë së qumë...

nga AgroWeb më 9 shtator 2017

Mbani tensionin e gjakut nën kontroll me këto kura natyrale

Nëse vuani ose jeni diagnostikuar me tension të lartë, është e natyrshme të ndiheni të shqetësuar për medikamentet që duhet të merrni për uljen e tij. Stili i jetesës luan padyshim një rol të rëndësishëm në trajtimin e tensionit të gjakut. Studimet e AgroWeb.org tregojnë se nëse mbani ...

nga AgroWeb më 2 gusht 2017

Thesaret e Akacias dhe Mjalti i Saj i Artë

Mjalti i akacias është nga mjaltet më të mirë, tregojnë ekspertët. Sipas tyre, ky mjaltë është thesar i vërtetë për dy arsye të thjeshta. Ai është nga të vetmit që nuk shkakton asnjë lloj reagime alergjik dhe arrin të kristalizohet shumë ngadalë. Nëse përllogarisni edhe vlerat ...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Pesticidet Natyrale - Si t'i bëni vetë në shtëpi

Pamja që të ofrohet krejt papritmas në bahçen ose ballkonin e shtëpisë tënde kur insektet, kërmijtë e buburrecat t’i kanë ngrënë gjysmat e bimëve që i ke rritur me aq mund dhe përkujdesje nuk është e këndshme. E kjo skenë të vë përpara dilemës për të përdorur ...

nga AgroWeb më 15 shtator 2017

Çaj i Ftohtë Mali, Xhinxher dhe Limon - Kampionët e Vlerave

Jeni në kërkim të mënyrës së duhur për t’i dhënë forcë sistemit imunitar? Apo dëshironi të gjeni zgjidhje natyrale kundër stresit? Atëherë duhet të dini se ju duhen tri përbërës: çaj mali, xhenxhefil dhe limon. Pija e përftuar prej tyre është e shijshme, pikante dhe një ...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Ëmbëlsuesit natyralë që zëvendësojnë sheqerin

A e keni vënë re sa produkte me etiketa ku shkruhet ‘Natyral” gjenden në markete? Një studim i kohëve të fundit ka treguar se konsumatorët kanë gjithnjë e më shumë tendencën të blejnë ushqime me etiketimin “natyrale” dhe tërhiqen vazhdimisht nga produktet me këtë mbishkrim. Edhe në ...

nga AgroWeb më 4 shtator 2017

Zgjidhjet natyrale kundër alergjive të stinës

Jemi në stinën e tështimave, kruarjeve dhe rrufës. Alergjitë tani janë në kulm, por AgroWeb.org do t’ju japë informacionin e duhur, si të lehtësoni frymëmarrjen me disa kura natyrale kundër alergjive. Ata që vuajnë nga alergjitë dhe simptomat e tyre, i varin shpresat tek shumë medikamente dhe solucione spë...

nga AgroWeb më 22 gusht 2017

Vlerat shëndetësore të vajit esencial të hudhrës

Hudhra zë një vend kryesor në mjekësinë popullore. Kështu ka qenë prej shekujsh. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, hudhra është fantastike në uljen e kolesterolit dhe trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Vlerat shëndetësore të vajit esencial të hudhrës Hudhra është një përëb...

nga AgroWeb më 14 korrik 2017

Mrekullitë e Përdorimeve të Aloe Verës

Një prej përdorimeve më të fuqishme të Aloe Vera është si vaj esencial me veti të shkëlqyera për organizmin. Gjethet e kësaj bime dhe xheli në veçanti ofrojnë pjesën madhore të të gjithë vlerave ushqyese. Këto dy pjesë të bimës përdoren zakonisht për përgatitjen e kë...

nga AgroWeb më 29 qershor 2017

Hudhra e njomë e freskët e tokës shqiptare

Hudhra e njomë është pjesë e pandashme e traditës shqiptare. Ajo kërkohet nga të gjithë konsumatorët që në gatimet e tyre duan të kenë shijen unike që e bën gjellën të plotë. Hudhra e njomë mblidhet përpara pjekjes përfundimtare. Ajo gjendet kudo dhe del e para në çdo treg, ...

nga AgroWeb më 28 qershor 2017

Hudhra e Qepa, Pija Magjike Si Antibiotik Natyral

Mjekësia farmaceutike me atë alternative me produkte natyrale është gjithnjë në “luftë”, për të prodhuar ilaçe të reja që shpëtojnë njerëzimin dhe antibiotiku është një ndër mrekullitë e shpikura. Por jo rrallë dëgjojmë që ndokujt 'nuk i bënë fajde' as ...

nga AgroWeb më 13 shtator 2017

Mashtrimet me Lëngjet e Gatshme të Boronicave dhe Shegëve

Çfarë ndodh nëse në market gjen lëngje frutash të paketuara bukur dhe në kartona plot ngjyra, që duket sikur lëngu brenda është i cilësisë më të lartë, por që në të vërtetë është thjesht një produkt industrial plot me substanca laboratorike pa asnjë lidhje me frutat ...

nga AgroWeb më 29 prill 2017

Si të zgjidhni ushqimet që ju bëjnë të jetoni më gjatë

Shëndeti dhe mirëqenia është një nga çështjet më të diskutuara sot, jo vetëm në rrjetet sociale por nga revistat më në zë të shëndetit në botë. Të gjithë tani po flasin për një fenomen të njohur si të ngrënit e pastër. Një shprehje me kuptim të gjër&...

nga AgroWeb më 27 korrik 2017

Xhenxhefili - Të Mirat e Pafundme dhe Vetitë Speciale

Xhinxheri ose xhenxhefili konsiderohet si një prej bimëve më të shijshme dhe më të shëndetshme të planetit, vlerat e të cilit shkojnë përtej një stine të vetme, por shtrihen përgjatë gjithë vitit. Xhenxhefili është një antioksidant i fuqishëm që pastron trupin nga helmet. Sipas kërkimeve ...

nga AgroWeb më 25 korrik 2017

Bërdullaku, barishtja shqiptare e mirësisë

Bërdullaku është nga ato barishte që kur e sheh, të duket sikur të thotë “eja më ha.” E në fakt, gjethet dhe kërcenjtë janë joshës. Kjo barishte, që rritet nëpër lëndina dhe kopshte, është një thesar i vërtetë për njerëzit që janë në kërkim të...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Produktet Natyrale Bimore Për Flokët Gjatë Verës

Natyra na ka dhënë një sërë burimesh fantastike që mund t’i japin flokut forcë dhe shkëlqim pa qenë nevoja për të boshatisur kuletën. Ju sugjerojmë këto trajtime natyrale në kushtet e shtëpisë që mund ta bëjnë flokun tuaj të dendur, plot shkëlqim të bukur dhe të denjë ...