nga AgroWeb më 29 prill 2017

Si të zgjidhni ushqimet që ju bëjnë të jetoni më gjatë

Shëndeti dhe mirëqenia është një nga çështjet më të diskutuara sot, jo vetëm në rrjetet sociale por nga revistat më në zë të shëndetit në botë. Të gjithë tani po flasin për një fenomen të njohur si të ngrënit e pastër. Një shprehje me kuptim të gjër&...

nga AgroWeb më 3 gusht 2017

Boronica e Kuqe - Dhurata Plot Vlera Nga Natyra

Boronica e kuqe është e famshme. Ajo është nga ato fruta që të ngacmon qiellzën por shumëfishon shqisat e shijes dhe aromës. Ky frut mund të shijohet i vetëm ose mund ta shoqërosh me diçka tjetër, duke ofruar një eksperiencë të bukur. Boronicat e kultivuara janë më të mëdha se lloji që ...

nga AgroWeb më 26 tetor 2016

Parlamenti Voton Ligjin për Prodhimin Bio

Është diskutuar në komisionet parlamentare dhe pritet të miratohet në parlament, ligji i shumëpritur për prodhimin biologjik (bio) në përputhje me legjislacionin e Bashkimit Evropian. Shumë prej nesh mund të mendojnë së produktet bio janë thjesht produkte natyrale, të rritura në ferma dhe pa ndërhyrje kimike. Kjo...

nga AgroWeb më 11 gusht 2017

Gorrica - Dardha e egër e mbrojtur nga vetë natyra

Nëse kërkoni fruta organike, të egra ashtu si natyra i ka bërë, gorricat janë fruti ideal. Gorrica përmbledh më se 45 specie: të kultivura, bimë spontane në formë shkuresh ose pemë të larta. Në Shqipëri, sipas të dhënave të AgroWeb.org, gjënden 3 specie gorricash, të njohura me emërtimin...

nga AgroWeb më 28 prill 2017

Si të Përgatisni Uthullën e Mollës në Shtëpi

Uthulla e mollës duhet të jetë organike, e pafiltruar dhe jo e pasterizuar. Për fat të mirë, kjo arrihet shumë lehtë dhe pa kosto të mëdha. Natyralisht, përgatitja e uthullës së mollës kërkon pak kohë, që varet në përzgjedhjen e dy metodave të mëposhtme. Artikulli i mëposhtëm i ...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

Fuqitë e Pashtershme të Rigonit të Kuq

Rigoni është një barishte aromatike plot shije që përdoret në kulinarinë Mesdhetare, por rigoni i kuq është me famë si rigoni më i rrallë dhe me aftësi të mrekullueshme. Rigoni i kuq i jep nuanca të shijshme çdo gatimi, ai përputhet mirë me domaten, patëllxhanin dhe produktet e mishit. Mund të ...

nga AgroWeb më 14 tetor 2016

Vlerat e Panjohura të Farave të Selinosë

Farat e selinosë janë përdorur në mjekësinë popullore të vendeve lindore për shekuj me rradhë. Këto fara të vogla ngjyrë kafe të errët kanë një aromë të fortë, por të këndshme. Ato kanë një sërë përbërësish të shëndetshëm siç janë ...

nga AgroWeb më 29 maj 2017

Dëllinja, Pastruesi Magjik i Veshkave dhe Mushkërive

Kam qenë fare e vogël kur disa miq të gjyshit tim, të cilët jetonin në fshatin Kus, poshtë Qafë Krrabës, na sillnin thasë me fruta të kuqe të vogla, që disa kohë më pas mësova se quheshin dëllinja. Deri në dimër familja ime nxirrte si për qerasje një broke me lëngun e tyre, lëng t&...

nga AgroWeb më 19 tetor 2016

Ndryshimi mes medikamenteve organike dhe atyre bimore

Përdorimi i bimëve mjekësore në Shqipëri ka arritur kulmin e megjithatë, konsumatorët nuk janë akoma të qartë mbi dallimin mes mjekësisë bimore dhe asaj organike. Shpesh bimët mjekësore në Shqipëri blihen nga shitës ambulantë, në paketime plastike, me përshkrime recetash të shkruara nga treg&...

nga AgroWeb më 21 korrik 2017

Zgjidhjet Ideale Kundër Djegies nga Dielli

Këshilla kryesore që dëgjojmë gjatë verës është të mbrohemi…të mbrohemi fort nga dielli. Kremrat kundër diellit duhet të jenë me faktor të lartë, por ndonjëherë sado të kujdesshëm të jemi, dielli na përvëlon. Pasojat e djegies i shohim vetëm në shtëpi kur dalim para ...

nga AgroWeb më 12 dhjetor 2016

Mashtrimet me Produktet BIO Shqiptare

Bujqësia organike është ajo që konsiderohet si e ardhmja e bujqësisë. Pavarësisht përhapjes ende në nivel modest në Shqipëri, prej rreth 10 vitesh, ekspertët po punojnë intensivisht për të eksperimentuar produkte organike, apo bio, siç keni dëgjuar të quhen. Enver Isufi, drejtues i Institutit të Bujq&...

nga AgroWeb më 3 gusht 2017

Sallata e Ujit - Vlerat dhe Vetitë e barishtes unike

Keni dëgjuar për purqarkun, shelpin ose sallatën e ujit? Kjo barishte rritet pranë burimeve të ujit, madje shpesh anashkalohet edhe pse është pjesë e së njëjtës familje botanike si ajo e lakrës dhe rukolës. Kjo barishte tërheqëse dhe e shijshme ka gjethe të rrumbullakëta të vogla, të cilat gjatë...

nga AgroWeb më 20 qershor 2016

Produktet Cilësore të Pjalmimit me Bletë

Bletët pjalmuese kanë çdo të drejtë të Zotit që të mburren. Ato domatet e bukura të kuqe, apo luleshtrydhet që duket sikur janë bërë me fotoshop aq perfekte janë dhe që të joshin aq shumë që t’i blesh në arkat e tregjeve apo stendat e supermarketeve i dedikohen pikërisht bletëve ...

nga AgroWeb më 8 nëntor 2016

Ëfarë Qëndron Pas Logos Bio dhe Organike

Bujqësia organike shpesh konsiderohet si mënyra më e mirë për të ushqyer konsumatorët pa shkatërruar mjedisin. Thënë thjesht, kjo bujqësi qëndron në harmoni me natyrën, i sjell konsumatorit ushqim të freskët, të shijshëm dhe të shëndetshëm. Parimi bazë është që natyra duhet...

nga AgroWeb më 21 nëntor 2016

Koha për një Shqipëri Organike

Kur drejtori i Përgjithshëm i FAO-s, Jose Graziano Da Silva vizitoi Tiranën në dhjetorin e vitit të kaluar ai ishte shumë i qartë: “Shqipëria duhet të marrë masa për të patur një tokë prodhuese dhe të investojë në bujqësinë organike”. Fjalët e Da Silva duket se nuk humbën në ...

nga AgroWeb më 27 nëntor 2015

Sfidat e Bujqësisë Organike

Të paguash 400 lekë të reja për një dorë sallatë mund të duket e ekzagjeruar, por njerëzit janë të gatshëm të paguajnë 10, 20 apo deri 40% më shumë për produkte të caktuara, nëse ato janë të prodhura në mënyrë organike. Kjo, jo vetëm sepse bujqësia organike ësht&...

nga AgroWeb më 26 qershor 2015

Shqiptarët mes Organikes dhe Natyrales

Të gjendur mes një game të larmishme produktesh, pa kuptuar qartazi cili është vendas e cili i importuar, shqiptarët e kanë kthyer në mit frazën; ‘Bio kanë qenë vetëm ato produkte që gjyshet e gjyshërit tanë konsumonin’. Kjo frazë mund të këtë të vërtetën e saj, por jo krejt&...

nga AgroWeb më 16 qershor 2015

Shqiptarët mes Organikes dhe Natyrales

Të gjendur mes një game të larmishme produktesh, pa kuptuar qartazi cili është vendas e cili i importuar, shqiptarët e kanë kthyer në mit frazën; ‘Bio kanë qenë vetëm ato produkte që gjyshet e gjyshërit tanë konsumonin’. Kjo frazë mund të këtë të vërtetën e saj, por jo krejt&...