nga AgroWeb më 15 shtator 2017

Supervlerat e Gjetheve të Patateve të Korabit

Përdorimi i gjetheve të patateve është një veçori e kuzhinës tradicionale të zonave në lindje të vendit.  Gjethet e patates mund të konsiderohen si një produkt i pazakontë për këdo tjetër që nuk jeton në këtë zona. Shumë të njohura për vlerat janë gjethet e patateve t&...

nga AgroWeb më 8 shtator 2017

Ujë Me Aloe Vera - Si ta Përgatisni dhe Çfarë Përfitoni

Uji i Aloe Vera, përftohet nga bima e mrekullive, e cila është përdorur prej shekujsh për vetitë e saj mjekësore. Uji me Aloe Vera ofron vërtet përfitime mbresëlënëse ushqyese dhe shëndetësore. Një gotë me 250 ml me ujë aloe vera përmban midis 50 dhe 60 kalori. Ju gjithashtu do të merrni rreth 50 p&...

nga AgroWeb më 14 gusht 2017

Prevedeja e Boronicës - Ëmbëlsia e Bjeshkëve Shqiptare

Prevedeja është një nga recetat më unike që nënat shqiptare na kanë servirur. Prevedeja e thanës, kumbullës dhe ftoit janë të famshme për shijen magjike dhe vlerat kuruese. Gjatë dimrit, amvisat shqiptare e përdorin shurupin e prevedesë për të kuruar të ftohtin, gripin dhe kollën. Magjia e prevedes&...

nga AgroWeb më 5 gusht 2017

Kivi i Thatë, Burim Hekuri dhe Kalciumi

Kivi i ëmbël dhe plot lëng mund të mos jetë gjithnjë praktik për ruajtje afatgjatë apo për konsum të thjeshtë dhe të menjëhershëm por kjo nuk do të thotë që këtë frut nuk mund ta përshtasni sipas nevojave tuaja. Nëse ju pëlqen ky frut, atëherë merrni në konsideratë ...

nga AgroWeb më 5 gusht 2017

Vlerat Shëndetsore, Qepa Kundër Preshit

Qepa dhe preshi janë dy ushqime të shëndetshme me pak kalori që kombinohen mjaft mirë së bashku në supa, gatime të pjekura e të ziera. Të dyja këto perime ofrojnë pak proteinë ndaj duhen kombinuar me perime të tjera me shumë proteinë për të garantuar një ushqyerje të balancuar e të shë...

nga AgroWeb më 11 gusht 2017

Domatet Turshi, Xhevahiri i Kuzhinës Shqiptare

Domatet turshi janë pjesë e çmuar e kuzhinës tradicionale të Shqipërisë. Përgatitja e tyre kërkon kohë, zemër dhe përkushtim nga amvistat shqiptare. Ato njihen zakonisht si “zahire” dhe përgatiten gjatë verës për t'u bërë gati dhe konsumuar në dimër. Të bërit turshi nëp...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

Bajamet e Njoma, Shija e Kujtimeve të Fëmijërisë

Kush i mban mend bajamet e njoma të lyera me kripë për lezet, me shijen fantastike dhe me shtresën e jashtme të gjelbër e të butë por të bardha, xhelatinoze e të lëngshme nga brenda? Sa herë jemi ngjitur nëpër pemë për t’i këputur kur kemi qenë të vegjël, duke shijuar aromën e freskë...

nga AgroWeb më 3 shtator 2017

Nektari i Kajsisë, Lëngu i Jetëgjatësisë

Të gjithë lënë kokën pas kajsive. Nektari i tyre konsiderohet si lëngu i artë i vlerave shëndetsore. Shqipëria, është një vend fatlum sepse kajsitë rriten me bollëk. Në aspekt konsumi, ne mjaftohemi me ngrënien e frutit dhe neglizhojmë lëngun ose nektarin e famshëm të tij. Nektari i kajsisë &...

nga AgroWeb më 14 gusht 2017

Kastraveci, Freskia e Tokës Shqiptare

Kastraveci është një nga perimet më të shijshme të stinës. Prodhimet shqiptare mbeten më të mirat të ofruara në tregjet e fruta perimeve në vend. Fermerët tanë tregojnë kujdes të veçantë në kultivimin e kastravecit që falë vlerave ushqimore është kthyer në një produkt me ...

nga AgroWeb më 26 korrik 2017

Vitaminat, Udhërrëfyeset e Rinisë

Produktet dhe trajtimet e bukurisë që na ofrohen çdo ditë, shpesh përshkruhen si vepra arti të afta të bëjnë mrekullira për të rikthyer gjallërinë e fytyrës si brenda ashtu edhe jashtë. Por në të vërtetë, ne jemi çfarë hamë. Misioni i ushqimit nuk është vetëm të ...

nga AgroWeb më 27 korrik 2017

Glikoja e Mrekullueshëm e Pjeprit Në Kushtet e Shtëpisë

Pjepri është nga ato fruta të cilave e ke të pamundur t'u rezistosh, sidomos gjatë stinës së verës. Ashtu si momentet e bukura verore, edhe pjepri është e vështirë të ruhet për stinën e ftohtë të dimrit. Megjithatë, me disa rekomandime të AgroWeb.org do të mësoni se si ta shfrytëzoni mir...

nga AgroWeb më 17 gusht 2017

Të Pushosh në Freskinë e Alpeve Shqiptare

Shqipëria është një nga vendet më malore në Evropë. 70% e territorit të vendit është malor. Peisazhi që ofrojnë malet shtatlartë është nga ata që të lë pa frymë dhe i rrallë në të gjithë botën. Luginat e vendit tonë kompozojnë një mozaik të bukur pyjesh, l&...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

4 Përfitimet e Rëndësishme të të Notuarit në Det

Noti në det mundet të përmirësojë humorin dhe shëndetin në përgjithësi. Efektet shëruese të ujit të detit u përmblodhën në termin ‘Thalassotherapy’ ‘Terapia e Ujit të Kripur’ që përmendej gjerësisht nga babai i mjekësisë, Hipokrati. Grekët e lashtë kishin nj&...

nga AgroWeb më 28 gusht 2017

Lëng Pjeshke Puro Për Zemrën, Veshkat dhe Gjithë Organizmin

Pjeshkët dhe lëngu i tyre i përftuar në shtëpi janë burime të shkëlqyera të mikroelementeve si hekuri, zinku, magnezi, mangani, kalciumi, si dhe vitamina A, vitamina B1, vitamina B2, vitamina B9, vitamina C dhe vitamina E. Pirja e lëngut origjinal të pjeshkës është e lidhur me shumë përparësi dhe përfitime p...

nga AgroWeb më 14 shtator 2017

Çaji i Ftohtë i Luleve të Mollës - Zgjidhja Magjike për Veshkat

Çaji i Luleve të Mollës është një pije bimore që tani përdoret gjerësisht për rezervën e saj të antioksidantëve dhe mineraleve. Çaji i luleve të mollëve të gjelbra është përgjithësisht më i preferuar sesa ai i luleve të mollëve të kuqe, pasi kontribuon në pë...

nga AgroWeb më 12 shtator 2017

Vlerat e Misrave Për Uljen e Tensionit të Gjakut

Misri është padyshim një nga drithërat më të dashura për shqiptarët. Sapo kemi hyrë në stinën e konsumimit masiv të misrave të pjekur të cilët gjithnjë e më shumë konsumatorët nisin t'i gjejnë në çdo cep të plazheve të detit dhe trotuarëve të qytetit. Por përve&...

nga AgroWeb më 17 shtator 2017

Fistikët, Arrorët Më Specialë për Shëndetin

Fistikët ofrojnë një sërë të mirash. Ata janë ndër të paktët arrorë që përmbajnë shumicën dërrmuese të ushqyesve më të rëndësishëm për shëndetin e plotë të njeriut. Mbrojnë shëndetin e zemrës. Konsumimi i fistikëve e mban zemrën të shë...

nga AgroWeb më 7 korrik 2017

Dhalla, Shije dhe Vlera të Panjohura

Me ardhjen e ditëve të nxehta të verës, njeriu supozohet të pijë tetë deri në nëtë gota ujë në ditë, që të parandalojë dehidratimin. Uji nuk është i vetmi që arrin të shuajë etjen. Çdo komb e çdo qytetërim ka pijen dhe ushqimin karakteristik që shuajnë etjen. N&...

nga AgroWeb më 21 janar 2017

Netulla, bima e frymëmarrjes së mirë

Vlerat e netullës janë të mëdha sidomos në ndihmë të organeve të frymëmarrjes dhe kundër disa sëmundjeve. Bima e netullës është shtatlartë dhe me lule pesë petalesh ngjyrë të verdhë. Netulla ka një origjinë evropiane, dhe si rrjedhim ajo mund të gjendet anë e mbanë Shqipëris...

nga AgroWeb më 16 prill 2017

Fistikët, Arrorët Magnetikë dhe Vetitë Unike

Një pemë fistiku kërkon 10 deri në 12 vjet të prodhojë kokrrat e para, por fatmirësisht këto arrorë nuk janë sezonalë dhe mund t’i gjejmë gjatë gjithë vitit. Fistikun e gjejmë në disa lloje, me ose pa lëvozhgë, të ëmbëlsuar ose të kriposur. Lëvozhga e mbron fistikun nga dë...

nga AgroWeb më 17 tetor 2016

Elbi - Drithi i Pazëvendësueshëm

Kur moti është disi i ftohtë, një pjatë më supë të ngrohtë të ngroh zemrën dhe të mbledh stomakun. Por, nëse supës i shton elb, do t’i bësh shëndetit tënd një nder. Elbi është drithi i katërt për nga rëndësia në botë pas grurit, orizit dhe misrit, dhe ësht&...