nga AgroWeb më 15 shtator 2017

Supervlerat e Gjetheve të Patateve të Korabit

Përdorimi i gjetheve të patateve është një veçori e kuzhinës tradicionale të zonave në lindje të vendit.  Gjethet e patates mund të konsiderohen si një produkt i pazakontë për këdo tjetër që nuk jeton në këtë zona. Shumë të njohura për vlerat janë gjethet e patateve t&...

nga AgroWeb më 14 gusht 2017

Prevedeja e Boronicës - Ëmbëlsia e Bjeshkëve Shqiptare

Prevedeja është një nga recetat më unike që nënat shqiptare na kanë servirur. Prevedeja e thanës, kumbullës dhe ftoit janë të famshme për shijen magjike dhe vlerat kuruese. Gjatë dimrit, amvisat shqiptare e përdorin shurupin e prevedesë për të kuruar të ftohtin, gripin dhe kollën. Magjia e prevedes&...

nga AgroWeb më 5 gusht 2017

Kivi i Thatë, Burim Hekuri dhe Kalciumi

Kivi i ëmbël dhe plot lëng mund të mos jetë gjithnjë praktik për ruajtje afatgjatë apo për konsum të thjeshtë dhe të menjëhershëm por kjo nuk do të thotë që këtë frut nuk mund ta përshtasni sipas nevojave tuaja. Nëse ju pëlqen ky frut, atëherë merrni në konsideratë ...

nga AgroWeb më 5 gusht 2017

Vlerat Shëndetsore, Qepa Kundër Preshit

Qepa dhe preshi janë dy ushqime të shëndetshme me pak kalori që kombinohen mjaft mirë së bashku në supa, gatime të pjekura e të ziera. Të dyja këto perime ofrojnë pak proteinë ndaj duhen kombinuar me perime të tjera me shumë proteinë për të garantuar një ushqyerje të balancuar e të shë...

nga AgroWeb më 11 gusht 2017

Domatet Turshi, Xhevahiri i Kuzhinës Shqiptare

Domatet turshi janë pjesë e çmuar e kuzhinës tradicionale të Shqipërisë. Përgatitja e tyre kërkon kohë, zemër dhe përkushtim nga amvistat shqiptare. Ato njihen zakonisht si “zahire” dhe përgatiten gjatë verës për t'u bërë gati dhe konsumuar në dimër. Të bërit turshi nëp...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

Bajamet e Njoma, Shija e Kujtimeve të Fëmijërisë

Kush i mban mend bajamet e njoma të lyera me kripë për lezet, me shijen fantastike dhe me shtresën e jashtme të gjelbër e të butë por të bardha, xhelatinoze e të lëngshme nga brenda? Sa herë jemi ngjitur nëpër pemë për t’i këputur kur kemi qenë të vegjël, duke shijuar aromën e freskë...

nga AgroWeb më 3 shtator 2017

Nektari i Kajsisë, Lëngu i Jetëgjatësisë

Të gjithë lënë kokën pas kajsive. Nektari i tyre konsiderohet si lëngu i artë i vlerave shëndetsore. Shqipëria, është një vend fatlum sepse kajsitë rriten me bollëk. Në aspekt konsumi, ne mjaftohemi me ngrënien e frutit dhe neglizhojmë lëngun ose nektarin e famshëm të tij. Nektari i kajsisë &...

nga AgroWeb më 14 gusht 2017

Kastraveci, Freskia e Tokës Shqiptare

Kastraveci është një nga perimet më të shijshme të stinës. Prodhimet shqiptare mbeten më të mirat të ofruara në tregjet e fruta perimeve në vend. Fermerët tanë tregojnë kujdes të veçantë në kultivimin e kastravecit që falë vlerave ushqimore është kthyer në një produkt me ...

nga AgroWeb më 27 korrik 2017

Glikoja e Mrekullueshëm e Pjeprit Në Kushtet e Shtëpisë

Pjepri është nga ato fruta të cilave e ke të pamundur t'u rezistosh, sidomos gjatë stinës së verës. Ashtu si momentet e bukura verore, edhe pjepri është e vështirë të ruhet për stinën e ftohtë të dimrit. Megjithatë, me disa rekomandime të AgroWeb.org do të mësoni se si ta shfrytëzoni mir...

nga AgroWeb më 17 gusht 2017

Të Pushosh në Freskinë e Alpeve Shqiptare

Shqipëria është një nga vendet më malore në Evropë. 70% e territorit të vendit është malor. Peisazhi që ofrojnë malet shtatlartë është nga ata që të lë pa frymë dhe i rrallë në të gjithë botën. Luginat e vendit tonë kompozojnë një mozaik të bukur pyjesh, l&...

nga AgroWeb më 18 gusht 2017

4 Përfitimet e Rëndësishme të të Notuarit në Det

Noti në det mundet të përmirësojë humorin dhe shëndetin në përgjithësi. Efektet shëruese të ujit të detit u përmblodhën në termin ‘Thalassotherapy’ ‘Terapia e Ujit të Kripur’ që përmendej gjerësisht nga babai i mjekësisë, Hipokrati. Grekët e lashtë kishin nj&...